Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Grunt

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Grunt »

mhi píše: 15.12.2022 19:32 Dival jsem se na prumerne teploty https://www.chmi.cz/historicka-data/poc ... ni-teploty# - a moc moudry z toho nejsem. Myslim to asi tak urcit si pomer, kolik muzu ktery mesic spalit.
Bohužel to prostě nejvíc záleží na tom jaká bude zima. Jestli tuhá nebo mírná. No a to odhadnout v současné době je na úrovni sázení v Sazce (dle předpovědi měla být mírná, ale zatím je pěkně tuhá).
mhi píše: 15.12.2022 19:32 Mam sice pres 10 let krb(-ovou vlozku), ale topil jsem v ni spis pro zabavu a abych zlikvidoval prorez ze zahrady apod., drevo jsem kupoval jednou za par let. Letos to bude asi trosku jinak :).
No tím bych se řídil. Hromadu rozdělil na dvě:
  • Na hardcore topení - suché nachystané dřevo v hromadě
  • Na zatápění - v podstatě cokoliv co hoří a dá se zapálit když vyloženě nemrzne a nebo naopak dům už je roztopený a je potřeba jen udržet teplotu
Zde si dovolím přesměrování: Efektivní řezání palivového dřeva
Člověk by až nevěřil kolik roboty dobře naostřená a naolejovaná pilka zastane :D a kolik z hromady na topení dovede ušetřit. Víc než o čemkoliv jiném je to o tom kolik zadehtování komína je schopný člověk snést. Topit se ledasčím.
Alacatazar
Pohlaví: muž

Příspěvek od Alacatazar »

Neměl by náhodou někdo zájem? Nabízím zánovní krbovky s výměníkem. Bohužel jsou pro mé potřeby slabé.

https://dum.bazos.cz/inzerat/162077192/ ... topeno.php
mhi

Příspěvek od mhi »

Letosni zima je zajimava, nechci to zakriknout, ale skoro to vypada tak, ze nestopim ani ten bordel ze zahrady :).

Rozsiril bych tedy svoji otazku jak resite ruzny bordel na zatopeni? Jak to delam ja:

- ruzne drobne vetve nasazim do papirovych prepravek z Lidlu/apod a necham pres rok susit
- to same prorez z thuji (rychle to proschne, ale efektivita na objem nic moc)
- jako alternativu na thuje mam desku, na kterou je hazim a pak na to najedu sekackou, vznikne takova stepka-blbe se to ale susi kdyz je toho velka vrstva, vyhoda je ze se to da lopatkou sypat normalne do krbu na nejaka vetsi polinka a hori to velmi dlouho (na zatop nic moc)
- cokoliv s prumerem vetsim nez rekneme 10cm uz normalne rezu na polena cca 0,5m a davam to v kuse do krbu, zatapim pod tim prave tim 'bordelem'

Otazkou je jak kulturne mit drevo uskladnene po dobu nekolika let, oblozit tim dum nemuzu. Libilo se mi v nedaleke chatove oblasti toto: https://mapy.cz/zakladni?pano=1&pid=866 ... 32107&z=18

Dalsi problem je jak susit ten bordel, aby to cloveku nebylo na ocich, v tomhle mam hodne velke rezervy :(. Jestli nekdo mate nejaky komentar ke zvyseni efektivity, budu za nej rad!

Popel z krbu sypu normalne na travu, posekanou travu pak do kompostu, a v kompostu nakonec pestuju veci na jidlo.
Permonik
Pohlaví: muž

Příspěvek od Permonik »

Nemám vlastní zásobu, takže dřevo kupuju. Z toho málo ořezu ze zahrady, co je, tak co dokáže sežrat drtič, to hodím do něj (a mulč/kompost pro zlepšování jílovité hlíny). Co nesežere ten a na skladování je furt spíš dost malé, tak padne na opékání.

Kromě dřeva jsem sem tam kupoval i dřevěné brikety, když byla dobrá cena. Hlavně díky efektivitě na skladovací prostor. Pak jsem objevil ve videu https://youtu.be/Q5jT0ZsmlKM?t=247 nápad, že je možné brikety hodně snadno naplátkovat. Používám k tomu zednické kladívko. V porovnání s přípravou polínek klasicky, tak je to mnohem rychlejší a žádné riziko na prsty.
Odpovědět