Tesárske náradie

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Tesárske náradie

Příspěvek od prvak »

Zdravim rozpadlici

Popisem Vám postupne zopár ručných tesárskych naradí, ktoré využívam a hodia sa do dielne ako alternatíva ku eletrickému náradiu, čo už dnes stojí za prd.

Obojručný nôž
noz-obojrucny.jpg
noz-obojrucny.jpg (16.24 KiB) Zobrazeno 19794 x
Celkom slušné náradie na opracovávanie dreva na vyhladenie alebo zaguľatenie či olúpavanie kôry.
Pracuje sa sním ľahko, nakoľko vykonávate pohyb smerom ku sebe na rebrá, je priam nemožné sa sním porezať. Bývajú rovné, zahnuté a tie japonského štýlu majú rúčky v priamke s nožom.Mám ich u seba 6 Ks. Tie čo kúpite za 20 Eur v baumaxe stoja za hovno ani ich nekupujte. Odporúčam ich kúpiť v bazáry alebo na blšáku ručne kované s nejakou značkou od kováča. Najlepšie sa mi pracuje s najtenším pri vyhladzovaní alebo zaguľatení. S týmto nožom nie je problém si vyrezať rúčky ku všetkým náradiam, stoličky, opracovať guľatinu na daľsie úpravy, zhotoviť luk atď...

pre tých čo ich dané náradie zaujalo odporúčam si vytesať pracovnú lavičku určenú k tomuto nožu. Nakoľko opracovávanie dreva s týmto nožom vyžaduje pevné úchytenie opracovávaného dreva ale aj časté otáčanie či posúvanie zverák sa nehodí ani stolársky ani dielenský sú pomalé. Ľavičku nájdete na nete pod názvom shaving horse
či shave pony.
shaving-horse.jpg
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Tesárske náradie

Příspěvek od prvak »

Daľší príspevok mám z týždenného kurzu stavania dreveníc tradičným ručným nórskym spôsobom.

Tesárska sekera
tesarska_sekera.jpg
(sorry za reklamu spomeniem aj iné)

Sekera určená na presné opracovávanie dreva. Sekera neslúži na rúbanie dreva na zimu ale opracovávanie dreva čo najrýchlejším spôsobom oproti dlátku, pílke, obojručnému nožu. Aj v dnešnej dobe sa našťastie vyrábaju aj kvalitné sekery. Len ich treba nájsť spomeniem zopár výrobcov ako je hutafors, v zastúpení aj sekery pre husqvarna, still(výrobcu nepoznám) alebo vám ju vykuje kováč. Inač mám sekrier doma dosť no tie z bežných obchodov nie su určené na tesárske práce. Občas sa dajú násť na blšákoch vo Viedni ma vyšla 8 Eur hrdzavá ale stále ostrá a ľahká. Sekera býva skutá z dvoch zložiek zo železa (je ľahšie) a z uhlíkovej oceli čepel. Sekera má byť ostrá ako žiletka. Drží sa oboma rukami za spodnú časť. Keď potrebujete jemnejšiu prácu prechytíte si ju bližsie za stred poriska. Touto sekerou vyhladíte opracovávane drevo skoro ako s hoblíkom. Sekera je určená na sekanie ale aj sa sňou páči po záseku a pri chytení skoro pri vrhu aj hľadí ako s hoblíkom. Ostrie sa brúsi pri celodennej práci aj 5 až 10 krát za deň(aby bola stále ostrá).Pri manuálnom stavaní drevenice ju držíte v ruke tak 90% času. Každá krajina má trochu iný tvar tesárskej sekery bývaju s rovným ostrím ale aj s oblúkovím ostrím. rada o 66 ročného tesára z nórska: Naučte sa sekať sekerou aj ako pravák aj ako ľavák.
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Dáda »

Obouručný nůž, česky zvaný pořez nebo poříz. Také je mám, z dědictví po otci a po dědečkovi mé manželky. Z dětství v 50. letech minulého století pamatuji, jak na Plzeňsku loupali pořízy asi dvoumetrové klády lesních stromů. Kláda byla v šikmé poloze upevněna v pracovní koze, spodní konec klády byl nabodnutý na trn, aby se kláda dala postupně otáčet kolem podélné osy. Pracovník kládu loupal vstoje. Odloupané kusy kůry a podkoří byly poměrně dlouhé - až do 75 cm a lidé si je kupovali na topení.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od prvak »

Froe
P1224116b.JPG
P1224118b.JPG
Dlhý hrubý nôž určený na rozštepovanie dreva.
Polí drevo po vláknach čím zachováva jeho pevnosť. Nôž sa zatlčie do opracovávaného dreva drevenným kladivom(polenom) a cez rúčku sa páči, čím sa drevo rozštepí.
Týmto náradím rýchlo nahrubo zmenšíte obrábané drevo na požadovaný tvar. Z gulatiny napáčite drevenné šindle na strechu. Či z menšieho polienka narobíte triesky na podpal. Z dhlšiej gulatiny napáčite dosky, hranoly.

Nakoľko Mária Terézia zakázala drevenné strechy sa toto náradie v naších končinách moc nezachovalo. Používajú ho anglo-saské národy. Ja som si ho dal vykuť u kováča z pružiny.

Aj keď to je ručné náradie pracuje sa sním rýchlo a efektívne dá sa porovnať s cinkulárom až nato, že cinkulár reže rovno cez vlákna.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Baca »

SUper vecicka, kolko ta to stalo orientacne u toho kovaca ?? :-)

Netusis ako sa to kedysi volalo ??
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od prvak »

Baca: Kováč to robil 2 hodiny vypítal si 10Eur za dielňu {neni jeho} a 10Eur za prácu materiál pruzinu som doniesol.
Nenašiel som slovenský ekvivalent k anglickému názvu Froe.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Baca »

Super, ved to robil zadarmo :-D Dakujem a odpoved :-)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Josef »

Aby člověk dokázal vyrobit základní věci pro život, bydlení a hospodaření, není kupodivu mnoho druhů nářadí potřeba. Dokonce pro začátek stačí jen dva nástroje a s nimi se už většina ostatního nářadí dá při troše šikovnosti vyrobit. Jen je potřeba mít trochu znalostí od řemesla kovářského, trochu od řemesla truhlářského a něco málo vědět úhlech a o geometrii nástrojů, aby nám fungovaly. Viz. zjednodušený postup:
Zakladni-nastroje.txt
(4.71 KiB) Staženo 868 x
Z textu vyjímám základní soupis částí nástrojů, které byste měli mít (pokud nebudete mít možnost v PA-době získat kovářské výrobky):
- sekera (stačí hlava, topůrko si doděláte)
- poříz
- pilový list do rámové pily (dřevěnou část pily si doděláte)
- želízko truhlářského dláta - pro začátek alespoň jedno, šířky cca 10 až 12mm (držadlo si doděláte)
- 3 různá želízka do hoblíku (tělesa hoblíků si doděláte)
- velký nebozez (nebo lžícový vrták, alespoň jeden o průměru cca 20 až 25mm)
- pilník (trojhranný na ostření pily)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Baca »

DOst dlho som hladal, ale nenasiel odpoved na otazku, ako ma byt spravne nabrusena tesarska sekera, teda aky typ ostria ma mat. Moje chabe a stare vedomosti mi hovoria, ze by mala byt brusena jednstranne. Teda podla toho ci je majitel lavak ci pravak. Viem naisto, ze sa takto brusi sirocina na otesavanie klad. Ale tesarska, na capy, rubenky a podobne veci, netusim.
Prežiť !!!
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od prvak »

skor ci je ta skera vyrobena len pre pravaka alebo lavaka ako topor. Ked nie tak obojstranne nakolko by sa malo sekat tak ze si tu sekeru prehazdujes v ruke podla toho akym uhlom potrebujes sekat. Nehovorim o siepani polen ale o presnych sekoch za ucelom vytvorenia capov alebo inych veci
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Baca »

:-) Dakujem. Takze ked ju kupim tak mam vytvorit sumerne ostrie ?
Prežiť !!!
mr_tricoder
Příspěvky: 76
Registrován: 25.02.2012 8:26

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od mr_tricoder »

tesarska sekera m vypadat takto

http://www.kutil.eu/upload/images-cache/16878/800.jpg

na tom obrazku je nejlepe videt jak ma vypadat ostri. Vypada jako "dlato"
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Baca »

Jasne u takejto cepele mi to jasne je :-) Ale su tesarske sekerecky, ktore maju vykovanu hlavu od oka (poriska) sumernu, alebo nie az tak posunutu do strany. Vacsina bezne na pultoch je takato. A predovsetkym som chcel vedeit ci ta Hultaforska tesarska, ktora ma tu hlavu sumernu, ci ju mam prebrusit na jednostranne ostrie :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od sigmark »

dej sem odkaz na to co povazujes za soumernou tesarskou sekeru Baco.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Baca »

V podstate mi ide rpesne o tuto sekerecku :-)

http://www.brexport.sk/product/tesarska ... lasik-535/
Prežiť !!!
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Cep »

Nakonec to bude stejně o rukách, ale nevidím u "Hultaforska tesarska" nějakou výhodu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od sigmark »

já bych asi začal klasickou základní tesařkou...pár kulatim jsem s tím dělal, nnnnení to sranda
mr_tricoder
Příspěvky: 76
Registrován: 25.02.2012 8:26

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od mr_tricoder »

Me to prijde jako obycejna universalni sekera u ktere bych nabrousil ostri z obou stran do osy s klinem sekery.

Moje zkusenosti s tesarinou mi veli pouzivat na tesarske prace sekeru tvaru podle predchoziho obrazku. Na osekevani vetsich kulatych klad na hranate tramy se hodi vyhnute topurko, ale s tim teda neumim a cirkularka s dorazem je rychlejsi :)
Přílohy
1.jpg
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od Baca »

Mne jto tiez blizssie tento typ :-) Hlavne na capovanie a podobne veci. Ten Hultafors typ, bude asi nejaky univerzalnejsi :-D Ale zasa aj u inych vyhlasenych vyrobcov je tento typ oznaceny ako tesarsky :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Tesárske náradie

Příspěvek od sigmark »

vis jak je to s vecmi ktere umi vsechno. vetsinou tak nejak jo, ale tak nejak nahovno :-)
tenhle typ a tvar je osvedceny
Odpovědět