3D tiskárny

Zajímavé informace a odkazy odjinud...
Odpovědět
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Pez »

Děkuji,
mám původní dřevěnou pažbu akorat je nepoužitelná, kutilsky napadena předchozím majitelem. Můžu si nechat vyrobit novou dřevěnou nebo vytisknout plastovou.
Ten 3D model z thingiverse bych upravil v připojovací části nebo můžu nechat původní pažbu nascanovat 3D scanerem a upravit v PC.
Rozměr tisku by byl základna 150x40 výška 400. Tak buď si to nechat někde vytisknou z jednoho kusu nebo doma ze dvou.
Materiál tedy nylon- 1ks nebo ABS- 2ks.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

V každém případě to tiskni na pevnost, což znamená
- širší stopu (u 0,4mm trysky 0,6 až 0.8mm pokud máš trysku dole plochou)
- tloušťku vrstvy 0,15, víc ne
- více perimetrů (7)
- vyšší teplota (ABS 260-265, ale už to kape skoro jako voda)
- nižší rychlost aspoň na perimetry (20mm/s)
- výplň 80% (víc nedávej, upečeš trysku)
- můžeš k tomu pustit trochu větrák na PLA, ale jen trochu, kdyžtak ho z větší části přelep izolepou
- dej si do toho tiskového souboru před vlastní začátek tisku kód M221 S110

Pak bych možná zkusil co to udělá po odpoledni na Slávii (vzduchovce) a podle toho šel do pažby na ostrou.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Pez »

Ok, děkuji moc za rady. :hand
Bude to projekt na dlouhé zimní večery. Nepočítám, že to vyjde napoprvé. ;)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

Opět varuji před erotickými pomůckami tištěnými na 3D tiskárnách. Dělají vlákna, která nejsou vidět a když si je tam baba strčí...

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zd ... 221728_ban
Vědci poprvé objevili mikroplasty v placentě a obávají se, že malé částečky plastů mohou mít negativní důsledky pro vývoj plodu a zdraví dětí, které se s nimi musejí potýkat už před narozením. „Je to, jako by se vám narodilo dítě-kyborg: už není složené jen z lidských buněk, ale ze směsice biologického a anorganického materiálu.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Musím dát tip na jeden 3D kreslící program.
Tak různě jsem se v tom plácal, ale žádný z těch dostupných mě neoslovil. Naposledy Fusion 360, ale bylo to nějak moc složité, neintuitivní.
Až jsem objevil Onshape. Sice rozpadlík bude paranoidní, že nemá své díla u sebe offline, ale dá se to exportovat.
Celé to tožit běží ve webovém prohlížeči. Výhoda je, že se to nechá provozovat celkem svižně i na staré šunce (klidně i tabletu). Veškeré výpočty probíhají na serveru.
Jediné, co považuji za nevýhodu je finanční politika. Můžete tvořit zdarma bez omezení, ale všechny vaše díla jsou veřejné. Taky pro vaše využití je jen nějaká zbytková kapacita serveru. Někdy to může mít trošku zpomalené reakce, ale proti offline programu na starším storoji je to furt svižné.
Chtělo by to nějaký rozumný tarif pro domací bastlíře, třeba s 20 privátníma slotama a trošku lepší kapacitou serveru za nějakou rozumnou částku 20-30€ rok.

Zpět k programu. Je velice intuitivní. Jen pomocí funkce čtverec a kruh je člověk schopen nakresil pěkné věci. Pokud se naučí pokročilé funkce, tak se práce dost zjednoduší.
Jsou k tomu i pěkné videa na YT. Dokonce i v češtině od uživatele richard mrázek.
Pro někoho možná bude mínus, že prostředí programu není v češtině.

Jako bonus můžete své dílo klidně sdílet a kdokoliv si ho může prohlížet bez registrace.
Moje první dílo a to jsem konstrukčním kreslením téměr nepolíbený.

https://cad.onshape.com/documents/e32f9 ... 1604977735
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Hdm »

Mě stačí 123D program. Je offline, zdarma a pro mě je vyvážené množství funkcí k mým schopnostem. Něco se sice dělá kostrbatě, ale jde to. Časem se třeba až mi nebude stačit porozhlédnu po něčem lepším, ale myslím, že je to důstojný soupeř i OnShape.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

Není. Neumí vrstvy. Kdyby aspoň grupy uměl pojmenovat a měl je někde vystavené pro on/off. Vypnutím serverů schází knihovna... Je to prostě úplně základní kreslítko. Ve kterém se ovšem dají dělat úplně jednoduše operace, nad kterými u jiných cadů bádáš týden a pak si ten složitý postup stejně nezapamatuješ a hledáš znova...

Ještě je online cad pro cikány (to já ne, jmenuje se tak, no), opravdu velmi jednoduchý ale přesto s obrovskými možnostmi doprogramování - Tinkercad. Tak si vyber.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od xmenm05 »

Jdu na konzultaci - rá bych si pořídil konverzi, ale na moji zbrań (GP K100) je jenom Kidon (a to kdo ví jestli ... ) tak přemýšlím, jeslti by nemohla být cesta v 3D tisku ...

https://www.thingiverse.com/thing:43860 ... F9Ia6OExGc

Může mi tu někdo věnovat trochu know-how, jeslti je to možné nebo je to úplně nesmsl ...?
Kdo je připraven, není překvapen ...
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od cipis »

Proč by to měl být nesmysl? Je to jen o materiálu, kterým to vytiskneš. A samozřejmě přesnosti návrhu a tisku.
PLA tak akorát na pracovní verze, by se ti to na střelnici rozpustilo, když je to eko produkt (a dělají se z něj třeba BIO kuličky do airsoftek).
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od xmenm05 »

No jestli to muze mit dostatecnou pevnost a tuhost, abu to ustalo kopance 9*19....
Kdo je připraven, není překvapen ...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Tak jsem svojí levnou tiskárnu z číny trošku vytunil.
Nahrál jsem tam FW marlin 2. Doplnil druhý pohon osy z. Dodělal na ní samoztatný end-stop. Vyměnil hotend za E3D V6. Na podložku dal zrcadlo 30x30 z ikey který ošetřuju 3d lakem.
Druhý end-stop na Z je výborný. Tiskárna se v případě rozhození zdvihu sama srovná, což je velký uživatelský komfort, než to rovnat nějak ručně. Nevím proč to lidi tak málo používají. Samozřejmě je nutnost mít druhý motor zapojený na samotném driveru a seštelovat polohu mikrospínačů taky nějakou dobu zabralo.
3D lac taky super. Po vychladnutí výtisky téměř samy odpadnou a za tepla drží jak židovská víra.

Po těchto úpravách a kompletní kalibraci je z toho úplně jiná tiskárna na které je radost tisknout.

Další bude předělání bowden extruderu na direct, abych mohl pěkně tisknout i gumu. A bltouch, abych se zbavil ruční kalibrace rovinosti podložky.
Chtěl jsem měnit i desku, ale zjistil jsem v Tevo tornado je deska, která má na vše co chci volné výstupy. Že nemá tiché drivery mě zatím moc netrápí.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Patrol »

Nenarazil jste někdo někdě na přehled nějakých praktických věcí, které lze tisknout. Já tu technologii už dávno obdivuju, ale všichni co znám z toho tisknou takový nesmysly, jako lebky, zvířátka, nápisy,... nic, co by bylo opravdu k něčemu.
Ze smysluplných věcí jsem zatím postřehl jen opravdu málo nápadů.( Redukci šroubení k plynové masce, a kloub pro držák mikrofonu, který jsem zlomil.)

Myslím, že by s tím mohlo jít, při správném materiálu vytvářet modely pro lití kovů pomocí metody ztraceného vosku. Je něco, jako voskový drát třeba do klasické 3D tiskárny od Průšy? Napadá vás někoho jak na to?
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Základní problém 3D tisku je ten, naučit se kreslit. Bez toho je člověk odkázán právě jen na ty blbosti, které někdo nakreslil.
A taky musí doma něco kutit, aby to mělo smysl. Kdo nic nedělá nepotřebuje tiskárnu.

Od té doby co jsem se zařekl a naučil se kreslit se z tiskárny stal docela dobrý nástroj. Tiskl jsem si třeba nožičky k židli, ztracené táhlo k vypínači na kompresor, držák impulzního snímače na vodoměr, uchycení motoru na letadlo. Komplet krytky a uchycení motoru, serv, esc, baterie na samokřídlo. Klíč na přetlakový ventil k boileru v obytňáku. Různé nožičky pod výrobky. Komplet jsem si nakreslil a vytiskl držák tlačné vrtule na loď.

Jen to přínášelo nutnost investice do šroubků a matiček všech možnejch rozměrů a délek.

https://www.youtube.com/watch?v=wJHJGRzVQEo
https://www.caravan24.cz/infusions/foru ... 750858.jpg
https://www.caravan24.cz/infusions/foru ... 750862.jpg

EDIT: ještě k vosku. Nic co by asi mělo vlastnosti vosku není. Ale teoreticky by se vosk nechal tisknout asi jako čokoláda.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Vladimir »

Aj bez znalosti kreslenia v 3D je 3D tlačiareň využiteľná, skoro všetko čo som potreboval, som našiel už nakreslené na nete (držiaky na obrázky na stenu, vytlačovač na zubnú pastu, miska na mydlo, nôž na odizolovanie vodičov, ručný úchyt na vrták, krabička na arduino, TTGO, krabičky na batérie, napínače elastických lán do kufra auta, držiak na autopoistky, diely na airsoft, ochranné mriežky na ventilátory, ....).

Samozrejme ak vie človek kresliť v 3D, možnosti sú omnoho väčšie. Ja osobne veľmi kresliť neviem, iba nejaké základné geometrické tvary a ich prieniky, aj tak som si dokázal sám na mieru navrhnúť rôzne podložky a vymedzovanie "kocky", ktoré som potreboval.
Vladimír
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Maric »

Patrol píše: 29.11.2021 12:37 Myslím, že by s tím mohlo jít, při správném materiálu vytvářet modely pro lití kovů pomocí metody ztraceného vosku. Je něco, jako voskový drát třeba do klasické 3D tiskárny od Průšy? Napadá vás někoho jak na to?
Toto se dělá zcela běžně s klasickým PLA. V některých eshopech se podávají celé hobby sady na lití kovů (pec, kleště, kelímek, písek.....) Stačí trochu hledat. Ale nejsou úplně nejlevnější.
Takto nějak to pak může vypadat.
https://www.youtube.com/watch?v=rYNTua5fXxY
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Vladimir:
to samozřejmě ano, na thingiverse je toho tuna. Ale co mám zkušenosti, tak ne všechny věci jsou ok. Některé jsou zbytečně složité na tisk, nebo neodpovídají přesně tomu, co potřebuji.

Takže ho využívám spíše jako inspiraci, nebo si model stáhnu a lehce upravím.

Hlavně úplně nesnáším zbytečné využívání podpěr, když jde model vytisknout třeba na dvakrát a pak slepit, nebo sešroubovat.

Nějak se mi jejich tisk nedaří a vždy mám problém to z různých dírek vyšťourat.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Patrol »

Tak jsem si po dlouhém rozhodování nakonec tu 3D tiskárnu pořídil. Kámoš si pořizoval něco lepšího a levně mi přenechal Průšu i3 MK3S. Prokousal jsem se nastaveníma a už tisknu nějaké držáky, víčka a úchyty.
Dračekvo v čem by jsi mi doporučil kreslit? Kolega z práce mi doporučoval Thinkercad, ale přijde mi, že je to jen na dost primitivní tvary.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Já kreslím v onshape. Je to jen online.
Na YouTube je k tomu český tutoriál od Mrázka.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Maric »

Používám Fusion 360, verzi hobby (zdarma) pro 10 aktivních projektů. Na domácí 3D tisk ideál. Základní tutoriály jsou na YT v češtině. Onshape mě tak moc nezaujal především proto, že offline nejde používat, a je citlivý na rychlost a stabilitu připojení.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Hdm »

Jedu Tinkercad a na složitější 123D design.
Ten Tinkercad, na to jak je primitivní, se dá používat poměrně dobře a uděláš v něm spoustu jednoduchých věcí rychle.
Odpovědět