Kompas, buzola

Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Fabulous »

Ten kompozit je alespoň kopie US kompasu. Plastiková verze je spíš na občasné použití. Nevzbuzuje ve mně důvěru. Ale oba jsou plněné kapalinou a točíííí se! :D
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

jo, já mám ten kompozit na krámě. asi takhle ti to řeknu: kup si nejlevnější silvu
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Artifex »

Darovanému koni aj z prdele voni...
Ukazuje OK, zatím.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od urbanwarrior »

Roky používám starou poctivou českou buzolu (plastová placka na šňůrce), chtěl bych koupit novou, ale origoš Ranger za sedmikilo mi trhá z rukou nehty. Na druhou stranu nechci nějakou pouťovku, jako je o kus výš, co ukazuje o 90°jinam :lol:

Jo ty Silvy nejsou špatný a v ceně, kterou jsem ochotný vyšpulit; k mému původnímu dotazu: zaujaly mě ty kopie amerických vojenských buzol, válí se to všude za dumpingový ceny, tak jsem spíš chtěl ze zvědavosti vědět, jestli to za tu cenu nejsou úplně vyhozený peníze
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

kolik jsi ochotny do originalu investovat? originál US lensatic stojí kolem 60 dolaru nejlevnejsi.
http://www.amazon.com/OFFICIAL-MILITARY ... B001W2CJX6
http://www.rothco.com/general/index.cfm ... s-Model-3H

má to do určité míry svůj důvod. kopie za 200 není důstojná kopie, jen tvarový plagiát :-)
http://www.amazon.com/Instapark-SE-Lens ... B0012DJBNG

silvou rozhodně nic nezkazíš (mj. je to první firma, která použila sériově kapalinový kompas)

nejake povidani k lensaticu
http://mysite.du.edu/~jcalvert/astro/lensatic.htm
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od goral »

Tritiovy kompas 95% uzivatelu nikdy nevyuzije. Ja mam jen luminescencni Rectu DP2 (ktera je uplne na hovno co se tyce sviceni (nula), ale jinak je bezva) a za poslednich Xlet jsem snad jednou potreboval opravdu podsviceny kompas.

Pokud se jde na presno a skryte, tak to beztak bez nejakyho krasohledu nejde (takze podsviceni je spis kontraproduktivni).

Kdyz uz neni krasohled a clovek je nucen se v noci orientovat, tak stejne musi kouknout do mapy (=roznout). Na hrubou orientaci (totalne bez moznosti svetla) by asi stacil nejaky prtavy levny tritiak, protoze v noci cloveku stejne staci maximalne hrube urceni severu a dej se vule bozi :twisted:

Druhe zamysleni - potrebuje prumerny uzivatel vetsi presnost jak rekneme 5 stupnu a moznost zamerovani objektu na stupne (=lensatic, nebo zrcatkova verze)? V CR s prumernou mapou dostacuje buzola, ktera urci sever s presnosti na par stupnu. Slepe chozeni podle buzoly jsem videl naposledy asi na obrazku a napriklad azimutove obchazeni prekazek je hezke umet, ale v praxi to moc nepouzijes (a i kdyby, tak staci prumerne presny kompas).

Jinymi slovy - US army kompas bych vynechal. Je to krasna vec, ale pokud mas nizky budget, tak stejne vetsinu jeho vlastnosti nikdy nevyuzijes a zbytecne preplacis jedinou vlastnost, kterou potrebujes - spolehlive ukazat sever.

Osobne bych se zameril na neco jednoducheho a alespon trosku odolneho, co jde povesit na snurku a je od renomovane znacky. Do cca sesti set si vzdy vyberes. Priklad dobre koupe je Silva Ranger, ale muze to byt klidne i neco jineho.

EDIT: nevim jestli zde, ale MacGyver nekolikrat podtrhoval dulezitou vec - vzdy s sebou alespon dva kompasy!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

silvacky buzoly jsou uzasny. svoji prvni jsem dostal k 7 narozkam a porad ji mam. a porad slape jako hodinky.
a k ni (druhy kompas) mam takovou malou plovouci kulicku na karabli pro zbeznou orientaci, kdyz se mi buzolu nechce vytahovat http://www.combatshop.nl/images/259125_z[1].jpg. je prekvapive presna :-)
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od psychomag »

originál kompas Model 27 Cammenga + psaníčko (US ARMY) :lol:
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od štaflík »

Jen taková malá anketka pro zajímavost:
preferujete mapové buzoly ("průhledné placky"), nebo zaměřovací kompasy ("se zrcátkem a dírou")?
Nepište, že oboje je k něčemu jinému (to ví každý, kdo má bobříka bloudění :) ), ale čistě subjektivní preferenci. Asi jsou lidi, co tahají buzolu a kompas, ale vycházím z toho, že málokdo s sebou tahá v batohu oboje (kromě sigmarka, který má v EDC i astroláb, Jakubovu hůl a nafukovací globus 1:25 000 ;) ;) ).
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Fabulous »

Hliníkový nebo potápěčský kompas. U mě rozhoduje robustnost.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

uvažoval jsem že si udělám sextant :-)
mám placatou buzolu a k tomu jeden malý orientační kompásek(kuličku, abych nemusel pořád hledat rovinu)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Venet »

Sigmark, tak keď si budeš dávať robiť sextant, daj mi vedieť. Chcem tiež. ;)
Mne stačí obyčajný zameriavací kompas. S ním sa dá aj na mape aj v teréne. Ale začínal som s plastovou buzolou od soudruhů z NDR. Tú už nemám :(
A na silvu si musím počkať. Tiež preferujem robustnosť.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od goral »

Recta DP2 -robusnost a perfektni zamereni
Camenga trituim wrist - nocni presuny, slusna odolnost
(plus protraktor/merka mapy)
po kapsach a tak ruzne mini recta a mini silva
a samozrejme Garmin foretrex
U vseho preferuju maximalni mechanickou odolnost, spolehlivost a uzivatelskou privetivost.

Navigacniho vybaveni za sest tisic a stejne sem schopnej se porad ztratit :))
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od štaflík »

Já když jdu podle instinktu, tak vždycky dorazím. Jak se začnu (cvičně) pokoušet o hraní si s chozením po azimutech (nedejbože blbnout s deklinacemi!), tak jsem v řiti. Dřív jsem měl takovou starou mapovou buzolu (tu z branné výchovy) a docela jsem s ní uměl. Ale dávno ztratil a zapomněl. Pak jsem měl mizerný zaměřovací kompas, ale celkem mi to šlo. No a pak začala éra GPS a já jsem VELMI rychle vše zapomněl. Tak si to chci oživit. Vezmu si u sigmarka nějaké Silvy a dám se do samostudia.
http://www.militaryrange.com/preziti/bu ... a-field-26
http://www.militaryrange.com/preziti/bu ... a-ranger-3
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od goral »

Jo jako clovek porad tusi kde cca je, ale presne dojit nekam podle azimutu lesem a nedej boze v noci - to je narez.
Jinak presne proto jsem kupoval nemapovou GPS - nejsem jeste tak uplne zaprchantelej 8-)

Jinak ta SIlva Field je OK - pohodova buzola. Akorat pokud si dobre pamatuju, nema poradnou dirku na snurku a ma tendenci se otvirat.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od sigmark »

u te fieldky se mi moc nelibi ten otviraci pantik, nebudi to ve me duveru. ta druha volba je klasika, mam ji taky a je bozi. cim min hejblat, tim nesmrtelnejsi je
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od štaflík »

"Jinak presne proto jsem kupoval nemapovou GPS - nejsem jeste tak uplne zaprchantelej "
-jo, přesně. Až mě to děsí, jak jsem rychle zapomněl. Chvilku jsem si hrál s kartografií (souřadné systémy a jejich převody, projekce...), s mapama i buzolou fakt kamarád... a stačí chvíle a mozek nepoužívané věci vykopne. S GPS a GIS jsem dost (skoro hodně) kamarád, ale jak dojdou baterky... Skills nám budou chybět, ne HW.
No, vzhledme k tomu, že se mě dost lidí ptá, co chci k svátku a pro .308w flintu je asi posílat nebudu, tak asi dostanu průhlednou placku ze sigmarkova krámu. :yes

Nicméně anketka (se zdůvodněním) co kdo má raději by mě dál zajímala. V dobách map papírových jsem si nikdy nemohl jednoznačně vybrat (v horách zaměřovací, v rovinách a lesích placka...).
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od jameson363 »

Buzola Suunto, za cca 300kc v Hudy sportu byla pro me jasna volba po te, co se mi znicila puvodni buzola. Rekl bych, ze Suunto je celkem slusna znacka.

Tedka jsem poridil konecne tritiovej naramkovej kompas od Cammenga. Na rychlou orientaci neni spatnej, ale co me dost zklamalo, ze neni plnenej kapalinou a trochu chrasti.
goral píše:Pokud se jde na presno a skryte, tak to beztak bez nejakyho krasohledu nejde (takze podsviceni je spis kontraproduktivni).
Nevim jak ty, ale kdyz se dostanu k tomu, ze jdu nekde s nejakym kukatkem, tak se to vsechno dost mlzi samo o sobe, nedejboze s ocnicema, takze stejne mam ocnice bud srolovany nebo sundany uplne a to v pohode muzes koukat bokem na tritium. Mozna je to o cviku, kterej asi s mou cetnosti pouzivani neziskam, ale preostrovani mi prijde docela vopruz.


Jinak k tomu chozeni podle azimutu - nas dycky ucily se zamerit na primerene vzdalenej strom (ci jinej objekt) v danem azimutu v primerene viditelnosti a pak zase dalsi a dalsi. Prislo mi, ze to celkem funguje.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od Terminated Account »

Pokud máš stromy a vidíš je, tak to funguje. Pokud máš mlhu a sněhovou pláň dělá se taková navigace podstatně hůře.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Kompas, buzola

Příspěvek od goral »

Jameson:
Camenga me tuhle taky prekvapila, ze neni vodotesna, takze jsem s ni preplaval neco malo a bylo po kompasovani. Kazdopadne vyschla, mirne zkrodovala a funguje. Co uz. Za ty prachy bych cekal vic, ale halt tritium je draha prca.

K tomu chozeni s krasohledem je to dost o zkusenostech a delsi diskuzi. Nemam s tim nachozeny tisice kilometru, abych znal vsechny alternativy, ale vyhovovalo mi to bez tritia a ve finale jsem stejne hlavne koukal na GPS a nechal se tupe vest. Clovek je rad ze vubec vidi neco, neslape po vetvich, nezakopava a vubec - jeste resit nejaky slozity operace typu navigovani pomoci mapy, krokovani atd.

Chozeni k nejblizsimu stromu je samozrejme ucebnicova klasika, ale obcas je ta ucebnice mimo misu - ovsem to nen ina diskuzi k tomuto rozpadlickemu tematu. Na mistni pomery staci klasicke navigovani k orientacnim bodum atd. (bez urazky na nikoho- proste vse ma sve specifika)
Odpovědět