Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
steve_michalik
Příspěvky: 218
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od steve_michalik »

Grunt: Proč by to jako nešlo? Na bombu se dá regulátor tlaku a pak se hadicí připojí třeba ten Orlík. Klidně to můžeš připojit i na 33kg bombu.

Viz schéma zapojení zde:
https://www.mevaobchod.cz/Jak-pripojit- ... i-a9_6.htm
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

steve_michalik: Hmm, tak asi jo. To by takhle šlo i na 5kg flašku, že?
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od sigurd »

Propán-butánu je jedno v akej je fľaške-tlak závisí len od teploty. Ak máte vhodné redukcie, tak môžete pripojiť turistický varič aj na 10kg bombu...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od vrabi »

Vysokotlaký vařič má mnohem menší průměr trysky (a odlišný hořák), ale tlak v bombě je pořád stejný.
Takže klidně můžeš použít 110g kartuši a pohánět s ní ten průmyslový vařič a nebo se napojit s turistickým vařičem na 70l nádrž z auta. Vše je jen o redukcích a regulátorech tlaku.
Znám několik lidí, kteří mají v karavanu nebo dodávce plnitelnou nádrž na LPG a z ní odebírají plyn na vařič a ostatní LPG příslušenství (lampa, lednička, topení), nádrž plní normálně u stojanu jako auta která na LPG jezdí.
Můžeš si dokonce domů pořídit i takovýhle zásobník a plnit si ho u benzínky (akorát tě asi nebudou mít rádi ti co čekají za tebou ve frontě na natankování ;) )
mobilnyj_gaz-golder_3.jpg
mobilnyj_gaz-golder_3.jpg (99.06 KiB) Zobrazeno 5569 x
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Hohepa »

velmi zajímavý DIY vařič na líh
varic.JPG
https://www.youtube.com/watch?v=5UffK_LUcF8&t=24s
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od kuny »

Včera som dal pre kamaráta u nás v práci vyzerať ďalší skladací varič. Máme u nás len plazmu a to home made, tak to nevyzerá moc dobre, ale používať sa dá.

Na ďalších obrázkoch je test prvého prototypu variča. Ako rošt používam nejaký nerezový perforovaný plech hrúbky 1,5 mm, čo sa povaľoval v práci.
Ak by mal niekto možnosť a záujem si to vyrezať, tak mu môžem poslať súbor .dxf. Treba, ale poslať správu, lebo mi to sem nejde prilepiť.
Přílohy
varic1.jpg
varic2.jpg
varic3.jpg
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od kuny »

Dávnejšie som robil aj plechovkové variče od koly, ale nebol som s tým moc spokojný. Ale tento chalan spravil v celku dobrý varič. Volá sa Emo Outdoor je zo Senice a dá sa u neho objednať cez Instagram alebo na bazos.sk. Dobrý rozpadlík by si ho však asi vedel vyrobiť aj sám.

https://www.youtube.com/watch?v=loZvP72pL_M

Ešte mám jenu otázku či náhodou nemáte podobné skúsenosti ako ja. Mám starší varič Primus Omnifuel na viacero druhov palív. Používal som ho väčšinou v zime a dával som do neho len technický lieh s ktorým nemal nikdy problém. Po desiatich rokoch som ho vytiahol do kempu s deckami a zapálil. Varič cca minútu normálne išiel a potom začal zhasínať. 3x som ho rozobral, prečistil, vymenil som O-krúžky, skúsil som technický lieh od troch výrobcov a vždy rovnaký výsledok. Bolo to v čase, keď bol C-19 na začiatkoch a mám podozrenie, že ten lieh nebol úplne kóšer, lebo ho bolo vtedy treba na dezinfekciu. Potom som kúpil kartušu plynu a vykašlal som sa na to, ale stále mi to nejako nedá. Nemáte s tým niekto skúsenosti, alebo nejaké vysvetlenie?
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od viktor »

nejsem si jistej jestli je take stavenej na tekuty lih, vetsina veci stavenych na paliva typu benzin, petrojel, mafta a spol nedava lih z duvodu mimo jine vyhrevnosti. Takze zahraty na star sice chytne ale pak se nestaci uz predehrat dal a zas zhasne. Je mozne ze tebou drive pouzivany lih mel v sobe napr davku benzinu a tak to daval. Osobne jsem presel ve vsech varicich co mam na benzin a spol na ASPEN 4T a mohu to muzu doporucit, taky je dobry verva 100, technicky benzin nic moc a to si nepletuu s benzinovym cisticem...nebo se ta varka tech benhzinu moc nepovedla..
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

kuny: Ethanol samotný má velmi nízký tlak par. Pokud ho chceš zapálit, musíš buď snížit chemicky bod varu (tzn. smíchat s něčím těkavějším, typicky benzín), předehřát (bacha na tlak, ethanol ohřátý na teplotu varu se začne chovat téměř jako butan) a nebo nějak vhodně nasměrovat (třeba skrze karburátor). Ten lihový vařič co si tu postnul je příklad vařiče s kapilárami. Dá se úplně v pohodě vyrobit i v domácích podmínkách ze dvou plechovek a funguje naprosto skvěle. Pokud bojuješ s obyčejným vařičem z plechovek, jednoduchý trik: Vyrob si dva nad sebou a spodním zehřívej ten vrchní a uvidíš sám.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od kuny »

Ďakujem Vám za rady. Skúsil som do variča dať obyčajný benzín 95, ktorý škrečkujem v garáži a varič normálne išiel. Akurát na začiatku dosť čmudil oproti technickému liehu. Takže problém nebol vo variči, ale v liehu. Ešte som dokúpil pár balení od Severochemy, tak ho vyskúšam, či to s ním pôjde.. Na obrázku ani nie je vidieť plameň ako pekne horel. Inak varič v celku pre rozpad doporučujem. V návode je písané, že ide na plyn, petrolej, benzín a aj naftu.
Přílohy
IMG_20220825_092730_5.jpg
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Cep »

Objevil jsem BEVAREX II. Na čistící benzín + líh na zapalování (vyroben leden 1969 - tehdy tam psali, že spalovat automobilový benzín je nezdravé a nesmí být spalován benzín s nějakou příměsí. Počítám, že současný Natural 95 by rovnou zakázali). Zkusím časem zprovoznit.<br>
Nějaké tipy, jak zkontrolovat těsnění - jak by mělo vypadat? Co má být "osinkografitové" těsnění (provaz), které tam je použito k tesnění hřídelky?
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od FarmářJan »

osinek je starý název pro azbest. tak to při montování drž dál od sebe.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Cep »

Díky!
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od vrb »

Kuny, Grunt:

Nikdy jsem si nemyslel, že je možné prodat plechovku od koly za 600 Kč. Ale když někdo nemá čas se s tím drbat tak budiž.

Pro ty, co za těch 6 stovek raději koupí kanystr paliva:
Seřadil jsem to od největšího hořáku po nejmenší.

https://www.youtube.com/watch?v=W_UkkTAkrk0
https://www.youtube.com/watch?v=Mg91VsButWE
https://www.youtube.com/watch?v=fbHHQrh9m58

Jinak dá se koupit ještě biolíh do krbu na aukru 30L za 1550 Kč - s tím by se dalo v bytě nouzově vařit snad půl zimy.

Jestli je to ve videu pravda, tak na uvedení litru vody do varu a čtvrt hodiny vaření stačí 25g lihu.
1 kg vody z 0°C na 100°C potřebuje 418 000 J ( ze 16°C 351 000 J ). Líh má výhřevnost 27 000 000 J/kg. 25g lihu obsahuje tedy 675 000 J.
418 000 / 675 000 = 0,62. Tedy účinnost vařiče je přes 62% - a to ještě nějakou dobu vařilo.
( ze 16 °C na 100°C a pak var 3 minuty je to : 351 000 / 675 000 = 0,52 *17/14 = 0,63 ~ 63 % )

Tedy když vezmu 50ml lihu na jedno vaření. Je to 600 nouzových vaření po 2,50 Kč.

Pro srovnání:
Manželka o víkendu pekla vepřová kolena za spotovou cenu 700 - 800 EUR/MWh, tedy 25 Kč/ kWh včetně distribuce. 3 hodiny aby byly do měkka - trouba 2kW; 6kWh
Tedy 150Kč za elektřinu na nedělní oběd pro rodinu i návštěvu. ( Elektřina byla snad dražší než to maso, ale stejně levnější než je všechny vzít do restaurace. )
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od JOBU »

FarmářJan píše: 31.08.2022 15:08 osinek je starý název pro azbest. tak to při montování drž dál od sebe.
Až taký bubák, ako sa z toho robí, to nieje. Okolo nás sú ešte horšie sračky.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Nightmare »

JOBU: Ámen... Jde u toho jen o poletující vlákna... Tedy hlavně z brzd apod.
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Mirino »

Myslím, že brzdy se už nějaký čas vyrábějí bez použití azbestu. Původ toho polétavého bordelu bych viděl spíš v erodujících eternitových střechách bez nátěru a následném transportu větrem.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Cep »

Vydal jsem se pořídit ten benzín a líh. S lihem jsem byl úspěšný, ale na "Čistící benzín" bylo psáno 'nepoužívat jako zdroj tepla' a "Technický benzín" taky nepřesvědčil.
Co by do toho BEVAREXu bylo lepší?
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od vrb »

Ono záleží z jakého důvodu je to tam napsané.

Čisticí benzín, neboli čikuli je velice těkavý a páry můžou bouchnout, když to tam naliješ a budeš dlouho čekat před zapálením.
Technický benzín používám do zapalovačů roky a jsem s ním maximálně spokojen. Nezanechává rezidua a nesmrdí, narozdíl od automobilového.
Líh je levná a bezpečná jistota. V PA se dá nadestilovat ze zkvašených zbytků do zásoby.

Doba, kdy nám stačilo držet se debilních návodů pro debilní uživatele už bohužel odchází a budeme muset zase používat rozum.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Grunt »

kuny píše: 29.08.2022 22:00 Ďakujem Vám za rady. Skúsil som do variča dať obyčajný benzín 95, ktorý škrečkujem v garáži a varič normálne išiel. Akurát na začiatku dosť čmudil oproti technickému liehu.
Natural 95 pokud není v ideálním poměru se vzduchem (což běžně zapálený není) čmoudí. Ani líh mu moc nepomáhá. Není určen na vaření, ale pro pohon.
vrb píše: 31.08.2022 16:15 Nikdy jsem si nemyslel, že je možné prodat plechovku od koly za 600 Kč. Ale když někdo nemá čas se s tím drbat tak budiž.
Přesně naopak. Není nic jednoduššího než sednout do dílny a vyrobit si to. Nějaké prachy by snad za to dával jen blázen, protože ten hliník prd vydrží. Mám tu zásobu plechovek po kolegovi, pravidelném pijákovi energy-drinků právě pro tenhle účel. Takže cena = odpad + práce na výrobu. Víc ani korunu. Popravdě nejhorší je na tom sundat z toho tu barvu, protože mrchy pokreslijou komplet celou plechovku a ještě to zalakujou bezbarvým lakem. Zavraždit. Takže asi tak.

vrb:JInak ještě k tomu výpočtu. Není to určeno pro výrobu vepřových kolen, ale spíš nouzové ohřátí nečeho. Takže výpočet mi přijde trochu mimo mísu. Jedna z výhod (a částečně i nevýhod) ethanolu je že přes den není plamen vidět. Použil bych tam kde na tomto parametru záleží.
vrb píše: 01.09.2022 14:35 Ono záleží z jakého důvodu je to tam napsané.
Můj názor: Ten benzínový čistič bude rakovinotvorný, jedovatý, žiravý a bůh ví co. Stejně jako jeho výpary. Vařit buď v uzavřené nádobě či aspoň na pořádné pánvičce. Stejné jako třeba tuhý líh.
Odpovědět