3D tiskárny

Zajímavé informace a odkazy odjinud...
Odpovědět
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od pracintl »

Tak jsem objednal tu Bacilem postovanou z Alika, už je na cestě. Jsem zvědav, jak mi to půjde.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od BiSon »

To jsi byl ty? Se na ni divam a najednou vidim ze je pryc. Tak at slouzi!

Bacil:
co tahle? Je +-stejna nebo je tam nejaky zadrhel ktery nevidim? Krome toho ze je o neco mensi.
https://www.aliexpress.com/item/3283719 ... 4c51R2Rfbe

Diky!
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od BiSon »

Edit - oprava odkazu, ten puvodni je ta vyprodana.

https://www.aliexpress.com/item/3282954 ... 4c51IeARsN
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

Toto řešení má jiné vlastnosti tisku - něco má lepší (výrazně!), něco horší (taky výrazně), ale dá se to kompenzovat nízkou akcelerací a malým jitterem na úkor rychlosti tisku (výrazný úkor). Takže pokud ti jde o kvalitu, je celorám s klesající Z osou samozřejmě lepší. Konstrukčně to samozřejmě není značka ideál (mají tam jako konstrukčí prvek stahovací pásky, jako u Průši, ale nemají žádnou nestabilitu osy Z jako průša. Co je tam další mínus, jsou držáky krokáčů z akrylátu, to bych taky dal ocel, ale co bys chtěl za takový prachy.

Neuděláš chybu, je to dobrá tiskárna.Kvalitativně možná úplně ne jako ten vyztužený Rebel který tuhostí spíš připomíná CNCčko, ale zase jak to nejezdí s modelem, je to lepší (nedělá to takovou sloní nohu).

Hlavně, co jako první vytisknete, je filtr filamentu. Pro první tisk stačí filamentem propíchnout kus molitanu a mít ho v místě, kde vstupuje do extrudéru (dávkovač vlákna s motorem). Nebo použijte nějakou malou plastovou krabičku, kam naňahňáte velký kus molitanu, vaty a ze strany té vaty píchnete skrz tím vláknem.

Někdo to ještě maže, ale doporučuji nemazat a smířit se s tím, že i taková součástka s "nekonečnou" životností jako je bowden, prostě se jednou vyšoupe a pak to přes něj nechce jít (jako by byla ucpaná tryska, ale je to bowdenem).

Kostky a podobné blbosti tisknout až s tím filtrem.

Přes cívku navlíkněte ten igelit, ve kterém jste ji koupili, aby se do ní neprášilo. Na zbytek tiskárny se v podstatě prášit může, tisková plocha taky nemá ráda prach - tedy pokud často tisknete na prasáka bez čištění.

Co mi hodně od prachu pomohlo, je vytisknout nějaký "fume extractor", dát do něj tenký molitan (v lidlu je občas mezi hroznama) a čistit tímto vzduch v místnosti u tiskárny - ale nefoukat ten čistý vzduch k tiskárně, zbytečně ji neochlazovat.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

K dotazům přes PM...

Velice důležité je u výběru "společenství vlastníků" - tedy nějaké fórum - jak je živé, jaké tam mají dotazy, jak jsou zodpovídány.

S tiskárnou se snižující Z osou lze na úkor rychlosti dosáhnout nejkvalitnější výstup, jaký je u 3D filamentových tiskáren vůbec možný. Při běžné rychlosti je problém se setrvačností hlavy napínáním dlouhého řemene - proto je tam bowden aby hlava nebyla i s těžkým motorem. Bowden zase snižuje kvalitu tisku (dělá bobky, tahá vlákna). Celkově je ten FLSUN povedený, ale některé detaily ho posílají směrem k Průšovi - to ale neznamená, že si ty díly nelze dodatečně vytisknout tak, aby byly udělané pořádně a stabilně. Mechanicky je to však poměrně složitá tiskárna, kde budete často řešit spousstu náhradních dílů oproti tiskárně s hrazdou - ta je naopak velice jednoduchá a dlouhodobě stabilní, ovšem na úkor kvality tisku oproti snižující ose.

Duální extrudéry jsou obecně trošku problém. Chiméra zadrhává a soplí tam kde nemá, kyklop (míchací) musí mít osazené obě vlákna, je pomalejší a má horší kvalitu tisku (bowden na druhou ikdyž se zrovna tiskne jen jednou barvou), zatímco přepínací je na tom prakticky stejně jako jednobarevná tryska až na setrvačnou hmotu. Ten kyklop tam vypadá na míchací trysku, takže můžete míchat barvy (upozorňuji, že je to ve výsledku jako tlačit dvoubarevnou zubní pastu, nějak moc to zas nemíchá). Lze taky tixknout dvěma vláknama, aniž by bylo nutné přerušovat tisk a měnit ho. Obecně u dvoubarevných se tím dají dobře tisknout podpory z jiných materiálů, propaganda říká z rozpustných, já říkám z ulamovacích materiálů (PETG jako podpora místo superdrahých rozpustných řešení se docela osvědčil). Příprava dvoubarevného tisku je minimálně o řád náročnější než jednobarevný model, takže stejně dvoubarevně budete tisknout málokdy.

Co se týče vlastností tisku, tak záleží i na tvaru hrotu, ale k tomu máte ještě dlouhou cestu. Proto taky může být propastný rozdíl v hodnocení tiskáren, když víte, co recenzenti budou zkoušet tisknout a tak naprostý mechanický oranžový šrot může mít lepší výsledek, než tuhá a přesně seřízená tiskárna.

Dvoubarevná - rozhodně ano, i přes ty problémy je na doma výhodnější ji mít - navíc když se vám ulomí něco v extruderu, vytisknete si to tím druhým. Nemusíte pokaždé přehazovat vlákno, když chcete změnit barvu. Můžete si vybrat chiméru nebo kyklopa podle toho co je vám bližší, v dodávce jsou oba.

Plný rám - pokud vám nevadí častější údržba a chcete dělat vysoké a mohutné tisky, dá se celkem jednoduše doplnit aby byl tiskový prostor uzavřený před vlivem proudění okolního vzduchu. Hrazda je zas mechanicky jednodušší a i do auta se to dává líp než ta krychle. Není moc vhodná na příliš vysoké tisky, ikdyž je teoreticky dokáže, tak nečekat maximální výšku a dávat bacha aby se něco neulomilo až to bude jezdit někde nahoře.

Tak snad jsem vás navedl na to kterou tiskárnu je pro vás konkrétně vhodnější pořídit. Nezapomeňte si pak pořídit náhradní díly - všecko co se hýbe krom krokáčů, termistory, topení....
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
gasoline
Příspěvky: 108
Registrován: 09.12.2012 20:47

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od gasoline »

Jen poznámka k Rebelu 2Z.
https://www.clexpert.cz/3dtisk/rebel2z/
Je sice "v akci" za 15000, ale je dočasně nedostupná a na emailový dotaz z 16.4., kdy by mohla být zase k mání, nikdo doposud nereagoval. Tož tak...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

Je korona, tak může být nemocný. V dnešní době bych neodpovězení na mail do dalšího dne nehrotil. Já mám taky poslední dobou zpoždění s mailama i týden.Má tam telefon, tak to zkus na něj.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
gasoline
Příspěvky: 108
Registrován: 09.12.2012 20:47

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od gasoline »

Jasně, já to chápu a nehrotím, jen mi to přišlo jako užitečná informace o aktuálním stavu pro ty, kdo by o ní teď uvažovali. Jinak se mi ta tiskárna taky líbí a přijde mi bytelně udělaná. Tedy aspoň takový na mě dělá dojem z mého neználkovského pohledu. :)
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od pracintl »

Tak flsun včera dorazil - až půjdu z práce (tzn. sednu si k jinému stolu v obýváku :o)), začnu to skládat.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od cipis »

Tak už tiskneš?

Jinak prosím bacila, aby tu poslal znovu ten příspěvek o materiálech atd., jak jsme to rozjeli omylem v bazaru, díky.
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od pracintl »

Jo jo, včera jsem pracně na 3. pokus vytiskl slánku, co byla na kartě u tiskárny. Mám problémy s prvními vrstvami - musím vychytat odmaštění/polepení podložky a občas mi skrz stěnu, co měla být plná, "prosvítá" šrafování.

Učím se, učím se, učím se.

Jinak ale pokud bych měl ten flsun provozovat podle návodu, tak tisknu to vzduchu - musel jsem si vyrobit nástavce na dorazy X (+10 mm) a Y (+40 mm), abych zůstal v home pozici nad deskou. I v této pozici je ale autolevel senzor ve vzduchu, takže ho budu muset přesunout do jiné pozice, zatím tisknu na Z mikrospínač. Zjevně doplácím na to, že jsem chtěl tiskárnu s velkou tiskovou oblastí, ale všechny udělátory jsou vymyšlené na standarní velikost (např. délka kabelu k displayi).

Ale co, je to laciná dobře vybavená stavebnice a dost se toho dá pořešit doma, v zásadě jsem spokojen.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

o "food grade" je tady a ta pasáž s plasty zmizela....
viewtopic.php?p=215457#p215457

Fabíku, prosímtě, obnov tu pasáž o typech plastů, asi jsi to smázl, už to nejde najít.

Jinak gratulace ke zprovoznění. Většinou když něco nepasuje, tak se může stát, že je někde něco naopak nebo jiná délka = celé to rozdělat a zase složit už správně (taky jsem si tím prošel). Totož ta malá titěrná věc, která je tam daná špatně, protože to z výkresu nešlo rozluštit, je naprosto klíčová a okolo ní je popstavený zbytek.

Dodaným modelům moc nevěř, že by byly správně slajsnuté, jsou to výrobci tiskárny, ne odborníci na 3D tisk. Vyber si slicer, který ti ovládáním vyhovuje a v něm si dej vlastní model - stačí kostka. 2x2x1cm.

Na vytvoření modelu:
- tinkercad.com
- microsoft 3D builder (s tím to jde fakt rychle, dají se tím opravit nabořené modely)
- autodesk 123D (na free serverech typu slunečnice)

Nezapomeň složitý STL model před exportem sloučit (ne grupovat) do jednoho tvaru!
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Fabulous »

bacil píše: 04.05.2020 17:05 Fabíku, prosímtě, obnov tu pasáž o typech plastů, asi jsi to smázl, už to nejde najít.
Fabík nic neobnoví, neb je to nevratně smazané. Pokud si nevážíš své vlastní práce a mydlíš texty tam, kam nepatří, tak budou vždy odstraněné. Nemám čas každý den přesouvat mraky příspěvků na správné místo.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

Ve zkratce k plastům.

PLA - na hračky, podchlastat 95%, pozor, když praskne, je ostrý jako sklo
ABS - tisk nic moc, ale je houževnatý a pevný, pevnější tisk přechlastat 105%, hezčí podchlastat 95%
HIPS - polystyren, lepší tisk než ABS, na větší věci (nepraská po vláknech při tisku a nekroutí se tolik)
PETG - tenkou vrstvu, přechlastat 110% jinak to na sobě nedrží. Jako podpora jde lépe odlomit než ABS od ABS.
Nylon - pevný konstrukční materiál

Ke studiu příkaz gcode M221 S100
google: marlin gcode

Pak je ještě TPU - guma, s tím tiskněte až si všecko osaháte včetně vlastností tiskárny, nebo ji tím pohřbíte
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Vladimir »

Ahojte,

čo hovoríte na UV resin tlačiarne? Ceny išli rapídne dole, len sa nejako neviem dopátrať ku kvalite - vlastnostiam hotových výrobkov. Takisto som kdesi čítal, že postupom času degradujú, ak sú vystavené slnečnému žiareniu (UV). Nemáte niekto skúsenosti s týmto typom tlačiarne?
Vladimír
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od RobertK »

Mame Crelity LD-002R SLA ,ale jeto na malé věci. Kvalita je super ale není to vhodné na všechno.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

A smrdí ty SLA ještě, nebo už ne?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
RobertK
Příspěvky: 360
Registrován: 02.06.2016 13:19
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od RobertK »

Jo doma to nemůže být.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od Pez »

Nemáte někdo 3D model pažby na loveckou pušku nebo i na jinou dlouhou? Nechce se mi to celé kreslit.
Jaký by byl vhodný materiál pro tisk a je to vůbec stávající domácí tiskárnou proveditelné, tak aby vlastnosti byly min. srovnatelné s dřevěnou pažbou?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: 3D tiskárny

Příspěvek od bacil »

ASA, ABS nebo Nylon. Vše se blbě tiskne, kroutí, dělá pruhy... ABS se dá bezlepidlově slepit acetonem, je to pak srostlé, ASA nevím. Nylon jedině vytisknout jako jeden kus. Pořiď si 3D pero, abys mohl ty škvíry co se tam vykroutí zaplnit stejným materiálem. V lidlu ho měli za pětikilo, ale bylo úplně blbé a bez displeje, nevím jestli i pro ABS. Teplota 235 z pera je luxusní a dělá se s tím líp než s PLA, přitom tahle teplota na tiskárně se ti skoro neslepí.

https://www.thingiverse.com/thing:3119288

Jestli to chceš pro dítě, tak je lepší to vymodelovat napřed z polystyrenu. Ale asi by bylo lepší navštívit puškaře, aby to udělal klasicky, než mít vykostěné rameno.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět