GPS navigace

Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

GPS navigace

Příspěvek od Pepe »

Odděleno z vlákna Eschaia - zavazadlo

Ano o GPS uvažuju, co byste mohli doporučit? Mám dobré reference na Foretrex 301 např., ale docela mi vadí, že nemá mapy.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od alibaba »

Je tezke doporucovat model a kdyz jdu do nejakeho obchodu co prodava automobilove soucasky spise najdu GPS co se specializuje na mesta a ma mapy mest a kdyz jdeme do nejakeho obchodu co se specializuje na horalstvi tak bude mit spise GPS co se specializuji na hory a rokle jedno GPS se mi nezda nic moc a to golfove GPS co ma zabudovane golfove hriste a ty diry a automaticky to vypocitava vzdalenosti tech der na Golfu jinak GPS mame na tez iPodu co jasne ma internet a tak muzeme i z lesa se napojit na internet a jasne mi jsme jeli s autem podle GPS a necha se najit bez problemu clovicek zijici ve meste a na vesnici .....

Jinak Americani cpou Gps do kazde bomby a jsou takove co klouzou asi 80 mil a tak se vypousti daleko od cile a bomba tam doklouze no letadlo treba 80-100 mil muze letet od cile a vypoustet bomby....
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od MRAK »

Hodně novejch mobilů už má GPS zabudovaný - iPhone, Nokie, Motoroly ...

Dobré odolné GPS mývá Garmin. (kamarád co byl u Francouzké Cizinecké Legie používal Garminy v džunglích afriky, stejně jako na pouštích)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od alibaba »

Nejsem expert ,ale fuguje GPS na telefone nezavisle? Jako kdyz nezaplatite telefon tak to nekdo odpoji, tedy funguje to pouze kdyz platite jako treba internet na iPodu ....???

Pro nase ucely GPS nam musi fungovat nezavisle a ja nevim ted jestli satelit vysila sigmal ,nebo GPS, ale kdyz tam dam baterky a zapnu jej napoji se to na satelit ......
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od MRAK »

Ano, je pravda, že GPS na mobilu funguje jen když jede net.
Takže po kolapsu samozřejmě nevhodné - jen jsem to uváděl jako možnost ....

Jinak by mělo GPS fungovat jako přímač a satelit jako pemanentní vysílač ... tak tomu rozumím já.

Tohle by mohlo být docela dobré :-)

http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/m ... p-62s.html
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od MRAK »

Nebo za pár peněz tohle:

http://www.garmin.cz/produkty/outdoor/n ... rex-h.html

a pořádnou mapu k tomu
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od Maximus »

Zas až tak striktně neplatí. Rozdíl je v tom, jestli má telefon v sobě klasický GPS modul (není jich až tak málo, jako třeba v mém HTC :) ) a nainstalovaný nějaký navigační software (pak nic stahovat nepotřebuje a funkce A - GPS jde vypnout - v tomto případě by stahování dat sloužilo jen k rychlejšímu naběhnutí navigace), nebo má telefon jen fukci A-GPS, kdy musí mapové podklady stahovat z netu (což je pro survival nanic).

Nevýhodné je to, že mobily s GPS mají menší výdrž a odolnost než specializované turistické navigace (dá se to částečně řešit zodolňujícími obaly a šetřením baterky mobilu - přepnutí do fly módu či zapínáním jen občas). Turistická navigace Garmin je klasika, po tom co přestala produkce Magellanu, tak získal Garmin v podstatě monopol . Samozřejmě to neplatí pro autonavigace, což je jiná záležitost.

Z vlastní zkušenosti ale vím, že některé modely autonavigací od Garmina jdou docela dobře používat i pro turistiku (protože mají například delší výdrž na baterie než je běžné u ostatních autonavigací) a v kombinaci s TOPO Czech (vychytaná turistická mapa 1:25000) jsou opradu dobře funkční. Obecně je důležité, aby dotyčná autonavigace uměla vypnout statickou navigaci, která funguje tak, že při rychlosti pod 4km/h je aktuální poloha zafixována na místě, takže se navigace tváří, jako by nefungovala (vhodné do auta, ale pro turistiku nepoužitelné).

Jenom mám pocit, že GPS systém zas tak autonomní není. Přesnost výpočtu polohy velmi záleží na přesném času v systému a ten je pokud vím závislý na synchronizaci z pozemních středisek (je možné, že nějaký záložní systém bude i na palubě satelitu, ale asi výsledky nebudou tak přesné).
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od MRAK »

Myslím, že slušná papírová mapa a klasická busola - to je klasika a tutovka.
Práce s mapou a busolou je jednoduchá, a každej kdo se chce pohybovat v terénu by se jí měl naučit.

Já jsem ročník 1970, takže ve škole jsme měli branou výchovu, spoustu pochodových cvičení a lekcí , co dělat, až nás zlej imperialista napadne. Hodně toho bývalo i na pijonýrských táborech. Když si člověk odmyslí ty propagandistický kecy, tak si stát docela slušně připravoval občánky na přežití. Příprava na atomovou válku sice trošku naivní (plynová maska+pláštěnka+igeliťáky na nohy a ruce) , ale základní pravidla první pomoci a práce s mapou a busolou jsem si z toho odnesl. 8-)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od alibaba »

Toto je vlastne asi pro infornaci ,ale je znamo pokud lidi byli omezeni na konsky potah a sem tam zeleznici malo lidi se pohybovalo vice nez v okruhu 12 mil kolem sveho obydli a to se necha snadno poznat tak, ze vlastne vime kde jsme a GPS nam pripada jako smesna a zbytecna hracka ...


Ted je otazka kam asi za den dojdeme za 4 hodiny dojdeme asi 20 km, kdyz se nebudeme moc flakat .....
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od MRAK »

Jiná situace bude, když jdeš sám - jiná zase, pokud máš rodinu, děti atd.
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od majsner »

GPS navigaci, pokud s ní někdo počítá, doporučuji jednoznačně nemapovou, co nejjednodušší s monochromatickým displejem a co nejodolnějším tělem, pokud možno na tužkové baterie. Musí to pouze zobrazit vlastní polohu. Elektronické mapy na barevném displeji jsou nesmysl, jednak to má naprosto nepoužitelný poměr spotřeby ku užitné hodnotě, druhak je to vždy na úkor odolnosti a pohotovosti použití. Papírová mapa nic nežere a neprobíhají v ní chemické procesy, které by ji za pár let znehodnotily.

/edit: A ještě jsem zapomněl na třetí aspekt, že všechna elektronická zařízení jsou dnes konstruována, sáhodlouze testována a vyráběna tak, aby vydržela 2 roky a pár měsíců, pak umřou. Pokud něco vydrží déle, jedná se o chybu.
Uživatelský avatar
hanpari
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Velká Morava

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od hanpari »

majsner píše:Nejen nové vlákno, ale rovnou celé nové téma s názvem Navigace. To bude obsahovat vlákna GPS, mapy, improvizované určování polohy apod.

GPS navigaci, pokud s ní někdo počítá, doporučuji jednoznačně nemapovou, co nejjednodušší s monochromatickým displejem a co nejodolnějším tělem, pokud možno na tužkové baterie. Musí to pouze zobrazit vlastní polohu. Elektronické mapy na barevném displeji jsou nesmysl, jednak to má naprosto nepoužitelný poměr spotřeby ku užitné hodnotě, druhak je to vždy na úkor odolnosti a pohotovosti použití. Papírová mapa nic nežere a neprobíhají v ní chemické procesy, které by ji za pár let znehodnotily.

/edit: A ještě jsem zapomněl na třetí aspekt, že všechna elektronická zařízení jsou dnes konstruována, sáhodlouze testována a vyráběna tak, aby vydržela 2 roky a pár měsíců, pak umřou. Pokud něco vydrží déle, jedná se o chybu.

Musím se přiznat, že mne překvapuje, že řešíte GPS. Proč by měla v PA světě fungovat GPS? Nebyla by vhodnější mapa a nebo atlas? Naopak bych doporučoval spoléhat se na jakoukoliv elektroniku co nejméně.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

GPS

Příspěvek od Maximus »

Buzola a mapa jsou samozřejmě základ, ale pro některé scénáře kolapsu či při nějakých "lokálních" kartastrofách rozhodně lze počítat s funkční satelitní navigací.

Sem tam vydražím na ebay malé knoflíkové kompasy na šňůrce (za přibližně 20kč za kus), který dávám na zipy různých batohů a batůžků místo původních šňůrek. Jen tak pro jistotu :).
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Eschaia - zavazadlo

Příspěvek od Pepe »

Á... další ebay maniak :D A GPS se určitě hodí, a jedna z těch jednoduchých je právě garmin foretrex, používaná US army. Jdou tam nahrát určité lokace (body) a k nim vás pak bude GPS směrovat, např. zakopaná schránka, hypermarket...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: GPS navigace

Příspěvek od Josef »

GPS bude po mobilech a internetu další ze služeb, která nebude fungovat. Myslím, že jsou rozumnější investice, třeba do dobrého ručního nářadí (http://drevorezba.cz/kategorie.aspx?kat ... gorie=4438), vaše rozhodnutí ocení i generace po vás. (A co práce to nadělá, dokonce bez elektriky - teda, když to nezapomenete chytit rukama.) :lol:

Mimochodem, obecně bych se velkým obloukem vyhnul všemu, kde je uvnitř mikroprocesor. V něm je nahraný firmware. Když se firmware "nakousne", je po funkci a dá se to nanejvýš tak zahodit. K nakousnutí může dojít záměrně - např. tak že výrobce nahrál do firmware záměrně časově limitované "kurvítko", aby vyřadil přístroj po několika letech z provozu a zajistil si odbyt nových výrobků. (Běžná praxe dnes u tonerů tiskáren, které žádají výměnu, aniž by byly vůbec použity či spotřebovány. Výrobce se hájí vypršenou skaldovatelností.) Jinou, dosti častou příčinou havárie je "smrt v digitální agónii". Většina přístrojů nemá skutečný vypínač který fyzicky odpojuje baterie. Postupné samovybíjení baterií (zejména akumulátorků), je velmi záludné. Procesor je stále napájen, jakmile klesající napětí poklesne asi pod polovinu původní hodnoty, dochází ke stavu, kdy se začnou obvody procesoru nestandardně zakmitávat. Baterie odchází velmi pomalu a tak se v takové situaci jen otázkou času a počtu náhodných kombinací, kdy si procesor sám svůj firmware přepíše totálními nesmysly. Rada je jediná - vždy z přístroje vytahovat baterky. Jinak po roce zjistíte, že baterky jsou vybité a že po vložení nových se přístroj chová prapodivně, jako by se zbláznil. Ale pokud něco od elektroniky pro období budoucí kupovat, tak analogovou klasiku -takovou, která má funkční "hlavní vypínač", nejen takové to tlačítko s čárkou.
Naposledy upravil(a) Josef dne 10.03.2011 11:54, celkem upraveno 3 x.
jigssaw
Příspěvky: 164
Registrován: 13.01.2011 20:39

Re: GPS navigace

Příspěvek od jigssaw »

To si nemyslím satelity vydrží samostatně pracovat dost let.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: GPS navigace

Příspěvek od Josef »

Satelity ano, ale jejich provozovatelé mají někdy tendence po sobě řádně uklidit. Čert když už nemůže uškodit, aspoň zasmrdí.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: GPS navigace

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Životnost satelitu je tak 5-10 let.
ALE satelity prakticky neustále pomalu padají k zemi.
Proto musí mít vlastní motory a čas od času se musí dostat zpátky na své místo.
Ale satelit neví, jak se dostat zpátky na své přesné místo, tohle ovládá pozemní středisko.
Stačí, aby se několik satelitů přetočilo o 45 stupňů a bude to ukazovat kraviny.
Myslím, že na čím nižší oběžné dráze satelit obíhá, tím více ho zem přitahuje a tím rychleji padá.
Obávám se (ale nemám to ničím potvrzené), že bez řízení ten systém bude fungovat tak 1-2 roky :?

Automap se bude všude válet dost a kompas si vždycky sestavíte.
VIP budou mít mapy s vyznačením důležitých zdrojů surovin.

Edit:
Podle textu v odkazu jsou nejvíce brzděny družice s nižší oběžnou drahou.
http://fyzika.jreichl.com/index.php?sek ... &page=1003

A s přihlédnutím k faktu, že družice GPS obíhají ve výšce 20 200 km a mají vlastní atomové hodiny, se mohu s odhadem doby jejich fungování bez údržby plést. Dost možná vydrží i 4-5 let PA.
golfík
Příspěvky: 41
Registrován: 27.01.2011 20:19

Re: GPS navigace

Příspěvek od golfík »

Pokud si neplatíte u mob.operátora internetové připojení,tak navigace v mobilu je celkem na prd.Naivně jsem si myslel že to funguje stejně jak u samostané navigace,že je to zdarma, :lol: ale ouha taková cesta 30km a zpátky mě vyšla ve výpisu od operátora na šest stovek. ;)
phoque
Příspěvky: 4
Registrován: 30.03.2011 11:52

Re: GPS navigace

Příspěvek od phoque »

golfík píše:Pokud si neplatíte u mob.operátora internetové připojení,tak navigace v mobilu je celkem na prd.Naivně jsem si myslel že to funguje stejně jak u samostané navigace,že je to zdarma, :lol: ale ouha taková cesta 30km a zpátky mě vyšla ve výpisu od operátora na šest stovek. ;)
Stačí v nastavení navigace vypnout funkci zpřesňování polohy přes datové přenosy, tím se bude vužívat jen vestavěná A-GPS v telefonu, která má sice pomalejší náběh a menší citlivost, ale funguje naprosto zdarma a pro cestu autem plně postačuje.
Odpovědět