Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Zajímavé informace a odkazy odjinud...
Odpovědět
odpadlik
Příspěvky: 140
Registrován: 19.12.2012 14:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy

Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od odpadlik »

Brambory vypěstujete i v kupce starého sena nebo ořechového listí

(Jak jsem koupil, tak prodávám:)

"Zjara stál před rozkládající se hromadou sena a přemýšlel, jak by se dalo využít, než ho zkompostuje. Zvolil ten nejjednodušší postup: část sena ponechal bokem na krycí vrstvu a seno v hromadě přibližně rovnoměrně rozprostřel. Přímo do sena pak vložil naklíčené hlízy sadbových brambor, na ně navrstvil zbývající seno a v podstatě ponechal brambory svému osudu. Některé do vrstvy sena jen jednoduše zastrčil do hloubky.

Brambory pak už v podstatě nepotřebovaly žádnou péči, vyrostly samy. Mají totiž rády provzdušněnou půdu, proto se hrobkují, takže dobře rostou i v jakémkoliv mulči. Video se sklizní dokládá, že v seně vůbec nenarostly špatně, kolečko chutných biobrambor bylo rodině sladkou odměnou."

"Záhon na pěstování brambor jsem v tomto případě už na podzim vymezil dřevěným bedněním a na půdu navrstvil shrabané ořechové listí. Na jaře jsem listí zase vyházel ven a brambory rozložil přímo na zem. Listím jsem ho jen přikryl a opět bylo hotovo." V průběhu růstu rostliny brambor už jen zamulčoval slámou. A úroda byla také skvělá."

"Vzešlou trávu na vybraném místě nemusíte ani sekat, stačí na ni navršit hnůj, čerstvou trávu nebo vytrhaný plevel jako zdroj živin a dusíku a na tuto vrstvu položit papírový karton jako protiplevelnou bariéru. Pokud chcete brambory sázet hned, vyřízněte do kartonu kříže v místech, nad které následně usadíte naklíčené hlízy.

Na karton pak navršíte další vrstvu hnoje, případně trávy, a slámu či listí (jako mulč a zároveň jako zdroj důležitého uhlíku). Na tuto vrstvu pak na předem naplánovaná místa položte naklíčené hlízy brambor a přikryjte je další vrstvou slámy. Mulčujte je pak do té doby, dokud tam neporostou právě jen vámi zasazené brambory."

Zdroj:
http://hobby.idnes.cz/pestovani-brambor ... ahrada_mce
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od Maximus »

Elegantní a efektivní metoda, ovšem slimáci a myšohryzi si myslí totéž :?.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od urbanwarrior »

Nevím, nevím, kupka starého sena je hodně utemovaná, a moc provzdušněná nebývá. Kopa starého ořešákového listí se změní v hromadu totálně kompaktního bordelu a provzdušnění je nula. Před lety jsem experimentoval s kopou ořechového listí. V koutě zahrady jsem nechal hromadu (spíš hromádku, protože jsem ženatý člověk :lol: ). První dva roky ji proměnilo v hromadu černého odpudivého bordelu a nechytal se na něm ani plevel. Třetí rok už na tom rostl nějaký drobný nálet, ale když jsem pozůstatky experimentu nesl na kompost, uprostřed utužené hmoty byly pořád celé listy. Zčernalé, ale pohromadě. Tekl z toho temně černý výluh, ale na pěstování čehokoli se to zdálo naprosto netečné.

OT: listí ze svého asi desetimetrového krasavce kompostuji, ale dělám to tak, že za slunného počasí před zimou, když je listí proschlé, ho sklidím sekačkou společně s trávou. Suché listí se rozseká na drť a spolu s trávou kompostuji v kompostéru. Postup naprosto dokonalý a žádnou brzdu v tvorbě kompostu nepozoruji.
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od FarmářJan »

My to pokusně zkoušeli loni a výsledkem byl hrneček brambor velikosti zhruba od hrášku do třešně. :lol:
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od urbanwarrior »

To je dobře, že existují optimisti, kteří empiricky vyvrátí populistické teorii městských pěstitelů, kteří sní o bezpracném zemědělství, permakulturách a podobných dekadentních slepých uliček. :clap

Já mám spíš technické myšlení a prvně se na tyhle nápady ptám - je to možné?
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Ano fota-navody v tom druhem, delsim erteplovem vlakne (oresaku tam nic neni) byla cista diverze a sprosta fotomontaz permakulturnich dekadentu.. At zije orba (co nejhlubsi) a nejpracnejsi - protestanti vsech zemi spojte se, trpte pro sve blaho a spasu uz dnes. A to se vyplati!
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od Hdm »

Aktuální fotky brambor v seně. Brambory jsou trochu zpožděné, ale myslím, že to do zimy stihnou.
Seno je letošní, bylo ho moc, nikdo ho nechtěl tak jsem to zkusil. Kousek políčka byl prázdný tak proč to nezkusit. Dal jsem vrstvu sena, na to brambory co zbyly ve sklepě (dlouhé klíčky některé již značně měkké > prostě takový ten odpad), nakonec další vrstva sena. Nijak jsem to nezaléval ani jinak nepomáhal.
Kdo nevěří ať k nám běží a přesvědčí se na vlastní oči.
P1050606.web.JPG
P1050607.web.JPG

Ať žije dřina a odpor k novým způsobům :P
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Hdm> d. za detaily, experimento probehlo v O. horach, muzes pripsat cca n.m. ?
ps takze jsi to na brutal ani nezasendvicoval zespod zeshora kompostem, jen pouze seno hah?
ps2 klicky byly hala bala nebo smerovane urcitym zpusobem?
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od Hdm »

nějakých 550-600 m.n.m.

do sena hozeno na začátku těch veder. bez počátečního zalévání.
Bylo mi v podstatě jedno jestli něco vzejde, protože jsem tam jen vyhodil špatný brambory a senem pohnojil políčko. Že tam něco roste je vlastně takový bonus :lol:

na políčko "ladem" jsem nahulváta dal vrstvu čerstvého sena, žádný kompost

směrováno to bylo ze síťového pytle rovnou na to seno, pak nějaké rozkopání rovnoměrně po ploše. Klíčky jakkoliv brambory dopadly na zem. Sice snaha klíčky moc neulamovat, ale žádná křeč.

Ještě uvidíme jaká bude sklizeň. Je pravda, že je to před "škůdci" takové dost naholo.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

tak to je fakt drsna overovaci minimalni verze, na te se nejlepe uvidi, je jasne ze do budoucna muzes jen ladit vyssi vynos "v mezich extra prace".. tj. mozna pokud by byl problem s hlodavcem dospod nizkou vanicku z pletiva, trocha kompostu, orientaci klicku smerem ven, mozna rozdeleni na 2-3x radky, .. viz. info z druheho brambor vlakna zde a pasaz o teto metode pestovani tamo
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od dracekvo »

Tak mě tohle přivedlo na nápad co s trávou ze sekačky a ono to jde. Příští rok si jeden, dva řádky vyzkouším
http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=9945
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Brambory vypěstujete i v kupce starého sena

Příspěvek od big bang »

zemiaky sa dávajú na porýľovanú a pohrabanú zem a potom na ne dáme seno v prípade že dlhšie neprší, tak poliať občas vodou :lol:
Odpovědět