Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Zajímavé informace a odkazy odjinud...
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od Cep »

bivoj píše:
Venet píše:...oranie je z dlhodobého hľadiska silná degradácia
Jasan, a proto za cca deset tisíc let orání veškerá půda zdegradovala... Vzpamatuj se chlape! Meleš naprostý pičoviny. Orební i osevní plány jsou za tu dobu vypilovaný téměř k dokonalosti. A fakt jsem si nevšiml, že by například v naší zemi, za posledních šest-sedm set let nějak docházelo k "degradaci".
Obrací se cca od konce 18. století. Byl to způsob, jak dostat do půdy organickou hmotu.
Co se půdy v naší zemi týče, tak k degradaci dochází, aspoň odborníci se na tom shodují.
A používáním převážně organických hnojiv se z půdy organická hmota ztrácí, což je jeden ze způsobů degradace půdy.

Jinak zajímavé: http://www.potravinovezahrady.cz/permak ... rzbovosti/
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od Venet »

Bivoj, Ty vieš aké mám vzdelanie???
Trošku sa s pôdou zaoberám (teraz nemám na mysli okopávanie rajčín), aj keď v dnešnej dobe už len okrajovo, ale nejaké informácie predsa len mám na to aby som povedal že sa mýliš.
A keď už sme pri tom selskom rozume... NPK so selským rozumom nemá nič pspoločné... A osevné postupy sú momentálne vypilované do úplného dementismu. (Repka - slnečnica - kukurica... nieje zrovna najlepší osevný postup...)
A Keď Šlinský povedal že tam nejde dať pluh... Napísal som, že vie pohnúť rozumom, a ak by bol pluh v poriadku, tak by to vymyslel tak aby to tam išlo dať, alebo nejaká jeho náhrada. (poznám sa s ním)
(10000 rokov orby? hmm, a čo tie milióny rokov bez nás? Ako to len tá príroda bez nás prežila...)
Ale pokiaľ veríte v ideál konvenčného poľnohospodárstva, tak táto debata nemá cenu. Je dosť kníh a informácií o tom že orba je skutočne degradujúca.
Edit: A na ploskorez sa vyser. To je obyčajná plečka ktorá sa tu používala odjakživa...
Cogito, ergo armatum sum.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od Cep »

Cep píše:
A používáním převážně organických hnojiv se z půdy organická hmota ztrácí, což je jeden ze způsobů degradace půdy.
To jsem se zase pěkně upsal.. "A používáním převážně umělých .." tam samozřejmě mělo být.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od Cep »

Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od Hohepa »

Není orba jako orba.

Osobně věřím zkušenostem našich předků a ne nadarmo se říká "zanedbanej jak pole neorané".
Bez orby se dá obdělávat tak truhlík na balkóně maximálně záhonek v zahrádkářské kolonii kde pluh nahradí rýč a motyka.

V rodině máme mrňavej záhumenek cca 30×40 metrů a neumím si představit jak bez pluhu
zaorat hnůj, (já mněl dost ho jen rozkydat vidlemi po tom poli)
Už vůbec si neumím představit jak bez "orby" pěstovat a sklidit brambory .
Pamatuji doby kdy si děda chodil k orbě půjčovat koně do JZD.
Když obecního koně JZD zrušilo, složila se rodina na Teru a v devadesátých na dvouosý minitraktůrek.
A proč ? Kvůli orbě. Ořeme tak jak děd a jeho děd a děd jeho děda...
A že by to ničilo ornici ? a proč se tomu tedy vlastně říká ornice ?
Prokazatelně to na tomto kousku půdy dělá rodina cca 150 let a na kvalitu ornice to nemá vliv
(tedy alespoň co mohu za posledních cca 35 let posoudit)
Je jen nutné respektovat Zákon zachování hmoty a energie a co z té ornice pěstováním vemu, to jí musím třeba tím hnojem zase vrátit.

Problém moderního zemědělství je vtom , že z půdy berou víc než je schopna dávat a myslí si že to doženou chemií a HLOBOKOU ORBOU aby nahoru dostali méně vyčerpanou část.

Jenže s koněm ten pluh přes půl metru do zemně nedostaneš a hnojem tu půdní floru naopak doplňuješ a né že ji ničíš.
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od čimango »

Důvodem degradace půdy není samotná orba, ale utužování půdy vlivem pojezdu mechanizace a dále snižování kapilarity půdy a náchylnost k erozi díky snižování podílu organické hmoty v půdě (statková hnojiva, zelené hnojení a posklizňové zbytky). Dalším problémem je nedodržování zásad sledu plodin v osevním postupu - stejná plodina na stejném pozemku po min. čtyřech letech (u lnu je to 7 let). Dochází k tak k mnohem vyššímu vyčerpávání živin z půdy a honí se to umělými hnojivy.

Mechanizace dnes vjíždí na pozemek běžně 8x za vegetační období a soupravy mají i přes 7 tun. Podniků, které kombinují rostlinou i živočišnou výrobu je menšina, chovy na hluboké podestýlce také ubývají a hnojem se hnojí snad už jenom brambory (dříve bylo běžné i pěstování kukuřice jako organicky hnojené okopaniny). Jednoznačně zlepšující plodina pro půdu je jinak opovrhovaná řepka - má hluboký kořenový systém a sklízí se na vysoké strniště - nechává po sobě hodně organické hmoty.

Proč je důležitá kapilarita půdy: zjednodušeně: čím vyšší kapilarita, tím více vody půda pojme. A čím více organických zbytků v půdě, tím vyšší odolnost erozi.

Podmítka (velmi mělké orba hloubky 2-5 cm) se dnes provádí prakticky ihned po sklizni z důvodu přerušení kapilár a tím snížení odparu vody z pozemku. Hluboká orba (20-35 cm) se dělá později a mimo jiné slouží právě k zapravení organické hmoty do půdy a také k omezení růstu vytrvalých plevelů. Občas se lze potkat i s velmi hlubokou orbou (70 cm) ale u nás to, vzhledem k mocnosti orniční vrstvy na většině území, nemá smysl.

Takže orejte, ale snažte se dodávat půdě organickou hmotu (rostlinou, né mrtvé zombíky :twisted: ) a pokuste se omezit počet agrotechnických úkonů (např. používaním kombinovaných strojů). Ale v měřítku záhumenků bych to vůbec neřešil.

zlepšujicí plodiny:
pícniny, zejm. jeteloviny
organicky hnojené okopaniny
řepka
organicky hnojené obilniny (např. jarní ječmen, ale pěstuje se takto zřídka)

zhoršující plodiny:
obecně obiloviny
kukuřice
mák
len
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od Maximus »

To Hohelpa: Já ještě pamatuji doby,kdy děda náš více než hektar pole obdělával převážně motykou - mechanizace byla jen orba pole, zasetí obilí a jeho sklizení kombajnem na cca polovině rozlohy. Zbytek pole s kukuřicí, brambory, řepou, fazolí, dýní, mákem, mrkví a další zeleninou se obdělával pouze ručně. Takže i ty brambory jdou na docela velké ploše jen motykou a v PA to bude spíše pravidlo :-x.

Je fakt, že jsem to "kuličení" (nikoliv od kulaka ale od čínského kuliho) chvílemi nenáviděl, zejména když tam člověk v tenagerovském věku v ošoupaných teplákách a se slamákem na hlavě okopával řepu a kolem jezdily na koních krásné holky z nedalekého jezdeckého klubu a útrpně si nás prohlížely.

Co se týká samotné orby, tak dle mého je to postup, který není nutné hned zavrhovat všude a vždy. Bohužel komunistické zemědělství na to přišlo až ke konci 80. let a do té doby se napáchalo na půdě mnoho škody. Bohužel dnešní dotované zemědělství jde přesně ve šlépějích jejich předchůdců z JZD a v některých případech je to ještě horší. Předlistopadové zemědělství rovněž na základě rozsáhlého výzkumu přišlo po mnoha desetiletích k tomu, že bez dostatku živočišných hnojiv to prostě nepůjde a sdružená živočišná i rostlinná výroba je nezbytná. K čemu vede současná EU se svým dotačním programem - právě k likvidaci živočišné výroby u nás :devil

Já jsem osobně nepohrdl orbou, když jsem tento rok znovu zakládal políčko u domu v místech, kde půda ležela ladem více než 20 let a vzdělat tu naši ne moc kvalitní půdu rýčem by bylo "z globálního aspektu dosti nerentabilní". V dalších letech mi už bude stačit motorový rotavátor, rýč a motyka.

Plečka a její variace zvaná ploskořez mě nikdy moc nenadchla.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od bivoj »

Cep píše:Obrací se cca od konce 18. století...
Tvl, další odborník... Orba (s obracením) se provádí doložitelně od doby cca 2 tisíce let př.n.l.(!!!) především z oblasti Eufratu a Tigridu. Jenže to se oralo (hákem či podobným zařízením) a obracelo zvlášť. To, že k velkému vylepšení (převážně díky obracení rovnou při samotné orbě) orby došlo především vývojem moderních pluhů za průmyslové revoluce (1783 - James SmalI, později bratři Veverkové) neznamená, že se dříve neoralo či neobracelo!

Navíc v PA době (pokud to bude znamenat návrat do středověku) se přejde na klasický trojpolní systém, s odpočíváním půdy (ladem). Atp.

2 Venet - ne, nevím jaké máš vzdělání, ale jsem si na 1000% jistý, že není ani vzdáleně spjaté s fytotechnikou, protožejinak bys tady nemlel ty bludy...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od Cep »

Tak to dolož :-)
A zkombinuj to s hloubkou takové orby a množstvím takto obráběné půdy.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od bivoj »

Zajdi si na nějakou vejšku, kde se učí fytotechnika. Tam si jí dej pár semestrů, případně to můžeš i dokončit. Pak se můžem bavit tak nějak na úrovni... A nebo si alespoň nějakýho absolventa fytotechniky (nebo absolventku, na hnojárně bývá plno bab) přizvi k diskusi...

Ono se to dobře debatuje o pičovinách jako je ploskořez a podobně, když má člověk plnej břich a nudí se - to se vymýšlejí kokotiny jedna báseň. Ale ty plný břicha máte holenkové zejména díky dobře zvládnuté živočišné a především rostlinné výrobě. A ta rostlinná by bez orby s obracením prostě nefungovala. Tečka.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od Cep »

I někteří vysokoškoláci mají problém s pochopením psaného textu a daním si věcí do souvislosti.
Kdybys s tím neměl problémy ty, tak mne nedáváš s ploskořezem do souvislosti.
A přestávám se divit, že jako významné považuješ obracení půdy mezi Eufratem a Tigridem mezi 2. a 1. tisíciletím před n. l.
Z té doby jsou jen doloženy techniky obdělání půdy podobné orbě, obracení určitě až potom https://theses.cz/id/icl5dx/downloadPra ... pIdno_3237
Obracení je výhodou a správně použité nese užitek, a kdy se to v zemědělství projevilo? Od 2. tisíciletí př. n.l. ?
LOL!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od bivoj »

Obracení bylo v případě orby primitivními (hákovými, klínovými ap.) pluhy prováděno až posléze, jak už jsem psal - většinou rýči, motykami a podobnými nástroji. Samozřejmě ne tak dokonale jako obracení přímo pluhem při orbě, nicméně jsou tu poznatky z Anglie, že např. tamní primitivní pluhy používané kolem roku 1000 už půdu zároveň i částečně obracely, takže následná ruční práce s rýči a motykami už nebyla tak úmorná.

Pozn - obracelo se pochopitelně i normálně bez orání - klasické ruční rytí půdy...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Obdělávání půdy bez obracení s ploskořezem

Příspěvek od Cep »

Jo, rytí... Na podzim zase budu zarývat hořčici a jiné zelené hnojivo...
Odpovědět