Jakou flexu?

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od venca_h »

Ahoj,
z těch co máš na seznamu mám tu Makitu asi tři roky a naprosto v pohodě. Malá lehká do ruky sedne supr. Pravda když se zapomenu a víc přitačím tak jí zastavím v řezu. Občasné použití i nárazový záhul zvládla v pohodě.
Z uvedených značek bych se nebál asi žádné. Pokud je možno tak si někde v hypohobby krámu zkusit vzít do ruky jak ti sedne, jak se zapíná atd.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Kapo »

proforma píše: 14.08.2021 10:23 ... noze si nechavam brousit odbornikem....
...nože som mal na mysli skôr dláta, šrobováky, na kosačkách, motyky, rýle ale posledne som si zvykol prebrúsiť aj tie s lámacími čepielkami. Som zistil, že za sekundu prebrúsené, a režú lepšie, ako nové. Výhoda pomalých otáčok, že materiál nepáliš a neprehrievaš. Jediná nevýhoda, ako tu už bolo spomenuté, že dalšie kurvítko. Ja som mal štandartne aspon 4 karbíny, každú na niečo iné. Pri zváraní super, keď mám na každej iný kotúč, a nemusím stále prehadzovať. Len mi dve ukradli, tak musím zase dačo dokúpiť.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od bivoj »

Ad - regulace otáček či rozběhová elektronika - neznám NIKOHO, komu by se to alespoň na jednom přístroji, nezávisle na značce (snad krom Makity ;) ), nedokurvilo. A to tak, že pak ten daný stroj (ať už je to bruska, pila, ap.) prostě nefunguje.

IMHO na flexe je to zcela zbytečný kurvítko.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Joe Azbest »

Já naopak regulaci otáček taky doporučuji. Mám deset let zelenou bošku s regulací, dostává na baráku zabrat a zatím žádný problém. A přidám další možnosti využití regulace - broušení dřeva brusnými kotouči se suchým zipem a vrtání jádrovým diamantovým vrtákem do slinutých kachlí a dlažby. Tady se bez regulace opravdu neobejdu. A mám pocit, že se na závit M14 dělá i nějaké další příslušenství - vrtací hlavička - dobré na vrtání do míst nepřístupných pro normální vrtačku. Úhlová bruska je u mě s akuvrtačkou nejpoužívanější nářadí doma.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Ulfhednar »

Já beru všechno od Makity a i kdybych si vymýšlel detaily, tak nenajdu, na co bych si stěžoval. Snad cena, ale slušné věci prostě nejsou zadarmo a ve finále se vyplatí . Výhoda je ušetřený čas. Když něco chci, podívám se, co dělá Makita a neprojíždím D-testy, recenze, fóra. Občas, když jednorázově něco potřebuji, co vím, že rutinně používat nebudu, beru klidně Parkside v Lidlu a na OJEDINĚLÉ použití to víceméně funguje obstojně. A co mám kamarády řemeslníky, tak Hilti. Cokoliv. Hlavně v profi řadě v rámci záruky dovalí cokoliv, kamkoliv, kdykoliv, po dobu opravy. Profík nemůže zůstat stát, že mu drážkovačka za padesát tisíc visí v opravně...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Alstratt »

Ja mam Festool, a za to jak je to drahe tak to neni ani nejak lepsi, co pozoruji na tom co od nich mam za tu dobu ... Nevim jestli se uz zlepsily, spracovani dobry ale ten vyber a co to umi to za takove penize nestoji. Jit nove do nejake nove znacky, tak by to byla asi Milwaukee, Dewalt ci Makita. Pro potapeni pouzivam uplne jinou, v uplne jine cenove kategorii a to Nemo, potapecske power tools jsou drahe no.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Diky vsem za tipy, uz nakoupeno. Nakonec to vyhrala "teta Bozka" :-) Soused ji ma, takze jsem i vyzkousela, a zda se, ze do ruky padne opravdu pekne. Jenom jsem nakonec vzala bez regulace otacek. Kdyby to byl nejaky mechanicky prepinac, nevaham ani chvilku, ale elektronicky jsem radeji zavrhla. Prece jen vime, jak se ty cipy uz par let suli, co to jde, aktualne navic jeste moc nejsou, nechci neco Cinanama osizeneho, s cim by pak mohly byt jenom starosti. Jakkoli by to bylo uzitecne, to ano.

Vlakno nechavam pro pripadnou dalsi diskusi, kdyby nekdo za cas mel podobne dilema.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od xgordon »

Zadanie je uz vyriesene, ale priadm svojich 5 centov.

Vykon co predajca uvadza nie je vykon ale prikon. Tzn. kolko to zerie, nie kolko prace to spravi. U mnohych pseudo znaciek sa este robia oyeby s S triedou. Tych je az 10 a popisuje to kolko moze stroj robit bez prestavky aby takpovediac nezhorel v rukach - tzv. cyklus zatazenia (definuje norma ČSN EN 60034-1, viac info aj tu:
http://fei1.vsb.cz/kat420/vyuka/Bakalar ... tizeni.pdf). Takze nie je 900w ako 900w.

U serioznych znaciek typu Makita, Narex, atd. som sa s tymito praktikami ale nestretol.

Z praxe... ked som pokladal zamkovku, rezal som dlazbu s flexou z Lidlu. Dve Lidl flexy mi zhoreli v rukach pocas tyzdna. Sused mi potom pozical Narexku, ta rezala ako do masla. Tak som si hned kupil rovnaku.

Nebavilo ma stale prehadzovat vrtaky a skrutkovacie bity, tak som si kupil aj elektricky vrtaci skrukovac od Makity. Maximalny utahovaci moment ma 56Nm. Ked som robil pergolu na zahradu, tak s prvym hobby skrutkovacom sa nedali dotiahnut konstrukcne vruty. S Makitou to opat islo ako do masla. Len ked s tym dotahujem shitne skrutky tak to trha hlavy. A ten krutak je fakt sila. Raz mi to aj vyrthlo vrtacku z ruky, ked som ju drzal v blbo pri skrutlovani v blbej polohe z dola.

Takze vykon vyzaduje aj pevny uchop, aby to nevytrhlo z ruky a nebol potom pracovny uraz.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

:yes
Prikon x vykon vim, ty znacky, na ktere jsem davala odkazy, vetsinou uvadeji oboji, obvykle vykon = 1/2 prikonu. Proto jsem se ptala, jestli je pri praci takovy rozdil mezi 750 a 950 prikonem (= rozdil ve vykonu cca 100 W).

No jo, ale ted resim spotrebak :lol: Asi nejdriv nakoupim nejake rezaci a brusne kotouce levne z Lidlu, nez se s tim naucim a zjistim, co budu skutecne potrebovat a co mi padne. Potom bych se poohlidla po nejakych lepsich. Koukala jsem, ze je hodne malo kotoucu ciste na drevo, vetsinou jsou nejaky univerzaly, ktery umi TAKY drevo. Tenhle retezovy

https://www.alza.cz/hobby/vorel-kotouc-retezovy-125-mm-d5879668.htm?kampan=adwho_hobby-a-zahrada_pla_all_hobby-a-zahrada-css_prislusenstvi_m_1029172__CMP1150&gclid=CjwKCAjw092IBhAwEiwAxR1lRtvGoMeerkRUeMpRusV7Jkl9O52RL3cvPEzgANMJRMUjN5w30xpSChoCqhEQAvD_BwE

na velke ubery se mi zda zajimavy, mate ho nekdo?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od cipis »

Na dřevo si kup pilu, to je jen nouzovka. Také jsem s tím laškoval a vykašlal jsem se pak na to.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Pez »

Těch kotoučů je strašně moc a každý je vhodný na něco jiného.
Ten na který se ptáš znám ale nekoupil jsem ho. Je to vlastně stejný řetěz jako na pile se všemi jeho výhodami ale i nedostatky.
Asi bude řezat chvilku i dobře než se ztupí a musela bys ho nechat nabrousit. Za ty peníze bych to nebral.
Na broušení a nepřesné řezaní dřeva je vhodnější něco takového
https://www.guru-naradi.cz/rasple-na-dr ... sek-p27264
Jdou koupit i levnější.
Třeba když potřebuješ upravit násadu do lopaty nebo udělat špici na tyčce ke stromku.

Obecně flexa je na řezání dřeva nouzovka, jde to ale dře to. A spíš třeba tyčky nebo laťky popř tenčí deskový materiál. Každá pila ti udělá lepší službu ale někdy pilu nemáš a flexa taky přijde vhod.

Tady třeba řezný kotouč na víc materiálů.
https://www.guru-naradi.cz/viceucelovy- ... mm-p26444/
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Kapo »

S flexu sa dá práve urezať to, a tam, kde s ničím iným. Napríklad beton zo železom. Alebo som potreboval zväčšiť dilatáciu na velkoplošných parketách. O centimeter na celej izbe-dome. A fakt to nešlo inak, než flexou. A vtedy ešte neexistovali iné kotúče, než na železo. To bolo dymu, ale vyriešilo sa to.... :lol:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak s těma kotoučema co mají nějaké zuby opatrně. Z toho jsou velice škaredé úrazy. Když se štrejchneš brusným kotoučem, tak to dost bolí, ale zuby ty trhají, a hodně rychle. Divím se, že se něco takovyho prodává, když se to dá bezpečně udělat přímočarou pilou nebo maflem.
Co se týče řezacích diamantových kotoučů, tady se vyplatí si připlatit. Slinutou dlažbu řežu už hodně letitým diamantovým kotoučem a tak jsem skočil po sadě diamantových kotoučů v Lidlu. Na beton možná dobrý, ale na slinutou dlažbu teda nee.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Joe Azbest »

proforma píše: 14.08.2021 19:49 :yes
Prikon x vykon vim, ty znacky, na ktere jsem davala odkazy, vetsinou uvadeji oboji, obvykle vykon = 1/2 prikonu. Proto jsem se ptala, jestli je pri praci takovy rozdil mezi 750 a 950 prikonem (= rozdil ve vykonu cca 100 W).

No jo, ale ted resim spotrebak :lol: Asi nejdriv nakoupim nejake rezaci a brusne kotouce levne z Lidlu, nez se s tim naucim a zjistim, co budu skutecne potrebovat a co mi padne.

na velke ubery se mi zda zajimavy, mate ho nekdo?
Přemýšlel jsem na co by se něco takovyho mohlo hodit. Na přesnou práci to nebude a bude se to muset opravdu pevně držet a na flexu asi ani nepůjde nasadit kryt kotouče. Jediné co mě napadlo, tak likvidace zbytku pařezů po pokácených ovocných stromech na zahradě. I když jsou uřezany až u země tak jsem o jeden ohnul hřídel motoru sekačky. Ale pokud na to nepůjde nasadit kryt, tak bych to do ruky nevzal.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od cipis »

Zvlášť, když se ten řetěz klidně roztrhne, co na tom kotoučku je ... A kam to poletí ...
Těch úrazů je tuna a tuna, včetně těch, co se stanou, když jsou lidi zdechlí vyndat šňůru se zásuvky.
V náhlém hnutí mysli si spletou spínač s tlačítkem aretace vřetene a je vymalováno. V lepším případě montérky od krve, v tom horším zeď ...
Levné kotoučky z akcí v Lídlech apod. jsou opravdu jen na jednu akci. Ve finále to vyjde na stejno, protože to člověk častěji mění.
Pokud už chce člověk ušetřit, tak si spíše koupit druhou flexu, třeba bateriovou, na menší kotouček, kam se dají ty, co ve větší flexe už nemůžou kvůli konstrukci řezat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Dobry pripominky, diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od JOBU »

S náradím z Lidlu som doposiaľ nemal nejaký extra problém, dám zabrať maximum čo to ide, a výmena, alebo vrátenie peňazí nikdy nebol problém.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od devlop »

Ty Parkside elektronářadá z Lidlu je fakt v pohodě, jestli někdo sledujete YT kanál Killeroze, tak tu a tam se najde rezence na svářečky a jiné elektrověci z Lidlu a nikdy to nebyl průser, a to je od Killeroze co říct :-)
viz např. toto https://www.youtube.com/watch?v=9TYQQ_ULbNY&t=1453s
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Jo, ja mam to jejich naradi taky v oblibe, nas soused elektrikar (+ letos na covid) mel skoro vsechno z te zelene rady (ne Performance) a hodne to vychvaloval. Ja mam taky nekolik veci, ale ta flexa se asi nepovedla. Holt stane se.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od xgordon »

Co mam info od ludi z Lidlu z UK, tak Parkside je rebrandovany Bosch - ta zelena hobby rada.
Odpovědět