Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
zachme
Příspěvky: 2
Registrován: 08.11.2015 21:44

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od zachme »

Prosím o radu, pořídil jsem si tlakovou petrolejku Petromax hk 500 z roku 1960 BW. Nepodařilo se mi ji bohužel zatím rozsvítit-ať žhavím jak dlouho chci, punčoška je jen zčásti rozpálená (trojúhelníkově v místě přivráceném k plameni), po puštění petroleje do punčošky punčoška jen vzplane a nerozsvítí se.
Vyčistil jsem nádrž na petrolej a hořák předehřívače. Tento typ bohužel nemá misku na předehřívání lihem...
Děkuji za odpověď...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od viktor »

spatna smes, bud pricpana tryska a nebo privera zvduchu, nektere ji maji tom koleni nahore.
jen tak naokraj zkouseli jsme nekdy karbitku ?
jako nouzove stetlo do pribytku bych povazoval za nej solarni panel, aku a ledku...
nesmrdi, pozarni rizika nulova, zivotnost hodne dlouha, a palivo to nezere.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
zachme
Příspěvky: 2
Registrován: 08.11.2015 21:44

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od zachme »

Díky, vyčistil jsem trysku na petrolej a svítím !
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

2 viktor:
Ano, karbidku mám a občas používám (německou z WWII). Má své výhody i nevýhody. Na cestu (pochod) je to velmi dobrý neelektrický zdroj světla. Dává silné, jasně bílé světlo, na jednu náplň hoří celou noc, má téměř nesfouknutelný plamen, při pádu nezhasne ani se žádná hořlavina nevylije. Ale pro stacionární svícení (dlouho položená na stole) vhodná není. Aby měla rovnoměrný vývin acetylénu, potřebuje občasný pohyb. Druhou nectností je nemožnost rychlého vypnutí. Po zavření přívodu vody a sfouknutí plamene poměrně dlouho (řádově hodiny) ještě vzniká plyn, který dost smrdí, takže lampa nemůže zůstat v místnosti. Třetí problém je s vodou za mrazu (delší táboření). Pokud hoří nezamrzne, ale po zhasnutí se musí vodní nádržka důkladně vylít a vysušit i závit regulačního kohoutku, aby nepřimrzl a neznemožnil příští provoz.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Kocour »

Josef: když se dá karbid do staré fusekle nebo něčeho podobného, rovnoměrnost hoření se značně zlepší. Volně ložený karbid má tendenci se spékat a nepouštět vodu k nezreagovaným kamenům.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

Tenhle trik samozřejmě znám a používám (je nutný i proto, aby v lampě karbid nechrastil, i když německá karbidka má na něj takovou přítlačnou desku s pružinou). Ale ani tak to není všemocné řešení. Prostě po půl hodině, bude-li lampa nehybně na stole, bude velikost plamene citelně menší. Samozřejmě tato vlastnost se bude podle typu karbidky lišit. Velké stacionární acetylénové vyvíječe (ne pro svařování, ale pro plynové osvětlení budov někdy z roku 1910) proto pracovaly na opačném principu - nikoli voda po kapkách na přebytek karbidu, ale malý kousek karbidu vhazovaný přes sifon v pravidelných intervalech do přebytku vody. Pokud se používalo kapání, byl karbid nasypaný vždy v rotačním bubnu. Nakonec se od stacionárního osvětlování místností acetylénem ustoupilo a naopak acetylén poměrně dlouhou dobu úspěšně vítězil na vozidlech (knotové lampy byly slabé, punčošky tlakových benzínových lamp i tehdejší vláknové žárovky zase příliš trpěly otřesy).
Uživatelský avatar
Rados
Příspěvky: 3
Registrován: 20.02.2016 22:14
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Rados »

Pořád se tu řeší české petrolejky odolné větru a jak se nedají KVALITNÍ sehnat. Dost se divím, že nikdo nezmínil tradičního německého výrobce těchto petrolejek.... Feuerhand, konkrétně model Feuerhand 276. Na českém internetu se dají sehnat a kvalita zpracování velmi dobrá, sám doma jednu mám. Žádné ostré hrany, kvalitní pozink plech, dno dostatečně silné (neprohýbá se, neteče), odolné německé sklo SUPRAX (na teplotní šoky - např. pokud by na horké sklo venku pršelo, padal sníh apod.), celková konstrukce je pevná - nic se nehýbá, nehrká. Koukam jsem, že tento výrobce ji vyrábí už přes 100 let. Stála mě necelých 600,- a je úplně nová. Na youtube je k ní spousta videí. Mrkněte na to.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od K4cer »

Nevím esli sem ji zmiňoval, ale já Feuerhand mám, 2ks, pozinkovanej a zelenej.
Taky dvě náhradní skla, 10m knotu, a kanystr petroleje.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

Tak sem pánové o té petrolejce napište i nějaké podrobnější parametry. Třeba jaký objem má nádržka a jaká je doba svícení na jednu plnou nádržku (při plně vysunutém knotu, ale aby plamen ještě nečadil). To jsou praktické věci, které asi budou zajímat víc lidí, než jen mě.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od K4cer »

Pokud to vydrží tak dva týdny, tak se můžu vobětovat a vyzoušet to; pokud to nestihne kolega dřív.

Jinak nádržku to má tak.. akorát :D bych řekl - cca 2dcl? zhruba jako Meva obdobný velikosti.
Krom toho na ní není nic zvláštního, petrolejovej lampáš, svítí, funguje.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rados
Příspěvky: 3
Registrován: 20.02.2016 22:14
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Rados »

Výrobce uvádí vydrž cca 20 hodin. Osobně jsem ji zatím použil jen párkrát, ale spotřeba mi nepřijde markatní nebo nějaká atypická. To budu muset někdy víc vyzkoušet. Každopádně si myslím, že vše co zde od začátku zanznělo na tento typ petrolejky tak splňuje velmi dobře. Jen ještě ta výdrž se bude muset pořádně otestovat.

Tvar plamene viz foto

Štěrbina v kloboučku není po celé délce stejně široká (pokud bych ji měl promítnout z polokoule na rovinu), ale podle mě plamen je živen a tvářen dobře, výrobce asi věděl, co dělá
Přílohy
Tvar plamene viz foto
Tvar plamene viz foto
Štěrbina v kloboučku není symetrická (pokud bych ji měl promítnout z polokoule na rovinu), ale podle mě plamen je živen a tvářen dobře, výrobce asi věděl, co dělá
Štěrbina v kloboučku není symetrická (pokud bych ji měl promítnout z polokoule na rovinu), ale podle mě plamen je živen a tvářen dobře, výrobce asi věděl, co dělá
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

Jo, tvar plamene se jeví velmi sympaticky - žádné třepení na okrajích, jasně ohraničené ukončení "spalovací" zóny.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od dracekvo »

Máte někdo lucerny na baterky? Nějaké postřehy z užívání?
Dřív se hodně vyskytovali lucerny s klasickou zářivkovou trubicí, ale nějak to vymizelo.

Docela se mi líbí Fenix CL25R (až na tu cenu :D )
štek
Příspěvky: 150
Registrován: 03.01.2016 1:04
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od štek »

Mám no-name elektrickou "petrolejku". Ledková na 4 plnotučné tužkovky. Svítí dostatečně aby se pod ní dalo pracovat ale na čtení to není. Baterie vydrží tak 20 hodin. Pět let bez problémů.

Letos jsem si vyrobil s led pásek, hliníkových profilů a pantů z 3d tiskárny skládací, závěsný "lustr" na svícení v altánu na festivaly. Max výkon 16w, svítí to parádně. Namířeno do stropu altánu, krásné bílé difuzní světlo, svit jak 50-60W žárovka. Napájení 2x 5ah akumulátor. Cena i s centrálou s akumulátorem a měničem na 5 a 220V cca 2500.
Rasputin
Příspěvky: 1
Registrován: 16.07.2016 17:16

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Rasputin »

Caute, mam mensi problem s petromax petrolejkou, a sice. Prva vec, pumpicka na tlakovanie dost vynechava(lampa sa dlhsiu dobu nepouzivala), otazka, s cim tu kozu ozivit, vazelina, olej..nieco specialne?!?
Druhy problem, slzi z nej petrolej v jednom spoji. Prikladam foto. ked som to oddelil, tak to vyzeralo akoby tam nic nebolo, ziadny tesniaci material. K lampe mam opravne sady, v ktorych boli aj nejake tesnenia, ale niesom si isty ci tam niektore z nich patri(pochybujem ze ak by tam bolo povodne gumove tesnenie zeby sa komplet vyparilo. A ak tam byt nema, co tam pouzit? Dakujem

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
este link na origo posledne fotky
http://tinypic.com/view.php?pic=2exltlx ... 4pTgzU-bDM
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Count »

Pomožte mi prosím s výběrem punčošky a dalších věcí pro tuhle lampu. PB bombu mám, pak toto, ale netuším jak to zprovoznit a co koupit.

Obrázek
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od venca_h »

Kouk bych na mevu, zdá se být podobná lampě Brilant. Možná starší model.Otázka je jestli to má cenu. Nedávno jsem zkoušel dvouplotýnkový vařič a docela sranda když to hoří všude jen ne z hořáků.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

2 Rasputin:
Píst pumpy namaž trochou strojního oleje a manžetu před namazáním rozevři, ať získá trochu původní tvar a těsno lépe ve válci. Vnitřek válce, před nasazením pístu, vytři hadříkem od zbytků staré vazelíny. Jako těsnění pod šroubení a závity se od prvopočátků výroby používá cca 2mm silný olověný plech (v nouzi na placičku rozklepané rybářské olůvko nebo měkká celoolověná střela). Otvor proraz do placičky průbojníkem nebo trubičkou s naostřeným okrajem a teprve pak obstříhni nůžkami obvod těsnění tak, aby ti otvor vyšel hezky uprostřed. Olovu jednak nevadí dlouhodobé působení petroleje a zadruhé ti to umožňuje postupně dotahovat (olovo se vytlačuje ven), až se ti nakonec podaří natočit šroubovanou věc (kohoutek) do polohy, tak jak ho potřebuješ mít vůči nádržce správně natočený. Použít gumový "O"-kroužek, to je k ničemu - vydrží sotva jeden nanejvýš dva roky a přestane těsnit.
Acooustic
Příspěvky: 2
Registrován: 25.09.2016 8:50
Pohlaví: muž

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Acooustic »

Ahoj všem, zaujala mě informace ohledně petrolejové lampy s rozvinutým knotem ..momentálně řeším potřebu sehnat knot do staré petrolejové lampy R.Ditmar kde je tento typ knotu použitý ale má dle měření cca 80 mm.Nedaří se mi nikde sehnat ..můžete mi pomoci radou ? moc děkuji
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Josef »

Pokud ti projde lampou knot tlustý 3mm, můžeš vyzkoušet tohle:
http://kutil-florenc.cz/bavlneny-stehov ... 8-cm-p3542
Nebo, když neprojde, tak na šicím stroji s "entlem" sešít vedle sebe položené dva popruhy šíře 40mm:
http://kutil-florenc.cz/bavlneny-popruh ... 3-mm-p3521
Odpovědět