Nová tarifní soustava

Zajímavé informace a odkazy odjinud...
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Nová tarifní soustava

Příspěvek od Cep »

Zdražení podle nové tarifní soustavy se dotkne v podstatě všech - od brutálního dopadu u chalup (pokud máte připravené místo, kam se uklidit napojené na elektřinu...) po domácnosti (přes 1000,- ročně).

O co jde
(v podstatě - cca 80% procent příjmů bude za možnost odebrat elektřinu, 20% zaelektřinu... :shock: )
http://finexpert.e15.cz/elektrina-muze- ... s-ni-setri

Kalkulator:
(Zadat údaje, dát Přepočítat a dole je srovnání)
http://www.novatarifnistruktura.cz/nn.php?typ=doma

Petice na ERU:
http://www.hnutiduha.cz/novetarify/
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od krvfx »

Mě to kupodivu vychází, že bych měl za stejnou spotřebu platit asi o 4 tisíce méně...
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od DanBlack »

Mě vychází cca 5% zlevnění...
3*25A, panelákový byt
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Hatamoto
Příspěvky: 44
Registrován: 09.11.2012 9:59

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od Hatamoto »

Tomu říkám zase kulišárna... Tak že moje 4 posvícení v garáži mě vyjdou o 1800,- dráž (malá roční spotřeba, jistič 1x16A). Paráda,... :( Asi zavolám energetikům, ať si přijedou pro ty svoje budíky a strčí si je rovnou do.. :moon

Omlouvám se, ale tyhle způsoby, jak si přihrát korunky do kasičky mě začínají celkém štvát...
Email na ERU pekně odeslán... Jsem také zvědav co na to početná chatařská komunita.

Ať se daří..
H.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od Desouza »

Berte to sportovně , zdražuje se všechno a všude . U mne je to + 20% :( . Ale to zvládnu , stejně si to odepíšu z daní . ;)
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od dracekvo »

Já napsal přes hnutí duha předsedkyni ERU. Není nad to jí zaspamovat.

http://www.hnutiduha.cz/novetarify/
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od krvfx »

Tak zrovna levičácká banda HD by měla držet hubu, jelikož tu jejich "čistou" energii právě budeme platit v tech zvýšených tarifech. A to hlavně ti, kteří ji nespotřebovávají.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od TomSmith »

Není se co divit, cena i spotřeba elektřiny jde dolů, tak holt poslanci zajistili energetickým kolosům pravidelný vývar bez ohledu na spotřebu.
Ale jinak budou dál bez uzardění mlet něco o "neviditelné ruce trhu" :head
SHABY
Příspěvky: 69
Registrován: 29.06.2014 22:12
Pohlaví: muž

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od SHABY »

Desouzo, Desouzo, z daní si to neodepíšeš, pouze to dáš do nákladů. A na to MUSÍŠ tento objem vydělat. A když už vydělám, tak raději zakoupím v nákladech něco užitečnějšího, než to nacpat nenažranému ČEZu. Nakonec, když už nelze dát do nákladů, tak raději zdaním a mám hotovost. Tož tak.
Momentálně i já řeším tento problém. Tři přípojky, 40,40,32 A-vše skrz akumulačky. :head
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od Joe Azbest »

Jestli to projde, tak můžeme čekat, že se o to pokusí i další - plynárny, vodárny....... :puke
Kubak
Příspěvky: 86
Registrován: 10.09.2015 23:22

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od Kubak »

Nám to vychází o 400 Kč míň :roll:
"Podstatná otázka není, jestli se to stane, ale kdy se to stane" Eugene Habiger, generál USAF
Jenyk
Příspěvky: 45
Registrován: 04.01.2016 13:41

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od Jenyk »

Kubak píše:Nám to vychází o 400 Kč míň :roll:
Zaručeně si všichni hodně připlatíme http://neviditelnypes.lidovky.cz/politi ... nomika_wag
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od proforma »

Mne vychazi, ze bych usetrila, ale je to naprosta zhovadilost. Nicmene princip je velmi zajimavy - zkusim se inspirovat a navrhnout v praci, ze cim min budu pracovat, tim vic mi budou platit :lol:
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od Cep »

Jasně! 80% mzdy za docházku a 20% za výkon!
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od cipis »

Hatamoto: A na co potřebuješ na svícení 16A jistič? Na to svícení ti stačí 2A :)
Proforma: Já to za zhovadilost nepovažuji, naopak si myslím, že je to konečně spravedlivé.
Dělal jsem si přepočet a vychází nám to o několik tisíc ročně míň.
Beru to jednoduše - když má někdo jistič např. 25A, tak se na toto jištění musí udělat cesta. Když budou ti lidi 4 vedle sebe, tak se tam musí udělat cesta 100A. Když tam bude někdo další s 50A, tak proč by neměl platit víc za defacto dvojnásobnou distribuci?
Chataře nechápu, resp. v něčem ano, ale na chatu přece nepotřebuji 3x25A, když s takovým jističem vytopím rodinný barák?
Chápu je v tom, že si tam někdy chtějí pustit cirkulu na 3f a že se jim nechce platit, když to použijí 2x do roka, ale zase, co když si to najednou rozmyslí 10 chatařů zaráz a všichni pustí ty cirkulárky? Ta cesta k nim musí být dimenzovaná na součet, takže tam kvůli 10 chatařům musí dotáhnout 250A, tak v čem se pak liší od 10 rodinných baráků? Proč by rodinné baráky měly platit za distribuci těch 25A víc než ti chataři?

Oni to přepočítávali a navrhovali na průměr, ne na okamžitou spotřebu, takže na těch nových tarifech budou biti ti, co mají nenažrané spotřebiče, co ale zapnou občas. Co je ale lepší pro rozvodnou soustavu? Mraky špiček, které udělají ty spotřebiče nebo tak nějak vyrovnaný tok, který sice pojede na hranici daného jističe, ale nebude mít špičky několikanásobně převyšující průměr.

Ono je to také o tom, že si hromada lidí chce pustit tunu spotřebičů zaráz, tak si na to dají jistič. Trouba, sporák, mikrovlnka, rychlovarná konvice atd. atd. Přitom tohle všechno se krásně vleze třeba do 16A, jen se to holt nesmí pustit zaráz. A jestli chci mít luxus, si to pustit všechno zaráz, tak holt za něj musím zaplatit ...

No a co mi hlava nebere, jak vám může vycházet, že máte 80% za distribuci a 20% za elektřinu. Dle mého názoru máte špatně zvolený hlavní jistič či to blbě rozházené na fáze ...


Edit: 39% distribuce / 61% elektřina ve starém, v novém je to tařka stejně, pokles celkové ceny o 2,5%
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od Cep »

cipis píše: No a co mi hlava nebere, jak vám může vycházet, že máte 80% za distribuci a 20% za elektřinu. Dle mého názoru máte špatně zvolený hlavní jistič či to blbě rozházené na fáze ...
Ono to 80/20 nevychází, ale podle těch co to rozebírají to vycházet bude - prostě tak novou tarifní soustavu nastavili.

Pěkné tam je taky to využívání NT - jen jeden tarif je bez toho, ostatní jsou s NT ?!

EDIT: Je to divný, odpoledne v práci mi to dávalo jiný výsledky než teď..
Na bytě s plynem a 1x25A cca 200,- dolů. Na OM s eletrickým sporákem a 3 x 25 A (nejsem si jist, jestli tam 3 fáze jsou, ale bylo by to lepší ) nárůst o 20%.
Ros
Příspěvky: 10
Registrován: 22.08.2013 10:02

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od Ros »

Cep píše: O co jde
(v podstatě - cca 80% procent příjmů bude za možnost odebrat elektřinu, 20% zaelektřinu... :shock: )
http://finexpert.e15.cz/elektrina-muze- ... s-ni-setri
V článku je zásadní chyba - nejedná se o platby dodavatelům, ale distributorům (za cenu regulované složky která je +- 50 % cen současných celkových )
změna z poměru platby distribuci za odběr/jistič mi opravdu vychází z 82/18 % na 22/78 % - u mě sice úspora, ale to je dáno jednofází.
LuVa
Příspěvky: 118
Registrován: 11.08.2013 16:07
Pohlaví: muž

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od LuVa »

Vyslo mi zlevneni cca o 11%.
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: Nová tarifní soustava

Příspěvek od vmax2 »

cipis- 95% lidi ma pripojku a hodnotu jisticu X let,takze davno natazene draty a zaplaceno,po mne chtel Cezko za nove hodiny na solar nejdriv 25tis.,po namitce proc tolik penez a amper/32 nakonec 12tis/25amper,po trech letech nakonec namontoval zas jen jedny hodiny misto dvou a draty jsou porad stejne,jen prachy v :evil: ,ano chalupari a garazisti si muzou nechat snizit hodnotu jistice,ale x Kc elektrikar a nova revize,takze par tisic kc v haji,tohle udela par lidi a z ostatnich budou pumpovat vetsi platby....
Naposledy upravil(a) vmax2 dne 27.01.2016 23:35, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět