Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od JimmyJazz »

Zdravim,
pri vcerejsim nakupu skladacich zidli na kemping jsem narazil na zajimave lucerny od fy. Coleman.

http://www.coleman.com/coleman/ColemanC ... oryID=1015

Chce to vybirat ty dual fuel nebot ty mohou spalovat i bezolovnaty bensin. Rozhodne se vyplati nakupovat v zahranici. Nejen, ze je vetsi vyber, ale i pri zapocteni cla+postovneho to vychazi levneji.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Svitidla

Příspěvek od Karlos »

Museji se tam menit takove ty "punčošky" pokud ano kolik hodin sviceni to udela na jednu fusakli?
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Svitidla

Příspěvek od hanpari »

Já bych to spíš viděl na nějakou LED lampičku a jen přemýšlet, jak si zajistit zdroj energie.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Svitidla

Příspěvek od PaF »

solarni panylek pro outdoor, googe to najde...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla

Příspěvek od Josef »

Punčoškovou lampu mám typu "Anchor" (na petrolej, případně naftu), princip a vzhled je prakticky stejný, jaký má německý Petromax (http://www.petromax.de/), ale byla podstatně levnější (jen jsem musel před prvním spuštěním po číňanech opravit nějaké ty fušerské nedostatky - špóny v trubkách, šrouby natočené přes závit, přiskříplá těsnění aj.) Mám ji už mnoho let a zatím jedu na druhou punčošku v pořadí, i když jsem si jich projistotu nakoupil hned deset náhradních a ještě další dvě byly v originálním příslušenství lampy. Tu první, čínskou, ještě s obsahem thoria jsem si zničil z vlastní blbosti - poměrně volně jsem ji uvázal a nenechal ji řádně vydoutnat před prvním zapálením lampy, ale pustil jsem hořák ještě do nedostatečně vydoutnané punčošky. Svítila, ale byla taková hodně tenká a později se při častém přenášení lampy udrolila u tělesa hořáku a spadla dolů. Tu druhou jsem použil už bezthoriovou (stejné používá Coleman a veškeré západní státy). Je silnější, masivnější, ale oproti té první svítí nepatrně méně a jiným, "teplejším" a příjemnějším odstínem světla. Dal jsem si práci s poctivým přivázáním, kdy jsem provázek nejen stáhl tak, jak přikazuje návod, ale ještě jednou ovinul okolo kořene hořáku, takže byla punčoška ovinutá vlastně dvakrát (délka provázku vychází s odřenýma ušima a je lépe použít pinzetu, aby se podařilo udělat suk). Takže se na kořeni hořáku neviklá, netřese, o jeho keramiku nerozrušuje. Pak ji vypálil jen letmým zažehnutím (smotkem vaty na špejli namočené v lihu). Nechal ji pomalu doutnat a teprve až celá prodoutnala ke kořeni hořáku, nahřál jsem a zapálil hořák. Od té doby je tato punčoška v lampě už čtyři roky. Svítím s tím však jen o víkendech. Nicméně si myslím, že život punčošky neomezuje až tak počet provozních hodin (i když se zjevně pozvolna vypařuje, ztenšuje a bílý nános oxidů je vidět na kovových částech nad hořákem), ale jejím největším nepřítelem (je-li nasazená a vyžíhaná) jsou otřesy od převážení, přenášení, pumpování a také od počtu zážehů (kdy při zapálení občas páry v hořáku bouchnou). Pokud je však používána primárně jako stacionární nebo přenášena s citem v ruce aby vydržela - nevidím žádný problém. Ve srovnání s obyčejnou knotovou petrolejkou je to svícení naprosto luxusní. Co do výkonu i barvy světla jí LEDdiodami budete jen stěží konkurovat, tohle je z úplně jiného soudku. Světelný výkon Petromaxu a podobných lamp je obdobný jako u dvěstěwattové žárovky. Nemám nic proti LEDdiodám a podobným úsporným svítidlům, ty mají zase jiná nezastupitelná pozitiva, třeba okamžité rozsvícení. Ale jsou chvíle a na různých zimních výpravách jsem jich měl požehnaně, kdy se náramně hodí i to teplo, co lampa jako "odpad" produkuje.

Díly potřebné na přestavbu tlakových petrolejových lamp na lihový provoz jsem objevil zde:
http://www.campi-shop.cz/katalog/katalo ... -hk350-500
Sítko slouží k "umravnění varu" ve svislé trubce výparníku. (Líh vře dříve než petrolej - už ve svislé části trubky a tím strhává vzhůru do přehřáté smyčky kapky, které v ní explozivně vřou, což způsobuje neklidné světlo. Sítko navinuté uvnitř trubky na regulační tyčku takovému nekontrolovatelnému strhávání kapek zabraňuje, líh vře mezi oky sítka a páry unikají vzhůru trubicí plynule.) Kostka slouží k omezení a regulaci přisávaného vzduchu. (Líh má jiný směšovací poměr se vzduchem než petrolej.) Šikovný kutil by to asi zvládl vyrobit a provozně "vyladit" i za použití domácích prostředků.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Svitidla

Příspěvek od Terminated Account »

Nouzový zdroj světla

Výborná věcička je PETZL E+LITE nouzové světlo http://petzl.com/en/outdoor/headlamps/emergency-signal

Zanedbatelná váha a překvapující výkon z ní dělají ideální záložní zdroj světla. Když jsem ji viděl poprve v katalogu, tak jsem si říkal co je to za nesmysl. Jakmile jsem ji mohl prakticky vyzkoušet, byl jsem z této volovinky dost nadšený a hned jsem si ji pořídil. Svítilna se stala pevnou součástí víka mého batohu a už nejednou mi dost pomohla. Ocení všichni, kdo při svých aktivitách počítají každý gram.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla

Příspěvek od Josef »

Vrátím se ještě k petrolejové tlakové lampě co jsem o ní psal v červnu (viz výše) a k životnosti žárových punčošek. Včera se mi po několika letech používání udělala do žárové punčošky malá dírka. Naštěstí na spodním konci,takže ji klidně používám dál, plamen tudy ven nefouká, poškození cylindru nehrozí a tak ještě nějaký čas bude sloužit než ji vyměním za novou. Teď napodzim jsem totiž lampu používal mnohem častěji než v předchozích letech. Prakticky každodenně jsem s ní několik hodin svítil na zahradě a navíc ji zapálenou neustále přenášel z místa na místo, podle toho, kde jsem po setmění pracoval. Manželka si kvůli tomu ze mě dělala legraci, že s tou lucernou vypadám jako skřítek permoníček, ale čelovka mi při práci prostě nějak nevyhovovala, navíc jsem si mohl nad lampou nahřívat zmrzlé prsty. K poškození punčošky došlo paradoxně až při zhášení. Byla to moje chyba. Uzavřel jsem přívod paliva příliš prudce. Hořák nezhasl jako obyčejně, ale kvůli příliš chudé směsi si "střelil do karburátoru". Stará, mnoha hodinami provozu zkřehlá punčoška už ten tlakový ráz neustála, několik čtverečků síťoviny se udrolilo a vznikla malá dírka o průměru asi 4mm. Kdybych nedělal blbosti a kohoutek uzavíral pozvolna nestalo by se to. :-x

Přidám ještě pár odkazů na tlakové petrolejové lampy pro případ, že by se někdo z uživatelů fóra rozhodl nadělit si lampu pod stromeček. Jsou to sice ve většině případů lampy neznačkové z Čínské produkce, ale jak praxe ukázala, svému účelu poslouží taky docela dobře. Šikovný kutil si je může snadno přizpůsobit svým představám, aniž by musel vyklopit přes tři tisíce za značkový Petromax:
http://www.conrad.cz/petrolejova-lampa- ... nn.k462109
http://www.puhy.cz/petrolejova-lampa-ma ... 45358.html
http://lampa-anchor.sweb.cz/
http://www.armyvyprodej.cz/shop/lampa-p ... -1318.html
http://www.armyvyprodej.cz/shop/lampa-p ... -1350.html
http://www.armytrade.cz/detail/petrolej ... a-hk500cl/
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Svitidla

Příspěvek od Fjord »

Josef: tak to jsi mě tedy pravdu navnadil na tu lampu k vánocům za 850,- - budu o tom uvažovat :-)

A jaký palivo by se tam mělo koupit? Petrolej..ten se prodává v drogeriích, nebo kde? Vím, že se běžně prodává olej lampový, ale dost to čudilo.

A když jsme u toho zemního plynu (diskuze jinde) - jak je to ještě s plynovými lampami? Máte s nimi zkušenosti? Připadá mi, že být závislý na malé plynové kartuši je dost neekonomické. Nehledě, že pak nebude asi kde je doplnit.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla

Příspěvek od Josef »

Do té petrolejové lampy s punčoškou se leje klasický (ropný) petrolej, co se prodává v plechovkách v drogerii. Velké balení (4 litry v hranaté plechovce) je cenově výhodnější. V nouzi (po důkladném nahřátí) dovede spalovat i řidší naftu (motorovou, tzv. zimní).
Tzv. "lampový olej" co se prodává do zahradních loučí a petrolejek s knotem je ve své podstatě parafinový olej. Lampa s takovým olejem sice "umí" svítit, ale přeci jen se hůře odpařuje a lampu to více zanáší. Musí ale jít vždy jen o čistý lampový olej, tedy nebarvený, neparfémovaný a bez insekticidů proti hmyzu. U obyčejné petrolejky se jakákoli nečistota obsažená v palivu dostane do knotu a ten v plameni postupně uhoří, čímž se nečistot "zbaví". Ale u tlakové petrolejové lampy se veškerý petrolej odpařuje v trubici, která tvoří prstenec okolo punčošky. Všechny nečistoty, zkarbonizované nebo neodpařitelné látky, co byly obsaženy v palivu, zůstanou uvnitř této trubice, naspečou se na stěny a ucpou, takže lampa ztratí výkon. Ucpaná trubice se hodně špatně čistí (jen po celém rozebrání), takže je lépe použít palivo které je snadno, bez usazenin a bezezbytků odpařitelné.

Plynová lampa používá taky punčošku. Princip je úplně stejný jako u té lampy petrolejové. Plyn (nebo v případě petrolejky hořlavá pára) se v hořáku smísí se vzduchem. Na konci hořáku je dírkovaná keramická hlava, kde plyn hoří - prakticky neviditelným bezbarvým plamenem. Tento plamen zevnitř nahřívá punčošku na velmi vysokou teplotu a teprve ta po rozžhavení svítí. Záleží na hořáku, jaké palivo umí spalovat, zda zemní plyn, bioplyn, propan-butan nebo zda umí využít a odpařit petrolej (lampy Petromax aj.) nebo dokonce benzín (lampy Colemann). Malé plynové lampy mají menší punčošky, takže logicky i méně svítí a mají menší spotřebu. Je to spíš tábornická záležitost, takže kartridge většinou stačí. Na domácí trvalé používání se však uz mnoho let dělá lampa, která se šroubuje na standardní dvoukilovou propanbutanovou bombu. Měli jsme ji za dob mého mládí doma jako záložní zdroj. Dá se rychle rozsvěcet bez nahřívání hořáku. Za provozu smrdí méně než petrolej, ale protože je i s bombou značně těžká a nehamatná, na přenášení to rozhodně není. Spíš tak postavit do maringotky nebo chatičky na stůl. Zavěsit pod strop ne, velká bomba moc stíní. Lampa používá menší typ punčošky než lampa petrolejová. Skutečný světelný výkon je proto něco mezi 40 ... 75W žárovkou. Do menší místnosti je to dobré, ale pro osvětlení venku slabé. Doba svícení vychází okolo 40 hodin na jednu náplň, což je ve srovnání s petrolejkou levnější.
http://www.levnesporaky.cz/detail10152/ ... ugo-2-2030
http://www.levnesporaky.cz/detail3883/l ... lant-2017d
http://www.sportovni-potreby.cz/zbozi/1 ... a-brilant/
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Svitidla

Příspěvek od Fabulous »

Ty plynové lamp se dělaly i v nástěnném provedení s bombou na hadici. Za mých mladých let jsme je měli všude na chatě. Jen už se asi neprodávají.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Svitidla

Příspěvek od Fjord »

Koukla jsem na ten petrolej, na 9ti litrový barel to vyjde na 47,- Kč/litr, na 4 litrový až 65,- takže kupovat samo ve větším.
S těmi lampami mi přijde trochu problematická ta punčoška-při nešetrném zacházení shoří a co pak..Ale výkonnost oproti knotovým lampám je tedy bezkonkureční. :yes
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Svitidla

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Myslím, že se punčoška dá i udělat z nějaké tkaniny (nebo možná drátku?), určitě to nevydrží tak dlouho jako origo, ale co na tom záleží. Viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Petrolejov%C3%A1_lampa

http://www.youtube.com/watch?v=AiDT-p4Cmug

Mňo a fakt to svítí :roll:

Auerová punčoška (nebo taky žárová punčoška a pro youtube "incandescent mantle"):
"Vypreparovaná a vyžíhaná bavlněná tkanina napuštěná thoriovou solí se nechala shořet. Vznikla tak thoriová kostra, tzv. punčoška. Vzniklé intenzivní světlo spotřebovalo polovinu plynu."
http://spisy.upv.cz/Patents/FullDocuments/40/40220.pdf
Thorium: http://cs.wikipedia.org/wiki/Thorium

Měření radioaktivity punčošky: http://www.youtube.com/watch?v=5IESt1RzJcs

Ale nedivil bych se, kdyby stačilo bavlněnou látku nechat zuhelnatět a použít.
Samo v PA, dneska si jí koupíš za 24,- Kč.
http://www.obchodsezarukou.cz/puncoska- ... -4224/4829

První pokus o náhradu bych zkusil nechat zuhelnatět látku a pokud by takto vyrobená punčoška nesloužila, asi bych přidal drátěnou kostru, nebo rovnou použil jen drátěnou punčošku.

A ještě návod k lampě na výměnu punčošky
http://www.produktinfo.conrad.com/daten ... _lampa.pdf
Nejprve bylo třeba žárovou punčošku, která byla zakoupena v nespáleném stavu, nasadit na speciální dřevěný kužel, podle kterého se punčoška vytvarovala. Následně byla přenesena na kovový věšák a na lihovou lampu byl připevněn úzký nástavec s drátěnou sítí v horní části (standardní vybavení každé lampy). Na podložku byl připraven široký kruhový hořák. Kroužením zapáleného úzkéhohořáku okolo punčošky byla síťka vypálena a po vychladnutí nasazena na široký hořák. Úzký hořák lampy byl pak vyměněn za široký. K hornímu otvoru komínku ke knotu zápalníku byla přiložena hořící sirka. Po chvíli, když bylo ve vypařovači dostatek par, byla sirka přiložena k hornímu otvoru komínku. V okamžiku zapálení se ozval malý výbuch. Poté bylo nutné páčkou zregulovat přísun lihových par tak, aby bylo světlo stálé.
Tuto námahu lihová žárová svítidla velmi dobře oplácela. Po zapálení vydávala intenzivní a jasné bílé světlo. V devadesátých letech 19. století se při použití jedné žárové punčošky svítilo asi 800 hodin, svítivost se pohybovala zhruba okolo 45 cl. Výhodou žárových lihových svítidel byla také možnost používat i běžný denaturovaný líh (při zmenšení hodnoty svítivosti). Hořáky lihových žárových lamp bylo možné zakoupit samostatně a připevnit je na běžné nádržky a podstavce petrolejových lamp pro kruhové
hořáky.
http://www.odbornecasopisy.cz/index.php ... ment=36152
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla

Příspěvek od Josef »

Zrovna tento víkend jsem s lampou zacházel hodně surově. Měl jsem ji na střeše při stavbě vazby a laťování, když jsme ji den co den dodělávali až pozdě do noci. Punčoška co je poškozená už od minule (21.11.) stále drží a svítí. S lampou se přitom třáslo dosti neurvale, až cylindr řinčel. Jediné, co jsem použil na zmírnění - bylo její zavěšení přes kožený řemínek, aby lampa nedostávala vysloveně přímé rány od vibrujícího trámu, do kterého jsem právě zatloukal dvoustovky hřebíky.
Ta punčoška totiž zase není takový problém, jak se na první pohled jeví. Důležité je ji jen dobře uvázat* a vypálit**. Po osobních zkušenostech mohu říct, že je to stejné jako s žárovkou (a zhruba stejně poruchové). S žárovkou taky zbytečně surově nezacházíte a jste si vědomi, že po nějaké době provozu svou životnost ukončí, ač jinak do té doby prostě fungovala bezproblémově. S punčoškou je to podobné. Jak vidíte v předchozím příspěvku - životnost punčošky je uváděna na 800 hodin. Klasická čirá žárovka 230V/60W má životnost uváděnou na krabičce 1000 hodin. Rozdíl je ale ten, že punčoška neshoří jako vlákno v žárovce, protrhne se. I silně poškozená punčoška ale stále svítí. Jediné v čem je problém, že z ní může prošlehávat do strany ostrý plamínek, který v krajním případě dokáže v jednom místě natavit cylindr*** (sklo zčervená, změkne a pokřiví se). Stav punčošky je vhodné před zapálením prostě letmým okouknutím zkontrolovat jestli v ní někde není nějaká díra, nic víc nic míň. Taky je dobré mít v zásobě pár náhradních kousků pro případ, že nějaká punčoška odejde (a po spotřebování pak zase zásobu o tu jednu spotřebovanou doplnit). Doma máte většinou někde v krabici taky nějakou tu náhradní žárovku, a v autě také, ne? Vyrábět punčošky doma, to mi přijde přeci jen trochu technologicky náročné. Kdo by se chtěl zabezpečit až do konce života a zbytek odkázat dalším generacím, udělá nejlépe, když si jich teď, když se zcela běžně prodávají (např.: http://www.conrad.cz/sada-jednovrstvych ... ek.k664324) nasyslí nějakých sto kusů do zásoby.

*) Pokud to provázek co punčoška má dovoluje, neuvazuji ji jen pouhým stažením a sukem, ale snažím se ji ještě jednou omotat a pak teprve zauzlovat. Dobré uchycení zabezpečí, že se po vypálení nebude viklat a dřít o keramiku hořáku.

**) Vypálení provádím ne hořákem, ale vždy ručně. Surovou punčošku uvážu, pěkně narovnám a zbavím přehybů, aby volně visela. Lampu sestavím. Pak na dřevěnou špejli (nebo kousek drátu) namotám chomáč vaty a namočím ho do lihu. Zapálím a vsunu větracím otvortem do lampy. Odspodu tak punčošku zapálím a jakmile začně doutnat, špejli vytáhnu a nechám punčošku pomalu vydoutnat, až zcela sama prodoutná až ke kořeni hořáku. Kdyby některé místo předčasně uhaslo a zůstalo neprodoutnalé, hořící špejlí mu "pomohu". Vydoutnání provádějte na chodbě, v dílně nebo venku - smrdí to (pálí se hadr). Teprve až je punčoška prodoutnalá, lampu rozsvítí. U petrolejky samozřejmě tak, že nahřeji hořák. V tomto případě ale vždy jen lihem na misce a to i když je lampa vybavená tzv. rychlopředehřívačem. Vypálím dvě misky lihu, aby byla jistota, že je výparník opravdu dost horký a pak, jak druhá várka lihu na misce dohořívá, otočím kohoutkem a lampu (hlavní hořák) zapálím. Už jsem to dělal mnohokrát a velmi se mi to osvědčilo. Při tomto způsobu se vždy punčoška velmi pěkně zformovala do kuličky. Dobře drží na hořáku, svítí rovnoměrně a má velmi dobrou životnost. Stejný trik se špejlí namočenou v lihu lze určitě povést i u lampy plynové. Je to k punčošce rozhodně šetrnější, než jen ji prostě uvázat, škrtnout sirkou a otočit kohoutkem.

***) Punčošková lampa může v nouzi svítit i úplně bez cylindru. Zatím co u knotové petrolejky je cylindr nezbytný a tvoří komín (aby byl tah a okolo knotu bylo dostatečné proudění zajišťující vysoký jas plamene bez kouře), u punčoškové lampy slouží cylindr jen jako mechanická ochrana hořáku před nežádoucím dotykem, při přenášení a skladování.
Naposledy upravil(a) Josef dne 30.11.2011 14:02, celkem upraveno 1 x.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Svitidla

Příspěvek od Fjord »

Josef:
Tys tedy drsoň :rofl
No, takže punčošky jsou jasné, když tak zajdu do skříně-nějaký se tam i neděravý ještě povalují :chuckle
Ted mě k tomu už nic nenapadá, díky za info :yes
karel22
Příspěvky: 97
Registrován: 19.02.2011 15:13
Pohlaví: muž
Bydliště: Olomouc

Re: Svitidla

Příspěvek od karel22 »

Tlaková lihová lampa Britelyt: http://www.britelyt.groupee.net/prod1.html
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Svitidla

Příspěvek od Fjord »

Ještě bych potřebovala poradit s těmi punčoškami-jde o typ. Je nějaký rozdíl mezi výrobci Mannesmann a Petromax? Pokud bych na tu lampu Mannesmann dala punčošku Petromax-nevadí to? Z těch obrázků to nepoznám-vypadají obě stejně.
Díky.
http://www.conrad.cz/vhodna-sada-zhavic ... em.k480473
http://www.conrad.cz/sada-jednovrstvych ... ek.k664324
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla

Příspěvek od Josef »

To Fjord:
(Nebudu říkat Mannessmann a Petromax, ale podle výrobců punčošek - Anchor a Pelam.) Punčošky jsou rozměrově stejné. Oba typy Anchor i Pelam můžeš použít do obou typů lamp, tedy do Mannesmanna (což je originální čínská lampa značky Anchor - jen na západních trzích prodávaná pod změněným názvem), tak i do originálního německého Petromaxu a také do mnoha dalších lamp nejrůznějších výrobců, pokud mají alespoň v hlavních rysech podobnou velikost). To, co obě punčošky odlišuje, je materiál ze kterého jsou vyrobeny. Oba druhy mám v praxi odzkoušené:

Punčoška Anchor (modrý obal) je klasická punčoška vyráběná bezezměn od vynálezu Auerova "plynového" světla (r.1886). Obsahuje mírně radioaktivní sloučeniny thória i azbest. Po vypálení je poměrně tenká a křehká, ale dík tomu však dává velmi silné, oslnivě bílé světlo. (Odstínem podobné spíš úsporné zářivce).

Punčoška Pelam je nový, "ekologičtější" typ punčošky, která thórium ani jiné radioaktivní látky neobsahuje. Ve srovnání s thoriovou punčoškou je masivnější, déle vydrží, ale svítí bohužel o něco méně (-20%). Dává měkké žlutější světlo. (Odstínem podobné spíš klasické žárovce).

Většinou jsou dvě punčošky k lampě přibaleny výrobcem. U Mannesmana jsou to punčošky Anchor, u originál Petromaxu punčošky Pelam. Další si můžeš dokoupit především podle účelu k jakému budeš lampu používat. Pokud budeš svítit vysloveně venku na práci, budeš potřebovat především ostré silné světlo - zvol punčošku Anchor. Budeš-li svítit při venkovní párty nebo často i uvnitř místností doma (větrat*) a bude pro tebe subjektivně příjemnější "teplý" odstín světla - pak zvol punčošku Pelam.
Já osobně používám punčošky srovnatelného typu jako Pelam (ale jsou bez jakéhokoli označení, kdysi jsem je po dvacetikoruně sehnal z výprodejů BW armády.)

*)POZOR! Pokud svítíš v malé místnosti nebo nedej bože ve stanu (s vyjímkou Týpí) musíš vždy trošku pootevřeným oknem větrat. Lampa má dost velký výkon (i slušně "topí"), ale taky spotřebovává poměrně velké množství vzduchu (zhruba jako velký hořák na plynovém sporáku). Pokud by s ní někdo svítil ve zcela uzavřené malé chatičce nebo srubu a usnul u toho, mohl by se nedostatkem kyslíku udusit dříve, než by v lampě za 8 hodin došel petrolej (smutný případ z Kanady). Např. u chatičky, má-li se v ní takovouhle lampou trvale svítit, je dobré mít udělanou malou ventilaci nahoře ve štítu (sítko průměru 8-10cm), horké splodiny jsou lehčí než vzduch, sítkem rychle uniknou a v chatce je čistý vzduch.

---------------------------------------

To karel22:
Díly za velmi zajímavý odkaz. Už proto, že lampa Britelyt byla původně zjevně "klasická" tlaková petrolejová lampa - pouze s odlišnou trubicí výparníku, která je přizpůsobená jiným vlastnostem použitého paliva. Mylím, že v nějaké budoucí "bezpetrolejové" době bude líh snadno dostupným palivem, a tak by se dala většina z dnes provozovaných petrolejových punčoškových lamp s relativně malou investicí právě takto (výměnou výparníku) přestavět a nadále úspěšně používat.
Slick7
Příspěvky: 401
Registrován: 10.11.2011 21:03
Bydliště: BRNO

Re: Svitidla

Příspěvek od Slick7 »

Já mám jednu klasickou petrolejovou lampu a v té mám vonný olej, protože to používám v místnostech, kde i spáváme. Je to taková ta klasická silničářská lampa, co seženete za pár korun, moc světla to nenadělá, jako ty tlakové s punčoškama, ale stačí. Pak mám kempingové diodové a mohu opravdu vřele doporučit, na cestování pod stan, na chatu, vodotěsná, nárazuvzdorná, blbovzdorná, prostě fakt super:
http://www.suntech.cz/produkt/75470/Kem ... d-diod.htm
Doporučuji ovšem nekupovat do ní daný tip baterií C, ale akumulátory tip AA od Ansmana: http://www.suntech.cz/produkt/118267/An ... s-maxE.htm
které nemají vybíjeci efekt, takže vám v tom vydrží klidně rok, pokud to nebudte moc používat, je ovšem zapotřebí dokoupit redukci: http://www.suntech.cz/produkt/86161/Red ... C-4-ks.htm
To vše za 625,- korun a máte na dlouho po starostech se světlem. Já jich mám několik, jedna nikdy nestačí. Co se týká nabíjení, mám nabíječku, co tyhle baterie dokáže nabít jak ze zdroje 220V, tak z 12V, nebo použiji solární nabíječku. Dle mého je nejlepší kombinace obou tipů těchto lamp, mít tu i tu.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Svitidla

Příspěvek od Fjord »

No tě pic, ještě je to i radioaktivní, takže volba je jasná pro Pelam.
U toho Petromaxu je dobrá vychytávka, že se tam dá přidělat nádstavec na vaření. Jen se to celé pak hodně prodražuje.

Ještě by mě jen zajímalo jestli nevíte - v armyshopech, kde se prodávají tlakové lampy-jsou to zřejmě nové, ale dlouhodobě uskladněné-zda to nemůže být v něčem nebezpečné. Asi je tam nějaké těsnění, které odejde atd. Pak za cenu úspory pár korun by si člověk jen přidělal starostí s případným vznícením :mrgreen:
http://www.armytrade.cz/detail/lampa-pe ... max-orig-/

Tady je i Miltec-ten asi nebrat :-)
http://www.armytrade.cz/detail/lampa-pe ... -model-bw/
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Svitidla

Příspěvek od Josef »

To Fjord:
Dlouhodobé uskladnění, pokud nebyla lampa celou dobu skladování natlakována nebo naplněna petrolejem nemá na nic prakticky vliv. Jediné, co by mohlo po opravdu mnohaletém skladování podléhat zubu času je gumový těsnící "špalíček" ve ventilech, který má při dlouhodobém styku s petrolejem tendence ztvrdnout. V lampě je takových "špalíčků" několik, ale když doslouží, není problém je nahradit jiným kouskem tvrdé černé gumy (např. kus dezénu pneumatiky) uříznuté nožem na vhodný tvar:
1. jeden je v "klapce" rychlopředehřívače(nestěsnost se pozná tak, že po napumpování nádržka během noci ztratí část tlaku)
2. druhý funguje jako zpětný ventil pumpičky(netěsnost se pozná tak, že pumpička se po zmáčknutí vyjíždí stále sama ven a nádržku nejde úspěšně napumpovat)
3. třetí je hlavní uzávěr petroleje do hořáku, který otevírá jehla hlavního kohoutku při svém pohybu směrem dolů
(lampu nejde zhasnout kohoutkem, stále mírně dohořívá a pak je zapotřebí odvzdušňovacím šroubkem vypustit tlak z nádržky)
Žádná z těchto netěsností není natolik fatální, aby vedla k nějakému nečekanému výbuchu, spíš je jen pro provoz obtěžující. Ostatní těsnění jsou z materiálů, které nepodléhají stárnutí (olovo, mosaz na mosaz). Kožený píst pumpičky, jehla, tryska a další provozem opotřebitejné drobnosti jsou v příslušenství dodávaném s lampou.
O tom nástavci na vaření si moc iluze nedělej. Je to spíš "přihřívač" než vařič. Udrží sice horký čaj nebo svařák po celou noc, ale bramboračku na tom neuvaříš, takový nadbytek tepla lampa zase neprodukuje.

-----------------

To Slick7
Plechová petrolejka je jedna z nejspolehlivějších, které znám. Mnoho let úspěšně používám menší typ firmy Meva. Je prvotřídní na obsluhu i provoz:
1. při zapálení se nesundává cylindr (stačí stisknout páčku)
2. bezpečná při přenášení
3. spolehlivě stojí (má nízko těžiště a širokou základnu)
4. spolehlivá ve větru
5. hoří za deště
6. může se zavěsit i na dřevěný trám (bez nebezpečí požáru).
Podle mě, by měla být v základním vybavení všech domácností pro nouzové svícení (místo svíček a snadno rozbitelných celosklěněných nástěnných petrolejek u kterých se pro zapálení musí sundávat cylindr).
Naposledy upravil(a) Josef dne 12.12.2011 13:34, celkem upraveno 2 x.
Odpovědět