Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Hohepa »

Tohle je velká duchařina :head
LED svítí jinak . Z principu jen dopředu. Max cca 120°
Halogenová trubice do 360°a co jde do zadu, má odrazem ztráty.
IMHO reflektor je v tom přepočtu LED/ klasika lépe než žárovka do lampy na stůl , kde se světlo musí do větších úhlu rozptylovat.
Co výrobce, to jiný ekvivalent.
Mám 10 W LED reflektor (lídl) co mi uspokojuje oči jak původní 150 W
a mám 5W LED bulp co svítí hůř , než stará 40W klasika.
osobně bych doporučil 4× LED 10W reflektor na DYI držáku, než jeden 50 W .
O moc větší prostor to nezabere a bude to blbovzdornější.
Tedy když klekne jeden, svítí ještě tři a i ten jeden svítí, že se do něj nejde dívat.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od DanBlack »

Jen drobný poznatek z praxe - LED "halogeny" špatně snáší kolísání v síti, ve skladu jsme měli úmrtnost 9/10 po nějakém půl roce... :|
Pravda je, že svítily Po-Pá 10h denně.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od krvfx »

Mohu doporučit 30W ledky od firmy Berge. Mám tři na baráku a svítí skvěle.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Hohepa »

Nejsem odborník ale kolísání typu poklesu napětí LED vadit nebude.
Co je bude asi odrovnávat bude provoz velké indukce , typicky motory s velkým příkonem
a tím vznikající vysoké špičky napětí směrem nahoru. Tady by měl pomoct vhodně zvolený filtr.

Možná by i stálo zauvažovat nad 12V verzí s možností provozu přes trafo, nebo z baterie :roll:
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od DanBlack »

dracekvo píše:Chtěl sem nějakou lucernu na baterie. Pokukoval sem po fénix, ale ta cena mě prozatím odradila. Tak sem na test objednal svítilnu BlitzWolf BW-LT5 z http://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-LT ... 30512.html
Momentálně je v akci za cca 420 kč.
Velikostně je to takový špalíček o něco větší než dlaň. Režimy má bílé málo(60h), bílé hodně 1w 100lm (8h), trvalá červená(15h), červené blikání(31h), červené SOS(31h).
Přepíná se stiskama v pořadí jak jsem napsal, dlouhým přidržením se vypne.
Výkonově na slabý svit plně dostačuje na osvětlení blízkého prostoru, hrabání v batohu a tak dálé. Naplno už je bezproblémové osvětlení blízkého prostoru a bezpečná chůze. Červené světlo lze použít pouze k nouzové orientaci opravdu na blízko.
Lze použít i jako USB zdroj 5V 1A. Nabíjení přes micro USB.

Hodnocení
+cenu vzhledem k výkonu
+ukazatel stupně nabití (po zapnutí zabliká modrá led 4x plně nabito 1x téměr vybito)
+nabíjení přes usb
+možnost použít jako power banku
+vodotěsnost

- není burst režim
-baterie je 18650, ale lze jí vyměnit pouze pájkou
-ocenil bych poutko i na druhé straně, aby se nechala šňůrka zapnout z obou stran a světlo někam pověsit, nebo ho mít sevřený v pěsti
- magnet by se taky hodil.

V balení je svítilna, usb kabel, návod, záručák :D, řemínek
Celkové hodnocení, za ty prachy docela dobrý.

Z jednoho fora, jak to vypadá uvnitř
http://www.taschenlampen-forum.de/threa ... mod.48547/

Edit: až teď jsem se všiml, že v obou koncích je otvor pro dodaný řemínek. Takže stačí doplnit karabinokou na integrované očko a světlo lze bez problému někam povesit, nebo nosit v té pěsti.
Dneska dorazila. :ugeek:
Vzal jsem PRO verzi se silnějším aku (Panasonic 3350mAh)
Líbí se mi moc, jen to blikání (modré) indikační ledky by stačilo po vypnutí a né po každém stisku tlačítka. :roll:
A červený "sos režim" bych vyměnil za bílé blikání.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od dracekvo »

Abych řekl pravdu, tak to blikání modrý ledky ani nevnímám. Stejně používám jen první 2 režimy bílé. Prostě jako takovou nečmoudící přenosnou petrolejku.
Jo ten SOS je takovej divnej, příde mi, že to ani SOS v morzeovce není :D

Už sem jí i kuchnul. A po troše ořezání tam jde nacpat držák na 18650 z ebay. Takže bez problému lze dodělat možnost vyměňovat baterky. I když trošku krkolomně, ale aspoň nějak. Ale to budu řešit, až orig baterka začne zlobit.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Jenda »

DeadMan píše:Vygooglil jsem, že 500W halogenu odpovídá 100W LED, ale tam už ty ceny stoupají poměrně dost vysoko :(
Samotná LEDka stojí dvě stovky a možná by to šlo na nějakém eBay/Aliexpresu splašit ještě o něco levněji. Pak k tomu potřebuješ zdroj, použil bych notebookový (třeba Dell dodává 120W) a dal k tomu step-up na těch 36 co ta LEDka vyžaduje.
DanBlack píše:Jen drobný poznatek z praxe - LED "halogeny" špatně snáší kolísání v síti, ve skladu jsme měli úmrtnost 9/10 po nějakém půl roce... :|
Tovární „LED žárovky“ mají velmi často neuvěřitelně zprasenou elektroniku, psal tu o tom Josef. Pokud si vyrobíš něco alespoň trochu rozumného, LEDka bude mít životnost nekonečnou.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od BiSon »

Jenda píše: LEDka bude mít životnost nekonečnou.
... budes-li ji rozumne chladit :!:
Staci dostatecne dimenzovany pasivni chladic, dobre tepelne spojeny s LED.
Uživatelský avatar
Xemon
Příspěvky: 22
Registrován: 28.06.2015 23:59
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Xemon »

Neví někdo jaký je rozdíl mezi Meva 863 a 864? :angel:
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od DeadMan »

Tak jsem při návštěvě Horhbachu neodolal a koupil si novou petrolejovou lampu :mrgreen:

Není to sice jako stará Meva co máme na chatě, ale na takové to občasné domácí svícení při výpadku proudu je to za těch doslova pár kaček OK :yes
Přílohy
IMG_20170525_181051_1.jpg
IMG_20170525_181232_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od DeadMan »

Jo a málem bych zapomněl odkaz na výrobce http://alschu.de/cms/en/products/oil-la ... -oil-lamps.

Mělo by to být vyrobené přímo v Německu, ale kdo ví, jestli to není čína.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od štaflík »

Nemáte náhodou tip (zkušenost) na nějakou rozumnou čajna čelovku s Alli či Wishe? Dcerka mi je likviduje a ztrácí ve velkém a nechce se mi furt vyhazovat Petzly či Silvy a okna... Dík.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od turista »

Z středně drahých Fenix (HL23, HP01 a HP50), Nitecore je už dražší. Taky jsem koupil jednu na zkoušku na 18650 článek, překvapivě dobrá za ty peníze, Stmívatelná na tlačítko, dá se rozsvěcet a zhášet mávnutím před IR sensorem, ale pak jede vždy na plný výkon. Hledej třeba "headlamp ir sensor 18650" ceny od cca 9USD.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od DeadMan »

Řešil jsem teď osvětlení stanu a nakonec koupil v Decathlonu Coleman Push+ 200.

Zatím na mě za ty prachy působí dost dobře :yes

https://m.youtube.com/watch?v=5JC4Kv0Wqi0
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od proforma »

štaflík píše:Nemáte náhodou tip (zkušenost) na nějakou rozumnou čajna čelovku s Alli či Wishe? Dcerka mi je likviduje a ztrácí ve velkém a nechce se mi furt vyhazovat Petzly či Silvy a okna... Dík.
Ja bych se pridala. Hledam celovku do auta, tj. nejakou, kterou kdyz mi ukradnou nebo ji nekde vytrousim, nebude to bolet. Nemusi mit buhvijakej dosvit, spis na opravy za sera, lezeni pod auto, hledani v mape apod., ale rozhodne takova, ktera se nerozpadne po prvnim cyklu leto (+70 C) - zima (-20 C). Moje cenova predstava je tak do 300 Kc, klidne treba lidlovskou apod., ale zajimaji mne zkusenosti, jestli to neni absolutni shit.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Fabulous »

Pro děti se mi mimořádně osvědčuje toto:

http://www.energizeshop.cz/energizer-he ... kce/d-3744

Lehké, odolné, slušná výdrž a dobrá cena. A mají je v každém hobbymarketu.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Count »

Potvrzuji. Mám je tři roky doma a co přežije děti, přežije všechno. Jen jsou na knoflíkové baterie 2032, takže jsem si udělal zásobu a jsou krapet žravější. Ale s plastovým páskem na baterii vydrží v pohotovosti dlouho. Ale pozor, občas nesedí plasty a i přes plné zašroubování odstává po stranách zadní kryt, takže odolnost déle působícímu vlhku asi nebude velká.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od proforma »

No, jestli je to na ty baterky, co se davaji do digitalni vahy, jak pisou v popisu vyrobku, tak potes koste. U nas se prodavaji 2 ks za 100 Kc, a jestli je ta celovka navic jeste i zrava, tak se nedoplatite... Uz mi zacina byt jasne, proc to vyrabi a prodava Energizer :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
JenDAG
Příspěvky: 582
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od JenDAG »

Nejaky drahy kraj, v Praglu GME ma za 20 (Westinghouse) nebo na 31 (Panasonic). Napr., urcite jdou koupit i levneji.
Uživatelský avatar
Xemon
Příspěvky: 22
Registrován: 28.06.2015 23:59
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Xemon »

Tak po několika měsících příležitostné práce se zadařila rekonstrukce petrolejky Meva-864. Předem chci poděkovat především Josefovi za inspiraci a pár rad pro začátek. :yes

Krátký popis rekonstrukce:

Petrolejku jsem koupil z aukra v tomto stavu (foto 1, 2). Orezlá, starý ztuhlý knot a zašpiněný cylindr, který byl naštěstí nepoškozený a šel skvěle umýt v myčce. Přemýšlel jsem jestli používat petrolejku v tomto stavu po výměně knotu a nebo udělat generálku. Nakonec zvítězila generálka. Nejdřív se musela odstranit stará barva, nejlépe by to asi šlo pískováním, jenže po ruce nemám nikoho kdo k tomu má přístup. Po troše přemýšlení zvítězil praktický odstraňovač nátěrů ve spreji, ve spreji proto, že se snadno dostane i do nejhorších záhybů, + ocelová vata a smirgl. I přes důkladnou aplikaci odstraňovače to byl porod a před zmagořenim při dostávání laku ze záhybů mě zachránila wapka, kterou šel nabobtnanej lak až překvapivě dobře vystříkat pryč.

Po odstranění laku (foto 3), bylo nutné se zbavit rzi. Rozhodoval jsem se mezi mechanickým, elektrochemickým a chemickým odstraněním, nakonec všema deseti zvítězilo chemické. U mechanického bych neodstranil veškerou rez (zvlášť ze špatně přístupných částí), elektrochemické by aktivovalo povrch, který by znovu okamžitě reznul (jelikož neplánuju mít petrolejku konzervovanou voskem... :D) a chemické udělá na povrchu ochrannou vrstvu z fosforečnanu a nějakých sloučenin taninu, která chrání před rychlou oxidací, tak to byla nejlepší volba. Z odrezovačů jsem použil starý dobrý odrezovač T a odrezovač s taninem, jak nátěrem, tak lázní. I přes ochrannou vrstvu není kov dobře chráněný před vodou a velice rychle rezne po styku s vodou, takže následoval další krok.

Po odrezení má sice petrolejka krásnou šedou barvu (foto 4), ale neni chráněná, tak zbývala aplikace laku. Lak jsem zvolil žáruvzdorný bezbarvý ve spreji (líbí se mi šedá po odrezení), který by měl odolat teplotě až 800 °C – tím se doufám omezí degradace laku na komínku. Vyrábí se i jiné barvy, tak kdyby někomu nepřišla šedá dostatečně sexy, uspokojí ho jiné pěkné zářivé odstíny. :D Metodou pokus omyl bylo zjištěno, že je velice dobré před aplikací přebrousit petrolejku jemným smirglem a pořádně (opravdu důkladně) odmastit toluenem. Lak je nutné vypálit a je z toho smradu jak v hradu, ale povrch pak vypadá velice odolně. Jen si dávejte bacha, jestli v nějaké rýze nezůstalo více laku, než je zdrávo, má tendenci pak pěnit a ztuhnout do pěny tvrdosti poctivé žuly.

Po dokončení (foto 5) dokoupen knot a petrolej a může se svítit ;) (foto 6), detaily plamene (foto 7,8). Předem se omlouvám za úděsné fotky z mobilu, ale lepším foťákem nedisponuju.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Odpovědět