Kalkulačka

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Mrkva
Příspěvky: 377
Registrován: 09.03.2013 2:02

Kalkulačka

Příspěvek od Mrkva »

Nesmějte se,

Trochu se bojím, že ve světě nožů, pistolí, sekyr a multitoolů tohle téma bude působit jako pěst na oko. Nicméně očekávám, že i po potenciálním rozpadu bude občas potřeba spočítat nějakou goniometrickou funkci, logaritmus, nebo odmocninu. A málokdo s sebou bude tahat tabulky funkcí. Samozřejmě lze předpokládat, že těch pár wattů pro smartphone se vždycky někde vyškrábe, ale kalkukačka s minimální spotřebou (a navíc na solární pohon) by v rozpadlickém světě mohla mít své místo. Zvláště ty typy se solárním článkem.

Tak co, máte svoji "rozpadlickou" kalkulačku?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kalkulačka

Příspěvek od proforma »

Logaritmicky pravitko. Nulova spotreba :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Kalkulačka

Příspěvek od Strelec45 »

No jo, ale s tím umějí starší ročníky, jinak abys k tomu nosila ještě návod k obsluze. :lol: Ano, mám na solární článek, ale pochybuju, že bych ji na něco potřeboval v době PA. To budou jiný starosti. ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Kalkulačka

Příspěvek od dracekvo »

A funguje ta solární kalkulajda úplně bez baterek?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Kalkulačka

Příspěvek od proforma »

@Strelec: a nema se nahodou spravny rozpadlik stale ucit a ziskavat nove dovednosti? :-) Existuji na to navody ke stazeni na netu, je to docela dobry konicek, lepsi nez hry v mobilu :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kalkulačka

Příspěvek od Venet »

mám solárnu kalkulajdu, skutočne solárnu - bez bateriek ( + - * / odmocnina). z 90tych rokov... Ale aj logaritmické pravítko. A je to super sa na tom pravítku naučiť. Kalkulačka je dobrá na takéto pohodlné rýchlo-vypočítanie 6 x 2,54 (inch/grain...). Pravítko na vyššiu matematiku. Keď ju náhodou budeš potrebovať...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kalkulačka

Příspěvek od bivoj »

Troufnu si říct, že nejen základní rozpadlík si v standardním PA vystačí především s kupeckými počty. Za jednu konzervu čtyři náboje 9x19 nebo 2 náboje 7.65x39/.223 nebo 1 náboj .308, atp.

A pokud jde o úvod vlákna:
Mrkva píše:...očekávám, že i po potenciálním rozpadu bude občas potřeba spočítat nějakou goniometrickou funkci, logaritmus, nebo odmocninu...
tak mi pls zkus vysvětlit, při jaké činnosti budou výše uvedené výpočty potřebné. Protože pokud jsem četl reálné příběhy lidí u lokálních rozpadů/kolapsů/válek (Bosna, Argentina, atp.) tak jsem nikdy nenarazil, že by potřebavali spočítat goniometrickou fci, spíš sháněli jídlo a střelivo. A kalkulačky, na rozdíl třeba od zapalovačů či AA baterií, fakt moc neletěly...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kalkulačka

Příspěvek od Hohepa »

Trebuchetem vystřelený kámen pod úhlem 40° dolétl 130 metrů daleko.
Pod jakým úhlem mám vystřelit stejně těžký kámen, abych trefil 94 metrů vzdáleného velitele pičusů co obléhají naší vesnici ?
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kalkulačka

Příspěvek od DanBlack »

Mám kapesní logáro, vytisknul jsem si k němu návod a při nudných večerech trénuju počítání... :ugeek:

Obrázek
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kalkulačka

Příspěvek od bivoj »

Hohepa píše:Trebuchetem vystřelený kámen pod úhlem 40° dolétl 130 metrů daleko.
Pod jakým úhlem mám vystřelit stejně těžký kámen, abych trefil 94 metrů vzdáleného velitele pičusů co obléhají naší vesnici ?
Takže pro velitele palby za už těžkého dlouhotrvajícího globálního PA - dobrá, teď si vem kalkulačku či logaritmické pravítko a spočítej mi to. Důležitá poznámka - nesmíš se u toho pochopitelně podívat na web a začít si zjišťovat jak se vlastně počítá balistická křivka... Problém, že?

Když už někdo bude umět spočítat balistiku střely, tak bude mít pravděpodobně udělaný a předem připravený balistický tabulky pro daný trechuchet/kanón atp. V tomto by asi svoje mohl říct Serža...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Kalkulačka

Příspěvek od Hohepa »

bivoj píše:tak mi pls zkus vysvětlit, při jaké činnosti budou výše uvedené výpočty potřebné
Odpovídám na tuto otázku,
vůbec netvrdím, že já to dám z paměti...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Kalkulačka

Příspěvek od Bill Masen »

Mrkva píše:Nesmějte se...po potenciálním rozpadu bude občas potřeba spočítat nějakou goniometrickou funkci, logaritmus, nebo odmocninu...
:rofl :rofl :rofl
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Kalkulačka

Příspěvek od Strelec45 »

proforma píše:@Strelec: a nema se nahodou spravny rozpadlik stale ucit a ziskavat nove dovednosti? :-) Existuji na to navody ke stazeni na netu, je to docela dobry konicek, lepsi nez hry v mobilu :-)
Hry na mobilu... co toje? :D Nehraju. Pravítko - no proč ne, když tě to baví, ale obávám se že já počítat nebudu.

A co se týče kalkulačky bez baterek jestli funguje na solár. Já nevím. Mám ji tak 20 let, baterky jsem v tom nehledal :lol: A teď jsem ji po 10 letech vytáhl a zkusil, že ji vyhodím, když nepůjde. A ona fungovala. Tak to asi baterky nemá. :shock:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Kalkulačka

Příspěvek od sigurd »

Ja vedeckú solárnu kalkulačku,log.pravítko a hromadu chemických tabuliek budem v PA potrebovať-výroba dezinfekčných,pracích prostriedkov a základného drogistického materiálu bez výpočtov nejde...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Kalkulačka

Příspěvek od jerry.mysak »

Nejlepší kalkulačka je mozek papír a tužka. Divili by jste se, kolik lidí neumí násobit na papíře. Shodou okolností jsem se nedávno zajímal o to jak vypočítat odmocninu. Z hlavy jsem to už nedal.

Ideální by byla jednoduchá bružurka, kde by byly vysvětlený postupy jak sčítat, odčítat, násobit, dělit, mocniny a odmocniny, tabulky pro goniometrický funkce a výpočty obvodů, obsahů a objemů základních těles, sčítání, odčítání, násobení, dělení zlomků.

když se zeptám dneska 10 lidí, jak se vypočítá obsah kruhu, tak to dá tak jeden. A když se zeptám jak se vypočítá bez pomoci pí, tak z tisíce to dá tak jeden.

občas se mi dostanou do ruky takový jednoduchý příručky který dávaj některý firmy svým zákazníkům. Jednu z těch povedených jsem dostal od Opis enginering od kterých beru převodovky. Nicméně i strojnický tabulky jsou dobrej zdroj vědění.

A co si považuji nejvíc, tak je příručka pro konstruktéra od Dobrovolnýho někdy z roku 1950. Díky ní jsem docela vyškolil inženýra z plzenský škodovky ( jedna z firem na který se to rozpadlo) co nám v práci před pár lety opravoval francisku turbínu z roku 1925.

Ta knížka má asi 500 stránek a je tam vše. Výpočty, návody, rady jaký dřevo je nejlepší na stavidla, výhřevnosti látek, jak právně konstruovat parní stroj a jiný. Neocenitelnej poklad.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Kalkulačka

Příspěvek od Bill Masen »

Nebo takhle
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Kalkulačka

Příspěvek od bivoj »

jerry.mysak píše:...A když se zeptám jak se vypočítá bez pomoci pí, tak z tisíce to dá tak jeden...
Počítat to bez pí je blbost, proč si to zesložiťovat. Spíš je důležitější si pamatovat pí tak na pět desetinných míst (a ne na klasická 2) - to už stačí i na relativně přesné výpočty. Ale zeptejte se kohokoliv na hodnotu pí s přesností na 5 míst... To taky dá málokdo z hlavy.

Se zbytkem souhlas, jen bych ještě k té literatuře přihodil Černocha:
https://www.databazeknih.cz/knihy/stroj ... a-i-278061
https://www.databazeknih.cz/knihy/stroj ... -ii-278063
aby to bylo komplet. Knížka/y je sice už taky staršího data, ale na těch cca 2400 stranách je neskutečně obrovská spousta užitečných informací.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Kalkulačka

Příspěvek od bacil »

To je dobrý tip, je to na obvyklém úložišti.

Jestli si vzpomenete na 80. léta, jak byly "kalkulačky" s Basicem - Sharp, Casio, to si myslím, že je dobrá volba na složitější výpočty. Zároveň si udělat interface k magneťáku a nahrát programy - třeba i zvukovkou. Případně TI-58/59/83..., hp-čka mi nějak pepřirostly k srdci. Do mobilu existuje TI5x (a nechce to žádný práva).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Kalkulačka

Příspěvek od Královák »

Na součty a odčítání táta používal mechanického rychlopočtáře.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Kalkulačka

Příspěvek od golem »

bivoj píše:Spíš je důležitější si pamatovat pí tak na pět desetinných míst (a ne na klasická 2) - to už stačí i na relativně přesné výpočty. Ale zeptejte se kohokoliv na hodnotu pí s přesností na 5 míst... To taky dá málokdo z hlavy.
Lín a kapr u hráze prohlédli si rybáře udici měl novou jikrnáči neuplavou
Počet písmen v jednotlivých slovech dá pí o jeden řád přesněji než většina kalkulaček a pamatuji si to v pohodě už od osmdesátých let.
Odpovědět