3D tiskárny

Zajímavé informace a odkazy odjinud...
Odpovědět
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od TomSmith »

Nejde jen o kvalitu, co mne nejvíc zajímá je rychlost.
Pokud je rozdíl v tisku stejného dílu "půl dne" tak si raději připlatím :roll:
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Hdm »

krvfx píše: Dracekvo: Na tom Průšovi ty tisky lezou ve vyšší kvalitě, než bych nutně potřeboval. Akorát za to fakt nechci dát dvacku. Ladění nevadí, hlavně aby byla dobrá a spolehlivá mechanika.
To jsi první o kom vím, že nechce maximální kvalitu. :shock:
Nicméně, není pravdou, že na Průšovi nutně leze lepší kvalita. Nebudu tu zahajovat flame o tiskárnách a kvalitě komponent, ale kromě "železa" to je především o rukách, zkušenostech a schopnostech tiskaře.

No a u mě to je přesně naopak než u TomSmith, já chci u finálních výtisků maximální kvalitu co umím a raději si počkám. Nemám to na kšeft, mám to jako koníčka tak nikam nespěchám. :beer
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Pokud člověk netiskne každý den, tak ho opravdu rychlost tisku nijak nelimituje. Já třeba tisk cíleně zpomaluju, abych ho měl kvalitnější.

Jinak z mé zkušenosti. Na kvalitě tiskárny záleží, ale né až tolik jak se říká. Daleko víc záleží na nastavení samotného slicovacího programu. Pokud sebelepší tiskárně pošlu blbé pojezdy, tak tisk z ní bude nekvalitní. Naopak pokud do levné tiskárny pošlu vyladěný výstup, tak vytiskne hezky.
Ze začátku to bude chtít haldu zkušebního tisku, než se to vyladí. A pak stačí koupit jinou civku plastu a ladění se opakuje :)
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od malajizva »

ahoj,
Taky doporučuji si vybrat, jeden druh materiálu a tisknout na něj. já na všechno používám PETG.
Nyní tisku na 1mm trysku větší tisky. Já používám z Alzy: Gembird Filament PETG. Od výrobku z Mladče jsem odešel.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

PETG bych na začátek nedoporučoval. Na první pokusy je dle mě nejlepší PLA. Jak snadností tisku tak cenou. A celkem ke spokojenosti používám filament esun z hobbyking.

Z mé strany asi vše k tématu. Títmo jsem vyčerpal své skromné znalosti a zkušenosti :)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

PETG slutečně pro začátečníky není, má hodně úzké pásmo teploty.

Zhus HIPS z TS Bohemia, mají tam hodně kvalitní plasty (co nesmrdí!) za - fakt asi v čr s dph nejlevnější.

Taky si pořiď sklo a nauč se ho mazat tyčinkovým lepidlem - to je asi tak to nejlepší, co na tisky je, ale není to jednoduché. Upozorňuji předem, že jde nejen o homogenní vrstvu, ale taky o to, aby to po vytištění šlo sundat bez rozbití skla. Takže sklo 3-4mm, ale počítej s tím, že má na povrchu jinou teplotu, než na jakou topíš a nahřívání trvá dýl.

Obecně nedoporučuju kratší nahřívání než 10 minut, aby se všecko pěkně roztáhlo a tisknul jsi ve stabilních mechanických podmínkách. Stejně tak kalibrovat plochu aspoň po té čtvrthodině nahřívání.

Slicery jsou dneska už hodně vymazlené, využívají výkon dnešních procesorů, takže na nějakém Atomovi - no jde to, ale dře to. Cura nebo vývojové verze Slic3r (originál, ne průša edition!) jsou asi tak nejlepší co dneska je. Průšův slicer preferuje průšovy tiskárny, tak pokud ji nemáš, je lepší vzít něco jiného.

A kdybys chtěl hodně velkou tiskárnu, tak Anycubic Chiron má navíc sklo, které se nemusí mazat lepidlem a jde to z něj pak lehce sundat. A ty rozměry má ještě větší.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Hdm »

Já bych místo skla doporučil pružný plech, mají ho i na Ali a je to super. Tiskl jsem bez něj i s ním a je to dramatický rozdíl v pohodlí sundávání výtisků.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

Ale to jsi tisknul s PLA. Na ABS, ASA nebo HIPS potřebuješ něco co se neohne.

Jinak tiskárnu už od někoho jetou, nedoporučuji. Nové jsou rozhašené, staré před drahou výměnou vodících tyčí a ložisek. Mnohem jednodušší je to s tiskárnami, co mají ty malé černé kolečka.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od krvfx »

Díky všem, zkusím nějakou z Ali a začnu s PLA.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od krvfx »

Tak doporučená tiskárna je doma, stavebnice zabere trochu déle sestavit:)

Co jsem koukal v návodu, tak na vyhřívanou desku doporučují nalepit nějakou papírovou pásku - to je k čemu? Asi bych si na to měl pořídit sklo nebo pružnou ocelovou podložku, je to tak?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Lepí tam obyčejnou papírovou lepící pásku, nebo to patlají lepidlem na papír a různé figle.

Já třeba tisknu přímo na desku a odřezávám to planžetou s kobercového nože. Většinou se stačí dostat pod růžek a zbytek odskočí sám.
Časem přemejšlím nad upgrade ve formě doplnění zrcadla. Ale to spíše kvůli rovinosti, bo mám tu podložku trošku prohlou. Běžný znak levné číny.

Co jsi to vlastně koupil?

Jinak jako první doporučuju udělat nějaký kontrolní výtisky s různou teplotou. On ten teploměr v trisce ukazuje občas nesmysle. Já třeba nejlepších výtisků dosahuju na 230°C při PLA, protože mi asi teploměr ukazuje víc, než je realita.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od krvfx »

Koupil jsem tu z odkazu výše - se dvěma extrudéry. O ukecaných teploměrech jsem slyšel, počítám, že laborovací fáze zabere dost času. Nechám si u sklenáře říznout tabulku 3mm skla, to vyjde na pár šupů a nerozmlátí mi to dopravce.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Já slyšel, že lepší je zrcadlo. Že má lepší rovinatost povrchu.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od krvfx »

Jestli bude mít zrcadlo, tak nechám říznout zrcadlo.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od krvfx »

Tak už tisknu. Na hliníkovou desku jsem nalepil papírovou pásku a funguje to výborně. Zatim jsem spotřeboval asi půlku testovací špulky.

Akorát vždycky, než se donažhaví hot end, tak mi z něj leze tavenina a udělá to takový chuchvalec, který během prvnich ca 10 cm tisku někde upadne Musím ho pak odstranit, aby nepřekážel. Jak to řešit?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od dracekvo »

Já to vyřešil připlácnutím plátku z kobercového nože na trysku. Prostě jí tím ucpu :)
Nic lepšího mě nenapadlo.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Hdm »

krvfx píše:...Akorát vždycky, než se donažhaví hot end, tak mi z něj leze tavenina a udělá to takový chuchvalec, který během prvnich ca 10 cm tisku někde upadne Musím ho pak odstranit, aby nepřekážel. Jak to řešit?
Tak předně je třeba říci, že ten chuchvalec by se dělat neměl, ale filament by měl vytékat svisle dolů. Pokud se dělá chuchvalec nejčastěji bývá tryska zespoda, zvenku umatlaná od předchozího tisku a vytékající filament se k tomu nalepuje.

Já to řeším tak, že po tisku povyjedu po ose Z nahoru třeba do půlky výšky co umí tiskárna. Při nahřívání před dalším tiskem to má kam odtékat. Vykoumal jsem dokonce to, že když dám nahřívat tiskárnu, tak filament vytéká jen asi 5 minut, tak těch 5 minut počkám aspoň se bed pěkně prohřeje a zatím si nahraju na SD kartu soubory.
Když spěchám nebo dávám tisky hned za sebou taky povyjedu po Z do půlky a vyteklý filament otřu nebo stáhnu směrem dolů do čelistí plastové pinzety. Tím nejen, že se zbavím chuchvalce, ale navíc si tím očistím trysku. Pinzetu jsem vytiskl nějakou z Thingiverse, jen ji zvetšil aby měla tak 20cm délku. Filament se sice na špičky lepí, ale koho to trápí, že? Občas to ostříhnu kleštičkama a hotovo.
Občas taky nahřeji trysku, počkám až filament přestane vytékat a celou ji jemně odrbu mosazným kartáčem (mám stejný typ jako na zbraně) ze všech stran. Pak se nemá chuchvalec na co chytat a filament vytéká pěkně svisle.
IMG_20191219_124613.jpg
IMG_20191219_124625.jpg
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od malajizva »

Ahoj, mám upraveny kod tak, aby před zahájením tisku tryska otřela přebytečný filament :)
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od krvfx »

Díky všem za tipy. Zatím tisknu z PC, g-kód na otření trysky bych asi nějak dohromady dal. Nechat to nahřáté je také dobrý nápad - no a očistit tu trysku musím, zapatlal jsem ji:)

Tisknu z Repetitieru - a ten čeká na nahřátí podložky, pak jede na home a teprve pak nahřeje trysku a začnou se dělat chuchvalce - vlákno sice teče dolů, ale otočí se nahoru od podložky.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od krvfx »

Měl bych další dotaz. Vlastně tři:)

1. máte nějaký oblíbený testovací model pro tisk? Mě napadla pyramida 3x3 cm s uřízlým vrškem, aby tam byla plocha 1x1 cm a vyzkoušet tisk normálně a vzhůru nohama.

2. Když chci vytisknout velkou věc s velkou kontaktní plochou a ta plocha se zkroutí (zvednou se rohy). Co mám přidat/ibrat?

3. Kdy jsem tu velkou věc tiskl, tak první vrstva vyla naprosto v pohodě, ale druhá a další u plného infillu se zvedá a vytvořila ostré vlny. Co by mohlo být špatně? Asi jsem to přehnal s výškou vrstvy, dal jsem omylem 0,4 mm pro 0,4 mm trysku.

Diky:)
Odpovědět