Vreckove ohrievace ruk

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Vreckove ohrievace ruk

Příspěvek od Baca »

Ma niekto skusenosti s vreckovymi ohrievacmi na benzim (Zippo), alebo na pevne palivo - puzdro s nejakou chlpatou vyplnou na take tmavostriebriste tycky, pametam si ich, ked sme s nimi ohrievali umierajucu staru mamu. Ake to ma vyhody ci nevyhody oproti chemickym jedno ci viacnasobnym sackom ? Uvazujem o jednom ci dvoch na zimu, ked mi mrznu z nejakho dovodu ruky ci krize :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Vreckove ohrievace ruk

Příspěvek od Josef »

Mám pocit, že tohle téma zde někde na fóru už bylo...

Ale k dotazu:
Mám benzíňák. Na procházku do lesa na ohřátí rukou dobré i za velkého mrazu, ale aby jsi ses s tím dokázal rozmrazit při nějaké nehodě, když se třeba proboříš pod led a téměř ti umrzají ruce, na to bych se na benzíňák nespoléhal a na tvém místě měl pro takový případ alespoň jeden jednorázový chemický ohřívák.

Benzíňák vyžaduje pro zdárný provoz dvě věci důležité věci:
1. Sám ohřívač musí být v teple a během provozu nesmí nevychládnout.
2. Musí mít dostatečný přísun vzduchu (prodyšná tkanina okolo, pozor na kapsy u neprodyšné bundy).

Hořáček totiž není knot, ale jen katalyzátor na kterém hoří benzínové páry, které se uvolnily z teplé nádobky a volně vanou z nádobky ven směrem pod katalyzátor. Když by byla nádobka studená, hořlavé páry se z ní neuvolňují a spalování na katalyzátoru se zastaví. Plní se to čistým a snadno odpařitelným benzínem (nikdy ne automobilovým, špatně se odpařuje). Ideální je benzín do zapalovače, s technickým je to už méně spolehlivé. Startuje se to tak, že vatu v nádobce nasytíš benzínem co to jde nejvíc, ale tak, aby při otočení hlavou dolů nevytékal (případně necháš přebytek vytéct do nějaké misky). Otřeš potřísněné hrdlo nádobky a nasadíš hořáček. Pak nádobku řádně nahřeješ oběma rukama, případně intenzivním třením alespoň na 30°C (musíš to tedy zapalovat ještě v okamžiku, když nemáš ruce zmrzlé). Pak katalyzátor zahřeješ špičkou plamene plynového zapalovače (nikdy ne sirkou, čadí a znehodnotila by ti paládium na katalyzátoru). Nahřívej dlouho, až se sítko rozžhaví. Pokud se start podařil, ve tmě musí být vidět, že to uvnitř katalyzátoru jemně žhne. Pokud potřebuješ ohříváček uhasit dříve než dojde palivo, lze to provést buď sejmutím a ochlazením hořáčku nebo zamotáním celého ohříváku do igelitového sáčku (pozor ať se nenapeče na kov) nebo do staniolu (prostě do něčeho, co zabrání přístupu vzduchu) a pak ho co nejrychleji ochladit vytažením nádobky z kapsy na mráz, aby se zastavilo odpařování a tím i ztráta zbývajícího benzínu.
Jinak nemám k benzíňáku vcelku žádné negativní připomínky. Je to prostě zařízení na výrazné zlepšení pohody do běžné, ale v zásadě "nekrizové" situace. Na krizové situace to chce především dobré oblečení a rukavice, aby člověk vystačil se svým vlastním živočišným teplem a nemusel se spoléhat na techniku.
Naposledy upravil(a) Josef dne 26.03.2015 19:49, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vreckove ohrievace ruk

Příspěvek od Baca »

Aha takze v podstate dost zlozito a nedobre sa ovladajuca chujada .:-( Pockam ci niekto nema skusenosti s tym bazmekom na pevne palivo :-) Dakujem Jozef za odpoved :-)
Prežiť !!!
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Vreckove ohrievace ruk

Příspěvek od vrbodol »

Měl jsem obojí a obojí jsem rychle odložil.
Chemickej sáček-Chtěl jsem ho původně do spacáku na nohy protože jsem chabrus na chodidla.Funguje to tak 1-2.Potom už ta chemická reakce slábne a je to na nic.
Benzinák-sice to hřeje ,ale ten smrad.Dal jsem si to jen jednou v zimě na záda aby mě ze předu hřál oheň a ze zadu tohle.Hadry mi smrděly jako kdybych se polil benzinu.Hrůza.
Takže za mě je to obojí k ničemu,to je lepši se víc přioblíct.Vyhozený prachy.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Vreckove ohrievace ruk

Příspěvek od Kocour »

Používal jsem všechny možné systémy:
- katalytický ohřívač "grjelka" na benzín. Víceméně jak píše Josef. Obsluha není nijak složitá. Když je v teple, tak se náramně rozhicuje, když je v chladu, benzín se špatně odpařuje a reakce může až úplně zaniknout. Čili přesně opačně, než by bylo potřeba. Doba činnosti několik málo hodin na jednu náplň. Reakce se dá přerušit a znovu spustit. Částečně produkuje benzinové výpary, což je v uzavřeném prostoru nepříjemné.
- chemické sáčky založené na železných pilinách. K funkci potřebuje přítomnost vlhkosti, která se k náplni dostane po vyjmutí z přepravního obalu. Příliš vlhkosti škodí, rakce se ve zcela mokrém sáčku udusí. Doba činnosti podle rychlosti reakce asi tak 1/2 dne, i když ke konci už hřeje jen málo. Reakce se dá jenom špatně přerušit (spíš postupně ztlumit) uzavřením do hermetického obalu. Směs se dá mimochodem připravit i podomácku
http://www.swisseduc.ch/chemie/schwerpu ... beutel.pdf
- ohřívač na pevné palivo - uhlíkovou tyčinku. Pokud není vyloženě mokrý, hoření je stabilní a závisí na přístupu vzduchu. Výkon se dá částečně regulovat zapálením jednoho nebo obou konců tyčinky. Doba hoření několik málo hodin (z obou konců zapálený pochopitelně zhruba poloviční čas). Reakce se dá zastavit nejjednodušeji mechanickým odstraněním (oklepáním, odrhnutím) hořícího konce. V uzavřeném prostoru produkuje "uhelný zápach" a bohužel z principu může produkovat též CO (oxid uhelnatý)!
- ohřívač na principu krystalizace solí. Sáček z tužšího igelitu uvnitř s kapalinou a "cvakacím" kolečkem. Po cvaknutí (je to kousek plechu prohnutý tak, aby pružně přeskakoval mezi dvěma polohami) nastane proces krystalizace a vyvíjí se teplo. Náplň je regenerovatelná povařením sáčku ve vodě. Doba činnosti několik minut, což je vzhledem k objemu a hmotnosti trochu málo. Reakce se po spuštění nedá přerušit. Je to jediná metoda, která funguje i pod vodou, takže ji můžou využívat potápěči.

V 90. letech byly ohřívací pomůcky poměrně populární, ale pak jejich používání (alespoň v okruhu lidí, kde se pohybuji) vymizelo. Přínos zkrátka nebyl tak velký a každý systém měl nějaké mouchy. Ukázalo se, že je lepší zapracovat na oblečení a teplých doplňcích. Jedinou oblastí, kde bych viděl jejich výhodu, jsou činnosti spočívající v dlouhodobém nehybném čekání a přitom nutnosti zachovat si citlivé ruce (odstřelovači, lovci, různí vojenští a vědečtí pozorovatelé).
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Vreckove ohrievace ruk

Příspěvek od Baca »

Kocouer diky za obsirnu odpoved. Mali sme to co sa zapalovalo v puzdre ktore vyzeralo ako puzdro na okuliare a bolo to niekedy v 74 roku. Ucinnost som si ako sopliak akosi nestihol vsimnut, respektive som na to vtedy sral :-) Viem ze to nasi kupovali niekde v tuzexe za strasne prachy.

No, ako to vyzera, budem si musiet vymysliet ohrievanie nejak inak :-( Pravdepodobne sa ohliadnem po bateriovom termopradle. Pametam si ruske elektricky vyhrievane pradlo - jegrovky do sucheho potapacskeho obleku. Baterky vazili asi 4kg na opasku. Vo vode to bolo OK lebo nahradzali cast zataze, ale na suchu totov vlacit na krizoch :-D. Len sa obavam, ze to pradlo bude nekrestansky drahe.

P.S. Je preukrutne drahe :-(
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Vreckove ohrievace ruk

Příspěvek od Patrol »

Když jsem se dal na myslivost, tak jsem ten problém taky řešil. Když v mrazu dlouho sedím a pak potřebuji střílet, prsty nemají cit. Vyzkoušel jsem kde co, ale ve finále je asi nejpoužitelnější mít pod zadek polštářek potažený beránkem, báječně drží teplo, a občas si prostě strčím ruce pod prdel. :D
Prodávají se spousty elektrických ohříváčků i do bot, ale neznám osobně nikoho, kdo by to používal.Nedávno mě zaujal jeden kapesní model. kterej bych asi vyzkoušel, jen jsem se ještě neodhodlal:http://www.conrad.cz/hlinikovy-ohrivac-rukou.k860426
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět