Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Grunt »

mhi píše: 15.12.2022 19:32 Dival jsem se na prumerne teploty https://www.chmi.cz/historicka-data/poc ... ni-teploty# - a moc moudry z toho nejsem. Myslim to asi tak urcit si pomer, kolik muzu ktery mesic spalit.
Bohužel to prostě nejvíc záleží na tom jaká bude zima. Jestli tuhá nebo mírná. No a to odhadnout v současné době je na úrovni sázení v Sazce (dle předpovědi měla být mírná, ale zatím je pěkně tuhá).
mhi píše: 15.12.2022 19:32 Mam sice pres 10 let krb(-ovou vlozku), ale topil jsem v ni spis pro zabavu a abych zlikvidoval prorez ze zahrady apod., drevo jsem kupoval jednou za par let. Letos to bude asi trosku jinak :).
No tím bych se řídil. Hromadu rozdělil na dvě:
  • Na hardcore topení - suché nachystané dřevo v hromadě
  • Na zatápění - v podstatě cokoliv co hoří a dá se zapálit když vyloženě nemrzne a nebo naopak dům už je roztopený a je potřeba jen udržet teplotu
Zde si dovolím přesměrování: Efektivní řezání palivového dřeva
Člověk by až nevěřil kolik roboty dobře naostřená a naolejovaná pilka zastane :D a kolik z hromady na topení dovede ušetřit. Víc než o čemkoliv jiném je to o tom kolik zadehtování komína je schopný člověk snést. Topit se ledasčím.
Alacatazar
Příspěvky: 8
Registrován: 19.02.2016 8:38
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Alacatazar »

Neměl by náhodou někdo zájem? Nabízím zánovní krbovky s výměníkem. Bohužel jsou pro mé potřeby slabé.

https://dum.bazos.cz/inzerat/162077192/ ... topeno.php
mhi
Příspěvky: 449
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mhi »

Letosni zima je zajimava, nechci to zakriknout, ale skoro to vypada tak, ze nestopim ani ten bordel ze zahrady :).

Rozsiril bych tedy svoji otazku jak resite ruzny bordel na zatopeni? Jak to delam ja:

- ruzne drobne vetve nasazim do papirovych prepravek z Lidlu/apod a necham pres rok susit
- to same prorez z thuji (rychle to proschne, ale efektivita na objem nic moc)
- jako alternativu na thuje mam desku, na kterou je hazim a pak na to najedu sekackou, vznikne takova stepka-blbe se to ale susi kdyz je toho velka vrstva, vyhoda je ze se to da lopatkou sypat normalne do krbu na nejaka vetsi polinka a hori to velmi dlouho (na zatop nic moc)
- cokoliv s prumerem vetsim nez rekneme 10cm uz normalne rezu na polena cca 0,5m a davam to v kuse do krbu, zatapim pod tim prave tim 'bordelem'

Otazkou je jak kulturne mit drevo uskladnene po dobu nekolika let, oblozit tim dum nemuzu. Libilo se mi v nedaleke chatove oblasti toto: https://mapy.cz/zakladni?pano=1&pid=866 ... 32107&z=18

Dalsi problem je jak susit ten bordel, aby to cloveku nebylo na ocich, v tomhle mam hodne velke rezervy :(. Jestli nekdo mate nejaky komentar ke zvyseni efektivity, budu za nej rad!

Popel z krbu sypu normalne na travu, posekanou travu pak do kompostu, a v kompostu nakonec pestuju veci na jidlo.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Permonik »

Nemám vlastní zásobu, takže dřevo kupuju. Z toho málo ořezu ze zahrady, co je, tak co dokáže sežrat drtič, to hodím do něj (a mulč/kompost pro zlepšování jílovité hlíny). Co nesežere ten a na skladování je furt spíš dost malé, tak padne na opékání.

Kromě dřeva jsem sem tam kupoval i dřevěné brikety, když byla dobrá cena. Hlavně díky efektivitě na skladovací prostor. Pak jsem objevil ve videu https://youtu.be/Q5jT0ZsmlKM?t=247 nápad, že je možné brikety hodně snadno naplátkovat. Používám k tomu zednické kladívko. V porovnání s přípravou polínek klasicky, tak je to mnohem rychlejší a žádné riziko na prsty.
mhi
Příspěvky: 449
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mhi »

Po drobnych zkusenostech z teto zimy s palenim zahradniho bordelu, coz jsou slabsi vetvicky z ovocnych stromku, thuje, apod., veci obvykle tak do centimetru (max dvou) prumeru, ale s jehlicemi/zbytky listi, ktere jsem zkousel resit metodou:

- nasekat sekackou na rovne desce a nahazet do krabic: Jde krasne dat do krbu, blbe to ale schne (!!!), na spaleni uz musi byt krb hodne rozehraty, idealni je to dat na nejaka polinka, pak to krasne prohori bez prikladani.

- nastrihat na delku aby to slo dat do krbu - krasne to schne i hori, za chvili je vsechno pryc; tohle je idealni dat pod nejaka vetsi polena a pouzit na rozhoreni krbu.

Potreboval bych hlavne neco mezi tim. Abych nejak nadrtil ty vetve rekneme na 15-20cm dlouhe, ale porad to byly vetvicky. Zahradni drtic ktery mam tohle neumi, ten se ukazal jako dost nepouzitelny obecne, misto toho prave pouzivam sekacku na travu. Mate nekdo napad na nejaky stroj, ktery mi tohle udela? Asi muzu neco postavit, ale nechci vymyslet znovu kolo. Prijde mi, ze takova snehova freza ci kultivator s poradnymi brity by to mohl zvladnout :).

Pres zimu jsem delal dalsi prorez ziveho plotu kvuli udrzbe normalniho plotu, a vypada to, ze moje bilance zlikvidovaneho bordelu bude za celou zimu +/- nulova.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od TomSmith »

Tohle malé roští likviduji ve štěpkovači (takove to ozubené kolo, které na jedné straně přitlačí větve ke stěně a tím je odštípne v pravidelných intervalech. Ozubené kolo si samo vtahuje větve do stroje a pracuje v pomalejších otáčkách okolo 40 ot/min, a je mnohem tišší než nožové drtiče).
Štěpku pak dávám na kompost. Nechávám jen tlusté kusy se kterými se pak už dá topit pohodlněji.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od vvitty »

Bordel likviduju ve stepkovaci, pak to mesic nebo dva lezi v prepravkach od zeleniny a hori to krasne.
mhi
Příspěvky: 449
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mhi »

A jake stepkovace prosim mate? Asi to je reseni, i kdyz dalsi kram do domu ... hlavne abych nekoupil neco, co bude podobne nefunkcni jako ten drtic. (pravda, dostal jsem ho, nekupoval jsem).

Prosim o pripsani i jak dlouhy to ma "vystup" a do jake tloustky to schroupe. Daji se do toho hazet i koncove vetvicky z thuji? Idealni pro mne by bylo aby to bylo treba do rozmeru 20cm, ale ani ne nejak extremne kratke.

Taky jsem diky nouzi o prostor zjistil, ze celkem dobre ty papirove prepravky nalozene bordelem prosychaji tesne pod sedlovou strechou pristresku. A to tak, jsou-li dostatecne vysoko (zakryte), aby na ne nemohla vlhkost z (pod)zimniho pocasi. Za pul roku to je krasne suche i kdyz na to nesviti slunce a je to skladane bez mezer. Zbyva jen vyresit estetiku, aby na to clovek nemusel koukat.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od vvitty »

Kdyz na to tak koukam je to spis drtic nez stepkovac
https://www.mountfield.cz/drtic-patriot ... 3mEALw_wcB

Bere to vetve do cca 2.5cm prumeru ovsem pozor - musi byt cerstve. Jak se tam davaji nejake suche je to mene.
Na drceni kratkych odrezu z jehlicnanu to neni. Sice se to tam tim otvorem da nacpat ale spis to ucpava vstupni prostor nez aby se to rozume likvidovalo. A nebo s tim neumim, to je taky moznost.
Nejlepe se v tom samozrejme likviduji pruty a rovne vetve, jak je to nejaky komplikovany tvar tak se to musi kratit pakovkama aby to proslo vstupnim otvorem a je s tim pakarna.

Orez z jehlicnanu nedrtim, jen susim, do krbu hazim vcelku. Takove ty vetvicky do 30 cm delky - nestoji to za tu praci s tim a krb to vezme vcelku.

Co jsem podrtil na jare nebo v lete je suche jak troud, z podzimniho drceni to palim ted a chce to davat do kamen s alespon dvojitym spalovanim, jinak to moc kouri. V hlavnim krbu bez problemu. Idealni je tam hodit lopatu stepky a par vetvi nebo prken.

Osvedcily se mi i vanocni stromecky, pravidelne jezdim z Prahy s volnym nakladovym prostorem a behem ledna neni problem ho na prvnim sidlisti nacpat stromecky. Uz byvaji krasne predsusene, kdyz se to necha pod strechou do unora tak je to uz dost suche na to aby to slusne shorelo v krbovkach - opet viz vyse, pokud maji alespon dvoji spalovani tak to venku neni poznat, pokud jen jednoduche tak doporucuji delsi dobu na ususeni jinak to zanasi komin a kouri k sousedum. Tohle nestepkuju, pouze pakovkama odstriham z kmenu vetve, necham doschnout a prikladam vcelku. Kmeny narezu a odlozim na dalsi rok, tam se vyplati pockat az to proschne dukladne.

V zasade pres zimu tak pulku spotreby vykreju z odrezu a likvidace bordelu.
mhi
Příspěvky: 449
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od mhi »

No, tak neco takoveho mam taky, to na ty thuje nefunguje, uz jen ze prace s tim je uplne silena, spis je to zvyka nez drti. Na videu tam cpou hezkou predpripravenou vetvicku, jo, tak na ty to funguje, ale takove mi nerostou. Asi nejake druhorade stromky, ty moje jsou vselijak rozvetvene.

Kazdopadne dekuji za tip.

Ja mam bohuzel z thuji (a cyprisku, tisu, ...) casto treba 1-2m dlouhe rozvetvene vetve a to tim neprochazi, navic ta stepka je pak moc jemna. Sekacka na travu je reseni, ale ta to udela taky moc jemne, Vetsi delka by zlepsila i komfort nakladani do krbu a umoznila lepsi spalovani.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od vvitty »

Ja tam mam vetsinou orezy ze smrku, borovice, ovocnych stromu a ruznych listnatych keru, na to je to celkem fajn. Na jehlicnany pouzivam plotostrih, kdyz se to vezme rozumne tak z toho padaji kusy do 30 cm a pak se vezme teprve druhe kolo, pripadne treti, zalezi o kolik ze snizuje. A rovnou jsou z toho kusy do krbu, staci nahazet do beden a nechat proschnout. Nejake dalsi drceni tam neresim.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od turista »

Měl jsem štěpkovač Riwall PRO RES 2844 B, vydržel 20minut, než nevzal suk a vysypala se převodovka. Následně jsem koupil MTD SL 2800, otáčky o třetinu nižší, ale do 45 mm skousne skoro všechno, lépe čerstvé. Materiálem z jehličnanů mulčuju borůvky, ostatním kdeco.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Pez »

Navazuji na dotazy na stavbu našich kamen.
Hejkal píše: 21.11.2023 7:49
Pez píše: 18.11.2023 15:54 Minulý víkend pokusné zatopení v kamnech a dnes upečené kuře a uvařené brambory na plotně. Trochu jsem byl napnutý jestli jsem je postavil správně a jestli bude trouba dostatečně horká ale vše funguje skvěle. Jsem zvědavý na zimu, jestli vytopí celý dům a jak dlouho budou sálat po vyhasnutí ohně.
Mám z toho radost jak malej. 😁😁
Ty kamna vypadají skvěle , krásná práce :yes

Můžu vědět odkud si bral ty jednotlivý díly - plotnu, troubu apod.? Hádám že kamna jsou dvouplášťové? Šamot+licovky?

Stavěl jsi sám, nebo s profikem? Příští rok bych se chtěl pustit do něčeho podobného, tak oceníme každou radu :D , myslím, že svépomocná stavba kámen by si zasloužila i vlastní téma.
Původně jsme chtěli typická kachlová kamna ale nakonec jsme se rozhodli pro zděná. Na kamna ještě navazuje obestavba s krbovou vložkou s teplovodním výměníkem, kterým budu vytápět celý dům (podlahové topení + nízkoteplotní radiátory). Cenu nám několik firem spočítalo okolo 500 000,- a to bylo nad náš rozpočet a bylo skoro jedno jestli jsou zděná nebo kachlová.

Já nejsem zedník, jsem strojař a zednickou mám nejmíň rád ze všech řemesel. Přesto jsem se rozhodl si je postavit sám a zedníka jsem si pozval jen na některé práce, které jsem dosud nedělal a potřeboval jsem ukázat jak na to.

Stavba je z tvrdě pálených (ražených) cihel, měli jsme je zadarmo, byly součástí při koupi domu, několik palet. Pak je to celé obložené lícovými pásky, honil jsem centimetry, tak jsem nemohl použít lícové cihly a páskami je obložena i obestavba vložky, tak to vypadá stejně. Uvnitř je to vyloženo šamotovými deskami a cihlami dle návodu.

Informace jsem čerpal z knihy:
kniha kamna.jpg
Kamarád mi poslal pár fotek z jejich stavby kachlových kamen a něco je na youtube.

Materiál jsem bral různě na netu, něco z kamnarina.cz, svet-litiny.cz, prostě co se nám kde líbilo. Rám kolem plotny jsem si vyrobil sám ale dá se taky objednat na zakázku nebo koupit hotový, když se trefíš do rozměru.
Co jsme chtěli byly prosklená dvířka u trouby a přikládání kamen aby tam bylo vidět. Především u přikládacích dvířek vidíš jak ti to hoří a můžeš regulovat tah a máme rádi pohled na oheň. Jo ještě jsem zapomněl, lze koupit i teplovodní výměník do kamen ale to jsem nechtěl.

Ještě je dost důležité umístění komínu, já si vyvložkoval původní komín a kominík mi pak udělal dopojení mezi kamny a krbovou vložkou a komínem + revize.

Měl jsem pro oba spotřebiče nachystaný centrální přívod vzduchu ale nakonec jsem jej u kamen nepoužil a je jen u vložky.

Stavěl jsem to postupně aby stavba řádně proschla, než jsem obkládal vnitřek šamotem a venek do lepidla a pásky.
Šlo to překvapivě dobře, měl jsem z toho větší obavu. Nejvíc mě zdržovalo, že jsem u toho moc přemýšlel abych něco neposral a jak jsem zvyklý na milimetry a každá cihla byla jiná a já potřeboval dodržet vnější rozměry kvůli páskům, tak jsem z toho měl nervy.

Dopadlo to nakonec dost dobře, kamna skvěle topí, komín má super tah. Ještě to není dodělané celé, musím dospárovat obestavbu.

Případně se ptejte.

IMG_1966.JPG
Clipboard01.jpg
IMG_2187.JPG
EBTO6584.JPG
miselito
Příspěvky: 192
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od miselito »

Ako sa hovori: Nieco z teba bude :) :clap
Ja som v tomto srab a nepustil by som sa do toho, hoci nemam problem s manualnou robotou a ani blby nie som az tak, ako vyzeram. Neviem preco, ale mam pred takymito "stavbami" respekt, hlavne ked som k tomu nikdy ani nepricuchol.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Hdm »

Kolik tě to stálo takhle komplet celé, svépomocí?
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Pez »

Necelých 200 000,-, je v tom i ta krbová vložka za 60 000,-. To pro porovnání s těmi nabídkami za 500 000,-
Pak ještě propojení do komínu s revizí - 12 000,-
Samotná kamna bez obestavby vložky cca. 80 000,-
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Rafael »

Nechci být za žádného rýpala už jen proto, že ty cihly se mi líbí daleko víc než nějaké kachle!

Já jen, že mi ty cihly mi přijdou oproti keramice, kachlím, dost pórovité. Ale třeba jsem to na tabletu blbě viděl...

A protože na kachláku vaříme velmi často musíme řešit jeho, jejich, čištění. A už dlouhodobě.
A je to někdy i na dost lesklém a hladkém povrchu někdy dost fuška.
Natož na nějakém pórovitém povrchu.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Pez »

Jasně jsou drsné. Ale to není problém, musel bys je vyloženě něčím polít.
Kolem plotny nad ní na dvou stranách, jak je tam vynechané místo budou místo cihel plechy aby to šlo právě umýt, když se to zaprská. Jinak ty cihly máme už 14 let doma a jde to normálně vysávat vysavačem s kartáčem.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Rafael »

Já nechtěl, nemyslel nic špatného.

Já jen tak delší dobu uvažuji, chtěl bych kachlák přestavit a jeho část umístit po vybourání části zdi umístit i do vedlejší místnosti.
A po předcích jsem objevil na půdě i větší množství keramických kachlí, roštů apod.
Ale nějak se mi nelíbí. Ty cihly mi přijdou lepší.
*
Nad výměníkem už neuvažuji. Pro nás už teď zbytečná věc. Stačí jeden, dva teplé pokoje. Vlastně jen vytopený a vařicí jen jeden.
*
Pokud se do toho dám, tak ty kachle půjdou do výmolů v polní cestě a bude se stavit ze šamotek a podobného hutního žáromateriálu.
Přece jsem jen býválý ocelář...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Kamna, krby, kotle a jiné spotřebiče na tuhá paliva

Příspěvek od Pez »

V pohodě, zeptal ses a já odpověděl. Třeba to bude užitečná informace i pro jiné. Od toho to tu je. :hand
Odpovědět