Česká hra HROT (2021)

Odpovědět
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 685
Registrován: 16.10.2018 22:26
Pohlaví: muž

Česká hra HROT (2021)

Příspěvek od Maric »

Hra je zasazena do alternativního socialistického Československa, konkrétně do Prahy roku 1986. Od podobných retro akcí se liší svou temnou depresivní atmosférou, kterou umocňuje i povedené grafické zpracování a jeho stylizace. Vybočuje také různými detaily, v každé mapě bude nějaký jinde neopakovaný prvek.

Klasická hratelnost i vibrace romerických stříleček z devadesátek s adekvátní hranatou retro estetikou v hnědé paletě. Nechybí brokovnice, samopal vzor 13, tarasnice i přísně tajné experimentální sovětské zbraně na baterky (například vypouštěč kulového blesku). Dojde-li střelivo, vždy je po ruce srp a kladivo. Ručně tvořené levely inspirované skutečnými lokacemi s důrazem na dobové detaily. Každý level obsahuje socialistické krámy, které jsou dnes k vidění už jen v museu nebo u babičky na půdě. Splachující záchody a zničitelné žárovky. Vlastní engine napsaný v Pascalu zdárně napodobující devadesátkové softwarové renderování s rozkostičkovanými texturami a poskakujícími polygony.

Oficiálni trailer: https://www.youtube.com/watch?v=FX2oINMwoJk

Vývoj hry má na svědomí jediný člověk.
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Česká hra HROT (2021)

Příspěvek od richard.r »

Maric píše: 19.02.2021 23:40 Vývoj hry má na svědomí jediný člověk.
Koukám na to, a říkám, pěkný estetický, hnědý, jak má být (Quake engine //id tech 1). Kolega mě pak vyvádí z omylu, že to není Quake, že si autor daný engine naprogramoval sám, v Packalu(!!!)

Tak nevím. PC hráči stárnou, kidové hrají na mobilech. Retro arkádoidní indie PC hry jsou v kurzu... třeba nedávný Wrath: Aeon of Ruin, nebo Arcane Dimensions (obojí je Quake!) Budu muset na ten Hrot kouknout ještě jednou, pozorněji...
pracintl
Příspěvky: 350
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Česká hra HROT (2021)

Příspěvek od pracintl »

Mně to na první pohled připomíná engine Dooma
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 3567
Registrován: 03.09.2012 18:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Česká hra HROT (2021)

Příspěvek od bivoj »

Ježíš... to vůbe ne! Nepřipomíná. DOOM byl 2,5D, nebyl to nikdy pravý 3D. HROT fakt vypadá jak na enginu QUAKE - viz perspektivně správné pohledy nahoru a dolů... (a ne jako třebas v Dark Forces...)
Sic semper tyrannis.
Uživatelský avatar
richard.r
Příspěvky: 72
Registrován: 06.02.2016 6:56
Pohlaví: muž

Re: Česká hra HROT (2021)

Příspěvek od richard.r »

bivoj píše: 21.02.2021 22:55 DOOM byl 2,5D, nebyl to nikdy pravý 3D.
Je to tak. Doom je technologicky někde mezi enginem Wolfensteina (1989) a reálnou 3D grafikou (1996, na konzolích snad i o pár let dřív). Sprity, jednobodová projekce, a tak. Kdo si chce zahrát "moderního" Dooma, komunita je aktivní. Třeba Brutal Doom.

...

To ale není, proč píšu.
Hrot - stáhnuta early access verze ze steamu, odehráno (první dostupná epizoda).

Docela mě to chytlo, odehráno v jednom tahu, cca 3h. Dal bych tomu tak 8/10.
Je to atmosferický, ponurý, trochu hororový, super hudba. Trochu bloudění po levelech, ale dá se projít. Některý levely (třeba ty kobky, protiatom. úkryty) jsou zdařilý; jiný jsou monotónní (ale na to těžko nadávat - duch doby?)
Nelíbí se mi pár podivností jako jeden typ teleportujících se nepřátel, nebo ti koňové, či lítající hlavy. Zbytek hry působí jako dobře integrovaný celek. Vyvážení nepřátelé, a relativně, i zbraně. Hraje se to plynule.

Byl bych rád za více narativních prvků ve hře. Že když přijdu k obrazu Husáka, nabízí se mi interakce "políbit", to je super; čekal bych ale víc - nějaké tiskoviny, symboly, audiostopy, a tak.
Bitka s finálním bossem je nářez!!!

Jsem narozený v druhé polovině 80. let, takže si ty komouše nepamatuju (ono obecně, do nějakých 5-6 let života toho dětská paměť moc nezachytí). Možná pamatuju tak Klause, Mečiara, Koženého, ale tohle fakt ještě ne. Když jsme jako děcka jezdili na chalupu k prarodičům do zapadlý vesničky na Vyšočině, kde jinak nic nebylo a jelo se tu nějakou dobu na setrvačnost, revoluce nerevoluce, zbytky komoušského duchu doby tam na mě ještě dýchly - ale to jsou takové střípky, které jsem si jako děcko nespojil, nebo vyložil jinak (naivně).

Co mě zajímá: zahrajte si ten Hrot někdo starší. Pokud jste za minulého režimu stihli aspoň vychodit základní školu, nebo její část. A pak napište, jak na vás hra působila.

P.S.: toho Husáka jste pusinkovat museli?
Odpovědět