Sečení trávy

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Sečení trávy

Příspěvek od Jason »

Hledal jsem a podobne tema jsem nenasel tak doufam ze nezakladam nove.

Ted resim seceni travy na pozemku cca 4500m2 (z toho 4000 temer rovina). Je jasny ze budu potrebovat trakturek (to uz mam vybrano ale koupim az bude postaveno). Jde mi spise ted o to kdyz tam budu neco delat abych nedupal ve vysoke trave. Uvazuji koupit nejaky krovinak, neco co ted budu pouzivat pred/behem stavby. Proto se mi ani nechce kupovat nic drahyho pac vim ze dostane docela zabrat. Proto se chci zeptat nekoho kdo ma zkusenosti (do tedka jsem na zahrade pouzival jenom el. sekacku a strunovku) jestli ma cenu a smysl koupit neco ted za par korun (je mi jasny ze to dostane coud nez se upravi pozemek a půostavi se) a potom poridit uz neco lepsiho (mam vybrano napr. HUSQVARNA 535 RXT) nebo uz rovnou jit do neceho poradneho... Jde mi o to ze zatim je tam milion krtin, obcas nejaka vetev, kamen, bordel a tak a nerad bych si hned rozmlatil hlavu na krovinaku ktery bych rad pouzival do budoucnosti na doseceni a upravu strane a okolo potoka kam nezajedu trakturkem...

A jeste druha vec - mate nekdo zkusenosti s vretenovou sekackou? Po pravde nevim o nikom kdo by ji pouzival, je mi jasny ze tim nechci sekat vse ale jenom na projeti cesticky nebo tak... Docela me to nadchlo a druha vec ze ji muzu nechat nekde na pozemku a nemusim vozit na kare benzinovou...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od pavel.venom »

Tohle nemusis trakturek. Pak si porid nějakou komunální ( profi ) sekacku ( cca 20 - 25 tis Kč) a je to v poho. Na začátek do bordelu na rovine používám nejlevnější benzínovou cca 2tis Kč. Sundam koš a mulcuju to. Vřetenovka super, ale spíš na menší plochy. Jo jo. Sekaček mám 11, od krovinaku po traktor. :)
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Jason »

Tak ja o trakturku uvazuji aby se dal pouzit i treba na snih v zime pripadne neco priblizit na valnicku atd...

Ja prave ted uvazuji o nejakem krovinaku za par korun pac je mi jasny ze odnese tu nejhorsi praci..

A co se tyce tech vretenovek - nechci si tim delat plochu ale jenom treba cestu pres pozemek a tak... Ale obcas je tam nejaky drn, krtina a tak tak nevim jestli je pouzitelna (zase bych na zkousku vzal neco obyc a pak pripadne nejakou poradnou)
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od pavel.venom »

Když trakturek vyuzijes i jinak, pak to je fajn pomocník. Taky ho používám. 4000m krovinakem je peknej vopruz. Normální malá benzinka Ti pomůže víc. Výška sekání na max, sundat koš, trochu pootevřít díru pro výhoz, aby Ti to nehazelo na nohy a jedes. Velkej kámen to neprejede o malej skrtnes. Flexou nabrousis nůž a jedes dál. Osobně vyzkoušeno na hodně desítkách tisíc metrů. :)
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od pavel.venom »

Vretenovka spíš na hotovej anglickej travnicek. Krtiny benzinka krásně rozhazi a uklidí. Jak hrabema. :)
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Jason »

Ok mrknu se po nejake benzinove - ma tedy smysl koupit neco obyc? Jde mi o to aby to jezdilo a sekalo alespon behem zaruky...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Bill Masen »

Na téma traktůrku doporučuju dvacet let starej film Příběh Alvina Straighta od Davida Lynche. Jeden skoro novej nevyužitej křoviňák se mi doma válí, tak kdybys měl zájem, dej vědět.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od pavel.venom »

Když se mi dostane do ruky takový zanedbaný pozemek, kupuju tu nejlevnější bez pojezdu. 2 roky záruka, to už budeš bydlet a jezdit trakturkem a vretenovkou. :D škoda likvidovat něco kvalitního ( krovinak, sekačka atd) možná koupit i náhradní nůž. Až vezmes roxor, vymen nůž az to pujdes vrátit na reklamaci. :D Nebo prijed do Liberce a já ti jednu zaslouzilou venuju.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od pavel.venom »

Nebo nápad mé ženy. Oplot to, pujcime Ti na pár dní 2 ovce a kozu a uvidis posekanej a uklizenej pozemek. :lol:
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Strelec45 »

Nebo válec, jestli chceš jen cestičky. :D
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5324
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Rafael »

Velmi neskromně můžu tvrdit, že mám s bojem s trávou velmi bohaté a skoro celoživotní zkušenosti. Na ploše členitého, kamenitého apod. sadu a zahrady cca 2ha.
Abych se zbavil toho "zeleného otravného sfinstfa" vysadil jsem v max. míře stromy a keře. Takže tím pádem jsem si eliminoval použití traktorku, traktoru a vůbec větší mechanizace.
Ale abych ten román zkrátil.

-Vřetenové sekačky jsou vhodné jen pro pravidelné sekání nízké trávy pro travnikáře. Náročné na broušení a seřízení a jen pro menší a upravené plochy

-Levné benzínové samochodné pracují na hranici svých možností, ale i na větších plochách použitelné jsou.
Delší dobu jsem je používal.
Jen od nich není reálné očekávat sekání vlhkých nebo sběr přerostlých travin a musí se často čistit jejich výletový otvor. A taky počítat s možnosti ohnutí hřídele na kterém je nůž většinou napevno připevněn...
Ale dokáži si do jisté menší míry poradit i s krtinci, mraveništi apod.

-Křovinořezy - hluk, vibrace a dřina je nosit. Ale dají se zas použit úplně všude a nasadit na ně i řezací kotouče na náletové dřeviny. U některých i ježkový půdní kultivátor

-Lištové sekačky - široký záběr, rychlá práce s nima, ale trochu obtížnější manipulace. A taky náchylnost na kamínky, térenní nerovnosti a obtížnější broušení nožů.

-Bubnové sekačky - dle mých zkušeností nejlepší volba pro bordelozní terén. Rozmlátí, odhodí a zkultivují vše na co narazí. Nože jsou malé, levné a buben poháněn řemenem slouží i jako pojistka. Dá se s nima udělat a udržet i trochu okrasný trávník a i posekat vzrostlou květinovou louku nebo zlikvidovat nějakou náletovou dřevnatou džungli.
*
Nejlepší volba je asi určitě trávní traktorek, ale u mě to díky té mé výsadbě nepřišlo v úvahu.

Tak jsem si nakonec, a to je asi má poslední štace, pořídil kombinovaný strojek.
Motor, podvozek, na který se dá připojit buď buben nebo mulčovač.
Sekám max. 2x ročně a většinou stačí "jen" ten mulčovač.

Posekaná tráva se časem ztratí, po cca měsíci... Anebo ta pozdní do jara.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Piston »

Pokud tam nechceš udržovaný trávníček, stačí ti to pokosit 2x ročně bubnovkou a zbytky v koutech a u plotu dočistit křoviňákem. Traktůrek je bezva, ale metrovou trávu ti nepokosí, musíš sekat častěji. Na údržbu trávníku, kde se pohybuješ častěji, ti zase stačí slušná motorová sekačka. Nemá ale ten fun faktor traktůrku…
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Sečení trávy

Příspěvek od malajizva »

Vari ti buď poseče bubnovkou, nebo mulč a je to i traktůrek, dá se koupit starší a funguje. Motoro Honda 4takt je fajn, jediná slabina je spojka - tu cca 4x vyvařím než ji vyhodím.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Sečení trávy

Příspěvek od pavel.venom »

Na tu spojku super funguje sprej co se prodává na čištění brzd. Nemusis to rozebírat, sundam motor, nastrikam a po chvíli jedu. Malinko mi protéká u te Hondy spodní simering. Se malinko přehrál. :)
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Sečení trávy

Příspěvek od malajizva »

ahoj,
no asi jsem to neřekl jasně, ale já spojku sjedu tak, že jsou pryč kovové části (to červené)- viz obrázek...Pak je z pásoviny navařím nové - to opakuji 4x na jedné spojce, než ji celou sjedu. protikusy jsou vymačkané, tak je vyvařím.
Přílohy
spojka.png
spojka.png (82.08 KiB) Zobrazeno 9805 x
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Královák »

No nebudu radit, ale řeknu svůj životní příběh - zanedbaný pozemek kolem staršího baráku cca před 15 lety - nejdřív jsem si koupil kultuvátor od Mountfielda bo jsem měl od bráhy dvoububnovou sekačku zadarmo po našich rodičích - pozemek se tím srovnal a na odvoz trávy jsem využil i valníček (plus odvážel jsem s tím všechno takže kolec moc nevyužívám). Nejhorší bylo to nahrabování 2 x do roka(trávu můžeš dneska někomu udat zadarmo - koňáci se u nás po ní můžou po loňském roce zbláznit). Na cestičky k záhonům a blízkou hrací plochu pro děti jsem využil samochodnou sekačku - vše fungovalo až do doby před 2 roky, kdy mně vyhřezla plotýnka a koupili jsme traktůrek a tím se vše završilo. Nyní stále využívám vše traktůrkem vyseču dostupné terény a kam se nedostanu tak malá sekačka. Mountfielda využívám pro transport všeho a jako rotavátor, pro orbu a hrobkování brambor. Křoviňák kvůli zádům nepoužívám bo stará Husgvarna 245 z roku 97(ale dorůstá mně synek :D ).
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Maric »

Než strunovku nebo podobnou záležitost, tak bych zvážil klasickou kosu. S kvalitní kosou se člověk ani moc nenadře, a protáhne se. Chce to jen trochu cviku, a bude to dokonce i o dost rychlejší než sečení méně vhodným strojem. Sám jsem dřív volil tuto možnost před taháním sekačky někam a otravováním se s vysokou trávou (o pozemek se teď stará někdo jiný). Existují i specializované eshopy věnující se kosám a kosení kde rádi poradí co koupit a jak kosit, aby ruce a záda nebolely.
Samozřejmě sečení rozlehlé plochy už není relax, ale spíš otročina. Je na zvážení každého na co si troufne.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Cep »

Je třeba dodat, že kosa je - více nebo méně jako ostatní nástroje - náchylná na zarostlý bordel (větve, kameny,..)
A toho cviku to chce spíš víc než jen trochu.
Ale jinak si s ní taky vystačím.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5324
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Sečení trávy

Příspěvek od Rafael »

Toho cviku víc než jen trochu.
Taky se musí umět ji správně naklepat, brousit a správně nasadit na vhodné kosisko. (Násadu).
Jinak je to dřina. Na druhou stranu to nic nežere a funguje to i na mokrou trávu.
Bohužel jsem se s kosou nikdy nenaučil. I když jsem se snažil! A ani otec pocházející z hospodářství ji neměl rád. Sekání nám šlo jak psovi pastva.
To děda byl jiný sekáč. V osmdesáti sám, naposled pokosil cca 2 ha.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Sečení trávy

Příspěvek od MPSMacek »

Já mám na dvě zahrady 0,5ha a 1,5ha momentálně trojkobinaci... na pěšinky a malí pobytový palouček ruční vřetenovku, na osekávání záhonů a zanedbané pěšinky bubnovku, (ta ruční trochu přerostou trávu bere hodně blbě a je to dřina) když se mi část pozemku měnila z pole na louku a bylo tam hodně bodláků, rmenu, řepky, tak taky jednině bubnovka, a na pěstěnou louku na raní relax za úsvitu kosu... byl jsem na kurzu a po zvládnutí perfektního naklepání a nastavení je balzám na duši :) Před kurzem dřina jako sviň :mrgreen:
Jo a budnovka výborně zvládá i šutry, krtince a ták, jen ty šutry občas dost bolí... když ale člověk vezme naklepanou kosou šutr, tak to bolí víc, když ten perfektní břit, co i holí se ohne nebo rovnou upadne... :evil:
Odpovědět