Mapy

Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Mapy

Příspěvek od MRAK »

Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: České obchody / eshopy

Příspěvek od MRAK »

Tak jsem si ten atlas objednal.
Pokud bude nekdo chtit, muzu kdyztak nejake oblasti nascanovat a hodit sem.
Rozlišení 1:50K je docela dobre stinovani a vrstevnice po 10m to je luxus.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: České obchody / eshopy

Příspěvek od Karlos »

OK tak sem pak soupni nejakou stranku v detailu at si muzeme udelat obrazek jak je mapa podrobna/detailni... myslim ze lokalita je uplne fuk. Dik.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: České obchody / eshopy

Příspěvek od Pepe »

Vypadá hodně dobře, až ti přijde tak ho hoď na váhu a postni sem kolik váží. Vypadá to, že nebude moc lehkej.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: České obchody / eshopy

Příspěvek od MRAK »

OK, zvážím. A jednu - dvě stránky sem hodím na ukázku.
Na nějaké tahání v batohu to nebude, ale pokud se dají stránky vyndavat jako ze šanonu (píší to tam), tak si do mapového pouzdra dáš vždycky jen těch pár listů, které aktuálně potřebuješ na naplánovanou trasu.

(asi si oskenuju všechny stránky a vytisknu si kopie, právě na to nošení ...)

Edit: pikačovina, oskenovat to celé - hážu na to bobek
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: České obchody / eshopy

Příspěvek od majsner »

Ad atlas: Tuhle jsem to očmuchával v obchodě (mají to v kdejakém supermarketu za podobný peníz) a moje poznatky jsou:

- je to klasický A4 šanon se 4 oky, vevnitř A4 listy map a různých keců okolo a jedna košilka na odnesení listu na výlet, celé v kartonové krabici
- vzhled a obsah je stejný jako na mapy.cz (obojí je od Shocartu), což má svá pro i proti (oproti KČT to má některé příjemné drobnosti navíc, ale celkově mi přijdou mapy KČT lepší
- jako primární atlas pro případ rozpadu je to dobré za předpokladu, že si to někde zakopete nebo budete mít doma, nosit se to s sebou nedá a není to ani moc odolné vůči povětrnostním vlivům, navíc se při častém použití protrhají dirky v listech
- se skenováním bych se netrápil, je toho hrozně moc, mám k dispozici celou ČR turistickou 1:25k v el. formě v libovolném formátu, ale je toho několik GB (kolik přesně upřesním večer), takže pokud o to někdo má zájem a vymyslí rozumně pohodlný způsob, jak to nasdílet (nebudu to kouskovat po X MB, aby to prošlo mailem nebo různými sdílecími servery), nechť se ozve přes SZ

Závěrem: nekoupil jsem si to. Jako rozumnější a použitelnější řešení považuji malý autoatlas 1:100k formátu A5, který strčíte do voděodolné obálky a pak inkriminované oblasti, které Vás zajímají a v kterých se hodláte pohybovat, vytisknout z el. verze co největší (A1, A0) a opatřit úpravou proti vodě (laminace, průhledná lepící páska). 1:50k je totiž na nějaké vážné použití pořád dost málo.

/edit: Tak turistická mapa ČR 1:25k má 2,5 GB (viz výše). Je to ve formátu ozfx3 (Ozi Explorer), ale nebude to problém převést na cokoliv (jpg, tif, png...). Přikládám index.
Přílohy
index.jpg
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Mapy

Příspěvek od majsner »

Pro ty, kdo to ještě neznají: Vojenský geografický a hydrometeorologický úřad provozuje už pár let systém IZGARD. Má to krkolomné ovládání jako většina podobných aplikací provozovaných státem (katastr nemovitostí apod.) a člověk musí mít spoustu trpělivosti, aby se v tom vyznal, ale kdo si dá tu práci, obsahuje to spoustu užitečných informací (např. typy povrchů cest, porostu atd.). Turistickou mapu to podle mě nenahradí, ale je to zajímavý doplněk. Navíc se z toho dá s trochou cviku vyexportovat mapa do png a vytisknout v použitelné podobě.

K ovlávání: je třeba si najít a přiblížit zamýšlenou oblast až na úroveň měřítka zhruba 1:30k, pak se vlevo v panelu objeví možné vrstvy. Tlačítkem "i" se při nastaveném zamýšleném druhu objektu v nabídce vlevo zobrazují informace o objektu (les, silnice, železnice, řeka...).
Přílohy
izgard_nahled.jpg
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Mapy

Příspěvek od Karlos »

Majsner: dik za zajimavy odkaz.

All: netušíte někdo zda jde nějak elegantně stáhnout fotomapa treba ze Seznamu? (samozřejmě pouze pro osobní offline použití)
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Mapy

Příspěvek od B89 »

já sem si nedávno do telefonu stahoval turistické mapy pomocí:
http://mobac.dnsalias.org/
pomocí tohoto programu jde stahovat např. z
http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/ (je tam i podrobná mapa slovenska)
http://maps.google.com/?t=k (satelitní/letecké snímky...)
a další různé mapy světa...

jenom nevím jak to bude s použitelností na pc, asi to prohlížet např. přes tento program (http://www.oziexplorer.com/) ale nevím,nezkoušel sem to...
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Mapy

Příspěvek od majsner »

admin: A máš na mysli stáhnout nějak hromadně celou oblast (třeba celou ČR) nebo jen to, co si zobrazíš v prohlížeči? Pokud celou ČR, tak při nejvyšším rozlišení (přiblížení) to bude hrozný masakr (velikost dat). Tipl bych si několikanásobně víc, než turistická mapa ve stejném měřítku. Pokud chceš jen určitou oblast, kterou si najdeš v prohlížeči, tak je nejjednodušší printscreen, popř. funkce uložit v Google Earth, což je v podstatě to samé. Nebo zkus ten export z IZGARDu, mají tam i ortomapu (satelitní snímky).
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Mapy

Příspěvek od Karlos »

Jojo mel jsem na mysl celou CR. Nejake desitky GB dnes nejsou problem :)

Ono se to da udelat tak ze clovek jezdi po mape a pak si to stahne z docasne cache prohlizece ale nevyhoda je v tom ze ty jmena souboru jsou snad nahodila a tak je to problem seskladat... takove puzzle na dlouhe zimni vecery.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Mapy

Příspěvek od alibaba »

Mapy jsou dobre tak dnes a jasne polozit na to buzolu je asi ten nejspolehlivsi zpusob jak mapu obratit ---- jinak si vemte kruzitko a opiste si od vaseho sidliste ci budouciho ukrytu kruh so bude 20 km a pripravte vsi dobre boty a cele to prozkoumejte abychom mapu nepotrebovali ,tim nam odpada starost navigace ,nebot pri nejakem rozpadu nebudete cestovat a bude nebezpecno cestovat ,v zemich co se rozpadaji se daleko necestuje a mam plno pripadu ....


Nezapomenout na ten fenomen co se deje dnes ,ze severni pol se za jeden rok pohybuje k Sibiri o asi 60 km a je to tak zretelne ze tady nektera letiste prestavuji runway ,asi pohyb je vyrazny za nekolik let a Zem jako planeta muze si vymenit poly a ono se to nekolikrat stalo v minulosti....

Sachovani s mapou jsem videl poprve u skautu nekdy roku 1970 ,nez je soudruzi zakazali a ja se divil na co potrebuji mapy ,kdyz ja vse znam 20 km v okoli.....
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Mapy

Příspěvek od Maximus »

Dobrý mapový zdroj je zde:

http://mapy.mk.cvut.cz/

S dosti velkou mapovou "prohibicí" jsem se setkal v Rusku, kde sehnat podrobnější mapu v obchodě mimo Moskvu bylo téměř nemožné. Ani pracovníci Ruské akademie věd neměli k dispozici většinou lepší mapu, než jakou jsem si stáhl z mnou uvedeného odkazu.

(mají tam spoustu map všeho možného, vřele doporučuji !!!
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Mapy

Příspěvek od Josef »

Osobně preferuji mapové listy ne vázaný atlas. Jdou klást vedle sebe na zem a dávají tak lepší přehled např. při plánování trasy na větší vzdálenost a lépe se na nich měří. Na cestu sebou beru vždy jen potřebné listy a tím minimalizuji riziko poškození nebo ztráty ostatních.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Venet - evakuačný batoh

Příspěvek od goral »

Tak podle me staci autoatlas... Neni potreba presna mapa.
Je to preci jen nouzova mapa, ne mapa na plneni nejakeho ukolu. Pokud mas uz evakuacni trasu, tak ji tam hlavne nezakresluj a idelane mej neco obecnejsiho. S peti listama ktere na sebe navazuji, ses jasnej...
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Venet - evakuačný batoh

Příspěvek od alibaba »

Co takhle si nastelovat mapu v googlu a cele pretisknout na tiskarnice ????
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: Venet - evakuačný batoh

Příspěvek od Ježura »

goral píše:Tak podle me staci autoatlas... Neni potreba presna mapa.
Je to preci jen nouzova mapa, ne mapa na plneni nejakeho ukolu. Pokud mas uz evakuacni trasu, tak ji tam hlavne nezakresluj a idelane mej neco obecnejsiho. S peti listama ktere na sebe navazuji, ses jasnej...
Tak to bych řekl že přesná mapa je důležitá.Pochybuji že najdeš v autoatlasu pramen vody 100 metrů od silnice. Navíc trošku poznat reliéf terénu taky není úplně od věci. Pokud používám na čundru mapu tak určitě doporučuji 1:50000 od KČT(Klub českých turistů). Tam je prakticky vše co potřebujeme.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Mapy

Příspěvek od goral »

me uvazovani co se tyce map:
Postupuju podle toho co mam nadrilovane. Nouzova mapa nemusi byt podrobna, opravdu staci automapa atp. Rekneme ze muj nouzovy prostor je vzdaleny 100-150km. To znamena pri kladu KCT zelenych map 5 listu. Pokud clovek mysli trosku "what if", musi nakoupit tech map vic. I za predpokladu ze by mel v nouzovym prostoru uz predem schovany mapy okoli, je potreba mit tech map vic. Ani ne kvuli zmene trasy, ale spis kvuli zajeti, ztrate zavazadla. Pokud bych nekoho pronasledoval a povedlo se mi ziskat jeho zavazadlo s mapama, kde ma 5 na sebe navazujicich listu, tak si usetrim cas a udelam uzaverky u posledniho listu ze. Nedejboze kdyz by byl dany clovek debil a psal si do ty mapy...
Navic pokud mas jen presny mapovy podklady k ceste, co se stane kdyz ses nucen jit mimo mapu (ztratis se, je tam nejaka prekazka atd...)?

Pak mi to vychazi pocetne. Jedna KCT mapa ma 100g (pred chvili vazeno). 10 listu (spis i 15, pokud ma tva zakladni trasa 5 listu) je uz kilogram...
Prvni autoatlas (CR) po kterem sem sahnul ma 300g a verim ze bych se dostal i niz.

Postup podle hrube mapy neni az tak slozity jak by se mohlo zdat. V CR jsme zparchanteni podrobnyma mapama.. ale na co? bez problemu se da jit nekam podle autoatlasu. Vidim tam kde jsou lesy (=skryt). V lese si vodu najit dokazu vzdycky. A pramen? Z neznamyho bez dezinfekce stejne nepiju....

Tot muj nahled na vec. Asi mozna zbytecne zeleny, ale mam to tak nauceny :)
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Mapy

Příspěvek od Venet »

Vynikajúci je turistický autoatlas v 1:100 000. Sú tam ubytovne, chatky, pramene, turistické chodníky, hrady zámky jaskyne, proste všetko potrebné. (mám doma aj SR aj ČR)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Mapy

Příspěvek od Karlos »

Souhlas turisticky autoatlas jsem si koupil tyden zpet v Tescu za 400kc a opravdu me docela nadchl, je to takova rozumna kombinace autoatlasu a turistickych map. Jedine co mi tam trochu chybi pro pripadne presuny jsou vrstevnice, ale jsou tam alespon koty vrcholu...
Odpovědět