Sečení trávy

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Elishka
Příspěvky: 75
Registrován: 17.12.2015 12:03
Pohlaví: žena
Bydliště: střední Čechy

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Elishka »

montfield benzinová sekačka, koupena v březnu, v červnu první reklamace. takže když rostla tráva, sekačka byla v reklamaci. stejná závada se projevila v září. já blbec jsem nasraně sekačku uklidila do garáže a reklamovala až před další sezonou. tentokrát v reklamaci měsíc a půl, takže odstoupení od smlouvy, protože nedodrželi měsíční lhůtu na vyřízení. peníze jsem z nich vymámila za další 2 měsíce. ale jako bonus mi poslali nejen moje peníze, ale rovnou přihodili jednou tolik za reklamaci jiného chudáka :D :D :D což zjistili za další 3 měsíce
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Bill Masen »

Kámoš má z Lídlu všechno nářadí a je s nim spokojenej. Navíc to má na jednu baterku. Ale já jsem zastánce půjčování, takže věci, co potřebuju dvakrát do roka, třikrát, tak si půčuju.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Desouza »

Mám blbou motorovou kosu od Hechtu a naprostá spokojenost. Funguje to, jen to chce cvik. A ještě doporučím strunu ze silonem uvnitř. Pak už jen štvete sousedy tím rachotem. :-) .
Vincit omnia veritas .
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Sečení trávy

Příspěvek od floky »

V prípade že je to stavba, a údržba trávy nie je estetickou záležitosťou....postriekal by som to totálnym herbicidom a hotovo...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Hohepa »

:head to jako fakt ?
... v dnešní době si dobrovolně cpát chemii na vlastní pozemek ?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5348
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Rafael »

Záleží co si představuje pod pojmem totální herbicid?
Nějaký glyfosát který jednorázově zlikviduje jen zeleň a zanedlouho vyklíčí semena z půdy a mnohdy se stane, že na pozemku začnou převládat čím dál agresivnější rostliny a bude třeba stříkat furt.
Anebo chlorečnan sodný např. kdysi Travex který zneúrodní půdu na více let a fact tam neporoste nic.
*
Proti obému celkem nic nemám, jen je třeba je použít jen ve velmi ojedinělých a specifických případech kdy to jinak nejde. V žádném případě ne jako náhrada sečení!!!
I velmi agresivní vegetace se dá zbavit pravidelným sečením a na obdělávané půdě kultivaci.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sečení trávy

Příspěvek od PeFi »

Dobrou zkušenost mám s křovinořezem Solo 135. Funguje už víc než 15 let téměř bez jakékoliv údržby a vždy startuje na první dobrou. Dnes by něco podobného mělo jít koupit od Al-Ko v rámci "profi" řady Solo by Al-Ko.

U křovinořezu bacha na to, že na slabé křovinořezy nelze nasadit hvězdici. Při sekání strunou se pozemek postupně zamořuje kouskama struny, můj oblíbený unioverzální nástroj je kovová trojcípá hvězdice. V případě, že je tráva přerostlá a má tendenci se namotávat se dá nad hvězdici předělat pomocný zahnutý plíšek, který brání namotávání. Motor to chce minimálně 1,2 kW, protože jinak tomu při sekání dochází dech a člověk co chvíli čeká než hvězdice nabere otáčky a to je pro zlost. Dnes bych zkusil "Solo 137" nebo nějaký výkonově podobný Stihl.

S Husqvarnou jsem mnoho štěstí neudělal - jejich malá strunová sekačka se ukázala být brutáně předražený šmejd z italských komponent, rozpadla se stejně rychle jako hobbymarketové strunové sekačky, pozuze stála 2x tolik. Naopak Al-Ko z hobbymarketu, jako čtvrtá malá strunovka během jednoho roku (Husqvarna byla třetí) funguje dodnes. Pila Husqvarna (model 340) mě taky neoslnila (ale na rozdíl od té strunovky ani neurazila)- jen po čase mám vždycky problém ji nastartovat. Nakonec jsem skončil u pily Stihl 260 a H340 mám jako zálohu, ale s H jsem definitivně skončil - ve stejné cenové hladině si pořídím Stihl, byť pila H346 XP bude velmi dobrá.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sečení trávy

Příspěvek od PeFi »

Drobná oprava: Tak ten můj starý křovinák není Solo 135, ale Solo 140. Na sekání zarostlého pozemku kovovým trojzubcem 270 až 300mm je to tak akorát. Pokud je pozemek zarostlý travou a křovím, tak by křovinořez měl mít aspoň 1,5 kW, protože i moje Solo 140, které má mít cca 1,9 kW mělo občas (ale opravdu jen občas) drobný deficit výkonu. Deficit výkonu se častěji projevoval s těžkým mulčovacím dvojbřitým nožem 330 mm, s trojzubcem tloušťky 3mm a průměru do 300 mm to většinou bylo výkonově tak akorát. Jinými slovy až si příště budu kupovat křivinořez pro použití se středně velkým kovovým trojzubcem, budu opět hledat něco mezi 1,5 kW a 2 kW.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Jason »

Tak jsem opet o nejake poznatky chytrejsi. Porad jsem vahal co koupit a nakonec mi kamos nabidnul abych si od nej pujcil trakturek stiga estate 3084 h. Byl starej asi mesic, takze vse funkcni jak ma. Par poznatku - celkove jsem s nim byl spokojenej, v pohode se preveze na male kare za autem, jednoducha obsluha. Prvni sekani bylo v cervnu kdyz mela trava cca 1 - 1,5m. Zanoril se do toho uplne v pohode, po par metrech jsem musel vysejpat ale s tim se pocitalo. To byl prvni problem - pri vysejpani jsem musel temer pokazdy slezt dolu a rucne ocistit senzor ktery signalizuje plnej kos. Dalsi problem byl kdyz jsem potreboval posekat miste ktera jsou do mirneho kopecka. To proste nezvlada.. Nedoakze to vyjet a kdyz jsem se pokousel neco posekat sikmo po svahu tak jsem mel strach se ze prevratim.. Hlavne za par hodin sekani jsem byl uplne rozlamanej a uplne vytresenej... Na muj pozemek je tenhle stroj proste malo...

Jako krovinak mam od stejnyho cloveka nejaky al-ko. Ten je vazne starsi, obcas jsem bojoval se startovanim za studena... Chce to cvik a pevne nervy. Je to tedy mala mrcha jenom 0,9kW a to muzu rict ze je to kurevsky malo a slabe. Tenhle vykon se sekaci hvezdici je silenost na polehanou vysokou travu. to se vzdy namota na hlavu a musi se rucne cistit... Hlavne original popruh pres jedno rameno je peklo...

Takze jsem se rozhodnul ze trakturek si poridim az bude postaveno a budu tam bydlet... Zatim mam moznost si ho pujcovat... A krovinak poridim ted neco na podzim pac mi ted rikali v prodejne husqvarna ze na podzim maji pekne akce a vyprodeje... Ale rovnou pujdu do neceho silnejsiho a vetsiho
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Strelec45 »

Tak určitě, tohle bude chtít aspoň 50ccm motor. :lol: Mám taky ale GTčko.
S tím traktůrkem... to není možný otevřít nádobu a nechat to lítat ven? Případně není možný mulčovat, nebo házet bez nádoby? To by měl umožňovat, ne?
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5348
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Rafael »

Ty sběrné nádoby a koše jen snižují výkon a funkci všech takových strojků a strojů. Daleko lepší a rychlejší je vůbec je nepoužívat a nechat trávní sečku volně čím největším otvorem a s nejmenším odporem je nechat vylétávat ven.
A když tak, pokud to je třeba, tu sečku posbírat až vyschne a zmenší svůj objem. Pak se ji do těch košů vejde daleko víc a jejich vyprázdňování tak nezdržuje.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Fabulous »

Stiga Tornado 500ccm. Nesbírat, mulčovat.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Woody Crafty »

Měl bych 2 otázky ke křoviňáku, kdo s ním máte zkušenosti.
Mám 2 noname čínu z polska, seče to dobře, jsem celkem spokojený (zřejmě kopie nějaké klasické značky). Vlastně jsem se divil že to vůbec funguje za ty prachy :)

Ale je tam jeden problém. V návodu píšou mix oleje 1:20, což je dvojnásobek toho co se běžně používá. A z výfuku leze něco tak dusivěho že je to na kosení s plynovou maskou. Fakt strašný smrad. Pionýr je proti tomu voňavka. (Že bych měl špatně seřízený motor?)

Myslíte že to má nějaký výrazný důvod proč tam cpát tolik oleje? Nebo to čínští soudruzi napsali jen kvůli snížení reklamací? (dávám tam kvalitní moto olej)
Vím že třeba i Pionýra to bylo nutné kvůli jistému bronzovému ložisku.

Druhý dotaz: píšou v návodu že se tam dává jen Natural. Mohl bych něco pokazit, když bych tam dal z kanystru starý olovnatý benzín 95 oktanů? (mimochodem v lepším stavu než Natural s biosračkami po pár letech skladování)
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Fabulous »

1:20 se dával mizerný minerální olej M2T. Kvalitní plná syntetika se do kvalitních motorů dává 1:50. Otázkou je, zda je motor kvalitní a unese syntetiku. Osobně bych dal syntetiku 1:40.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Piston »

Dvoutaktu je celkem jedno co papá, ale po experimentech s jejich tuningem jsem zjistil že je zbytečné jim přilepšovat. Stačí kvalitní polosyntetický olej a 95 oktanový benzín… Plná syntetika je do vysokootáčkových speciálů a více oktanů jsou peníze vyhozené oknem. Spíše hlídat svíčku, zda není moc světlá, to může znamenat příliš chudou směs a nebezpečí zadření. Ředění 1:20 je šílené, to se dávalo když se používal na mazání normální motorový olej.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Woody Crafty »

Otázkou je, zda východoasijští soudruzi nešetři na tom tvrdochromu a tak tam dali tenhle mazací poměr. A nebo tam dali kvůli úspoře taky nějaké nevalivé bronzové ložisko.
Taky se z vašeho křoviňáku dvoutaktu line takový dusivý smrad?
(u toho Pionýra se jednoznačně shodli že kvůli tomu bronzovému ložisku, které už moderní 2T skůtry nemají se to musí mazat víc, syntetika nesyntetika)
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Piston »

Abych taky pochválil soudruhy z rudé Číny: v březnu jsem koupil novou sekačku Weibang za cca 7000 místo shořelého 15 let starého Partnera. Motor Loncin, na materiálu šasi se nešetřilo a na rozdíl od staré sekačky se v podstatě nedusí mokrou trávou. Uvidíme jak po sezóně, ale za mě zatím palec nahoru, někdo při konstrukci fakt uvažoval
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sečení trávy

Příspěvek od PeFi »

Do křoviňáku dávám cca 1:40 olej, výrobce oleje tvrdí, že se může používat 1:50, pro jistotu používám benzín s přísadou VIF do benzínu, která taky zlepšuje mazání. Kouřivost se i tak dost liší olej od oleje, existují i low smoke oleje.

Třeba jakýsi olej Gardena kouřil opravdu podstatně víc, než low smoke olej Husqvarna a radši jsem proto používal olej Husqvarna. Nyní mám nachystaný olej Mogul TSF a uvidí se jak se osvědčí.
https://eshop.paramo.cz/data/VyrobkovaD ... tsf_z5.pdf

Balení 250 mL mi navíc vyhovuje, zatímco litrovky byla otevřené tak dlouho, že jsem si říkal, zda se olej nemůže zkazit (taky se pomalu kazí - olej prý oxiduje). Těch olejů jsme měli několi, protože k novému spotřebiči vždy na naléhání prodejce někdo koupil i olej, aby se ukázalo, že žádný extra speciální olej není potřeba. Takže mi prošly rukama mnohé oleje a zatím nejvíc se mi z pohledu kouřivosti nejvíc líbil ten low smoke od Husqvarny. Ale na značku Husqvarna jsem poněkud zanevřel, byť to nebylo kvůli olejům ...
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Piston »

Mám podezření že ty oleje jsou vesměs všechny low cost od nějakého velkovýrobce typu Castrol, na tajné patentované přísady jednotlivých výrobců nevěřím. Důležitý je typ a specifikace, tu neokecají.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sečení trávy

Příspěvek od bivoj »

PeFi píše: 25.05.2020 15:52 ...že jsem si říkal, zda se olej nemůže zkazit (taky se pomalu kazí - olej prý oxiduje)...
Ano, olej oxiduje, ale výrazněji jen při hodně specifických podmínkách (vysoká teplota a plošná expozice kyslíku), kdy dochází k vazbě molekul kyslíku s uhlovodíky v oleji. Pokud je olej dobře hermeticky uzavřený v nádobě/kanystru, a skladován za normálních teplot, jeho životnost je minimálně 3-5 let. (Ale to se bavíme o marginální změně vlastností oleje za tuto dobu). Také záleží na typu oleje (motorový/převodový/2T), třeba převodové oleje vydrží - co se týče času - strašně moc, motorové jsou na tom o trochu hůře - ale to neznamená, že by motorový/2T olej byl po pár letech "zkažený" a nepoužitelný - bude mít mírně změněné vlastnosti, ale IMHO ještě v mezích všech norem pro jeho použití. Takže do motoru bych se rozhodně nebál použít klidně 10 let starý olej a do převodovky bez obav 20 let staré balení...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět