Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 346
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci,

z jara jsme vyrazili na prodloužený víkend s několika elévy, kteří si chtěli vyzkoušet, jaké to je pobýt pár dní v lese, do údolí Želetavky. Samozřejmě fotili, vše, jak to mladí lidé dělají. Samozřejmě sdíleli na sociálních sítích, vše, jak to mladí lidé dělají. A samozřejmě měli druhý den vybité mobilní telefony, všechny, inu jak to mobilní telefony dělají. Pro juniory další život ztratil smysl.
Kamarád, který je výrazně mladší než já a má k generaci teenagerů blíže s klidem prohlásil; "Žádný problém večer mobily dobijeme." Neptal jsem se, ale byl jsem opravdu zvědav.
Večer jsme došli k sezónnímu kempu, nebo možná letnímu táboru, nerozpoznal jsem to jistě. Kamarád vytáhl kličku, otevřel rozvaděč za budovou, zkoušečkou proměřil sběrnice, které jsou pod proudem a dvěma krokodýlky připojil jezevce (jezevec – prodlužovací kabel s větším množstvím zásuvek). Junioři zastrkali do zásuvek nabíječky a kamarád kličkou rozvaděč pečlivě zavřel. Nedaleko od tábora jsme si udělali tábořiště a večeři, a před uložením ke spánku vyzvedli nabité telefony a powerbanky.
Mládež šla sdílet sociální sítě a my s kamarádem šli sdílet láhev Dřevomorky (tak říkáme pracovně irské whisky Tullamore DEW).
A já začal vyzvídat. "Jak jsi věděl …?" Karel svlažil hrdlo, zapálil cigáro, a začal vykládat karty na stůl. Víš, jsem živnostník, a kvůli kšeftu musím být pořád na telefonu. Kdysi byla v každé dědině knajpa, nebo aspoň Jednota. Dal jsem si dvě pivka, poprosil, zda si můžu dobít telefon, nebyl problém. Tady v pohraničí na vesnicích už hospody ani obchody nejsou. Občas Vietnamci - smíšený zboží.
Jsem elektrikář, ať jdu, kam jdu, dívám se na elektrická vedení. Kam vedou, zda jsou pod napětím, kde jsou transformátory, rozvaděče, pojistkové skříně, odběrná místa. A jako správný elektrikář sebou trvale nosím kličku a fázovku.
univerzalni klic na rozvadece.jpg
univerzální klíč na rozvaděče



fazova zkousecka VDE 120-250V.jpg
fázová zkoušečka

Víš von ten Green Deal je dnes vidět prakticky všude. Dělal jsem elektriku i do psí boudy (termostat + elektrický kobereček na 12V, aby když mrzne nebyla psovi v boudě zima).

Rozvaděče v zahrádkářských a chatových koloniích nebo sezónních rekreačních objektech jsou trvale pod napětím. Nemusíš lézt vůbec dovnitř, otevřeš rozvaděč který je někde za budovou nebo někde u plotu, připojíš nabíječku, zavřeš rozvaděč. Nikde není nic vidět. Nikdo do rozvaděčů neleze, lidi se elektriky bojí.
Jo. Budovy, které mají elektriku mívají i bezpečnostní kamery. Někdy funkční, někdy falešné. Ale kamery většinou hlídají budovu, odběrné místo s hodinama u plotu prakticky žádná.
Takže za šera sejdu do chatové kolonie, najdu si omšelou chatu, kde není okolo posekaná tráva. Tak vím, že nikdo není uvnitř. Foťákem na mobilu pro jistotu zkontroluji jestli není v okolí kamera nebo fotopast. Otevřu rozvaděč, připojím se na dráty zavřu rozvaděč a jdu se někam do rána vychrápat. No a ráno si vyzvednu nabitý mobil.
"A co když někde fakt není elektrika", ptám se? Nevěš hlavu, v místech kde není rozvod elektřiny mají chataři solární panely. V létě, někteří nechávají běžet měniče trvale, kvůli lednicím s potravinami. Ty kiosky nemají, ale často mívají venkovní zásuvku pro připojení elektrické sekačky. Tak se připojíš přímo do zásuvky, no.
Když dnes chodím po krajině, už se také dívám, kam vedou elektrické dráty. Kde jsou v chatových osadách a zahrádkách rozvaděče a zda mají chaty solární panely.

Přeji klidný večer
Život se neměří počtem nádechů a výdechů, ale počtem okamžiků, které nám braly dech.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4382
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od bivoj »

Milli, díky. Prodloužil jsi mi život o mnoho minut a snad i hodin, neb jsem se při čtení tvého příspěvku mnohokráte zasmál, a to tak, že leckdy i značně a velmi. Jaký svěží závan starých poctivých rozpadlických časů bez bahna současných politických sraček!

Takže ještě jednou - díky!
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Joe Azbest
Příspěvky: 940
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

A já jsem si myslel, že Karel vytáhne bedýnku s klikou a předá ji fyzicky zdatnějším zájemcům o elektřinu. Mělo by to i výchovný smysl. Uvědomili by si, že nabít jenom telefon dá dost práce než se vyrobí ta trocha elektřiny.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 855
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od malajizva »

ahoj,
včera jsem si večer v Arduinu vyrobil jednoduchý obvod, který snímá svit slunce - v případě plného sluníčka mi sepne nahřívání bojlérů paralelně. pokud není dostatečný osvit, tak se nabije nejdřív jeden a pak teprve druhý.
Přejdu do testovací fáze a dám vědět.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Pez
Příspěvky: 803
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Pez »

Milli píše: 30.05.2024 21:20 Ale kamery většinou hlídají budovu, odběrné místo s hodinama u plotu prakticky žádná.
Dovolím si l tomu napsat malou poznámku.
V Rozpadu i částečném to asi má opodstatnění ale teď??
Hrabat se někomu v rozvaděči?
Navíc v současných instalacích jsou svorkovnice elektroměrných rozvaděčů zaplombované a nepřijde mi fajn někomu porušit plombu,jen abych si nabil mobil.
Ve většině případů je další rozvaděč až uvnitř objektu.
U starých instalací býval společný rozvaděč na fasádě, byl v něm elektroměr zaplombovaný a vedle jističe/pojistky pro dům. Ale i tady platí, že by se musel demontovat kryt aby se človek dostal na svorkovnice

Jediné místo, kde jsou svorkovnice přistupné, je skříň s pojistkami před elektroměrným rozvaděčem. Toto místo má tu výhodu, že i když je objekt odpojen( demontován elektroměr) odstraněny pojistky, tak jsou ve většině případů svorky na přívodu živé.

Ale jsem toho názoru, že by se v tom měl hrabat jen člověk, který ví co dělá. Asi bych to mládeži ani neukazoval jak na to, příště je napadne, že si to nabijí sami a neštěstí je na světě.
Joe Azbest
Příspěvky: 940
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Další zajímavá hračka pro rozpadlíka. Tato elektrocentrála by už měla něco vydržet: https://stroje.bazos.cz/inzerat/1865529 ... s-army.php
a mají k tomu i video: https://www.youtube.com/watch?v=-rXZjRKJh-0
TomSmith
Příspěvky: 1277
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od TomSmith »

Na to videu (4:34) je vidět že měnič je 60Hz místo našich 50Hz.
Jinak hezká mašinka.
Číkus
Příspěvky: 30
Registrován: 21.09.2023 16:58
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Číkus »

TomSmith> A vadí něčemu 60 Hz? Je fakt, že jsem se o problematiku 50/60 Hz doposud nezajímal, nebylo proč.
Joe Azbest
Příspěvky: 940
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

60Hz by ničemu vadit nemělo. Je to spíš výhoda, transformátory snesou větší zatížení. Elektronice to je jedno, protože používá už snížené a usměrněné napětí. Nevím jak to je se spínanými zdroji. Já mám doma bohužel všechno na benzín a držet další zásobu nafty, kterou bych nemohl pravidelně točit v nějakém vozidle nechci. Jinak bych ji měl už určitě doma. Todle se v číně určitě nemontuje a životnost bude hodně velká. Hlavně ta možnost připojit to na sud s naftou a jet třeba 14 dní v kuse je opravdu zajímavá. A ta cena je jen o něco vyšší než jedna moje Honda EU22i.
Wdog
Příspěvky: 515
Registrován: 15.05.2013 15:43

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Wdog »

Ano, tahle army centrála je parádní.
Podíval jsem se na video, a taky mne tam oslovila ta možnost napájení z externí nádrže, a taky vývody vypouštění nafty a oleje a odkalení filtru na vnější ventily.
Jenom jsem na fotkách z inzerátu neviděl vnější madla na ruční přenášení, jako byla ve videu, ale možná se jen strčí nějaké trubky do děr.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4382
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od bivoj »

Vždyť ty madla jsou vidět hned na první fotce. Jsou sklopená dolů v dolních rozích centrály ("schovaná" v těch L profilech).

Jinak souhlas, centrála je to parádní a kdybych už neměl 5,5 kW klasiku, asi bych o ní také uvažoval. Životnost tam bude jistě solidní a kvalita asi také.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
DIY
Příspěvky: 12
Registrován: 08.01.2024 14:15

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od DIY »

Joe Azbest píše: 05.06.2024 3:57 60Hz by ničemu vadit nemělo. Je to spíš výhoda, transformátory snesou větší zatížení. Elektronice to je jedno, protože používá už snížené a usměrněné napětí. Nevím jak to je se spínanými zdroji. Já mám doma bohužel všechno na benzín a držet další zásobu nafty, kterou bych nemohl pravidelně točit v nějakém vozidle nechci. Jinak bych ji měl už určitě doma. Todle se v číně určitě nemontuje a životnost bude hodně velká. Hlavně ta možnost připojit to na sud s naftou a jet třeba 14 dní v kuse je opravdu zajímavá. A ta cena je jen o něco vyšší než jedna moje Honda EU22i.
Od malých adaptérů až po velké spínané co mám doma, je na štítku 100/240V AC 50/60Hz a navýšení výkonu klasického plechového trafa o 20% se hodí.
BOB2016
Příspěvky: 152
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od BOB2016 »

50/60 Hz ma vplyv na pocet otaco tocivych strojov, motorov. Pri 50 su otacky toho isteho motora nižšie ako pri 60.
JOBU
Příspěvky: 1842
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od JOBU »

Niečo podobné sme mali "vonku". Tam to bežalo nonstop 24/7, pretože to napájalo dosť potrebné zariadenia a to muselo byť nezávislé ná sieti. Každý deň to pribehol iba jeden chlapík omrknúť a dotankovať. Cca raz za mesiac to na cca hodinu-dva odstavili, vymenili na tom olej, všetky filtre a bežalo to ďalej. A to som tam bol takmer rok.
Takže kvalita to bude poriadna.
drigon
VIP
Příspěvky: 3081
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od drigon »

BOB2016 píše: 06.06.2024 13:27 50/60 Hz ma vplyv na pocet otaco tocivych strojov, motorov. Pri 50 su otacky toho isteho motora nižšie ako pri 60.
Synchronní otáčky při 50Hz jsou 3000ot/min, kdežto při 60Hz 3600 ot/min.
To může vadit některým zařízením s elektromotorem, neboť provoz na vyšší otáčky jednak zvyšuje výkon, ale i zahřívání stroje. Nehledě na vyšší mechanické zatížení (nejen silami od vyšších otáček).
Kdežto spínanými zdrojům, většině frekvenčních měničů apod by to vadit nemělo. Protože si střídavinu na vstupu usměrní a s pomocí vlastního střídače si ze stejnosměu udělají frekvenci jakou potřebují.
Koukej tak, aby jsi viděl.
PeFi
Příspěvky: 2722
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od PeFi »

Pez píše: 31.05.2024 13:41 Dovolím si l tomu napsat malou poznámku.
V Rozpadu i částečném to asi má opodstatnění ale teď??
Hrabat se někomu v rozvaděči?
Navíc v současných instalacích jsou svorkovnice elektroměrných rozvaděčů zaplombované a nepřijde mi fajn někomu porušit plombu,jen abych si nabil mobil.
Super :evil:
Ukazovat mladým tvárným lidem, že krást je normální, mi přijde naprosto ujeté a je jedno, že jde o halíře. Jde o princip a tohle je brutální neúcta k soukromému vlastnictví (na cizí majetek se prostě nehrabe).

Dále pak, jak už bylo uvedeno, v ER holé dráty dnes prakticky nikde nenajdou, pokdu nejde o hodně starou instalaci, ovšem když otevřou přípojkovou skříň tak spatří to co hledají. Když se jim povede udělat zkrat + oblouk, tak pokud to náhodou přežijí, tak budou zmrzačení. Jde o to, že v přípojkové skříni je sice stejné napětí, jako doma v zásuvce, ale zatímco zkrat doma v zásuvce je selanka, tak zkrat v přípojkové skříni může připomínat výbuch a žhavá plasma poletí do obličeje, protože jinam nemůže. Aneb do mojí zahradní přípojkové skříňě je zasmyčkováno něco jako AYKY 4x70 ...
BOB2016
Příspěvky: 152
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od BOB2016 »

Ano ten obluk a sposobena "iskra" bude väčší v pripojnicovej skrini ako doma v zasuvke. Je to z dovodu ako su okruhy istene.
Zasuvka doma je istena bežne ističom 16A s vypinacou charakteristikou B. Ciže rychle vypnutie. Po poslednych upravach noriem na bytove instalacie tam ma byt predradeny prudovy chranic 30 milisekund.
Vonkajšie rozvody, mimo obytnych budov, sa chrania, istia, poistkami. Tavna, vypinacia, charakteristika poistiek je úmyselne inde ako u isticov. Niekolkonasobne dlhsiu dobu vydrzia prenasat prud, aj v pripade tvrdeho skratu.
Je to tzv. selektivita istenia elektrickych okruhov. Aby najrychlejsie reagovali istiace prvky co najblizsie ku poruche.
Takze ano skrat v pripojnom rozvadzaci a mozne nasledky urazu pri nom su vyššie.

Bolo by mimoriadne zle ak by pri skrate ziarovky v chate ako prve vyhoreli poistky na vystupe miestneho transformatora :-).
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 41
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od asterix »

BOB2016 píše: 11.06.2024 8:44 ...
Zasuvka doma je istena bežne ističom 16A s vypinacou charakteristikou B. Ciže rychle vypnutie. Po poslednych upravach noriem na bytove instalacie tam ma byt predradeny prudovy chranic 30 milisekund.
Vonkajšie rozvody, mimo obytnych budov, sa chrania, istia, poistkami. Tavna, vypinacia, charakteristika poistiek je úmyselne inde ako u isticov. Niekolkonasobne dlhsiu dobu vydrzia prenasat prud, aj v pripade tvrdeho skratu.
Je to tzv. selektivita istenia elektrickych okruhov. Aby najrychlejsie reagovali istiace prvky co najblizsie ku poruche.
Takze ano skrat v pripojnom rozvadzaci a mozne nasledky urazu pri nom su vyššie.
...
Bolo by vhodné forum cenzúrovať aj technicky, nielen politicky.
Prúdový chránič (RCD) má charakteristickú vlastnosť nie "30 milisekund" ale 30 miliampérov rozdielového prúdu, čo znamená že prúd pretekajúci z L sa v plnej miere nevracia do N. Pokiaľ táto miera presiahne prahovú úroveň (čo býva u 30mA asi okolo 20mA) tak RCD zareaguje a obvod rozpojí. A bacha, RCD bývajú aj pre nižšie ale aj vyššie rozdielové prúdy a s rôznymi charakteristikami priebehov rozdielového prúdu, dnes už často s DC zložkou a harmonickými.
Druhá "nepresnosť", ten popis poistiek, no nieje pravda že u poistiek je vypínacia charakteristika iná ako u ističov. Poistka s B charakteristikou vypne do 0,4s pri 5násobku preťaženia rovnako ako istič. To že poistky na prívode "vydržia viac" ako bežné ističe je dané ich charakteristikou, ale istič s rovnakou charakteristikou a typom ako poistka musí byť rovnocenný.
cipis
Příspěvky: 4856
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Ono je to tím, že neexistují pojistky char. B či C.
Proudový chránič má krom hodnoty toho proudu (případně charakteristiky vypnutí jako jistič, pokud je to kombinovaný přístroj) také zpoždění. A je to právě kvůli selektivitě, aby to donutilo vypadnou prvně ty poslední, na samotných okruzích, než ten velký na začátku. Takže i ms se udávají u určitých typů, proto to v příspěvku o to více mate.
V německu se už obyčejné AC chrániče ani nesmí používat, u nás jsou chrániče B (neplést s vypínací char. kombinovaného přístroje) povinné u měničů, u kterých není uvedeno, že tento typ nepotřebují (případně je oddělovací trafo anebo je trafo v měniči).
BOB2016
Příspěvky: 152
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od BOB2016 »

Ďakujem za opravu.
Samozrejme ze udaj na prudovom chranici je v mA.

Samozrejme ze poistky sa daju vyrobit s rovnakou , rychlejsou, charakteristikov. Tak ako sa aj istice vyrabaju s charakteristikou C a D.

Ale myslel som to tak, ze pripojenie domov je robene tak, ze ochrany vonkajsich privodov maju vypnut neskor ako ochrany vnutornychrozvodov. Preto su tam instalovane tavne poistky s dlhsou dobou.
Aby sme nemuseli volat obvodneho elektrikara s nahradnou nozovou poistkov, so zehlickou a v 1000 V dielektrickych rukaviciach :-).

Ešte by sme mohli popisovat dovody preco sa pouzivaju tavne poistky vonku a dnu istice. Taktiez mozeme detailnejsie rozobrat cinnost prudoveho chranica... Ale to je mimo tejto temy.

Dostali sme sa tam len pri pokuse o vysvetlenie zvysenich rizik v pripojnicovych skriniach domov a pokuse o varovanie aby do nich neelektrikary neliezly.

Ak tam niekto vlezie a narobi to s nim paseku, TAK NECH MU JE ZEM LAHKA!
Odpovědět