Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem?

Příspěvek od Woody Crafty »

Stojím před problémem na jakou značku/systém aku-nářadí S JEDNOTNÝM AKUMULÁTOREM mám vlastně najet. V ramci syslení nářadí a zásob pro rozpadlické časy s blackouty a podobnymi srandičkami.
Kupovat to stylem každý pes jiná ves, se u aku nářadí zatraceně prodraží, protože každý systém má vlastní akumulátory a nabíječky, s jinými nekompatibilní.
V podstatě stačí v tomto případě mít jeden malý a pak druhý velkokapacitní akumulátor dané značky.

Vzhledem k tomu, že se nehodlám živit jako řemeslník, tak nepůjdu do značek jako Makita, DeWalt nebo do vyšších profi řad známých značek.
Pro mě je určující poměr kvalita/cena. Ne špičková kvalita za jakoukoliv cenu. To by pro občasné použití bylo zbytečné.

Takže pro tyto účely by klidně mohly vyhovovat značky jako třeba ta od nejmenovaného řetězce německých supermarketů. Na youtube jsou nějaké překvapivě pozitivní recenze které ukazují že si kvalitu čínské výroby umí ohlídat. Čemuž odpovídá i ta tříletá záruka.
Kromě toho se jeho nářadí dá sehnat v akci nebo ve výprodeji.

Ja jsem si koupil první nářadí a akupacky od jiného řetězce (britských hypermarketů) a nevím jestli jsem nešlápl vedle. Už od pohledu to nevypadá kdovíjak. Ale neberte to, se 60% slevou ve vyprodeji :)

1) jaký systém aku-nářadí s jednotnou baterií používáte vy ?

2) vyplatí se "značkové" za několikanásobnou cenu ?

3) jaké napětí aku je výhodnější ?
(12V nabiju i v autě, ale 18 V a více mívá zase vyšší výkon)

4) starý systém Ni-Cd versus Li-ion, má smysl řešit to první? Li-ion po pár letech samovolně odchází, zvlášť pokud to skladujete nabité na 100% , v případě skladování ve vybitém stavu to jde do háje ještě rychleji, podle mě Ni-Cd jsou v tomto trochu odolnější, ale zase mají rychlejší samovybíjení.

Další věc co je potřeba vzít v úvahu je i sortiment nářadí daného výrobce. Když bude potřeba nějaké speciální nářadí, tak ho u nějaké supermarketové značky nemusím sehnat.

A v neposlední řadě bych řešil jestli tam výrobce dává standardizované průmyslové válcové Li-ion články typu
14650/18650 nebo nějaký atyp, který pak nepůjde sehnat, když starý akumulátor odejde (to ale nejspíš nepůjde poznat bez vykuchání akumulátoru, co tam dávají, ale typoval bych že atyp tam budou cpát spíš zavedené značky)
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od dracekvo »

Co je nejlepší nebo není nepovím.
Šel jsem do makity z důvodu, že používám velké a malé nářadí. Malé nářadí jede na 1x18V a do velkého se dává 2x18V.
Tajže věci na 36V a na 18V stále mají jednotné aku a nabíječku.
A používám pouze 5Ah aku. Sice je to do vrtačky zbytečné, ale nedělám s ní tak často, aby mě větší hmotnost vadila. Investovat do měnší aku speciálně jen pro vrtačku se mi nechtělo.

Třeba na vrtací sbíječku se mi povedlo koupit v akci s nabíječkou a 2x aku levněji jak když se prodává bez.
Takže mám i záložní nabíječku.
Pokud nářadí na 12V nemá spešl nabíječku, která má 12V napájení, tak si to aku stejně v autě člověk nenabije.
Já to mám vyřešené, protože mám doma měnič na 230V z 12V. Jen třeba duální nabíječka makita má příkon skoro 500W. Takže to chce dimenzovat kabely, svorky a hlavně měnič.


Jediné co mi u makity vadí, je to, že nemá pogumované aku.

12V je v dnešní době dobré tak na nějaké malé šroubováčky. NiCD je přežitek. Liion vydrží dlouho. A skladování na 60% není problém. Stačí si to pohlídat při nabíjení a vypnout je dřív. Ani nevím jestli jde ještě dneska koupit něco s nicd. U makity je to 3 čárky ze 4. Ověřeno modelářskou nabíječkou.

Hobbymarketům jsem se vyhnul z důvodu, že třeba u té makity mám záruku toho, že až budu chtít další nářadí, tak stále bude jejich aku 18V program kompatibilní.
Kdeždo u lídlu nemám záruku toho, že za dva roky nepřejdou na jinej systém. Málokdo má na to, aby si vše potřebné nářadí koupil najednou.
Takže dražší značka může v průběhu let vyjit levněji.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne 20.01.2021 18:03, celkem upraveno 1 x.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od cipis »

Ryobi AKU One

mám na to tunu nářadí, je to 18V a jsem spokojen :)

Jednoznačně Li-ion, ony neodchází samovolně, v drtivé většině si je uživatel zničí špatným zacházením.
Rozhodně se nesmí skladovat vybité, i 100% nabití je lepší než vybité.
Ideál je 60-70% a chlad na déle trvající uskladnění, a rozhodně nenechávat v nabíječce či nářadí, prostě vycvaknout.
Během používání cyklovat 50 až 90 %, tj. měnit aku při půlce kapacity, nedojíždět na vypnutí (proto jsou lepší aku s indikací). Baterie minimálně dvě pětky plus jednu, dvě menší, aby to člověk zase netahal v ruce. Vrtačky minimálně dvě, aby nemusel přehazovat furt vrták a držák bitů, klidně jednu větší i s příklepem a druhou menší.
Na bazaru se mi podařilo ještě koupit jednu 9Ah, tak to se hodí do mafla, řetězovky, brusky, hoblíku, sekačky atd.

Pak mám ještě malou Ryobi na 12V, vyloženě jako malý lehký šroubovák.

Jinak na 3D tiskárně se dají udělat redukce, tak když mají někde v akci aku za opravdu hodně dobrou cenu, tak by se o tom dalo případně i uvažovat.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Ulfhednar »

1.) Mám Makita
2.) Pokud to chcete reálně používat, tak určitě ano.
3.) 18V, pokud chcete i vrtat do zdi a řezat. Na šroubování, leštění.. stačí 12V
4.) Mám LiOn
Óðinn á yðr alla
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od sigurd »

Ja som pred dvoma rokmi vsadil na sériu Parkside X-20 z lídlu a zatiaľ spokojnosť-mám kotúčovú pílu,rozbrusku,skrutkovač,kompresor+ dúchadlo,vibračnú rezačku,nožnice na plot,nepoužitú striek.pištoľ a 3 lampové nástavce s dvojitou USB nabíjačkou.K tomu 2ks 4Ah a 4ks 2Ah akumulátorov.Nabíjam zo siete,z 12V cez menič a z prenosných solárov 21 a 150W.Nepoužívam často,ale kotúčovej píle a skrutkovaču som dal hneď po nákupe riadne zabrať(možnosť reklamácie ;) )tak,že až vypínali tepelné ochrany v aku a vydržali...
Tie aku majú spolu 0,32kWh,a to už je slušná kapacita na svietenie a dobíjanie pri kratšom blackoute.Niekde som spomínal,že to utiahne napriamo aj laptop.viewtopic.php?f=71&t=6875
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Woody Crafty »

cipis píše: 20.01.2021 18:01 Jinak na 3D tiskárně se dají udělat redukce, tak když mají někde v akci aku za opravdu hodně dobrou cenu, tak by se o tom dalo případně i uvažovat.
Není pak problém v napájecí elektronice? Nebo ty nabíječky jen dodávají šťávu a to ostatní si hlídá akumulátor sám, včetně toho kdy se nabíjení vypne?
V tom případě nevím proč kupovat nabíječku a nepíchnout to na nějaký běžný napájecí adaptér 19/20V když si to akumulátor všechno ohlídá sám.

Já mám na aku 4 konektory, s popisky:
+ | Dc+ | T | -
Předpokládám že ty první dva by mohly být totéž (pak nechápu proč jsou oddělené) a ten třetí asi řízení nabíjení/sledování teploty. Nářadí pak má už jen 2 nožové konektory.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od cipis »

+, - a T je tam od začátku, kdy se hlídala teplota při nabíjení.

Teď ty baterie mají svůj čip, takže nabíjí a vypíná on. Proto není problém ta redukce, tak daleko to ještě nedošlo, aby si baterka povídala s nářadím. Že si povídá s nabíječkou, tak si myslím, že už ano.

Zdroj by mohl stačit, ale třeba některé ty baterie mají až 6 kontaktů, nicméně se nabíjí normálně i v nabíječce, co má 4 ... Nemám to ještě tak moc prozkoumané, zatím vycházelo levnější a rychlejší to neřešit ...

Nabíječka do auta se samozřejmě také prodává, přímo s tím konektorem do zapalování.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od dracekvo »

Z mých pokusů s makitou.
Baterii lze dobíjet i vybíjet přes + a - pól.
Používám například na uvedení baterek do storage přes modelářskou nabíječku.

Ale baterka s nabíječkou asi komunikuje. Jednou jsem dával do storage baterii s poslední čárkou. I když jsem baterku už měl v storage napětí (obvykle 3 čárky) tak indikace na baterce ukazovala stále jednu čárku.
Stejně tak při vložení do nářadí ukazovalo nářadí také jednu čárku. Kdyby si nářadí nevyčítalo data z baterky mCU, ale jen prostě přes vyvedený pin měřilo napětí, tak bude ukazovat něco jiného.
Indikátor na baterce se srovnal až po přípojení na orig nabíječku.

Napájet nářadí jen přes + a - pól z nějakého zdroje jsem nezkoušel. Jestli se rozběhne bez komunikace s baterkou těžko říci.
Asi taky bude záležet na typu nářadí. Hloupá vrtačka s uhlíkama asi bude mít jiné požadavky, než sofistikovanější nářadí na dvě baterky s BLDC motorem a ukazatelem stavu aku přímo na těle.

Kdyby mi stačilo nářadí jen na 18V tak bych asi šel do lídlu. Jejich tříletá záruka je fajn a nářadí na domácí použití celkem kvalitní. Ale snažil bych se pořídit potřebné nářadí co nejrychleji. Dokud je v prodeji kompatibilní generace akumulátorů.

Woody Crafty: baterky si nabíjení nehlídají. Cílové napětí a postupné snižování proudu dělá nabíječka. Baterka se odpojí až při havarijním stavu. Např. jeden z článků překročí cca 4,35V. Ono by se to sice nějak nouzově nabilo, ale pro baterku to nebude nic zdravého, aby se tak nabíjela pokaždé. S li-ion nedoporučuji dělat takovéhle pokusy.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od cipis »

Li-Ion musí mít obvod pro kontrolu nabíjení. A ani omylem tam nemůže nacpat 4,35V, to je smrt článku. Mezní napětí je 4,20, i s tou nulou, tedy ne zaokrouhleně 4,2V. Ono možná tohle je ten důvod, proč to některým u něčeho tak odchází. Pokud nabíječka u článku přejíždí na 4,21V, tak ho fakt brzo odrovná.
Modelářskou nabíječku jsem si musel zkalibrovat sám, protože to bylo fakt podle plotu a některý článek byla schopna nabíjet víc než 4,20V.

Ty články jsou zapojené v sérii, u 18V je jich tam 5. A aby to něco vydrželo, tak tam musí být balancer, jinak to jde do kytek hodně rychle.
Permonik
Příspěvky: 497
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Permonik »

No a aby na výběr nebylo málo, tak já přidám tip na Milwaukee. Jejich systém baterek a všeho funguje velmi dobře. Mám na baterky skoro vše, co jde. Mafla, akušroubovák, akuvrtačku, přímočarku, flexu, řetězovou pilu. Když se podíváš na trochu jiné recenze, jednak "BOLTR" na kanálu AvE https://www.youtube.com/user/arduinoversusevil kde rozebírá nářadí a hodnotí kvalitu zpracování, materiály,... tak Milwaukee na tom nebývá vůbec špatně. Stejně tak když mrkneš na recenze na kanálu Project Farm https://www.youtube.com/channel/UC2rzsm ... -wuOg_p0Ng . Tak Milwaukee sice nevyhraje všechno, ale pravidelně se umísťuje na předních příčkách. To je totiž trochu nevýhoda těch aku věcí, že když investuješ do akumulátorů jednoho výrobce, tak už kupuješ obvykle tu značku. Takže se nevyplatí vybírat, že teď chci jen rázový utahovák, tak koupím dle toho, kdo má nejlepší ten, protože všechno ostatní může stát za prd.

Já tu značku objevil náhodou, když mě totálně naštval Bosch, kde jsem třikrát vracel akušroubovák, co hodně házel, tak jsem pak obešel všechny značky a hledal nejlepší akušroubovák (vyjme cenové kategorie festool), koupil Milwaukee a pak dle opakované spokojenosti kupoval další a další věci.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Fabulous »

Jako bývalý dávný zaměstnanec výhradního dovozce Milwaukee do ČR vím, že je to profi nářadí se vším všudy. Tj. i s načasovanou a omezenou životností.

Pro domácí použití bych se nebál čehokoliv z hobby čínských řad. Životnost je velmi podobná a cena dost jinde.

Já doma např. jedu Worx na jednotnou 20V baterku.
Permonik
Příspěvky: 497
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Permonik »

Zatím mi vše funguje bez problémů a některé kusy už docela dlouho. I podle právě těch třeba rozebíracích recenzí je tam obvykle masivnější převodovka, větší ložiska, větší motor,... než má ryobi, makita či dewalt. Co je podle tebe slabý článek, že by mělo odcházet?
Rozpadlík87
Rozpadlík
Příspěvky: 107
Registrován: 26.02.2012 12:45

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Rozpadlík87 »

omlouvám se za hloupý dotaz. Už to půl hodiny hledám a nemůžu to najít. Měl jsem za to, že to bylo v tomto vlákně ale zde to není. V nějakém vláknu se rozebírali AKU nářadí a některý člen fóra přispěl s informací že ma lidl aku nářadí a je po nějakém zapojení schopen krmit tím notebook. Pokud mě pamět neklame byla tam i fotka. Jak píšu příspěvek nemůžu najít. Dokáže prosím někdo s lepší pamětí dát sem link? díky
bfm
Příspěvky: 25
Registrován: 14.03.2020 11:02

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od bfm »

1) Makita
2) 100% ano
3) 18V jedině
4) samozřejmě že Li-ion
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od sigurd »

Rozpadlík87-odkaz na foto je v mojom príspevku na tejto strane :)
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Rozpadlík87
Rozpadlík
Příspěvky: 107
Registrován: 26.02.2012 12:45

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Rozpadlík87 »

omg díky. hledal jsem obrázek a tak jsem stránku jen prolétl očima. Že to bude okdaz jinam mne netrklo. ještě jednou díky :hand
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Woody Crafty »

Našel jsem budget řadu aku nářadí pod značkou PowerPlus - řada Dual Power. Tvrdí tam, že lze univerzálně použít akumulátory jak 2OV tak 40V.
Což vypadá smysluplně - aku pack má 2 poloviny po 2OV a tak nářadí na 2OV napájí paralelně, pro 4OV pak sériově. Nabíječka má pak ne 3 ale 6 nožových vývodů, zřejmě pro každou 20V polovinu zvlášť (a nebo je jedna sada vývodů pro 20V a druhá pro 40 V - těžko říct).

Problém je ale jinde.
Mají taky řetězovou pilu. A podle obrázku ji může napájet jak malý 2OV akupack, tak velký 4OV akupack.
Je tohle vůbec technicky možné, respektive nějak snadno proveditelné u takto levné série, aby SS motor pily zvládal jak 2OV napájení tak 4OV napájení pro vyšší výkon pily ?

A nebo je to prostě švindl a ten motor jede v obou případech na 20V výkon, jen to má dvojnásobnou výdrž?

Prostě je mi divné, že to stejné nářadí využije jak 20V tak 40V akumulátor.

Je nějaký limit výkonu na akumulátory 2OV, kvůli omezenému proudu? Je to třeba tak že 2OV nářadí je do 1kW kdežto 40V nářadí do 2kW ?
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od Hohepa »

Pokud 40V má dva 20V tak ta pila pojede na ty dva 20V spojených paralelně.
Tedy má stejný výkon/proud, ale má dvojnásobnou kapacita, doba provozu dvojnásobná.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od dracekvo »

Já mám makitu motorovku na dvě 18V aku. Pokud mají li-ion články, tak nevím, kde by vzali 20V protože to technicky není možné. Nebo je to jen marketingová hra s volty, ale článků mají stále 5, tak jako jiní výrobci co udávají 18V.
Mě to napájet jednou aku nejde. Vždy musí být dvě.

Jinak ohledně 18V vs 36V žádné výkonové omezení není. Je to jen na dimenzi kabelů a toho co zvládnou baterky.
Ale obecně se dá říci, že na 18V žádné velké výkonové zázraky čekat nelze, protože je to limitováno hlavně tím, co zvládne aku.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký systém AKU NÁŘADÍ s jednotným akumulátorem ?

Příspěvek od cipis »

Ono to s těmi Volty je hra pokaždé. Li-Pol má 3,7V, ale nabitá 4,20V a vybitá 3,00V. Tak se pak člověk dostává na hodnoty 15V, 18,5V a 21V. Li-Ion má 3,6V, LiFePo 3,2V.
Odpovědět