Tesářská sekera Širočina a tesání klád

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Rafael »

Aneb nevyhazuj staré věci pro nové a nezavrhuj úplně staré technologie..
*
Údajně se ručně tesané trámy na rozdíl od řezaných nekroutí. Ovšem velmi důležité je aby dřevo by káceno v době vegetačního klidu. O nutnosti kácet v nějaké fázi měsíce mám jisté pochyby.
Taky o tvrzení, že tesaný trám lépe odolává rozmarům počasí i škůdcům.
Ale v každém případě v době nedostatku elektřiny a PHM může být být tento um a tesařská sekera Širočina užiteční.
Tesařská sekera-Širočina.jpg
Tesařská sekera-Širočina.jpg (9.53 KiB) Zobrazeno 9936 x
Můj děda tímto způsobem vyrobil spoustu trámů i když velkou cirkulárku doma měl.
Dalším důvodem pro tesání je váha klád a manipulace s nimi. Nebo limitace průměrem pilového kotouče. Anebo možnost otesat klády přímo v lese.
Screenshot_2019-11-07-14-35-52_20191107143938255.jpg
Proto i já s otcem jsme ještě tesání používali. Ale jen v omezené míře a jen z jedné nebo max. dvou protilehlých stran aby jsme snížili výšku prořezu když už by kotouč nestačil. Ale moc nám to nešlo. Až se divím, že jsme se tou širočinou nikdy neposekali. Chce to cvik - vidět nás tehdy děda asi by se hodně bavil. Anebo by z toho byl smutný...
*
V kostce jak se to dělá:
Nebudu nic vymýšlet a psát, protože jsem líný a když je to pěkně popsáno tady:
Tak copy z https://www.drevoastavby.cz/drevostavby ... adice-zije

"Po důkladném výběru kulatiny se na čelo řezu obkreslí dle připravené šablony budoucí průřez tesaného trámu. Šablonu je nutné umisťovat za pomocí vodováhy – aby trám nebyl takzvaně do vrtule. Poté se napne provázek za pomocí dvou hřebíčků na příslušné rohy obkreslených budoucích hran trámu.
Obvykle se jako první obkreslovaná rovina a tesaná strana vybírá ta, kde bude nejméně otesáváno a často je to i ta strana, která má menší rozměr průřezu tesaného trámu.
Napnutý provázek se obkreslí křídou či inkoustovou tužkou. Nyní je kulatina připravena pro takzvané vrubování. To se provádí sekerou s dlouhým topůrkem a symetrickým ostřím a to tak, že je kulatina otočena tesanou rovinou vodorovně, vrubování se provádí padající sekerou zhruba po 40 cm. Takto se provedou postupně zbylé tři strany budoucího trámu. Po vrubování přichází na řadu operace hrubování , a to za použití sekery bradatice nebo hlavatky.
Odsekávání štěpů je o to jednodušší, čím si mistr dal více záležet
při předchozím opracování. Po vrubování už přichází začišťovací
operace - samotné tesání zvané lícování. To se provádí známou
sekerou širočinou. Při tesání trámů menších průřezů a při dobře
provedeném vrubování je upuštěno od hrubování a rovnou se
lícuje . K tomu se používá jen sekera širočina. Tesané trámy je možné začistit pořízem a tím získat uhlazenější povrch. Ten může být opracován i hoblíkem nazývajícím se uběrák...

*
P.S.
-Napnutý provázek jsme ničím neobkreslovali, ale před akci namotaný na cívce ponořili do nějakého vodného roztoku práškové červené barvy. Jaké už nevím. A po odmotání a natažení jsme s ním pleskli o kládu. Bylo to rychlejší, efektivnější a lépe viditelné než nějaké obkreslování.

-Nějakou vodováhu jsme neřešili

-Při tzv. vrubování jsme někdy používali i pilky. Ruční, jiné jsme neměli. Na YouTube někde to dělají taky tak, jen s benzínovkami.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od MPSMacek »

Ještě se dá usnadnit práce tím, že se nepoužije trám a dělá se přímo z kulatiny, je složitější měření, ale je větší pevnost - může se vycházet při stejné pevnosti z menšího stromu při menší energetické náročnosti....
Přílohy
2019-06-05 11.34.26.jpg
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Rafael »

Už se o dřevo a jeho zpracování moc nezajímám. Jen kdysi v oblasti hobby, soustružení, frézování apod., anebo jak jsme kdysi svépomocně něco stavěli. Svépomocně myslím od těžby až po konečné použití.
A protože jsem už spoustu věci zapomněl, tak by mě celkem zajímalo nějaké připomenutí. Anebo dnešní názory na tuto problematiku z pohledu architektů a projektantů.

Třeba proč se kdysi trámy tesaly a nepoužívaly se jen odkorněné a lýka zbavené kulatiny ke stavbě krovů?

Anebo, proč se dnes, jak všude kolem sebe vidím dělají krovy hypotečních domečků z nastojato umístěných fošen nebo řeziva?

Je to pokrok v technologii, snaha ušetřit na řezivu, daleko snadnější dostupnost řeziva - fošen nebo nějakých lepených komponent oproti kládám a trámům nebo co?

(Osobně bych byl asi spíš schopen si udělat krov z fošen než z těžkých trámů. Ale co je lepší tak nějak teď nevím).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od viktor »

to je docela dost otázek, ale jde na ne celkem souhrne odpovědět.
hromadna vyroba, cena lidske práce a moznosti dopravy..proste změna technologie,
vyrobit, respektive postavit dnes domek kterých ještě dost najdes , tj, stari min 200 let
by byl dnes desne drahy, to by dnes nikdo nedal.
- krov z rucne sekanych tramu, je sice narocny na praci a musí se to také umet, ale udelas ho s par nastroji, navíc získáš pudni prostory, respektive drive byla lidska práce lacina a casu hodne,
- dnesni " moderni krov " na "hypotecnich domkach" v satelitu, není ani tak z fosen, spise z prken, na to abys ho udelal dobře musíš byt docela dobře strojne vybaven, ale je to daleko snazssi na lidskou praci a materiál, zpracovat jde skoro vse, respektive je daleko lacinejsi z dnešního pohledu nez ze sekanych tramu, konstrukce je pevna, tuha, je to v "podstate příhradovina" ale místo pudy mas mikádo a zapomen ne nejake prostory ve stylu klasicneho krovu , ( půda ) a ani to nikdo od toho neceka.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od bacil »

Nastojato se ty trámy dávají proto, že jsou levnější, než naplacato. Nosníky mají pevnost výška na druhou, takže nikoli šířka, ale výška nese. Já mám taky trámy 20x10, ale pořádně jsem je namořil (borax, skalice).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Rafael »

No jasně to chápu a lze si to i jednoduše vyzkoušet. Třeba ohnout a zkusit zlomit prkno naležato a nastojato. Nebo kovový plocháč.

Na druhou stranu jak lze lehce ohnout trubku, plnou kulatinu oproti "hranatým" profilům typu joklů nebo plným čtyřhranům.
Asi ty hrany mají nějaký význam. Jen si to nějak neumím vysvětlit...
Tak asi proto jsou všechny nosné konstrukce hranaté...
*
A teď odbočím. Můj děda m.j. vyráběl žebříky. Úplně klasickým, starým, způsobem.
(Vybral si v lese vhodný suchý smrk, na cirkulárce ho podélně rozřízl, do místa řezu dal několik rozpěrek, pevně obě části k sobě svázal a nechal nějakou dobu "zrát" atd..., atd...).

Co je ale zajímavé je to, že staří výrobci používali na sprušle strouhanou kulatinu. Z nějakých větví vyrobených pomocí stolice a pořizu. Nic hranatého což by mělo být únosnější, lépe vyrobitelné a pohodlněji by se na tom stálo...
Proč?
Proč nepoužili na ty sprušle něco hranatého, únosnějšího?
Ty kulaté sprušle byly víceméně jen volně zasunuty do nosné konstrukce z těch půlkulatin. Do vyvrtaných děr. A celé to drželo pohromadě díky zadlabaným a ob několika sprušlím nastojato umístěným prkénkům. Ty byly zajištěny kolíky z tvrdého dřeva.
*
(Pod dozorem dědy, tehdy už hodně starého, jsme si s otcem kdysi vyrobili 10m žebřík. V té době hodně obdivovaný a půjčováný sousedy protože Hliníci apod. ještě nebyli. A na sprušle jsme použili jeho staré z větví strouhané zásoby).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Strelec45 »

Šprycle by ale měly být z tvrdého dřeva. My je máme bukové, hold tvrdé je tvrdé. Půlkulatiny smrk, jak pravíš. ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Rafael »

Ano, ta prkénka držící u sebe ty "žebřiny" dělal děda z tvrdého dřeva. Nechce se mi to jít teď kontrolovat, ale myslím, že určitě z dubu.
*
Ty sprušle, kulaté "šlapadla" bych díky zubu času už nepoznal z čeho jsou.
Já osobně bych je dělal z jasanu.
Ale mám silné podezření, teď mě fact neberte vůbec vážně, ale nějak mi přijde, že jsou, byly, z ostrouhaných smrkových větví.
Proč, to nechápu...
*
Ale samozřejmě se můžu mýlit a po pravdě napsáno přijde mi to tak nějak pravděpodobnější..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Cep »

Máme na chalupě pěkně dlouhý starý dřevěný žebřík, krásně lehký. Stojiny tam nejsou půlené, ale celý kuláč. IMHO proto, aby se nenarušilo vlákno.
Něco podobného jsem zaznamenal v pořadu o stavbě drakarů - snažili se vybrat takové dřevo, kde vlákna přirozeně narostla jak potřebovali.
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od MPSMacek »

Co se týče pevnosti, tak kulatina má cca stejnou pevnost jako trámek do nějž by se kulatina vešla...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Hohepa »

šprušle z hliníku půl metru široká uprostřed zatížená 100 kg ,
se při čtvercovém průřezu , tedy 30×30 mm prohne o 0,136 mm ,
při kruhovém průřezu . tedy průměr 30 mm se prohne o 0,231 mm .
Teda o 70% víc.

Teprve kulatina o průměru 34,244 mm se prohne také o 0,136 mm.
Čtverec o hraně 30 mm má plochu 900 mm2.
Kruh o průměru 34,244 mm má plochu 921 mm2.

Z toho lze odvodit, že nosník o čtvercovém průřezu má menší průhyb než kulatina se stejnou plochou řezu , stejném objemu materiálu , stejné váze........

výpočty jsem zkoušel zde:
https://e-konstrukter.cz/technicke-vypo ... ho-nosniku

Edit porovnání kruh 34.244 mm a čtverec 30 mm
kruhctverec.PNG
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Cep »

U dřeva samozřejmě bude záležet na směru vláken, s homogením kovem nelze srovnávat, že ano ...
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od pracintl »

Kromě směru vláken bude mít u dřeva (v případě otesání) také velký vliv přerušení povrchových vláken.

Mnohem lepší kvadratický moment průřezu v ohybu (o ten se jedná) by měl klasický profil íčka, přesto se ze dřeva netesá :D :D
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Hohepa »

Cep: jsme ve vláknu ...tesání klád
tam ten rozdíl ve vláknech nebude tak drastický, aby platilo pravidlo
tak kulatina má cca stejnou pevnost jako trámek do nějž by se kulatina vešla...
pracintl : asi je blbost , dlabat profil I z klády :roll: , ale vono se to v praxi - lepené dřevo - běžně používá :clap
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od golem »

MPSMacek píše:Co se týče pevnosti, tak kulatina má cca stejnou pevnost jako trámek do nějž by se kulatina vešla...
Ani omylem. Zkus si něco o pevnosti v ohybu nastudovat. A není to nic o porušení nějakých vláken dřeva, tohle je nesmysl i u homogenního materiálu.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od drigon »

Dobrý den.
Před léty jsem se před stavbou baráku zajímal o statiku a zjistil jsem že existuje něco jako účinný průřez. U klasického prostého nosníku ( trám volně podepřený na obou koncích) to funguje tak, že uprostřed rozpětí se spodní část natahuje a horní stlačuje. Statický účinná je spodní čtvrtina průřezu v natahování a horní čtvrtina ve stlačování. Obě střední čtvrtiny se přenosu těchto zatížení prakticky neúčastni, jen přenáší smykové síly. Proto má traverza průřez písmene I, protože v praxi zatížení nese horní a spodní pásnice nosníku. A u lepených dřevěných nosníků je to stejné.
Nyní se dostáváme k tomu, proč hranatý nosník stejného rozměru jako kruhový unese větší zatížení. Nakreslete si vedle sebe kruh a čtverec například o velikosti 40mm. a rozdělte je na čtyři 10mm díly (třemi rovnoběžkami po 10mm). Přenosu zatížení se účastní horní a spodní čtvrtina. Na nákresu uvidíte že ve čtverci je v těchto krajních dílech daleko více materiálu než v kruhu.
Zároveň však platí, čím větší výška průřezu, tím vyšší nosnost. Ale pozor!. Je-li výška průřezu větší než cca dvojnásobek jeho šířky (obdélník na výšku) hrozí riziko vybočení. Proto jsou ve stropu kde jsou nosníky udělané z fošen nastojato rozpěrky ve tvaru písmene X. No a moderní prkenná střecha hypotečního bungalovu má také takovéto rozpěrky, proto to vypadá jako prkenné " mikádo".
Snad jsem to popsal srozumitelně, teď je řada na Vás.
Přeji hezký den a jsem s pozdravem M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od golem »

To co jsi napsal je nepřesné, ale realitě se to přibližuje. Správně bychom si ten nosník měli představit jako svazek vláken, kde přínos každého vlákna pro pevnost v ohybu je přímo úměrný druhé mocnině jeho vzdálenosti od té středové roviny, viz tvůj popis.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od Cep »

Což je sice přesnější, ale většině lidí stačí (a lpe pochopí) to od Drigona.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Tesářská sekera Širočina a tesání klád

Příspěvek od jerry.mysak »

děda říkal že prkno na stojato a ženská na ležato unesou obrovkou zátěž :-)

měl pravdu! :-)
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Odpovědět