Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Schwimm »

Fjord: Když nechceš jít touhle cestou,vyzkoušej lampy MEVA,jsou na klasickej závit na PB lahev, punčošky jako do Petromaxu. Svítí jako čert a spotřeba minimální. Výrobce dělá typ JUGO,nebo Brilant. Punčošky stojí pár korun a dle výrobce spotřeba cca 50g/hod. Takže na 2kg flašku za 100K toho nasvítíš požehnaně. Lampy jsou od 600 do 800 podle prodejce.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Fjord »

Nemáš odkaz? Ty Meva právě znám jen ty obyčejný, do 150kč. O dražších nevím, nebo si ted´nevzpomínám.

Aha, už to vidím-jsou na propan butan.
http://www.eva.cz/zbozi/55592/lampa-ply ... go-2-2030/
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Schwimm »

To je ono. Na meva.cz najdeš oba dva druhy,mají tam punčošky i náhradní díly. Jednou jsem to viděl v akci a svítí to moc pěkně. Na přenášení nic moc ale jako záloha do baráku nebo na kempování dobrý. Hlavně provoz vychází ekonomicky nejlíp oproti jinejm podobnejm svítidlům.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Josef »

...a hele, už tu máme náběh na samostatné vlákno "Neelektrické zdroje světla v PA-domácnosti" ;)

2 Fjord:
Do domácnosti rozhodně doporučuji Mevu koupit. Je vhodná jak pro vesnický dům, chatu, loď, obytný přívěs i panelákový byt bez vyjímek. Použiješ ji od překlenutí klasického krátkého výpadku proudu až po několikadenní blackout. Tahle jistota za těch několik proinvestovaných stokorun rozhodně stojí. Nezapomeň nasyslit hodně punčošek, jednu náhradní keramiku hořáku a náhradní těsnění k lahvi (bez cylindru se to v nouzi obejde).

(Výhody propanbutanové lampy pro použití v domácnosti - škrtneš sirkou, otočíš kohoutkem a svítíš (žádné dvouminutové nahřívání výparníku jako u tlakové petrolejové), malá spotřeba, nesmrdí, minimální údržba (jen výměna punčošky a láhve), nízká pořizovací cena, jednoduchost, dostupnost náhradních dílů. Nevýhody propanbutanové lampy v outdooru mimo domácnost - nevhodná k častému přenášení, mechanicky snadno zranitelný cylindr, k pochodu se nehodí, mnohem těžší než Petromax, kvůli doplnění paliva taháš do plnírny tam a zpět těžkou láhev, nemůžeš se výrazněji palivem předzásobit pokud nechceš nakupovat další 2kg láhve.)
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Schwimm »

NA tu MEVA lampu by jiste dokázal nějakej šikula vyrobit stojan se závitem,na který by se přišroubovala hadice od 10 kg lahve.Předpoklad dlouhodobýho stacionárního svícení. Možná zbytečnost, jen nápad ;)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Kvalita výrobků s jakou budeme vstupovat do PA-doby

Příspěvek od Josef »

...možná i trubkový rozvod a následně lustr. (myšleno bezesrandy)
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od TREW »

Svíti opravdu moc pěkně, vlastní zkušenost, ale:
2kg láhev = 40h světla
10kg láhev = 200h světla

Každý ať si sám odhadne kolik hodin by při PA svítil a bez dodávek plynu to nebude dlouhodobé řešení.
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od Schwimm »

To je jasný,že je to na omezenou dobu. Pokud bych uvažoval takhle,tak jakykoliv zásoby se jednou vyčerpají.PB lahve,svíčky petrolej,munice,strava v konzervách atd..... :( Jak mít tedy zabezpečený zdroj světla,kdykoliv vyrobitelný? Myslm,že to ani nejde. Nepočítám oheň nebo louče a podob.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od MRAK »

Schwimm píše: Jak mít tedy zabezpečený zdroj světla ........
Mám nápad!!!! Ale bral bys , kdyby to fungovalo zhruba na 50% ?
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od JimmyJazz »

2 Schwimm> svicky v PA jsite budou. Nicmene se vsak prejde zpet na lojove a 'vcelovoskove' svicky. Rovnez petrolej bude, sice ne tak levna jako dnes, ale bude. Poprve se ji povedlo ziskat snad nekdy v 10. stoleti. Dalsi moznosti jsouruzne druhy alkoholu. Mozna by sla petrolej nahradit nejakou emulzi alkoholu a oleje.
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od Schwimm »

2 Mark: Tak ven s tím. Poloviční úspěšnost je lepší než žádná.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od MRAK »

Schwimm píše:2 Mark: Tak ven s tím. Poloviční úspěšnost je lepší než žádná.

pssst, je to ale velké tajemství -> možná bysme si to mohli dát patentovat :mrgreen: vyděláme balík :twisted:

:idea: co takhle sluníčko? .... blbý je, že funguje jen zhruba půl dne, pak ta sviňa zhasne, a ne a ne jí nahodit, zase až ráno .... ale zapracujem na tom, co? Jaks psal, poloviční úspěšnost lepší, než žádná .....
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od Schwimm »

Já ti to připomenu, až budeš světlo potřebovat a zrovna bude noc :D .
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od Josef »

Možná jsem to tu přehlédl (pokud ano a už se zde o tom někde píše, tak mě opravte), ještě by asi stálo za to zmínit lampu Aladin (s duchy a pohádkami to nemá nic společného). Je to knotová lampa, jenže plamen knotu nemá za úkol svítit, ale pouze ohřívat žárovou punčošku - stejně jako je tomu v plynové lampě nebo u Petromaxu. Ve výsledku tedy svítí povrch punčošky. Protože lampa nemá žádnou tlakovou nádrž, ani trysku, hoří tiše, bílým světlem, nečadí, nemusí se pumpovat. A co hlavně - je technicky poměrně jednoduchá. Výkon světla je sice menší než u tlakových petrolejek, ale výrazně vyšší než u ostatních knotových lamp, které známe. Navíc, pokud je jediným úkolem plamene ohřívat punčošku, pak to hravě zvládne i líh přesto, že nemá svítivý plamen. Teplotu má dostatečnou. No a kvasný líh je neropné palivo, které lze v PA-době vcelku jednoduchou technologií vyrábět. Není to samozřejmě úplně zadarmo a navíc na jeho destilaci spotřebujeme velké množství jiného paliva, ale můžeme použít takové, se kterým snadno a efektivně napřímo svítit neumíme, např. palivovým dřívím. Bohužel v Česku bude s dostupností takovéhle věcičky nejspíš problém, prodejci trošku zaspali...

http://hytta.de/aladdin/
http://www.aladdin-us.com/
http://ferrelljenkins.wordpress.com/200 ... the-house/
http://www.lighthouselens.com/items/index.php?id=177
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od Venet »

Josef, a nemas zo svojej tlakovej lampy prepalenu puncosku? Vyskusat, ze ci by nesla pouzit aj taka. (neviem ci by si obetoval novu) A potom by si si to vedel spravit aj z obycajnej petrolejky.......
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od TREW »

Jak mít tedy zabezpečený zdroj světla,kdykoliv vyrobitelný? Myslím,že to ani nejde. Nepočítám oheň nebo louče a podob.
Já to nemyslel zla a rozhodně nikoho nekritizuji, jen jsem počítal... ;) Jinak si myslím, že nepřemýšlím iracionálně. Jedna z výše uvedených nevýhod lampy Meva je právě pochybná dostupnost propan-butanu při PA.
Zatím jsem mimo svíček a zásoby rostlinného oleje, který svítí, je k jídlu, maže zbraně a dá se nalít do nádrže, pořídil tohle
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/90196856/
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/90154371/

Už jsem to tady zmínil, vyzkoušel, denně používám a v pondělí jsem dokoupil další ;) Se zásobou 9 nabíjecích baterií v šuplíku, bych mohl teoreticky svítit 8 let. Panel je odjimatelný, tak jej večer postavím do okna a večer dám zpět do lampy. Mohl by se umístit i na batoh při přesunu, ta lampa je lehká a má ohebný krk. Třeba se to za čas pokazí, tak bych sem určitě napsal, ale zatím je to dle mého názoru dobré řešení. Taky mi zatím dobře funguje tohle
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/30190857/
,za pár korun si jich koupím několik.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od Fjord »

TREW:
iracionálně určitě nepřemýšlíš :shake
Mě to v celku dost zatěžuje řešit fosilní paliva od petroleje až po propan butan. V malém množství se to nevyplatí kupovat a ve velkém to ted´nezaplatím. Takže solární svícení mě napadlo samozřejmě už dávno. Ty lampy určitě své opodstatnění mají a řeší se max baterie-což je pro posílání záležitost méně nákladná, než PB nebo petrolej. Lahve na PB musím dovést do plnírny, nebo jak se to jmenuje-což je další výdaj a v době, kdy eventuleně PB nebude, to pak samozřejmě ztrácí na významu.
U té lampy jsem ale četla v "případech, kdy lampa nesvítí": že se za oknem dobíjet nemůže-no, ale kde tedy? venku, i když je mráz? To bych řekla že asi ne. Ale neřekli, kde to tedy dobíjet :mrgreen: Jak ti to tedy funguje?
Uživatelský avatar
TREW
Příspěvky: 201
Registrován: 05.01.2012 7:58

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od TREW »

Nabíjím za oknem, samozřejmě ve dne :) Mě se na tom líbí, že mohu nabíjet AA baterie i do jiných spotřebičů, např. do vysílaček. Myslím si, že solární dobíjení má budoucnost i mimo PA. Dokud bude svítit Slunce, můžeme svítit večer a v noci. Když Slunce svítit nebude, nebudeme tady ani my ...
Přílohy
nabíjení.jpg
svícení
svícení
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od Fjord »

:mrgreen: jasně, já si dělala jen trochu legraci. Ale třeba si to přečte překladatel toho návodu a zjistí, že tam má kapku nesmysly :lol:
Fotečky máš krásný :yes díky.

Ještě jsem neodpověděla předtím Josefovi:
Do domácnosti rozhodně doporučuji Mevu koupit. Je vhodná jak pro vesnický dům, chatu, loď, obytný přívěs i panelákový byt bez vyjímek. Použiješ ji od překlenutí klasického krátkého výpadku proudu až po několikadenní blackout. Tahle jistota za těch několik proinvestovaných stokorun rozhodně stojí.
jj samo souhlasím. Bylo by mi to jen asi líto používat na svícení, raději bych si na tom něco dobrého uvařila a v noci pak spala, než svítila. Opačně to jde hůř :mrgreen: Je tam jen nepříjemná ta doprava s plněním-chtělo by to nosiče :mrgreen:
jaromir
Rozpadlík
Příspěvky: 224
Registrován: 20.01.2012 14:12
Bydliště: podkrkonoší

Re: Svitidla a lampy

Příspěvek od jaromir »

já mám MEVA lampu, vařič, a hořák na 2kg PB a spokojenost (+4x2kg flašky)
na 10kg PB to klidně rozchodím stačí mi kus hadice a sponky (mám redukčák na PB k autogenu)


tu solární lampičku z IKEI si taky pořídím asi 2x
Odpovědět