Provazový žebřík

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Count »

Díky za všechny postřehy. Prošel jsem si jak možné únikové cesty - nejsou, do patra vedou jediné schody a pokud začne hořet někde poblíž, tak je cesta odříznutá. Z okna je to cca 1,5m po šíkmé stříšce a až potom 4m dolů. Proto bude lano s uzly a hákem nejlepší, i pro slezení šikmé stříšky.

I když, ten žebřík od kačera je to, co jsem si představoval a mají navíc mnohem lepší zaklínění kolem okna.

A taky jsem si, při hledání informací o provazovém žebříku, narazil na zajímavý, mně neznámý uzel - Prusik knot.

https://www.youtube.com/watch?v=P0d8-Fxdx8Y
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od K4cer »

No vida, stříška je dokonce přítomna.
A kdyby na té stříšce bylo občas přibitý prkýnko jakošto schůdek?
A kdyby NA ní byl 4metrovej žebřík, položenej?

Ale ty 4 metry dou v kanadách v pohodě seskočit, pokud druhá varianta je uhoření :mrgreen:
To bude spíš problém politickej - přesvědčit rodinu proč maj mít botičky u postele, než technickej

Jo a ten žebřík vodemě je z britský stránky, takže bych to nebral jako nutně funkční, v UK se toho prodává víc, co nefunguje :chuckle
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od kregan »

Count píše: A taky jsem si, při hledání informací o provazovém žebříku, narazil na zajímavý, mně neznámý uzel - Prusik knot.

https://www.youtube.com/watch?v=P0d8-Fxdx8Y
Prusíky používám běžně (nechce se mi utrácet za jumary). Na lano se navážou dva, na jednom je smyce pro nohu a druhej se chytí k sedáku.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od goral »

nahoru prusik dobrej, dolu se obavam ze to bude porod, pokud to nebude jen jistici uzel ke slanovaci pomucce
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od kregan »

Osma nebo kybl je základ za pár korun.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Joezbrna »

Taky je dobrý umět slanit bez spešl slaňovací pomůcky. Viděls někdy letět osmu třista metrů volným pádem? Já jo (naštěstí ne svou) :lol:
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Hohepa »

Asi základ je vybrat cestu, kde není okno .
ono prokopnout okenní sklo do místnosti kde hoří .... a nebo se přes plameny slaňovat :evil:

Od těch Britů je dobrý postřeh ten řetěz . Přeci jen je to plamenům odolnější než nylonové lano. :)
osobně bych dal přednost ocelovému lanku
george
Příspěvky: 62
Registrován: 16.11.2012 10:33

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od george »

Celkovo sa mi nezdá ako najšťastnejší nápad uvažovať o evakuácii prostredníctvom zlanenia u osoby, ktorá s tým nemá skúsenosti. To už radšej nakúpiť evakuačné kukly, ktoré tu boli v ktoromsi odkaze spomenuté, prípadne zohnať malý dýchací prístroj a napojiť ho na ochrannú masku. Tá malá fľaša bola pôvodne určená na evakuáciu osádok tankov a BVP. Snáď sa to ešte v nejakom armyshope dá zohnať. Najviac ľudí pri požiaroch zahynie na nadýchanie jedovatými splodinami, nie uhorením.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Kocour »

Provazový žebřík opravdu není pro laiky. Kromě toho. že je na něm silově náročné lézt i na hladkém úseku (ačkoli si myslím že 5 m zvládne každý jedinec, který není úplně svalený, včetně dětí aspoň tak vysokých, aby dosáhly na příčky), tak potíž nastává v okamžiku, kdy je třeba lézt přes parapet, hranu, při zdi a tak.

Co jsem viděl ten britský odkaz, tak a) není naprosto zaručené, že se distanční opěrky opravdu vztyčí kolmo ke zdi, b) není zaručené, že nástupní rám zůstane zaháknutý za parapet při přelézání parapetu (když odhlédnu od toho, jak dneska vypadají parapety a zda vůbec cokoli unesou). Podle mě je to nějaká reakce na tamní zákony, které možná požární žebřík nařizují, aby se vlk nažral. Prostě, když vám nezkolaudují barák bez žebříku a vy ho tam nechcete, pořídíte si tohle...

Prusíky se dají stejně rychle použít směrem nahoru i dolů, což ovšem znamená nepříliš rychle. Podstata je opačná, než u blokantů - dělají se co největší kroky. Utíkat před požárem bych takhle nechtěl. Šňůra na prusík musí být podstatně tenčí, než lano, na kterém má držet, uvádí se 1/2 průměru. Takže žádné ocelové lanko fungovat nebude, nehledě na podstatně nižší koeficient tření.

Pro nástup netrénované osoby, ať už na silné lano nebo na žebřík, je výhodnější, když jsou ukotvené u stropu v předem připraveném nosném bodě a kolem okna prochází svisle (ale stejně pozor na přicvaknutí prstů u parapetu a následné puštění). Nástup na prostředek ukotvený uvniř dole (např. slušné kotvení může být radiátor topení, pokud se nejedná o zcela odlehčený typ) je komplikovaný a náročný na duchapřítomnost.

Jestli je úniková cesta vedena přes stříšku, je třeba promyslet, aby se lano nepoškodilo o hranu.

Jinak evakuaci dětí a nelezců oknem bych viděl asi takhle: u stropu před oknem připravený zaručený kotevní bod, v něm smyčku s vhodnou slaňovací pomůckou asi ve výši očí stojícího člověka (aby se dalo lano dobrat a jistit spouštěné i při přelézání parapetu, ale ne tak vysoko, aby se to nedalo ovládat). Celé by to mohlo být schované v nějakém krytu garnýže tak, aby po zatahání za nějakou šňůrku vypadlo. Jednotlivé lidi spouštět v záchranném trojúhelníku (nasazuje se mnohem rychleji, než sedák). Na spouštěné tohle neklade téměř žádné nároky vyjma odstrkování se ode zdi kvůli odření (když tedy pominu, že někdo po spuštění chytne amok, zůstane sedět a neuvolní záchranný trojúhelník pro další). Zato spouštějící by měl hodně dobře vědět, co dělá, aby někoho nepustil na zem (například slaňovací osma v tomhle uspořádání, pokud visí v pevném bodě, lano z ní vychází dolů a druhý konec se také drží směrem dolů, má zcela nedostatečné tření!). Poslední si přecvakne lano do pevné smyčky a slaňovátko do trojúhelníku a normálně slaní.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od viktor »

v Norsku, kde jsou snad vsechny baraky ze dreva, jsem videl zacharnny system upevneny hned vedle okna,
co si pamatuji, uz je to par let tak tam byla neco jako sibenice, ktera se vyklopila nad oknem a silne lano, snad 5 - 8 cm v prumeru. neco jako lano na splch v telocvicnach, na tom totis slani snad kazdej..
viktor
ps. rebrik je vazne jen pro znale a u zdi je vazne na houby...
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od bacil »

Před lety jsem si dělal provazový žebřík na vyčištění studny. Skončil jsem u toho, že jsem si nařezal prkýnka cca 1écm široké, na krajích provrtal pro provlečení lana a z nich jsou pěkná šlapátka. Ta noha sice musí chvilku kvedlat (při lezení nahoru to jde hůř než dolů), ale nakonec se dostanete na pozici, že můžete stoupnout plnou vahou.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od K4cer »

Já bych to zbytečně nekomplikoval.

Co takle zavrtat dostatečně masivní očko do zdi nad voknem/konstrukce střechy nad ním pokud je nad oknem střecha, a do něj v případě potřeby cvaknout karabinu s lanem? Lano může být nachystaný někde u okna, smotaný, s uvázanou karabinou.

Je to funkční, eknomicky přítulný, a neevokuje to blbý dotazy sousedů.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Count »

Jak to čtu, a díky za tolik podnětů, instaluji lano nad okno kvůli jednoduššímu nástupu. Jen musím vymyslet kotvení, protože předstěna je ze SVD, takže to prošroubuji skrz izolaci do OSB za ní a dám oka pro jistotu dvě.

Ještě mě napadlo, dát oka pro lano do bočnice bukové postele. Je velká a pevná, oknem neprojde a instalace ok, stejně jako nácvak karabiny bude jednodušší. Jen ten nástup na lano nebude tak pohodlný.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Dagobert »

Narazil jsem na fízlbůku na tohle video, v zásadě je to slaňovací "batoh", stačí pevná skoba ve zdi, zacvaknout a sjedeš po vnější straně budovy. Přijde mně to jako docela šikovná věc.
https://www.facebook.com/welt/videos/10153733476443115/
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od paja »

jak to pozná 40kg slečnu od 100kg chlapa?
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Dagobert »

Netuším, nejsem konstruktér dané věci. Na adrese výrobce je víc informací. Uvádí tam limit "up to 300lb", takže to nejspíš bude nějak bržděno mechanicky v závislosti na zatížení. Minimální zatížení je 30kg. Na stránkách je i sekce pro dotazy, můžeš ho vznést.
http://www.skysaverusa.com/
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Kocour »

Většinou je tam nějaká brzda na principu odstředivé síly.

Nicméně to musí být pošušňáníčko, sjíždět konstantní rychlostí přitisknutý obličejem na zeď, viset za záda a v rozkroku mít popruh...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Baca »

Pnaska verzia by sa mohla volat SOPRANO :-D
Prežiť !!!
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od paja »

ve své mladické blbosti jsem se rozhodl že překonám svůj strach z výšek a přihlásil jsem se na týdenní horolezecký kurz nebo c oto bylo... vyléz nahoru pohoda, bo se koukáš nahoru, odsednout do sedáku a slanit dolu? sem se poprvé málem posral, podruhé taky, pak to nějak šlo ale výšky mi nedělají dobře pořád a z věkem se to zhoršuje.

U toho batohu se mi nelíbí je jen pro jednoho a druhý má narozdíl od žebříku smolíka, ledaže by se prázdný vrátil nahoru jak šňůra do vysavače...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Provazový žebřík

Příspěvek od Baca »

KAzdy ma svoj ruksak a decko das do pripnuteho sedaku. Hlavne decko do 7 rokov - vacsina ma v tom veku prave okolo tych 30kg (hlavne dievcata) a tak by ich batoh samych dole nezniesol. Vsetci tazssi musia mat svoj batoh aj ukotvenie na ktore sa zavesia.
Prežiť !!!
Odpovědět