Mapy

Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Mapy

Příspěvek od kregan »

Tak fotopast s bezdrátovym přenosem.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Mapy

Příspěvek od Baca »

32km vzdusnou ciarou a v priestore, kde nie je ani mobilny signal :-D
Prežiť !!!
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Mapy

Příspěvek od cipis »

Ježíši, tak tam začni jezdit na kole, zhubneš, uděláš něco pro zdraví a budeš to kontrolovat osobně :D
Uživatelský avatar
Marglin
Příspěvky: 466
Registrován: 14.09.2013 2:09
Pohlaví: muž

Re: Mapy

Příspěvek od Marglin »

Ty dneska "jedeš," Bačo :) Odpovědí na tvoji otázku je kupa ale ta nejlepši je asi citát tvého soukmenovce:"
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý." ;)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Mapy

Příspěvek od Baca »

Skratka potrebujem sa raz za dva tri dni pozriet na to miesto a neprejazdit stovky kilometrov. :-) Takze ziadna odpoved nebola spravna :D
Prežiť !!!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Mapy

Příspěvek od Hohepa »

před dvaceti lety jsem na chalupě také neměl signál GSM od Eurotelu.
Mobil si ani neťuk (Šumava) vyřešila to externí Yagina .

Chybí důležitá info jak je to z profilem krajiny , kopec? údolí ? byla by přímá optická viditelnost ?
Fotky si nechává rádiově posílat NASA i od Saturnu a to je trošičku dál. ;)

Edit:
V té době se dali sehnat PC modemy pro CBčko, to že jedna fotka přes to poleze hodinu dvě je snad v tomto případě jedno
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Mapy

Příspěvek od sigmark »

jo. dal bych tam boudu s poštovními holuby, a jakmile by byl detekován narušitel, holub by byl vypraven fotobuňkou ovládanými dvířky na cestu k domovu. situace je jasná. Vidíš holuba? narušitel!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Mapy

Příspěvek od Baca »

Je to v podstate na urovni vodnej hladiny v krutych kopcoch :-) Priama viditelnost je maximalne na 120m :-) Vykryvace GSM su sice na vrcholoch kopcov, ale signal by sa podarilo dostat na miesto iba odrazom ziarica zhruba 9m stvorcovych :-) (niekto kto sa v tom vyzna to prepocitaval) Vo vyske asi 110m nad hladinou. Je to skratka v podstate siroky kanon :-D Takze ak radiom, tak odrazom v dlhych vlnach od ionosfery a na to sa spolahnut neda, navyse digitalny prenos je v podstate bez kua draheho zariadenia v tychto vlnovych dlzkach nemozny. Navyse je to dost sezonne frekventovana oblast a nechavat tam drahe zariadenie ....... :-) Preto hladam web, kde by som mohol nazoomovat na satelitnej fotke dane miesto a pozriet sa, ci tam na fleku niekto je :-)

Sigmark - ved by to podochlo od hladu, alebo by si ich uvarili prilezotstni camperi :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Mapy

Příspěvek od sigmark »

tak tam nastavíš automatiku aby ti vypadl holub denně. neni holub, byl sežrán! narušitel!
uvažoval jsi o satelitním telefonu, nebo nad něčím co pracuje s odrazem od ionosféry?

(omlouvám se ale tohle zavání absurditou :-) )
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Mapy

Příspěvek od Baca »

Denne mi vypadne holub maximalne tak z nosa :-D :rofl

Ale zda SA MI ZE SME UZ KRUTO OT :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Mapy

Příspěvek od sigmark »

Amen! zpět na zem, zpět k mapám
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Mapy

Příspěvek od tygrsdrakem »

Já se přidávám k fanouškům zelených padesátek KČT. Jsem na ně zvyklý už od skautských let, měřítko mi přijde jako optimální kompromis mezi podrobností a nositelností. Většinou tahám tak jednu - dvě mapy zájmové oblasti. Včera jsem do BOBu dokoupil ještě mapu ČR (Marco Polo, 1:300 000). Po odříznutí desek a sešitku se seznamem všech obcí je celkem skladná. Takže za mě do BOBu jedna či dvě padesátky zájmové oblasti, ve které předpokládám, že se budu pohybovat plus třístovka (nebo tak něco) ČR, pokud by člověka vítr zavál někam do prdele.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Noir
Příspěvky: 44
Registrován: 13.02.2014 22:39

Re: Mapy

Příspěvek od Noir »

Neměl by někdo tip na zdroj starých turistických map s tur. značkami?
Občas v lese narazím na staré značení, které bylo oficiálně přesunuté na jinou trasu ( různá místní politika, majetkové vztahy, a pod.).
Někdy vede stará značka po zajímavější trase, případně vás odkáže na použitelnou trasu, kde není takový nával turistů a pod.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Mapy

Příspěvek od Reccol »

Uvědomil jsem si, že jsem používáním elektroniky dost zlenivěl a schopnost analogové navigace šla docela do háje. Rád bych se k tomu vrátil a jedna z věcí, kterou řeším, je - jaké mapy?

KČT? Shocart? Geodézie? Někdo jiný? Podrobnosti, přesnost, použitelnost... Dlouho jsem to nezkoumal.

Nechci jít nad 1:50000, jinak si rád nechám poradit. Díky
Lamik
Příspěvky: 16
Registrován: 15.04.2020 19:36

Re: Mapy

Příspěvek od Lamik »

Jestli ti jde o Česko, tak KČT.
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Mapy

Příspěvek od Lumberjack »

KČT má padesátky a to je tak na orientaci po turisťárnách. Na orientaci mimo značky (lesní cestičky, rokle...) to chce pětadvacítky. Takže Geodézie, nebo Shockart.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Mapy

Příspěvek od Reccol »

Tohle beru, ale shocart mi vždycky přišly divně barevný a navíc podle webu mají jen tři lokality v tomhle měřítku.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Mapy

Příspěvek od Grunt »

Přesně tak. Shocart mám jednu mapu a nevím jestli je to lokací nebo se jim to zrovna nepovedlo, ale ze všech co mám mi přijde nejméně přehledná a strašně přeplácaná. Mapy KČT jsou u nás asi to nejlepší co se dá sehnat. Bohužel jak název napovídá, jsou vhodné na turistiku podél značených cest. Povedlo se mi jednou omylem ze značené cesty sejít a pak jsem ji podle té mapy hledal abych se na ni znova dostal, ale bez šance. Takže na turistiku za dostatečně, k jiným účelům už míň.
Mám i jednu lokální mapu v měřítku 1:25000 a i když asi zabírá menší území a je o něco málo větší, je vytištěná po obou stranách a v podstatě v ní není rozdíl oproti 1:50000 od KČT. Teda jen v tom že je mnohem prázdnější a vzdušnější.
Mám tu i nějaké starší mapy od VKU Harmanec ze Slovenska a ty se mi líbili asi nejvíc. Bohužel jsou staré jak jochy a firma myslím zkrachovala.
Úplně nejlepší jsou na orientaci v neznámém terénu vojenské topografické mapy. Doporučuju mrknout na staré americké, ale třeba i Sovětské. Bohužel pochybuju, že jsou někde k dostání v aktuálních vydáních.
No a v neposlední řadě bych asi dodal, že pokud člověk jde po nějaké cestičce nebo turistické stezce, tak papírová mapa je asi fajn, ale stačí se ocitnou v lese a papírová mapa je v podstatě k ničemu
Lumberjack
Příspěvky: 101
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Mapy

Příspěvek od Lumberjack »

Tak nějak. Já mám zelený pětadvacítky od Geodézie a jsem spokojenej. Ale vše záleží na vkusu a potřebách každého soudruha. A hlavně dostupnosti daných map. Tyhle koupíš v každém knihkupectví, třeba s vojenskými už to bude složitější. Kamarád geolog si nechává na pobočkách Geodézie tisknout nějaké 1:10 000. Jsou hodně podrobné, ale jen černobílé a nebude to za sranda peníze. Já používal lesácké mapy. Mají super výhodu že zobrazují věkové rozlišení lesních porostů. Pokud s ní člověk umí pracovat, tak i v lese mimo cesty pořád ví kudy a kam protože pořád vidí rozdíl mezi porosty (holiny, tyčoviny, probírkovy porost...) Ale zase to není pro každého a ne každý si je dokáže obstarat. Dá se sehnat hodně ,,super map" ale to je pro dost malý okruh odborníků a nebo o ne malém úsilí.
Takže za mě každá běžná 1:25 000 bude dobrá.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Mapy

Příspěvek od Grunt »

Lumberjack píše: 15.05.2022 10:32 Ale zase to není pro každého a ne každý si je dokáže obstarat.
No tak na tohle bych zrovna zeptal. Kdepak se takové mapy „obstarávají“?

Jinak ještě k měřítku: Mapa 1:50000 by byla víceméně dostatečná. Moderní tiskové stroje dovedou tisknout čáry o síle lidského vlasu v různých barvách. Bohužel při tvorbě mapy existují nějaké normy jakou maximální síly můžou čáry a objekty, tak aby to přečetli i turisté důchodci. Proto třeba Shocart nemám rád. Je to jen změť silných čar. 1:10000, to už musí být jen prázdná mapa sem tam s barevným přechodem, ne?
Odpovědět