Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Woody Crafty »

A není to právě použitím odlišné technologie, že jedni udávají 18V a druzí 20V ? Ani ty nabíječky nejsou kompatibilní mezi jejich řadou 18V (tu teď mám) a 20V. Taky jsem zaregistroval, že různé lithiové technologie mají mírně odlišné baterky.
Navíc u těch 20V udávají články Samsung, zatímco u mojí 18V jsou jakési noname.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Permonik »

Litiovky mají nominální napětí 3.6 či 3.7 V na článek (3.6*5 = 18V), maximální pak 4.2 V (tedy 21V), oni s tím šibují jen kvůli marketingu. V naprosté většině ale bude běžný článek 18650, v lepších dražších pak "teslovský" 21700
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Woody Crafty »

Mě šlo primárně spíš o ten motor. Jestli dokáže pracovat zároveň na 20V i na 40V. Spíš mi to připadá jako švindl s tím, že ta pila prostě pracuje na 2OV a ten 4OV "duální" akumulátor používá jako 2 články po 2OV.
Čemuž odpovídá zřejmě i ten poloviční výkon pily, kterýžto tam pro jistotu neuvádí (40V nářadí mívá výkon až 2kW).
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od viktor »

ma postavil chalupu, nabytek, vykopal studnu, reze drevo atd Parkside z LIdlu.
mam od nic
2 x SDS vrtaci kladivo, ( jedno vykopalo cca 2 m skaly ve studni, neveril jsem ze to da a dalo
1 x centralu
1 x cirgularku
1 x kocoura
1 x elktro ocasku
1 x sukalku
2 x flexu
2 x aku vrtacky/sroubovaky
1 x velku sponkovacku
1 x malou sponkovacku
1 x kompresor atd atd
1 x pokosovou pilu

a vsechno tady na stavbe pribezne pouzivam plus dalsi veci z LIdlu.

viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od zedik »

Lidl nářadí není špatný třeba na chatu,dá se s tím dělat.Kupoval jsem ho na zkoušku jak to běhá,prodal jsem.
Osobně jedu na Dewault řadě 56V a je to nesrovnatelný.Na častější práci nebo profi použití to rozhodně chce do nářadí investovat a vzít něco profi - pokud člověk není masochista.
Dobrý zkušenosti mám s Dewaultem a Makitou.Naopak blbou zkušenost mám s Milwaukee,který se alespoň mě neuvěřitelně sere
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Ibex »

Lídl werk je dobrý na práci kolem baráku, kde to vezmeš do ruky párkrát za měsíc. Svoje to udělá, ale na každodenní práci to není. Já používám už 11 let nářadí od Metabo - se šňůrou i aku - bez jediné reklamace!. V poslední době hodně přezbrojuji na aku - vše 18V.
Na síť si nechávám náročnější stroje - pokosku, pneu.kladivo, 230 rozbrus, stolní pilu, mafla, vysavač, pásovou brusku. Ostatní už mám v aku se 4 nebo 5,5h bateriemi.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Woody Crafty »

Lidl má především zdaleka nejlevnější akumulátory. 2Ah za 400,-
Což je tak 40-50% ceny konkurence.
9Ah by tak bylo v přepočtu za 1 800,-
9Ah DeWalt Flexvolt je za 5 000,-

Celkově ty ceny aku nářadí poloprofi, trochu lepší kvality jsou prostě šílené. Nechápu že se někomu může vyplatit cokoliv dražšího než Lidl. Připadá mi to jako Tesla elektromobily. Móda, po které přijde vystřízlivění, že je to nepraktické a předražené.

Vždyť klasické nářadí plus elektrocentrála musí vyjít včetně spotřebovaného benzínu o dost levněji. Případně koupě 23OV 2 kWh lion "aku-elektrocentrály", když už dělám někde kde není zásuvka. Pořád to vyjde levněji.
Zvlášť když vezmu v úvahu že většinu toho nářadí už člověk měl v zásuvkové verzi a musel ho kupovat všechno znovu v aku verzi. Plus ještě amortizace ne zrovna levných li-ion aku.
A ještě k tomu přičteme váhu akumulátoru který zvyšuje únavu rukou při práci.
Zrovna jsem se díval, že ten velký aku 9Ah DeWalt váží sám o sobě 1,5kg.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Audis
Příspěvky: 436
Registrován: 07.03.2021 14:03
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Audis »

20v místo 18v je jen marketing. Druhově stejný Aku (počet a druh článků) ale 20 vypadá líp vyšší číslo. Je to synonymum při vybírání výrobku. To samé u vyšších voltáží.
Vláda má obtížně realizovatelný motiv: přesvědčit neočkované, že jim vakcína covid pomůže. A současně přesvědčit očkované, že dvě dávky jsou na nic a potřebují další dávku. :idea:
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Germanik1 »

Tak jedu accu Metabo. Kvalita, ale blbej akec 1500 Kč
Udělám co musím
GW1TBH
Příspěvky: 5
Registrován: 08.01.2021 16:18

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od GW1TBH »

Woody Crafty píše: 13.05.2021 7:13 Mě šlo primárně spíš o ten motor. Jestli dokáže pracovat zároveň na 20V i na 40V. Spíš mi to připadá jako švindl s tím, že ta pila prostě pracuje na 2OV a ten 4OV "duální" akumulátor používá jako 2 články po 2OV.
Ale vždyť výrobce jasně uvádí, že ta řetězová pila je na 20V a lze jí napájet buď akumulátorem 20V nebo akumulátorem 20V/40V. Tedy žádný švindl.
Na 40V nabízí tento výrobce například sekačku na trávu a tu lze napájet pouze akumulátorem 20V/40V.
Výhoda toho jejich dual power systému je to, že stejný akumulátor můžeš použít do 20V pily i do 40V sekačky.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od PeFi »

Rozdíl mezi profi a hobby je taky v tom, že spousta stavebních brigádníků (a bohužel i příbuzných, který si člověk nevybírá), když jim svoje hobby nebo poloprofi nářadí půjčíte, tak vám ho velmi rychle zničí, protože z cizího krev podle nich neteče.

Elektrická kotoučová pila Protool - spálený motor, elektrická řetězová pila Narex - spálený motor, benzínová řetězová McCulloch - při vysokém zatížení se zahřála natolik, že zážehového motoru stal vznětový a nešla vypnout.
O zničených nástrojích a ručním nářadí ani nemluvě.

Mnohdy se jednalo o nářadí, které bylo v bezproblémové provozu několik let a stačilo, aby to vzal do ruky někdo, kdo se chová jako hovado a je po nářadí. Profi přístroje často vydrží, idkyž je zaměstnanec hovado.

Prostě tak trochu dle hesla, že nejlepší off-road je služební oktávka. Pozoroval jsem to i u lidí, u kterých jsem to opravdu nečekal.
--
Občas mám pocit, že jsem divnej, když se k cizímu chovám líp než k vlastnímu.
----

Mimochodem, zde zmíněná Makita bateriová řetězová pila 2x18A má obvykle motor o výkonu cca 700W.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od drigon »

S tímto postřehem mi mluvíš z duše. Kamarádovi jsem půjčil káru za auto. Když bylo po akci jsem se divil, že mi na káře začala blbnout elektrika, kterou jsem nakonec musel udělat úplně novou. Pak jsem se dozvěděl že na káře s nosností 250kg tahal za traktůrkem až 1,5 m3 dřeva. Jelikož dřeli zadním platem na světla po zemi ho prostě uříznul, dráty ke světlům odstřihl a po akci to "nějak" přidělal zpět. Zvenku to vypadalo normálně, že je něco jinak jsem zjistil až časem.
Pak mi další borec "udělal" 230 flexu. Řezal s ní kolejnice ze stropu. Po zapnutí běžela, ale hodně rychle se rozpálila a začala smrdět. A od té doby radši nic nepůjčuji. Od toho jsou půjčovny. Když něco nemám tak jdu taky tam (pokud si to nechci koupit).
Co se týká 18/20V mi to přijde taky zajímavé. Myslím si, že počet článků je stejný, jen jeden výrobce počítá střední napětí článku a druhý maximální.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Ibex »

Woody Crafty píše: 13.05.2021 9:04 Celkově ty ceny aku nářadí poloprofi, trochu lepší kvality jsou prostě šílené. Nechápu že se někomu může vyplatit cokoliv dražšího než Lidl. Připadá mi to jako Tesla elektromobily. Móda, po které přijde vystřízlivění, že je to nepraktické a předražené.

Vždyť klasické nářadí plus elektrocentrála musí vyjít včetně spotřebovaného benzínu o dost levněji. Případně koupě 23OV 2 kWh lion "aku-elektrocentrály", když už dělám někde kde není zásuvka. Pořád to vyjde levněji.
Zvlášť když vezmu v úvahu že většinu toho nářadí už člověk měl v zásuvkové verzi a musel ho kupovat všechno znovu v aku verzi. Plus ještě amortizace ne zrovna levných li-ion aku.
A ještě k tomu přičteme váhu akumulátoru který zvyšuje únavu rukou při práci.
Zrovna jsem se díval, že ten velký aku 9Ah DeWalt váží sám o sobě 1,5kg.
vono tak úplně není - když makáš na stavbě, kde přes sebe padá dlaždic se sádrokartonářem a ten přes elektrikáře, tak ještě tam mít po podlaze kabely.. to je fakt na houno. Lezeš pod střechu uříznout rozbrusem závitovku, šroubuješ pod stropem lišty, šoustalkou vyřezáváš otvory pro průchodky....... vše bez tahání nářadí se šňůrou. Ten aku systém je fakt šikovný
Neřkuli, že mít někde za zadkem elektrocentrálu taky vždycky nejde. A hmotnost klasického nářadí na šňůru není o nic menší než to samé s aku (podívej se např. na příklepovou vrtačku nebo 125mm rozbrus, tam je u aku hmotnost i nižší..)
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od bacil »

Jen technická odbočka. U sériově řazených akumulátorů zůstanou Ah stejné, jen se 2x zvedne energie (Wh), ale 4x zvedne max spotřeba ve W a 2x v A oproti tomu když se zařízení provozuje na jeden aku. Přestaňte to počítat jako děti v číně.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Permonik »

Ah zůstanou stejné, 2x zvedne Wh, to ano, ale zbytek už není nesprávně. Ty 4x zvedne W a 2x zvedne A, to by bylo pro případ, že zátěž by by tvořil odpor a ty do zařízení místo jedné baterie tam vrazil dvě. Baterie jsou omezeny tzv. Céčky, dle kvality článků, ze kterých jsou poskládané. Pokud má článek schopnost dát 20C, tak u 4 Ah baterie to dá max 20*4 = 80 A. Zapojením další baterie do serie se nezvedne schopnost článku ani baterie dodat větší proud. Pouze se 2x zvedne napětí a tak i je možné zvednout výkon 2x, ne 4x.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od bacil »

Pokud se charakter zátěže nezmění - a to u popisovaného případu nezmění, tak platí přesně co jsem napsal. C na to nemá vliv, ten jen říká, jak budou mít zhoršenou životnost. Nikdo nekontroluje kolik mu to žere, jen využívá výhody stisku tlačítka naplno, tedy čtyřnásobného výkonu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Permonik »

Jenže on v tom zařízení nebude ten samý motor, protože když bys na normální motor připojil 2x tak velké napětí, než na jaké je konstruován, dobře mu to neudělá. V zařízení na 20 a 40 V budou jiné motory, s jiným vinutím. To jednak, plus ty Cčka jsou zjednodušený znázorněním vnitřního odporu těch článků, což ti to taky nedovolí. Dvě baterie v sérii budou mít dvojnásobné napětí ale i dvojnásobný vnitřní odpor. Takže furt je to špatně a co jsi napsal neplatí.
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od sigurd »

Permoník to má správne(jeho posledné dva príspevky).
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od bacil »

Vnitřní odpor baterek je ale naprosto zanedbatelný vůči zátěži. Opravdu má motor dvě vinutí? Máte představu o rozměrech a ceně takového motoru? Není to náhodou naopak? Stačí komutátor a vinutí dimenzovat na 40V a při 20V prostě pojede se čtvrtinovým výkonem. Sežeňte dokumentaci a podívejte se jak je to tam udělané, jinak je to věštění z koulí. Křišťálových.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od Permonik »

No to právě ani není. Třeba při koupi mafla a motorové pily mi prodejce řekl, že to vyžaduje 12Ah baterku, protože menší kapacita (vnitřní odpor, Cčka) nedá ten proud, co je potřeba. Ověřil jsem si to i v praxi. Vnitřní odpor má setsakra velký význam.

stačí oživit fyzika ZŠ/SŠ - charakteristika zdroje

Ne, motor nemá dvě vinutí. Tím bylo řečeno, že zařízení na 20V a na 40V nemá stejný motor. U zařízení schopných pracovat (marketingově) na obě napětí baterie je to dáno konstrukcí baterie (u dewaltu se to jmenuje flexvolt), kdy je baterie uvnitř rozdělena na půlku pro 40V či na třetinu u 60V baterií a elektronika to spojuje dle požadavku zařížení buď paralelně nebo seriově.

Většina těch zařízení používá BLDC motory, které mají podstatnou charakteristiku a tou je i "otáčky na volt" a kdyby dostaly poloviční napětí, tak ne že by zvládly udělat jen věci nevyžadující moc síly, ale zvládly by reálně totální prd a byly z hlediska zákazníka naprosto nepoužitelné.

Dokumentaci opravdu doporučuji mkrnout. Konstrukční řešení od dewaltu znám.
Odpovědět