WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Zajímavé informace a odkazy odjinud...
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1131
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Haluziak »

No hlavně by jste ze strany Francie a GB byli označeni za strůjce války, na to není potřeba zapomínat. My to meli snažší, vyhlásit samostatnost a přidat se k Reichu nebo být rozděleni mez Maďari a Poláky.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Rafael »

Já už jsem ostražitý vůči všem a všemu protože Vymknutá z kloubů doba šílí.
Tak čtu vše, snažím si udělat svůj vlastní názor, ale většinou to jde těžko.
*
Pamětníci té doby už nežijí a na jejich besedy, jejích osobní pohled na tu dobu, mám jen matné dětské vzpomínky. I když byly dost časté ty vesnické, sousedské debaty... Hodně u mého dědy kde jsem byl většinou poslán spát a poslouchal za dveřmi...).
Na názory obyčejných lidí, sedláků, rolníků a dělníků kterých se ty události z mého pohledu dotkly nejvíc..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Matěj »

Všechno je jen teorie, historie se nezmění.
Mě utkvěla v hlavě slova jednoho tehdejšího mladého poručíka od hraničářského praporu, já ho potkal už jen jako starého pána, rodinný známý, jednou v 90. letechvjsem s ním byl na řekněme exkurzi, tehdy docela dostupných bunkrů, kde před válkou sloužil. Ten mi řekl, když jsem se coby mladé ucho na tuto otázku otázal: ,,Bojovat bychom bojovali, byli jsme na to připraveni a k boji plně odhodláni, ale úplně všichni bychom tam zůstali, neměli jsme žádnou šanci." (Berte to spíš jako parafrázi než doslovnou citaci, je to už hodně dávno.) Tož asi tak. Ale nestalo se to, tak kdo ví, jak by to opravdu dopadlo? Všechno jsou spekulace.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od honzasl »

Dovolím si jen malou spekulaci k opevnění:
V záplavě článků kolem výročí Mnichova jsem se dočetl, že plné dokončení opevnění se plánovalo někdy na rok 1951. Tj. že vůbec neřešilo nějaké aktuální hrozby roku 1938, prostě se nepočítalo, že by se mělo bojovat tak brzy.

Moje otázka zní: Počítalo se vůbec někdy s bojem v hotovém opevnění? Nebylo to celé vymyšleno jenom jako odstrašovací zbraň typu jaderná bomba?

Dočetl jsem se například, že podmínky pro vojáky například ve střílnách-kupolích byly strašlivé a po několika hodinách boje znamenaly téměř jistou doživotní hluchotu.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Matěj »

Ano, je pravda, že se počítalo s dobudováním opevnění až v 50. letech.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od vrbodol »

Plně souhlasim s Fabulousem a Nuwarou. V životě jsem nepotkal člověka,kterej by řekl že jsme se neměli bránit. Jak v dětství starý chlapi tak v současné době.Ty obyčejný lidi do toho chtěli jít ,dali si na to prachy ze svejch daní, nikdo je nemusel nutit,mobilizace proběhla naprosto perfektně.Prostě lidi chtěli a nikdo jim v tom neměl bránit bez ohledu na možný ztráty.S kterejma stejně každej chlap odhodlanej bránit svuj domov počítal.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Ibex »

ono bylo těžké - z vojenského hlediska jsme neměli šanci a ztráty - jak z bojů, tak následných represí by podle mě byly pro národ zdrcující.
Z morálního hlediska jsme se však bránit měli - viz. jak shrnul Fabík i Nuwara
Ovšem kdyby to "kdyby" proběhlo, jak by to změnilo dějiny? Jak by probíhala 2WW? Co když by Hitler po tvrdém střetu s námi "dostal rozum" a mnohem obezřetněji vedl další bojové operace? Nemohl by nakonec vyhrát? Možná ano / možná ne...Ví Bůh....
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Fabulous »

Hitler světovou válku vyhrát nemohl. Velké války nevyhrávají vojáci, ale průmysl. A proti Německu, byť bylo vyspělé, stál obrovský průmyslový kolos USA, Ruska, Británie...
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Ibex »

což to jo - ALE - co když by dotáhl na západě invazi do Anglie do úspěšného konce? Co když by Německo USA válku nevyhlásilo a staralo se hlavně o porážku SSSR? V tu chvíli by měl Hitler průmysl celé Evropy + nekonečné nerostné bohatství východu včetně obrovské masy pracovní síly za 0 peněz....
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Rase
VIP
Příspěvky: 541
Registrován: 27.04.2012 0:19
Pohlaví: muž
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Rase »

Jedinou naší nadějí bylo, že se při německé invazi do ČSR něco pokazí, načež generálové Hitlera sami odpraví - takové plány byly. Vzhledem k tomu, že se mu tehdy dařilo všechno na co sáhl, tak bych se ani nedivil, pokud by i tahle válka dopadla rychle ve prospěch němců. Přeci jen opevnění by dokázalo nepřítele jen zpomalit a ve volném prostoru, by byla kombinace úderů letectva a obcházení center odporu, prakticky zdrcující i pro dobře motivovanou armádu. Pochybuju, že by boje pokračovaly dál, pokud by byla obsazená většina Čech a patrně i Moravy. Když je armáda odřízlá v kotlích, letectvo zničené na letištích a první německé tanky před Prahou, nemluvě o náletech bombardérů, tak se dá čekat že by vláda tak jako tak rychle kapitulovala. Pokud by nám to nestačilo, tak Morava by byla stejně přeseklá úderem z Rakouska za podpory jednotek od severu a Polska. I kdyby se víc nezapojili Maďaři, tak stejně dostaneme řádnou čočku.
Bránit sme se ale měli alespoň pokusit

ps. počítám s tím, že by němci ztráceli techniku stejně rychle jako při invazi do Rakouska, kvůli poruchám, i tak by ale byla iniciativa na jejich straně
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Rafael »

Kdyby jsme se bránili určitě by to jeho postup zbrzdilo. Myslím, že zbraně, vojenský a vůbec spoustu strategického materiálů potřebného k válčení by mu chybělo. Prakticky vzato jsme wehrmacht částečně dozbrojili. A vůbec velmi pozvedli německé sebevědomí. Kdyby hned zpočátku narazili na tvrdý odpor...
Velmi špatné ale bylo, že jsme byli obklíčeni, a navíc poláci a maďaři...
(Podle pamětníků z jedné slezské obce která byla napůl obsazena poláky čeští obyvatelé vítali němce málem jako osvoboditelé...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Zarozak »

Velmi špatné bylo hlavně to,že se na nás všichni vybodli.Dodnes absolutně nechápu,jak si jen může někdo myslet,že dnes by tomu bylo jinak :roll:
Co se bunkrů týče,byť byly na technicky lepší úrovni,nemělo to nejspíš žádný smysl v nedokončeném stavu,jaký tehdy byl i obecně.Bunkry si zabojovaly na různých úsecích Maginotovy linie a lze se dočíst,jak to dopadlo.Na vyřazení celé moderní tvrze stačil jediný přesný zásah vchodového objektu 500kg pumou ze štuky a těch němci už v 38 měli dostatek nebo dokonce banda výsadkářů.Pravidla moderní války a blitkriegu by bohužel bunkry poslaly ke dnu ať tak nebo onak.Taky čs letectvo bylo velmi chatrné a sotva se B-534 mohla měřit s BF-109 byť v prvních verzích nebo M.B.200 s Heinkelem 111 nehledě na počty .I poláci na tom byli líp

Bránit se by mělo smysl jedině,kdyby se na nás západní šmejdi jako doposud vždy nevybodli nebo z čistě morálního hlediska,kdy bychom teď mohli být na to pyšní,byť v polovičním stavu.
Nicméně ta odhodlanost a chuť do toho jít byla opravdu obdivuhodná,to už se dnes těžko uvidí
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Cep »

Zaujal mne názor, který zvažoval obranu Československa, jeho dobití Německem za značného vyčerpání německé armády a průmyslu.
Tím pádem čas posílení pro Polsko, Dánsko, Benelux a vůbec další cíle Německa a omezení Hitlera.
Výsledek této úvahy: patová situace a následně uznání status quo v Evropě s Německem (včetně Rakouska a Československa) na jedné straně a zbytkem Evropy na druhé straně.
(až na to, že by to značně vylepšilo mou znalost němčiny, by se mi to vůbec nelíbilo )
Otázka je, za jak dlouho by sem pak vlítl Stalin..
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Argonaut »

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie, včetně druhé světové války a holokaustu. Podle svých slov chce novelizovat výukový plán tak, aby jeho obsah byl „relevantní pro budoucnost“.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/norsko-holokaus ... nicni_baje
https://zpravy.idnes.cz/norsko-holokaus ... nicni_baje
Schwimm
Příspěvky: 83
Registrován: 22.08.2011 22:20

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Schwimm »

Nedá mi to. Po přečtení
http://dfens-cz.com/film-volyn/
jsem musel dát odkaz.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Rafael »

Já nevím co s tím a ani kde to zařadit?
Nové téma?
Vlasovci a co si o nich myslet?
*
Nějak mě to napadlo s posledními nápady některých pražských komunálních politiků...
(A proč se nepřídává Brno?).
*
Pokus o přepisování dějin, pokus zviditelnit se, pokročilá rusofobie, paranoidní psychopatie nebo co?
Nevím.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od bacil »

Budou volby za nějaký čas. Do té doby informace že je to idiot vyšumí a lidé budou mít v paměti jen to jméno. A to budou volit.

Viz film Dokonalý gentleman.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Cep »

Vlasovci ... Praha jim má za co děkovat. Ve Varšavě by ukázali zaťatou pěst. Když se remcá ohledně Mnichovské zrady, tak by se taky měl připomenout osud zraněných Vlasovců v pražských nemocnicích. Až se Rusové vyrovnají s hladomorem na Ukrajině 1932-33, se Stalinovým rozkazem č. 270, tak se snad vyrovnají i s Vlasovci..
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Nicotinick »

Máš na mysli tyhle hodné Vlasovce , co původně pod vlajkou RONA mučili a vraždili ve Varšavě ?

https://ludekkratochvil.blog.sme.sk/c/4 ... tuace.html


Ruská osvobozenecká armáda (ROA) jejíž základ mají tvořit tři pěší divize (podřízené WH, nikoliv SS) a letecký oddíl. První z nich, 600. pěší divize WH - ruská (1. divize ROA), je zformována v lednu 1945 v Munsingenu pod velením plk. S.K. Buňačenka (nyní gen.mjr.) z bývalých příslušníků SS-Sturmbigade Kaminski/29. granátnické divize SS (rozpuštěna po zvěrstvech při potlačování Varšavského povstání), 30. granátnické divize SS (rozpuštěna po její ozbrojené vzpouře ve Francii) a zajatci z táborů. Druhou - 601. pěší divizi WH (2. divize ROA), která měla být sestavena se zajatců v táborech, se nepodařilo vytvořit a bojově nasadit. Třetí zůstala pouze na papíře.

Ona ta historie není tak úplně černobílá. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: WW2 - zajímavosti, články, dokumenty

Příspěvek od Matěj »

Ono kdyby dopadla jinak i první světová válka, tak si nedělám iluze, že by i naši legionáři dopadli jinak... Jen měli štěstí, že stáli náhodou na té "správné" straně.... zrádce nemusí žádná strana.
Odpovědět