Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Chorche »

gorale, těžší než plyňák bez kartuše jistě je, ale jak vemeš nějakou rozumně velkou kartuš kerá ti nedojde po prvním kafi, taxe váhy stíraj. Nevim vo jaký špíně mluvíš, pakliže nemáš nějakej činskej šmejd co mizerně spaluje. Já mam ešusy naprosto čistý. To samý kompletace. U benzínáku nic kompletovat nemusim. Narozdíl od plyňáku je nádrž součástí vařiče. Letadlem ho můžeš přepravovat úplně stejně jako plyňák - tzn. bez paliva. A palivo natankuješ u každý pumpy nebo podojíš někomu auto/motorku/sekačku... A rychlost vaření ? Myslim že nic rychlejšího krom atomový bomby nenajdeš neš benzíňák... :mrgreen: Podle tvej reakce soudim, žes benzíňák nikdy neměl.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Chorche »

tajdle máte porovnání rychlosti liháče, dřeváku a benzínáku... :D https://www.youtube.com/watch?v=39SZ2Kt1-_I
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Lachtan »

goral píše:Na kratke akce je vetsi a tezssi nez plynak, hur se transportuje, je z nej pomerne hodne spiny, vari pomaleji, kompletace je pomalejsi, neda se prepravovat kloudnym zpusobem letadlem.
Nerikam ze je spatny, ale kazdy ma svy urceni.
Na krátké akce nebudu řešit deko sem, deko tam.
transportuje se stejně (alespoň moje zkušenost)
není - pánev/pítko je stejné při použití na plynu/benzínu (alespoň moje zkušenost)
není (alespoň moje zkušenost - starý Juwel)
dá se přepravovat letadlem bez problému, naopak to beru tak, že přeprava benzínového vařiče je jednodušší jak plynu - v cílové destinaci vždy snadněji seženeš jakýkoliv benzín snadněji jak plynové kartuše
Každý má hlavně své osobní preference - ty máš svou, já mám svou, já s tím nemám problém a ty (předpokládám) taktéž ne - takže o nic nejde ;)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od goral »

Chorche&Lachtan:
Naopak, mam ho, ale mam dojem ze jeden o koze a druhy o voze :)

Ja si pod benzinak predstavim nejaky benzinak od MSR/Primus. Ty se musi montovat. Ty asi mas nejaky starsi model ala coleman, kde je nadoba jeste spojena s varicem.

Spina z nich jde, milerad ti nafotim jak je zasranej. Je to dany tim, ze se v tom pali vse co je po ruce. Podotykam spinavej varic, nikoliv nadoby.

Nevim jestli si mel stesti, nebo letel pred par lety, ale lahve na benzin na letistich radi zabavuji. I kdyz jsou prazdne a vymyte, stopove prvky benzinu jim pravdepodobne pipaji v nejakych detektorech. Ja s nim jeste neletel, ale kamaradi co leteli na expedici si kupovali lahve fungl nove, protoze s tim meli uz spatnou zkusenost.

Co se tyce vahy, tak na plynaku na napriklad jednodenni az tydeni akci usetrim pul kila az kilo oproti benzinu (zavisi jake varice spolu porovnavas). Pro me je to treba hodne. Jsem liny, rad chodim nalehko.
Krasne je to videt treba u Jetboilu, ktery ma komplet 600g a objem v batohu nejakych 1.2 litru (kompletni varici system i s nadobou)
Pak srovnej s benzinakem, kde nosis zbytecne moc paliva (lahev 600ml), pytlik s varicem a samotnou nadobu. To jsme na nejakych 1.5kg a celkem dost velkym objemu.

Co se tyce rychlosti uvareni: opet je to o porovnani danych modelu, ale na trhu jsou plynaky ktere vari stejne rychle, nebo rychleji nez bezne benzinaky. Taky jsou na trhu benzinaky, ktere jsou jeste rychlejsi. Ale Kdyz srovnam treba MSR Whisperlite a MSR Pocket rocket, tak vari stejne rychle, ale Pocket rocket mam slozeny rychleji...

Ale jak rikam, kazdy ma svoje. Lehky plynak ma smysl pro jednotlivce az dvojici do jednoho tydne s tim, ze jidlo neni potreba dlouho varit (instatni, nebo ohrivani). Pro vetsi skupinu, delsi cesty, nebo vetsi vyvarovani ma uz smysl benzin. Pripadne samozrejme akce kde se vari v nejakych -15 a vic...
Aspon takove jsou moje zkusenosti s vyvarovanim na cestach :)
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Chorche »

no já mluvil o colemanu (mam model 533) , kde nádrž je součástí vařiče, tudíž nic nemontuju. Kamarád používá model 442, kterej váží 675g a nádrž je taky součástí vařiče. Oproti plyňákum nádrž vydrží víc než stejně velká kartuš s plynem. Ohřejvá taky rychlejc (měl sem předtim plyňáky campingaz tak vim o čem mluvim). S plynákama sem měl vždycky problém, že kartuš došla v nejmíň vhodným okamžiku, proto sem nakonec vozil vždycky 2 pro jistotu). A k tomu špinění, znova opakuju, že mně benzíňák nic nešpiní. Je třeba pořádně natlakovat a pak to hoří čistě modrým plamenem.
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od cipis »

Jenže goral psal (a také opakoval) o špinavém vařiči, ne že špiní nádobí :) Ta 533 má taky o půl kW větší výkon než ta v současnosti prodávaná 442.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Joezbrna »

Tady je srovnání výhřevností: http://ekobioenergo.cz/5-obnovitelne-zd ... paliv.html
S ohledem na ztráty při vaření jsou rozdíly ve výhřevnosti mizivé. Jelikož si kartuše plním sám, vyjde mě 2kg propan-butanu na 99 korun. Za kolik kupujete benzín? Výhody benzínu jsou mi známy, nicméně v drtivé většině případů je pro mne vaření na plynu komfortnější. Mám tam piezo, jen otočím ventilem, cvaknu a vařím, čistě a bez smradu i ve stanu.
S benzíňákem jsem zažil ukopnutou pumpičku, museli jsme potupně vařit na plyňáku ze sousedního stanu. Jindy jsem plyňákem nahříval sousedův benzíňák aby v mrazu vůbec nastartoval. S plynem jsem fatální závadu zatím nezažil (teoreticky bych mohl, kdybych měl ve stanu hluboko pod nulou, ale i to je řešitelné).
Na kratší cesty mám nachystaný tekutoliháč (aktuálně začínám experimentovat podle http://zenstoves.net/Stoves.htm ), ale zatím vždy zvítězila pohodlnost. Ranní kolaps z nedostatku kofeinu je boj o sekundy, a 7kW z lihu prostě nevytáhnu :lol:
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Chorche »

no dyk sem psal že se mi nešpiní ani nádobí ani vařič, nemá k tomu žádnej důvod. A benzín kupuju u pumpy za 29 Kč litr teď co se saudové snažej rusáky položit na kolena... :twisted: No a pokud de o tu výhřevnost, tak tabulkový porovnání mě celkem nezajmá, podstatný je to jak rychle se mi uvaří voda na čaj. Což s benzíňákem trvá půlku času oproti plyňáku.
cipis
Příspěvky: 4850
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od cipis »

Tabulkové porovnání je náhodou dobrá věc. 5kW hořák na 2kg bombě uvaří určitě rychleji než ten tvůj benzín ;-) Srovnávej srovnatelné. A zejména to chce srovnávat běžně dostupné, bohužel ten tvůj benziňák už se nevyrábí. A jak jsem psal, ten novější model má o 0,5kW míň.
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Joezbrna »

Ty uvedeš na benzínu vodu z 20°C do varu za minutu a půl, od okamžiku, kdy poprvé sáhneš na vypnutý vařič? :o

EDIT: dotaz je na Chorche.

BTW: Automobilový bezolovnatý benzín je karcinogen. To bych u zapáleného vařiče radši nedejchal a k potravinám bych se s tím taky moc nepřibližoval...
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Lachtan »

Proto si stále držím drobnou zásobu olovnatého leteckého AVGAS 100LL :twisted:

Chystám se na repasi svého Juwel-34 a následně jej míním "rekvalifikovat" právě na tento benzín, pak dám nějakou recenzi i dobou ohřevu 1l vody

citace z hvhwurm.cz:
Horské jednotky Gebirgsjägerů používaly v poli i výkonnější vařič – Juwel 33. Ten byl oproti Esbitu složitější na výrobu, jeho palivem byl benzín, ale byl daleko výkonnější. Palivo vydrželo provoz na cca 90 minut vaření. I Juwely se za války osvědčily a po válce byl vyráběn drobně modifikovaný model 34.

BTW - ono ani ten PB není žádná hitparáda co se různých zplodin, pokud chceš řešit nějaké karcinogenní látky, takže pokud pominu solární ohřev, zbývá ti pouze studená strava ;)

citace z svetoutdoru.cz:
Nakonec něco k spalinám a hoření. Konečnými produkty hoření jsou spaliny obsahující kysličník uhličitý, vodní páru, dusík a nespotřebovaný přebytek kyslíku. V praxi dochází vždy ke spalování s určitým přebytkem kyslíku. Při spalování kapalných topných plynů je nutné použít několikrát více vzduchu, tj. asi 25 objemů na jeden objem plynu! Co z toho plyne? Není dobré vařit v uzavřených prostorách (špatně větraný stan apod.), hrozí nebezpečí otravy a udušení. Vždy dbejte na všechna rizika. Při úniku propan-butanu z nádoby neunikají páry do prostoru, ale šíří se při zemi (propan-butan je jedenapůlkrát až dvakrát těžší než vzduch). Nebezpečí výbuchu těchto par je už možné třeba v uzavřené podlážce stanu, v lodích nebo jakýchkoliv jamách, jímkách, kde se unikajíci plyn může koncentrovat. Výbuch těchto par je mimořádně silný a nebezpečný (PB využívají i teroristé)!
Uživatelský avatar
Joezbrna
Příspěvky: 192
Registrován: 27.08.2013 14:00

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Joezbrna »

Dusík? To se asi směsi propanu (C3H8) a butanu (C4H10) týkat nebude? A karcinogeny?
Že by byl stan tak špatně prodyšný, že by z něj vaření na PB vyčerpalo všechen vzduch, a člověk se v něm udusil? Pár čajů a polívek jsem ve stanu v horším počasí uvařil, a neumřel jsem. Hermetický stan, který neumožní odvětrání PB? :lol:
Když číst, tak před světem outdooru raději učebnici fyziky a chemie pro základní a střední školy...

Únik PB samozřejmě je rizikem, i s tím mám plamennou zkušenost :oops: Taky jsem viděl benzínem znehodnocenou týdenní zásobu jídla na hřebeni - naštěstí den pochodu od civilizace, nedovřené víčko po natankování... A taky jsem slyšel o jednom, co zapálil benziňák, vzal flašku a lil. Nepřišlo mu divný, že v -20 není tekutina v lahvi zmrzlá. Následoval požár stanu pod Aconcaguou, borec přišel mj. o boty a šel dva dny dolů v půjčených teniskách a řemínkových mačkách.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

spaliny tj prudukt horeni smesi paliva a vzduchu, protoze vzduch obsahuje dusik je samozrejme i ve spalinach ..toz asi tak. Potom tam bude spoustu dalsich zajimavych veci jak u plynu tak i u benzinu a take lihu. Protoze horaky nasich varicu jsu stavene na neco uplne jineho nez je duraz na emise :D
Takze urcite tam najdeme nejeka e to CO (kyslicnik uhelnaty ), potom NoX (oxidy dusiku ) TOC ( tvz nedopal, proste saze a spol.) to je to co spihi esus, vsechny spini, jen v ruzne mire.
Hadat se jestl je lepsi plyn ci benzin je asi dobra zabava ale celkem o nicem. Vse ma svoje. Proste vse ma svoje.
viktor
ps uz jsem dal davno prednost tekutemu lihu pres jeho nektere nevyhody. ale je pekne ticho, nehuci jak raketovy motor, je to tak jednoduche az to boli, a je necitlivy na vitr ( trangie ) takze prestoze ma sebou z hlediska vareni vetsiniu nadmernezasoby paliva ( benzinu ) v podobe nadrze motocyklu, tak jsem sel cestou dvou paliv a sel jsem do lihu. I kdyz jsu zeme kam je ten beznin v nadrzi lepsi a dal bych mu prednost.
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Chorche »

Joezbrna píše: BTW: Automobilový bezolovnatý benzín je karcinogen. To bych u zapáleného vařiče radši nedejchal a k potravinám bych se s tím taky moc nepřibližoval...
to myslíš vážně tudle hlášku, nebo už jen nevíš s argumentací kam dál ? :roll: Předpokládám že po ulici chodíš jen s plynovou maskou napojenou na kyslíkovou bombu a doma máš filtraci vzduchu z protijadernýho krytu... aby ses náhodou nenalokal karcinogenního vzduchu...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3474
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hohepa »

ale od toho mají auta ve výfukovém potrubí katalizátor..
Pokud o něj z nějakého důvodu přijdeš, tak na emisích rozhodně při STK neprojdeš.

Na druhou stranu , při spotřebě a době vaření se už fakt bavíte v teoretické rovině , bez praktického dopadu na zdraví kuchaře, tedy pokud nechcete na benzínu vařit v restauraci :lol:
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Chorche »

katalizátor rozhodně nezabrání tvorbě karcinogenních látek ;) ba naopak... pleteš si pojmy...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od K4cer »

Běžně používám Primus Omnifuel a jsem s ním docela spokojen. V mírových podmínkách ho krmím plynovou kartuší, protože jsem línej pumpovat a nahřívat. Přesto jsem ho upřednostnil před čistě plynovým, právě kvůli tomu, že benzin (kterého mám průběžně cca 20L+ v zásobě) je snadněji sehnatelný než plyn v kartuši. Tu si samozřejmě umím naplnit z velký láhve, přesto na to nespoléhám. Vařič funguje na plyn, libovolnej benzín, petrolej, i naftu. Nevýhodou je větší objem a váha, což pro mé účely nepovažuju za tak kritické, abych se proto vzdal možnosti nakrmit ho alternativním palivem. Navíc v mrazech plyn funguje jen neochotně, ale to už bylo popsáno.
Nádobí je hliníkový hrníček z americký feldflašky a klasickej ešus. V modulu "kuchyně" mám i 3 a 5L kotlík, ale ty spíš na otevřený oheň nebo sporák, ten vařič je na to docela slabej.

V autě vozím plynovej Primus ExpresStove, verzi Duo (šroubovací i nastrkovací na přírubu), velkou kartuši, a ešus. V pětihodinové zácpě na dálnici jsem si na něm, k velké závisti okolí, vohřál fazole s párkem, a uvařil kafe. Je o hodně menší, lehčí, a nehučí; několikrát jsem ho použil i v přírodě. Přesto je mi nějak milejší ten Omnifuel.

Krom toho mám dvouplotýnku na PB, a 9kW varnou stolici, rovněž na PB (láhve). Ty jsou ovšem jenom převozné, nikoliv přenosné. Hodí se pro větší skupinu lidí na chatě třeba, pokud je doprava zabezpečena automobilem.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

jeste ke spalinam :D
asi nejhorsi svinstvo je tuhej lih, takze ve stanu rozhodne nepouzivat
ten zbytek varicu a respektem, nemusi to vzdy dobre dopadnout
viktor
jden z nej benzinaku je ruska "krabice" je to kopie uz nevim ani ceho, za sociku cena 15 rublu tj 150 kc.
sezre to snad uplne vsechno a na zimni provoz byo doporucovani pouzivat etirovany benzin, tj. s pridavkem etheru. max cca 10 % ci si pamatuji, pak pripominal raketovy motor a melo to fakt grady.. jinak stravil i mix z motorky
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DeadMan »

Znovu se mi potvrdilo, že dřívkáč z Ikea rozhodně patří do rozpadlické výbavy.

S naprostým minimem paliva, kterého se všude válí hromada, si člověk ohřeje oběd (polská vojenská dávka - guláš) a ještě uvaří čerstvý mátový čaj během pár minut.
Přílohy
IMG_20150801_130137_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Lyster »

Zdravim, možná že jsem špatně koukal na toto vlákno v diskusi, přeci jen stránek je tu dost. Ale nikde jsem neviděl starej dobrej lihovej vařič Vařík. To jej vážně nikno nezná? Je to klasika. Já ho vlastním. Sice je to spíš nostalgie. Ale funguje tak jak má. Obsah nádobky na kávu, čaj či instatní polévku do hrnečku je dostačující. Dá se použít jak pevný tak tekutý líh. A vejde se do kapsy.

PS: Na internetu se stále dá sehnat.

Jedno video pro info: https://www.youtube.com/watch?v=HbQ0XXMdRKU
Přílohy
index.jpg
index.jpg (6.16 KiB) Zobrazeno 9301 x
varik1.jpg
varik1.jpg (18.94 KiB) Zobrazeno 9301 x
Odpovědět