Jakou flexu?

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Zkusenejsi, poradite s vyberem flexy? Uz mam jasno, ze chci elektrickou (ne aku), 125 mm jako univerzal pro praci okolo domu a bytu (spise mensi a drobnejsi prace, ne rezani metrovych sutru na nahrobek :-) ). Ne profi vyuziti kazdy den 8 hod., ale taky nechci, aby mi umrela 3x behem zaruky. Proto jsem jako prvni vyradila Lidl Parkside, recenze na jejich flexu jsou spatne (i kdyz jine nastroje mam a OK). Nechci do toho dat vic nez 2 tis., ale pokud bude kvalita za levneji, uvitam :-) Vaham mezi (razeno cenove vzestupne):

- Metabo 750 W https://www.rucni-naradi.cz/metabo-w-75 ... ova-bruska
- Makita 720 W https://www.rucni-naradi.cz/makita-ga50 ... 25mm-720-w
- Narex 720 W https://www.rucni-naradi.cz/narex-ebu-1 ... ova-bruska
- Bosch 900 W https://www.rucni-naradi.cz/bosch-gws-9 ... ova-bruska
- DeWalt 900 W https://www.rucni-naradi.cz/dewalt-dwe4 ... ova-bruska
- Narex 950 W https://www.rucni-naradi.cz/narex-ebu-1 ... ova-bruska

Zatim se nejvic klonim k poslednimu Narexu 950 W, protoze mi je jasny, ze vetsi vykon ma teoreticky svoje vyhody. Ale jaky je pri praci skutecny pronos vyssiho vykonu? Je to tak moc znat, ze se reze rychleji? Nebo je to cistsi rez? Nebo se jenom vydrzi rezat/brousit dele, aniz by to vypnula tepelna pojistka? Vyplati se ten rozdil 400 Kc mezi verzi 720 a 950 W?

Od Narexu uz mam par veci leta a nikdy zadny problem, proto bych asi nejradeji ten. Ani ostatni znacky nejsou zadny sunty. Je podle vasich zkusenosti nektery z uvedenych typu vyrazne lepsi nez ty 2 Narexy? Pokud ano, v cem? Diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Pez »

Mám nebo měl jsem všechny z tvého seznamu, se žádnou neuděláš chybu. Správné jsi zvolila průměr kotouče 125, je to univerzál. Pro běžné práce kolem domu stačí i ta Makita.
Pokud by to měla být jediná flexa v domě, vzal bych tu s vyšším výkonem.
NAREX mám rád, ale zvolil bych ten Bosch 900W. Pro ženskou ruku je důležitý průměr a tvar těla aby se ti to dobře drželo.
Výkonově je to pro všechny práce kolem domu naprosto dostatečné.

Edit: tady ji máš se zárukou na 3 roky.
https://www.bosch-cz.cz/gws-9-125-profe ... ova-bruska
Naposledy upravil(a) Pez dne 14.08.2021 10:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Kapo »

To chceš pre seba? A čo s tým chceš robiť?

Zo značiek by som bral makitu. Aj keď dnes je to už skoro jedno.

Ak to chceš hlavne na dáke obrusovačky, tak ber čo najmenšiu a čo najlahšiu. Na brúsenie drobných vecí a napríklad nožov, je fajn fexa s reguláciou otáčiek. To má určite bosch v ponuke, lebo som ju mal. A znovu si ju kúpim.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Pezi, dik :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Pez »

Jo regulace otáček je super, ale tam se pak nevyplatí šetřit, ta bruska dostává dost na prdel. A většina běžných uživatelů to ani nevyužije.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Kapo, chci to hlavne na rezani dreva a kovu (flexa se mi zda vyuzitelnejsi nez mafl), sem tam zbrousit neco rezavyho pred naterem, sem tam sebrat starou barvu z nabytku (to bude brouseni treba hodina v kuse), proste ty otravny drobny prace, ktery se mi uz nechce delat rucne :-) Jakmile bude doma, urcite najednou bude potreba vic veci, ktery by mohla delat :-) Nesvaruju, takze brouseni svaru to asi nepotka, noze si nechavam brousit odbornikem. Jo, mam to pro sebe, takze Pezova poznamka o prumeru, aby se mi to dobre drzelo, je dobra.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od bacil »

Vem si z lidlu, ta má pomalý start i regulaci otáček.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Na tu hodne lidi nadava, velke % i opakovanych reklamaci a nejde urcit, co je tam za hlavni problem. Nekdo spali motor, nekdo problem s uhliky, jiny zase s necim jinym. Proto jsem ji hned v prvnim kroku vyskrtla z vyberu. Mozna nejaka drivejsi vyroba byla OK, ale v poslednich cca 3 letech same stiznosti. Pritom mam uz od nich nejake pristroje, takze arkside nebo Performace nejsou uplne mimo, ale flexa se jim asi nepovedla.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od PeFi »

Zkus se stavit v nějakým "bauhausu" a ošahat si je. Občas se dost liší ergonomií. (Já jsem na Narex totálně zanevřel kvůli staré elektrické řetězové pile, která má tak děsnou ergonomii, že si ní odmítám pracovat. Nechápu co za idioty to konstruovalo, další idiot se na nechal nachytat na podporu české značky a koupil to.)

Podívej se taky na hmotnosti, při delší práci to může dělat rozdíl.

Pokud nebudeš řezat jemné díly, tak bych šel spíš do 150 cm, protože kotouče občas mizí před očima a dojíždět řez s malým kotoučem není žádná výhra.

Od jisté doby jako první volím bez většího přemýšlení Makitu. Jednou jsem uhnul k Metabu a byla to chyba, měl jsem vzít Makitu. Bosch má zelenou a modrou řadu, ta modrá je vždy zcela O.K., ta zelená je občas příliš optimalizovaná na cenu.

Spoléhat na to, že zabere tepelná pojistka není dobrý nápad. To je taky asi důvod proč odchází motory v Parksidech. Když se člověk chová k nástroji jako hovado tak odrovná i profi výrobek s motorem 1500W+. Klidně si kup nejslabší motor (měl by být nejlehčí), akorát se pak se k tomu chovej s citem.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od PeFi »

Na broušení nábytku je bomba excentrická bruska. :angel
https://www.makita-eshop.cz/excentricke ... 123mm-300w
Ta přídavná rukojeť je fakt k nezaplacení. Měl jsme možnost vyzkoušet si dvě různé a nechápal jsem proč tam není nějaká rukojeť pro druhou ruku. Pak jsem zjsitil, že existuje Makita, která ji má. :yes
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Pez »

Chytrá holka
Ta flexa nestojí za nic, blbě se drží, musíš obouruč. Sice reklamace hned ale za ten cenový rozdíl to nestojí.
Plynulý rozběh, u menšího výkonu, u toho Bosche vůbec nevadí. U silnější flexy bych ho chtěl.
Tu regulací otáček využijete prakticky jen u broušení lamelovým kotoučem, kdy se teplem ty lamely začnou spékat a je potřeba menší otacky. Ale děje se to jen při delším broušení nerez materiálů nebo lepších ocelí.
Dovoluji si tvrdit, že to Proforma potřebovat nebude
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Pez »

PeFi píše: 14.08.2021 11:37

Pokud nebudeš řezat jemné díly, tak bych šel spíš do 150 cm, protože kotouče občas mizí před očima a dojíždět řez s malým kotoučem není žádná výhra.
Proforma je žena, ta 150 na ni bude moc. Pokud není Xena. Za hodinu ji budou bolet ruce že ji zahodí.
Na řezání koupi tenké kotouče 0,8-1mm, nesmíš na ně tlačit a řežou krásně a přesně.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

@PeFi: Jo, jasne, o bruskach vim, mam pasovku a tenhle vseumel (naprosto perfektini!) https://www.lidl.cz/p/dilna/aku-kombino ... v-1/p73596, proto dalsi uz nechci a hledam neco univerzalnejsiho. Nechci mit sklad plnej krabic s jednoucelovyma pristrojema, jakkoli vim, ze neco urcene primo pro nejakou praci je vzdycky lepsi nez univerzal. Ale nejsem zase takovej kutil, ze bych travila v dilne kazdej vikend, takze to proste vyhrala flexa :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Pez píše: 14.08.2021 11:43 Dovoluji si tvrdit, že to Proforma potřebovat nebude
Ano, tohle Proforma potrebovat nebude :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od bivoj »

PeFi píše: 14.08.2021 11:40 Na broušení nábytku je bomba excentrická bruska. :angel ...
Nebo ruční pásová bruska - ta je ideální hlavně na velké rovné plochy (stoly ap). Ale musí se to s ní umět, jinak dokáže tu plochu probroušením také velmi lehce zkurvit.

EDIT - jak vidím, i pásovku Proforma má, takže už jen tu flexu. ;) Já bych šel do Makity. Průměr 125 je dobrá volba (zlatá střední cesta).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Pez »

Kdybys přece jim chtěla regulací otáček tak tady.
https://www.rucni-naradi.cz/bosch-gws-9 ... ova-bruska
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

Pez píše: 14.08.2021 11:48 Proforma je žena, ta 150 na ni bude moc. Pokud není Xena. Za hodinu ji budou bolet ruce že ji zahodí.
Na řezání koupi tenké kotouče 0,8-1mm, nesmíš na ně tlačit a řežou krásně a přesně.
Jo, presne tak jsem uvazovala, kdyz jsem se rozhodla pro tu 125. Delaji se tam i 1,7-1,8 kg lehky flexy, to oproti 2-2,1 kg u 150 je asi uz podstatnej rozdil. Pocitam, ze na delsi rezani bych si na tu flexu stejne udelala nebo poridila nejakej drzak, takze by pak z toho byl "minimafl". A u delsiho brouseni si holt obcas dam pauzu :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od proforma »

@Pez: a neni ta regulace otacek nejaky zbytecny kurvitko? Tedy nezpochybnuju uzitecnost, jenom to je ale dalsi elektronicka soucastka na jinak celkem jednoduchem mechanickem pristroji. Co to udela, kdyz se to poroucha? Nepujde jenom ta regulace, nebo nepujde cela flexa?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od Pez »

To záleží co se tam posere.
Na jedné mi nešla celá bruska a na druhé jen regulace.
Ale pokud se k tomu chováš slušné tak to vydrží, ja to mám na dílně na 8 h směnu a chlapi se k tomu hezky nechovají.
Ona se začne při nízkých otáčkách přehřívat, musíš ji dát občas pauzu ale to u tebe hrozit nebude.
Dívej máš na 3roky záruku, vzal bych třeba i s regulací cenový rozdíl je minimální a třeba to někdy využiješ.
Edit: jo ta regulace když se posere, tak jde jednoduše premostit, pak to jede na plný výkon.
Naposledy upravil(a) Pez dne 14.08.2021 12:12, celkem upraveno 1 x.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Jakou flexu?

Příspěvek od vrbodol »

Já za sebe Narexku. Je to u mě regionální výrobce a podpořim českýho dělníka. Mám to jak doma ,tak v práci a je to nezničitelný. Určitě bych bral s regulací otáček. Když třeba potřebuju něco uříznout, abych to moc nevyžíhal i když na tohle jsem to použil jen jednou ,když jsem si řezal křesadla z pilníku. Jak je to moc kurvítkový nevim, ale jednou mi regulace odešla u toho nejlevnějšího drimla a dala se normálně vyrušit a chodí mi to i bez ní.
Bateriovku bych nechtěl v práci máme Whurta a to je tak na obroušení svárů.
Odpovědět