Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od TomSmith »

Je to jen "moderně" zabalený galvanický článek, jinak článek je děs:
".. vymyslel lampu vyrábějící energii pro světlo ze slané vody prostřednictvím elektrolýzy ..." :mrgreen:

Můžeme si totéž "vymyslet" sami, technologie známá od roku 1799 ;)
https://youtu.be/5vOuj_feM2s
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Max »

bivoj: Taky děkuji za tip, pár kousků jsem objednal. Líbily se mi lampy od Fenixu, ale vždy mně odradila cena a peníze jsem utratil za něco užitečnějšího :D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Fabulous »

zedik píše: 24.09.2021 7:37 Zajímavá alternativa petrolejek - Lampa nazvaná Waterlight (v překladu Vodní světlo) dokáže vyrobit z půl litru slané vody energii pro světlo na 45 dní.https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/k ... .seznam.cz
Za půl litru vody světlo na 45 dní? Kravina na první pohled. Hezký navoněný a dojímavý příběh, profesionální video a cíl vybrat co nejvíc prachů (a ty vesele roztočit).

Kdyby to bylo tak skvěle jednoduché, tak už máme elektrárny na slanou vodu všude.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od devlop »

no hlavně to podle mne není elektrolýza, protože to je chemický děj který právě ke svému běhu elektřinu spotřebovává, nikoli vyrábí :) Prostě je to obyčejná, prehystorická "baterie" kde elektrolytem je slaná voda. Btw, vynález baterie se velmi pravděpodobně datuje ještě mnohem, mnohem dále do historie, viz "bagdádské baterie"
Screenshot_208.jpg
Screenshot_208.jpg (26.22 KiB) Zobrazeno 5427 x
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od sigurd »

Pravdepodobne každý má doma nejakú 5V powerbanku.K tomu dokúpiť tento
https://www.aliexpress.com/item/4001254 ... 4c4dMZQiJe
alebo tento LED nástavec
https://www.aliexpress.com/item/4000665 ... 4c4dMZQiJe
K tomu nejaký malý FV panel s výstupom USB na dobíjanie powerbanky v prípade výpadku siete,a o výkonovo variabilné dlhodobé núdzové osvetlenie máte postarané...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od dracekvo »

Když už něco k powerbance, tak raději lampičku do USB na tom ohebném krku. Aspoň se to světlo nechá nasměrovat.

Jinak v roce 2016 jsem napsal krátkou recenzi na jednu lucerničku z číny.
viewtopic.php?p=142207#p142207

jen škoda, že už se nedá koupit. Funguje na původní baterii do dneška (bez nějakého znatelného poklesu kapacity) a celkem jí i využívám. Stejnou jsem koupil tátovy na ryby a tomu také funguje bez problému.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od DanBlack »

K tomu BlitzWolf BW-LT5...
Mam ji doma a potvrzuju kvalitu - pouzivam ji kazde stanovani, cestovani a tak.
Prudi me jen dve veci - svit jen v pomerne uzke vyseci a uuuplne zbytecny SOS rezim. (stacilo by mi sviceni cervena - slaba bila - silna bila)
Kupoval jsem ji tenkrat na zaklade tve recenze. 8-)

V balicku s powerbankou mam "flashdisk style" svititko - placaty kus plastu s dvojici LED, staci zapichnout do USBcka...
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od dracekvo »

Jo, to je bohužel úděl čínských svítidel. Protože čím více režimů, tím více adidas.
Ronin
Příspěvky: 13
Registrován: 20.09.2012 18:23

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Ronin »

Přeji Všem krásné odpoledne, potřeboval bych prosím poradit. Scháním náhradní žárovku do staré čsla baterky, taková ta klasická hranatá. Náhradní sice mám ale chtěl bych nějakou led. Závit je E10 , až sem je to v pohodě ale nevím podle čeho vybírat dál. Jednu už jsem si koupil ale je strašně slabá, podle čeho mám vybírat abych koupil nějakou silnější ?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od bivoj »

Ledka v klasické baterce konstruované na žárovku nebude (bez zásadních úprav baterky) svítit nikdy dobře, byť by byla sebesilnější.

Důvodem je především to, že ta baterka je konstruována na žárovku a určité umístění ohniska reflexní paraboly - a to ohnisko má ta ledka většinou jinde, než měla vlákno žárovka. Za další, ta žárovka vyzařuje světlo v úhlu cca 290° s tím, že právě to, co jde z ohniska "dozadu" odráží ta parabola hlavy baterky vodorovně dopředu. Ledka vyzařuje v relativně (oproti žárovce) úzkém úhlu jen dopředu (mimo pochopitelně multičipových). Proto, když se podíváš na parabolu a optiku LED svítilen, je odrazový reflektor celkem dost hluboký kužel. Stejně tak sklo svítilen - u žárovkových se občas volilo sklo s určitou implementací fresnelovy čočky, kdežto u LED bývá čiré či rovnoměrně čočkovité.

Další věcí je, že bez elektroniky, řídící trvalý proud a napětí na LEDce ti tato bude svítit blbě a se slábnoucími články ještě blběji či vůbec. Navíc solidní výkonné led s paticí E10 potřebují napětí 6V (nebo dokonce 12V), csla baterka má napětí nemýlim-li se 3V (2x1,5V) a používá žárovku 2,5V 0,3A.

Takže se musíš rozhodnout, jestli chceš tu baterku dobastlit o nějakou tu elektroniku a pak tam vrznout třeba:
https://www.lhotsky-elektro.cz/Zarovka- ... d32274.htm
nebo
https://www.lhotsky-elektro.cz/Zarovka- ... d32273.htm
a nebo radši zůstaneš u klasických žárovek
https://www.lhotsky-elektro.cz/Zarovka- ... escription

A nebo se úplně vysereš na snahu udělat z historické pozůstalosti kvalitní svítilnu a rovnou koupíš nějakou moderní LED svítilnu s CREE...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Ronin
Příspěvky: 13
Registrován: 20.09.2012 18:23

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Ronin »

Ok , děkuji za vysvětlení, takže ledky škrtám a zůstanu u těch klasickejch žárovek. -Děkuji-
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Vladimir »

Nuž neviem, ja som si pred časom do starej ČSĽA baterky kúpil z Číny LED žiarovky a svietia omnoho lepšie ako klasická žiarovka. Kúpil som dva druhy, tuším 0,5W a 1W verziu na 3V. Stáli ma zopár eur.
Predtým som si dokonca "zbastlil" zo šuflíkových zásob vlastnú led žiarovku z vypálenej klasickej žiarovky, fungovala takisto, len som "netrafil" presný stred pri výrobe, tak bola málinko vyosená.
Vladimír
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Venet »

Mám takú istú skúsenosť. Do starej železničiarskej hranatej baterky - na 4,5V štvorcovú som kúpil z aliekspresu LED žiarovčičku a svieti ku spokojnosti. (jasné nepoužívam ju nonstop na všetko, ale funguje a svieti lepšie ako keď tam bola klasik žiarovka)
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od bivoj »

Často si lidi myslí, že baterka svítí s LEDkou lépe, ale když se udělá exaktní měření, nebývá to tak jednoznačné. Oproti velmi teplému světlu žárovky se naopak velmi studené světlo LEDky zdá jasnější, i když v candelách je tomu naopak...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Venet »

Bivoj ja som toho z alíka objednával viac kúskov, od studeného až po vyslovene teplé - bolo to za pár centov. To teplé je úplne žlté svetlo (ešte k tomu aj slabé) - tam neviem kde soudruzi v číne udělali chybu :-D a to úplne studené je fakt blbé na pozeranie, ale mám tam aj také akurát, s candelami/kelvinami neposlúžim nemám merák, každopádne vyhovuje a presvietilo v tme lepšie ako žiarovčička
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Fabulous »

Čím teplejší světlo, tím méně lumenů lze z LED získat. Je to obecná technologická vlastnost, nikoliv čínská chyba. Proto se při konstrukci svítidel dává přednost studeným odstínům.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od dracekvo »

Já bych řekl, že z rovna u baterky je mi nějaké laboratorní měření úplně jedno.
Pokud se člověku zdá, že to svítí líp, tak asi od toho víc vidí. A ani certifikovaný výsledek testů to nezmění. :)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Venet »

Fabik to ja viem, skôr som narážal na to že to už nebolo veľmi teplé biele, ale obyčajné žlté svetlo - asi ako na starých zahraničných autách žlté predné svetlomety
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od bivoj »

dracekvo píše: 04.10.2021 17:41 Já bych řekl, že z rovna u baterky je mi nějaké laboratorní měření úplně jedno.
Pokud se člověku zdá, že to svítí líp, tak asi od toho víc vidí. A ani certifikovaný výsledek testů to nezmění. :)
Je rozdíl, jestli se zdá na blízko, nebo na dálku. Aby měla baterka nějaký rozumný dosvit, k tomu právě slouží ta odrazná parabola, která koncentruje odražené světlo do užšího kuželu a také mnou zmiňovaná fresnelova čočka optiky. A pokud není světelný zdroj v jejich ohnisku, tak to prostě do dálky správně svítit nikdy nebude. Takže ono to sice může svítit "více" do těch třeba 5 m (např. v místnosti), ale abyste si posvítili trochu dál, například zjistit "co se to kurňa děje u plotu vzdáleného 20m?" tak tam to už nebude taková hitparáda. Takže ono se může zdát, že to svítí více, ale na větší vzdálenost si moc neposvítíte.

Z toho důvodu nejsem nějaký velký příznivce předělávání historických svítilen původně určených na žárovky na LED, ale volím pro běžné použití i případné SHTF rovnou moderní LED svítilny, s odraznou parabolou konstruovanou už pro danou konkrétní LED použitou v té svítilně. Mám k tomu většinou jako bonus i vyšší pádovou odolnost než ony plechové antikvariátní kousky, nižší hmotnost, vodotěsnost a jako neposlední i elektronické řízení napětí a proudu pro LED, nehledě na možnosti volby několika světelných módů s různou výdrží - od bludičky, která vydrží svítit stovky hodin po turbo na 200 m + stroboskop/SOS/atp...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Hohepa »

Fabulous píše: 04.10.2021 14:20 Čím teplejší světlo, tím méně lumenů lze z LED získat. Je to obecná technologická vlastnost, nikoliv čínská chyba. Proto se při konstrukci svítidel dává přednost studeným odstínům.
Tak nějak mám pořád v hlavě zařazeno že BÍLÁ led dioda neexistuje, je to led v UV spektru před kterou je luminofor, který buděn tím UV druhotně svítí bíle, stejně jako u zářivkových trubic.
Jestli už to je jinak, tak mě někdo opravte
Odpovědět