Sečení trávy

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Patrol »

Křoviňáky mám, podobně jako Pefi, dva kusy Solo 137, jeden jsem si koupil před asi 15lety a druhej jsem dostal od tchána, kterej už křoviňák nepoužívá. Hodně je morduju, protože jsem tím intenzivně sekal velký pozemky, kde byl rákos, kopřivy, svízel, planej chmel, křoviska trnek.....
Postupně jsem už nekterý díly dost opotřebil, obrousil, rozlámal,... ale dokoupím, vyměním a jedu dál. Za ty léta používání jsem se taky dostal k tomu, že na všechno jde trojzubec, nebo struna. Jiný nože nejsou tak efektivní (dvojkudla moc namáhá lozisko) a strunu zase používám zejména kvůli obsekávání ohradníků a stromků.Trojzubcem bych sloupek i stromek snadno useknul :chuckle .
Aktuálně je vždy jeden v pohotovosti a druhej jako záloha. Pokud se s tím maká v náročným terénu, tak každou chvíli něco obrousíte, nebo ulomíte.Několikrát jsem urval ten ochranej kryt, ale v kopřivách a svízeli se stejně líp dělá bez krytu.Ty dlouhý špagáty rostlin se pak tolik nenamotávaj, nebo často samy opadnou při dalším záběru. Na vysokej rákos je to taky lepší bez krytu. Krásně to pak kosí v obou směrech, takže je postup rychlejší. Časem získáte cvik, jak to pokládat, že to za váma leží v řádcích jak od traktoru.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sečení trávy

Příspěvek od PeFi »

Se strunou a výkonným křovinořem jsem štěstí neudělal - žádná struna nevydržela střet s občasnými tuhými stonky křovin a zdřevnatělými stonky kopřiv a bodláků - pozemek se mi plevelil plastovými kousky struny. Takže používám už jen trojzubec a těsně kolem stromků co už neuseknu trojzubcem, to otrhám ručně (strunu jsem vzdal).

Mulčovací dvojcípý nůž mám taky, ale moc se mi neosvědčil, byť namotávání s ním je podstatně menší problém, než s trojzubcem. Mám něco jako tento: https://www.zahradales.cz/product/noze- ... 3_25_/3482
Nevýhodou dvojcípého jsou opravdu citelně silnější vibrace, než je tomu s trojzubcem (můj dvojcípý je navíc citelně těžší, než trojcípý a menší ochota jít do otáček je cítit a to mám křovinořez s výkonem 1,9 kW).

Jako nejlepší opatření proti namotávání (pokud je pozemek zaplevelený svlačcem a jinými namotávacími previty) se mi velmi osvědčil malý pomocný nůž, který se v případě potřeby osazuje přimo nad trojzubec:
https://www.zahradales.cz/product/noze- ... mocny/3314
Namotávání se tím z 99,999% vyřešilo - ochranný kryt přitom vůbec nesundávám. Nevýhodou je, že bych pro tento nůž potřeboval středící kroužek, protože pokud pomocný nůž není dokonale vystředěný, tak to trošku vibruje.

Staré křovinořezy Solo byly vynikající, pro nové to prý už bohužel neplatí.

Patrol: Čím mažeš úhlový převod? Máš nějaké osvědčené mazivo?
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Strelec45 »

Já grafitové, z Mountfieldu v tubě. ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Patrol »

Já koupil od Stihlu takovou tubu přímo na použití do úhlového převodu křoviňáků. Celkem často to doplňuju a dvakrát jsem to už rozebral, komplet vyčistil a doplnil nové mazivo. Taky jsem už u jednoho z křoviňáků měnil cívku ke svíčce a jednou jsem nechal vyčistit karburátor v ultrazvuku. Trojzubých nožů už jsem ohobloval nepočítaně. Stejně tak těch hrníčků pod matkou.
Hlavu na strunu mám tu černou s korálkovejma prostupama a už jsem taky dvě obrousil používáním. Mosazný korálky občas ztratím, ale celkem pohodlně se s tím mění struna. Strunu taky beru od Stihlu. Zkoušel jsem různý jiný i s hvězdičkovejma tvarama, ale nepoznal jsem jinej rozdíl než v ceně.
Taky jsem se kdysi na veletrhu nechal ukecat a vyhodil prachy za takovou malou hliníkovou hlavu a k ní tlustou hvězdičkovou strunu. Nařežou se kousky struny, který se stáhnou do té malé hlavy. Stojí to za prd. :moon Sruna si za chvíli obrousí hvězdičkovej tvar a tím se ztrácí její výhoda. Přestane sekat a jen ty tvrdší stvoly ohne, jako tupej nůž v sekačce. Výměna je zdlouhavá, člověk to musí povolit a otočit strunu, nebo vyměnit. S odmotávací hlavou klepnu o zem a jedu dál. Ty kousíčky silonové struny na pozemku nevidím jako problém.
Kde to jde, sekám starou, celkem silnou sekačkou "Partner", s nožem, s pohonem na předek, se širokým záběrem a obvykle nechám otevřený zadní výhoz, který byl původně myšlen jen pro koš. Kryt výhozu drží samodomo - provázek s kovovým háčkem.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Woody Crafty »

A co použít místo silonu ocelové lanko na odolnější traviny? Zkoušel někdo?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Patrol »

Nejsi první, koho to napadlo, ale tudy cesta nevede. Struna ze silonu se při nárazu na tvrdý předmět odře a trochu ztlumí náraz. Klidně se i obrousí, či kousek odtrhne čímž se zkrátí. Tato zdánlivá nevýhoda je ale zároveň ochrana stroje a bezpečnostní prvek. Pokud použiješ ocelovou strunu, tak ta se nezkrátí, náraz na pevnou překážku odnese ložisko, nebo budou extrémě namáhané plastové, bronzové, či hliníkové části, které jsou v upínací hlavě. Nějaký čas možná vydrží, než si ocelová struna vymačká vlastní drážky, ale poddá se to měkčí - na 100%.
Taky si tím zaděláš na problém při nárazu na menší šutr, kdy se silonová struna prostě ohne. Ocelová šutr nabere a odmrští, popřípadě rozdělí. Navíc na struně nejlíp seká její konec, který se u struny bude časem třepit.
Takže klidně zkoušej, ale fyzika je nekompromisní :ne .
Jak už psal Pefi, na odolnější traviny je nejlepší trojzubec. Nabroušenej maká skvěle.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Venet »

Patrol, to ocelové lanko sa používa. Dá sa to kúpiť už hotové v GRUBE. Celá hlava aj s oceľ. lankami, a lanká sa dajú samostatne dokúpiť.
Ale keďže to moc rozšírené nieje, tak si myslím že to je len okrajová fičúrina. Na hrubé stonky slabé, na trávu - tam sa to bude asi dosť namotávať...
Ale možno sa mýlim... kľudne to kúp, a vyskúšaj, možno povieš že s lepším si ešte nekosil...
Cogito, ergo armatum sum.
Odpovědět