GPS navigace

Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Re: GPS navigace

Příspěvek od Ježura »

Jenom doplním... kdysi dávno jsem v excalibur army narazil na takovou velmi šikovnou věcičku... samozřejmě že jsem to musel vzít. Měří v 6 měřítkách... pokud si dopočítáte tak vlastně v jakémkoliv see dopracujete k číslu
Říkam tomu kurvímetr pro představu:
http://www.ikup.cz/item.php?id=539122#image
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: GPS navigace

Příspěvek od Kocour »

přírodní ježek píše:Říkam tomu kurvímetr...
Tohle se za komunismu dalo přivézt z Ruska a skutečně se to jmenovalo курвиметр.

Dělal jsem s tím pokusy, ovšem schopnost odvodit přesně délku trasy je závislá i na měřítku mapy. Pokud je mapa nějakého menšího měřítka, nejsou menší zákruty cest vůbec patrné, takže se může udělat i dost velká chyba (když například silnice zdolává nějaký svah v serpentinách. Chce to i určitý kvalifikovaný odhad podle charakteru terénu v dané oblasti, jakým korekčním součinitelem naměřenou hodnotu vynásobit. Pokud je v mapě kilometrová síť, dá se celkem slušně vzdálenost odhadnout i počítáním čtverců s uvážením, jakou část čtverce cesta protíná. Zkoušel jsem porovnávat počítání čtverců s kurvimetrem a se vzdáleností odečtenou z autoatlasu a přínos kurvimetru se mi nejeví zvlášť významný. Ona je to docela piplačka přesně objet nějakou delší trasu. No, a pokud zkušenému turistovi vyjde odhadem 35 a kurvimetrem 32 km nebo něco na ten způsob, tak ten rozdíl je nevýznamný.
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: GPS navigace

Příspěvek od Dan.te »

Zrovna ten kurvímetr začali prodávat z zeleným sportu :D
http://www.zelenysport.cz/skola-vola/ddr-kurvimeter-78
ddr_kurvimeter.jpg
ddr_kurvimeter.jpg (24.92 KiB) Zobrazeno 38859 x
Lucifer
Příspěvky: 2
Registrován: 26.11.2012 11:18

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od Lucifer »

MRAK píše:Ano, je pravda, že GPS na mobilu funguje jen když jede net.
Takže po kolapsu samozřejmě nevhodné - jen jsem to uváděl jako možnost ....

Jinak by mělo GPS fungovat jako přímač a satelit jako pemanentní vysílač ... tak tomu rozumím já.

Tohle by mohlo být docela dobré :-)

http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/m ... p-62s.html

Nemáš pravdu, modul GPS v telefonech funguje nezávisle na přítomnosti signálu operátora, tedy GPS v telefonu je možné používat i při FLIGHT MODE nebo dokonce při absenci SIM.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od dracekvo »

Mrak asi používá online mapy a ty bez netu nejedou. Je potřeba, pokud to umožňuje SW, je postahovat do offline modu, nebo používat čistě offline mapy.

necituj predchozi prispevek... goral
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: GPS navigace

Příspěvek od maci »

Stahni si na androida Navigator. Ten je zdarma. Vyzkoušeno na cestě ČR-Chorvatsko-ČR.
goofix
Příspěvky: 38
Registrován: 28.06.2012 9:56

Re: GPS navigace

Příspěvek od goofix »

Vetsina mobilu miva asistovanou GPS - takze telefon si nejdriv pokeca se siti, zjisti pribliznou polohu a podle toho se pripojuje na satelit. Zalezi jak je to delane ale bud potrebuje internetove pripojeni nebo jen GSM.
Takze bez signalu se bud nechyti vubec a nebo mu par minut bude trvat najit GPS signal.
Aspon to je moje zkusenost...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: GPS navigace

Příspěvek od dracekvo »

To je jen pro to, aby se urychlilo nalezení polohy GPS. Bez mobilního signálu to jen trvá dýl jak už jsi napsal, ale rozhodně to není podmínka pro funkci GPS.
Hlavně pro nalezení prvotní polohy je potřeba lepší signál než potom k jejímu udržení. Takže se může stát, že tam kde běžně signál GPS míváte nemusí se nově zapnuté zařízení nalézt.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: GPS navigace

Příspěvek od maci »

Cestou jsem měl datový roming zakázaný a navigace fungoval rychle a bez závad. Stačí to jen zkusit.
merlog
Příspěvky: 27
Registrován: 12.01.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: GPS navigace

Příspěvek od merlog »

Myslím, že přemýšlet o GPS v době PA je nesmysl. I pokud by nechali satelity aktivní pro příjem signálu, tak po několika měsících bude chyba v poloze tak velká, že navigace bude k ničemu.
Jediná užitečnost v mapových GPS zařízení by byla, že budete mít mapové podklady v kompaktním zařízení.
Dneska není v podstatě jiná možnost, než outdoor navigace od Garminu.
znak
Příspěvky: 1
Registrován: 21.01.2013 0:57
Pohlaví: muž

Re: GPS navigace

Příspěvek od znak »

1) satelity jsou ovládáné ze země
2) v případě přerušení komunikace se zemí se dokážou řídit asi rok samy
3) přesnost je stále stejná (plus-mínus průměrná hodnota, podrobnosti netřeba rozepisovat ~ nezajímavé)
4) když by si někdo umanul, tak "veřejnou GPS" vypnou a poběží pouze vojenská. (ano, ty satelity vysílají mnohem víc věcí...)

5) do mobilu třeba tomtom nebo iGo, ty nepotřebují tahat data.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: GPS navigace

Příspěvek od štaflík »

iPhone 5 je celkem zajímavý tím, že má brouka nejen pro GPS, ale i Glonass. Ale zatím jsem tam nedal (nehledal) aplikaci, která by uměla rozlišit/porovnat/zprůměrovat oba systémy.
merlog
Příspěvky: 27
Registrován: 12.01.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: GPS navigace

Příspěvek od merlog »

Jeden základní test na GPS v mobilu. Vyzkoušet, za jak dlouho a jestli vůbec se chytne v off-line režimu (režim letadlo).
Nokie E52 a E90 po asi 15 min. poluhu najdou.
Samsung Omnia 2 - ani ťuk.

Některé mobily prostě vypnou radiovou část, které je GPS čip součástí. Např. nefunguje ani bluetooth...

Já osobně myslím, že pro dobu PA je elektronika trochu zbytečná. Musíme si po pravdě přiznat, že nás jen v myšlenkách děsně baví, jak budeme chodit po prázdném světě s fungující GPS :-D (berte s nadsázkou).
Mně se zdá být nejlepší PA zařízení Nokia E90. V uzavřeném stavu malý displej, který celkem šetří energii s fungující GPS i bez SIM karty a v otevřeném stavu malý počítač s QWERTY klávesnicí.
Za jednu z nejdůležitějších aplikací považuji programovací jazyk Python S60. Přímo v mobilu jdou psát a spouštět programy, které si člověk může vyrobit na míru.

Jsem se rozkecat a asi taky trochu off-topic. No třeba to tu trochu ožije.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: GPS navigace

Příspěvek od Josef »

No, já nemám k GPS v mobilu důvěru a raději dávám přednost odděleným přístrojům. Asi k tomu rozhodnutí došlo po přečtení knížky Tři svíce za budoucnost (kde se probírají různé situace, které by mohly teoreticky nastat). Jak se ukazuje, záleží totiž jen a pouze na operátorovi, zda a kdy provede nějakou aktualizaci firmware ve vašem mobilu. Aktualizace software může být různá. Primárně odstraňovat chyby a záseky v programu nebo umožnit získat operátorovi potřebné informace pro další vývoj a rozvoj jeho technologie. Když půjdeme do hloubky (čistě teoreticky) by to mohla být aktualizace třeba v tom smyslu, aby při každé "udržovací" relaci mezi mobilem a stacionárním vysílačem mobil odesílal i aktuální GPS polohu nebo dokonce prošlou stopu od okamžiku ztráty spojení po jeho znovunavázání. Řekněme, že prozatím jen pro interní potřeby operátora související s průzkumem pokrytí a silou signálu. A je možné, že se o takové aktualizaci ani nikdy nedozvíte. Ale já netoužím sdělovat operátorovi tajná místečka, kam chodím v lese na houby...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: GPS navigace

Příspěvek od Hohepa »

Jo jo zásadně souhlasím co funkce to přístroj.
Když mě klekne Garmin , pořád mám ještě funkční starou Nokii a mohu se dovolat pomoci.
Když mi klekne "chytrej mobil" s GPS tak ani nevím kde jsem a ani nemohu zavolat pomoc.

A navíc jak řekl klasik " K čemu mám mít chytrej telefon, když mě stejně volaj jen samí blbci." :D
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: GPS navigace

Příspěvek od Wolf »

Tohle je nějaký divný vlákno a takových nepřesností a omylů v něm... Ale asi je to daný stářím těch příspěvků.
Dost se tu motá a přitom je potřeba striktně rozlišovat:
GPS - satelity, co přijímači řeknou "Tvé souřadnice jsou..." a tím to končí. Zdarma, bez účasti operátora, ale s účastí americké armády, která si to časem může rozmyslet.
Mapové programy / elektronické mapy - na nichž přístoje zobrazují polohu získanou z GPS. Pak je samozřejmě otázkou, odkud se mapy berou, zda je má zařízení uloženo v sobě, nebo jestli si je stahuje dle potřeby z internetu, což je samozřejmě přes operátora a placené. Programy mají velmi rozdílné schopnosti. Některé (jako třeba Google Maps) jsou (téměř) pouze online, jiné jsou zcela autonomní a poslouží i při nedostupnosti GPS. Potenciál vidím v tom, že lze mít postahováno elektronických map, kolik se vám zachce, kdyby byly náhodou někdy potřeba. Většinou neumožňují navigaci po silnících, neboť mapový podklad je jen obrázek a program neví, co z toho jsou silnice, natož kam vedou.
Silniční (auto)navigace - ať už ve formě samostatného zařízení nebo programu běžícího v mobilu. Použitelné pouze na silnici, ježdění po silnicích jsou zcela přizpůsobeny, pokud jste mimo silnici, myslí si, že mají k dispozici nepřesnou polohu a snaží se vaši pozici zakreslit na nejbližší silnici. Jejich mapy nejsou obrázky, ale vektorová mapa se sítí silnic, cest a adres a dalšími podpůrnými informacemi, takže vás mohou samy navigovat odněkud někam po silnicích a cestách, pokud je znají. Pro PA a outdoorové účely celkem k ničemu.
Elektronický kompas - mám zkušenost jen z mobilů, kde dokáže být relativně přesný, pokud ho umíte zkalibrovat, což se provádí velice triviálním provedením určitého pohybu telefonem v prostoru ve chvíli, kdy se kompas využívá.

Nicméně, divím se, že tu ještě nezaznělo jméno výborné mapové aplikace do mobilů s Androidem. Locus (odkaz vede na verzi zdarma, k dispozici je i placená tuším kolem 100 Kč bez reklam)
Vyvíjí ji nějakej Čech a mezi podobnýma aplikacema je tuším jedna z nejlépe hodnocených. Hromady funkcí a online zdrojů dat, jdou ukládat do offline, různě po internetu nebo s použitím příslušných softwarů jdou stáhnout vlastní mapy z libovolných online webových podkladů ve vybraných měřítkách, pokrývající oblasti dle vlastního výběru. Myslím, že zvládá i všelijaké souřadnicové systémy. Autor každopádně rád přidává další a další funkce a je otevřen návrhům.

Samozřejmě, jak už zaznělo, papírová mapa a buzola jsou nenahraditelný, ale chytrý telefony dost z nás u sebe má a mít v nich k dispozici GPS + mapy + silniční navigaci je rozhodně příjemný bonus.
Navíc si myslím, že v mírnějších formách rozpadu (války, destabilizující záležitosti krátkodobějšího charakteru) mobil odepsanej nebude. Viz třeba teď Sýrie a tak.

Osobně jsem dost zvědavej na to, jak se vyvine Galileo (evropskej systém satelitů alternativní k americkýmu GPS a ruskýmu Glonass). Nevíte někdo, kdo ho bude mít pod palcem a kdo případně bude rozhodovat o přidání umělé odchylky a podobných záležitostech?

Edit: Z outdoorových GPS navigací bych pro PA potřeby uvažoval zásadně jen o těch, co zvládají GPS i Glonass současně. Výhoda je jasná - nezávislost na jediném zdroji dat. Garminy eTrex 10 (nemapová) /20/30 (mapový) prý krom toho zvládnou i budoucí Galileo, což je paráda, protože 3 různý zdroje dat o poloze, to už je slušná šance, že nepřijdeme o všechny. O zvýšené přesnosti nemluvě.
Uživatelský avatar
El Carlos
Komerční
Příspěvky: 21
Registrován: 20.07.2017 22:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: GPS navigace

Příspěvek od El Carlos »

Netuší někdo, jak dlouho se satelity (např. GPS) udrží na orbitě bez zásahu člověka? Aby nám místo dat nepadaly na hlavu už třeba po půl roce od začátku konce.
Co všechno jsme již lyofilizovali - http://1url.cz/@lyofilizace
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: GPS navigace

Příspěvek od bivoj »

Když už tady honíš příspěvky exhumací starých témat (jako každej druhej nováček), tak si o tom laskavě nejdříve něco přečti:

https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System

Na netu jsou tuny odpovědí na tu tvoji otázku... A především, vzhledem k tomu, že GPS je Americký VOJENSKÝ systém, tak jak by dopadla jeho globalní funkčnost v případě začátku nějakého průseru, můžeš odvodit i empiricky.

EDIT - fakt se mi to zdá, že máš v podpisu odkaz na komerční web? Tsss tsss tsss....
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Algernon
Příspěvky: 19
Registrován: 29.06.2017 19:01

Re: GPS navigace

Příspěvek od Algernon »

El Carlos píše:Netuší někdo, jak dlouho se satelity (např. GPS) udrží na orbitě bez zásahu člověka? Aby nám místo dat nepadaly na hlavu už třeba po půl roce od začátku konce.
Vzhledem k výšce oběžné dráhy - přes 20 000 km (údaje na wiki se nám nějak nesejdou, viz třeba EN a CZ):
http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Pos ... ce_segment
http://cs.wikipedia.org/wiki/Global_Pos ... BD_segment
(„Orbiting at an altitude of approximately 20,200 km“, CZ verze „Družice obíhají ve výšce 20 350 km nad povrchem Země“)
...tam ty družice budou „viset“ zcela spolehlivě ještě nějakou tu tisícovku roků po tom, co to lidstvo jako organizovaná společnost zabalí (případně i se svou existencí).

Jinou věcí bude reálná životnost družic - nicméně pro naše víc než dostatečná... Problémem spíše bude nejspíše s časem „po exitu“ klesající přesnost systému, třeba viz tohle:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Global_Pos ... AD_segment
...srovnejme si to s tímto, aneb znalost dráhy satelitů... „Efemeridy jsou predikované polohy družic na oběžných drahách. Protože se pohybují po téměř kruhových, mírně elipsovitých drahách velkou rychlostí a ve velké vzdálenosti od Země, jsou jejich dráhy stabilní a dobře matematicky popsatelné. Přesto se vlivem kolísání tíhových sil Země, Slunce a Měsíce a sluneční jaderné aktivity jejich dráha mírně mění.“ Když už nikdo nebude predikovat, budeme mít k dispozici poslední data o skutečných drahách družic.“
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: GPS navigace

Příspěvek od kregan »

Pokud by jste měli někdo zájem navštívit přednášku dr. Pertlíka z pražské centrály GSA o navigačním systému Galileo tento čtvrtek od 18:00 na VŠE tak mi dejte vědět do SZ.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Odpovědět