Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Kocour »

Takový hrneček od Primusu taky používám (ač bez výměníku dole, protože ten by se při mém způsobu užití brzo rozdrtil). nosím v něm Coleman F1 Lite a 1/4 kg bombičku plus drobné příslušenství a tahám ho ve vaku běžně po zemi. Hrnek je trochu robustnější a těžší, asi na samotnou pěší turistiku bych si vzal něco lehčího, ale pro hrubší zacházení je dobrý. Hubička vytvarovaná na okraji spodní nádoby je k ničemu (protože není zároveň vytvarovaná i na neosazené stěně, při pokusu nalívat se přes hranu osazení hrne tolik tekutiny, že to hubičku zahltí; složité na vysvětlování, ale stačí zkusit), takže je lepší lít druhou stranou bez hubičky. Teflonový povlak se pochopitelně na některých místech omlátil od uvnitř přenášeného materiálu, ale větší část pořád funguje. Na ohništi bych se bál, že se nějak připálí a vzniknou z toho škodlivé látky, ale na vařiči a vždy s náplní je to dobré. Když se skončí s vařením, tak teflon přispívá k rychlému usušení vnitřního povrchu. V podstatě stačí rychlým máchnutím zbývající kapky odstříknout a může se dovnitř balit materiál, aniž by se nějak příliš namočil.

Jak to vypadá s kvalitou .dx.com kopií, to je těžko říct. Člověk může mít štěstí a sehnat takřka identický výrobek (jak jsem napsal výše, i originál má svoje slabiny) a nebo nějaký šunt. Nejvíc bych se obával nekvalitního teflonu. Jestli to někdo zkusí, může poreferovat.
Mikuláš
Příspěvky: 22
Registrován: 16.03.2013 18:50
Pohlaví: muž

Příbor BW

Příspěvek od Mikuláš »

Nechci zakládat samostatné vlákno, nejblíž to má asi sem. Před pár lety jsem si koupil použitou soupravu německého polního příboru a dosud jsme nepřišel na to, jak se používá k otevírání konzerv. Jedině snad že by to bylo na zvláštní druh konzerv... Předpokládám, že se k tomu používá tento výstupek? - viz foto
Přílohy
BW příbor.jpg
BW příbor.jpg (16.32 KiB) Zobrazeno 14141 x
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Foxy »

Něco podobného jsem měl v ruce.
Tím delším, rovným koncem rozvidlení nabodneš víčko těsně u obruby konzervy. Zanoříš to dovnitř, tu jamku na kratší zahnuté části opřeš o okraj konzervy a pohybem rukojeti nahoru prořezáváš víčko směrem ven.
Je to přesně opačný pohyb, než u většiny obvyklých otvíráků. Zubatý okraj otevřené konzervy nemíří dovnitř, ale ven. Totéž je u víčka; takže je možné jej olíznout, aniž si pořežeš jazyk.
Mikuláš
Příspěvky: 22
Registrován: 16.03.2013 18:50
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Mikuláš »

Díky za radu, při nejbližší příležitosti vyzkouším!
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Venet »

Je to starý typ otvarákov. Aj na starých mikovoch aj na starých victorinoxoch bol taký. Výhodu má v tom, že otvoríš aj hranaté konzervy, čo s klasickým dnešným ide strašne zle...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od sigmark »

proto se konzervy otvírají mačetou :-D
vyzkoušeno v praxi.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od escibe »

Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od bivoj »

2 escibe - to tady má samostatné vlákno: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=33&t=319
Žádná novinka.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Frank »

Máte někdo zkušenosti s vařici z DX? Zdají se mi podle fotek jakko kopie MSR a říkám si že jako záloha do batohu by nemusely být špatné. Přece jenom 1200 a 4500je rozdíl, ale zase vyletět do vzduchu se mi nechce.
Díky

edit: tak je to asi nějaká upravená kopie optimusu...
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Maximus »

Má někdo praktické zkušenosti s tímto:
http://www.var.cz/produkt/10-Nadobi-VAR ... trojdilne/

Ta kombinace výhod nerezu a hliníku mi zní víc než lákavě.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od sigmark »

máme to na krámě, vypadá to provedením solidně. pro VAR to pravděpodobně dělá ALB forming z Telnice, to je od Ústí kousek. jejich kvalita je řekněme konzistentní, reklamace nejsou
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Chorche »

vařič na dřevo z plechofky asi znáte všichni, ale tajdle sem našel upgradovanou verzi, která umí i dobíjet baterky v malejch zařízeních http://www.outdoorgb.com/p/BioLite_Wood ... E_0413_OGB Sice je to poměrně drahý, ale příde mi praktický.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od DeadMan »

Takový větší dřívkáč :D

Měl jsem za domem hromádku dřeva na kterém sice nebylo nic závadného, ale do krbovek to prostě nebylo tak jsem zaimprovizoval a použil starý sud, který se jednou zapoměl před zimou vypustit a vytrhlo to dno = nasávání vzduchu.

Po tom co jsem do toho postupně naládoval vše co jsem potřeboval tak jsem to nechal svému osudu a dost mě překvapilo, že ještě po dvou dnech (celkem 3 dny) se z toho po prohrábnusí stále čmoudilo a byly tam žhavé uhlíky (spálil jsem v tom asi kubík odřezků z desek, prořez ze stromků atd.) a nebyl by problém ten oheň znovu rozjet i bez sirek.

Jsem si v jednu chvíli připadal jak USA bezďák :lol:
Přílohy
IMG_5766_1.jpg
IMG_5768_1.jpg
IMG_5769_1.jpg
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Chorche »

sem to chtěl říct hned, že to je vynález US hobos :mrgreen:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Fabulous »

Pravidelně ssebou nosím tuto skládací nerezovou lžičkovidličku :) Je to lehké, ploché a skladné a už mi mnohokrát pomohla se najíst se jako člověk (ať žijou plastové příbory :devil ).
image.jpg
image.jpg (4.13 KiB) Zobrazeno 13611 x
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Chorche »

já používam na todle zase celej příbor vot miltecu

Obrázek
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Kocour »

Maximus píše:Má někdo praktické zkušenosti s tímto:
http://www.var.cz/produkt/10-Nadobi-VAR ... trojdilne/

Ta kombinace výhod nerezu a hliníku mi zní víc než lákavě.
Jo, kdysi se to prodávalo od jiných firem pod názvem inoxal. Podle mě to má zásadní nevýhodu, a sice, že inoxalové výrobky nikdy nemají přidělaná držadla. Zatím všechny, co jsem viděl, měly kleštičky. Zřejmě nějaké technologické omezení. Podle mě je nádobí s kleštičkami docela nepraktické. Kleštičky se můžou ztratit, nedá se s nimi dobře vařit ve víc nádobách najednou, atd. Vůbec nechápu, kdo a proč s tím přišel a proč se to udrželo.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Terminated Account »

Jsou dva pohledy. Zastánci kleštiček vs. navařená/nanýtovaná držadla

Nádobí bez držadel s kleštičkama je skladné a dobře se udržuje (kolem nanýtovaných/navařených uší se v terénu dost špatně umývá). Kleštičky u dobře provedeného nádobí drží díky samosvornému efektu a U profilu mnohdy lépe, než držadla, která jsou součástí nádobí. Nanýtovaná/navařená držadla se mohu ulomit a společně s tímto efektem zničit i nádobu (vyrvané nýty). Příčina je většinou špatné zacházení či nehoda.

Na 90% akcí do divočiny používám hliníkový ešus, který vlastním od malička a zdědil jsme ho po strejdovi. Stojí hubičku, pokud se o něj člověk stará je prakticky nezničitelný, dá se vrazit přímo do ohně bez toho aby jste plakaly nad zničeným hightech materiálem, je lehký a zrcadlí se v něm kus historie :) Za několik desítek let života tohoto ešusu jsem přišel jen o víčko, které mi ztratil kámoš.

Na akce do civilizace, kde neřeším každý gram používám sadu kempingového nádobí a na expedice speciální choulostivé hightech věcičky.
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od felix5 »

já bych si dovolil navrhnout to nádobí rozdělit na nádobí které je vhodné spíše na vařič a nádobí které je možné strochou snahy hodit přímo do ohně . jinak se tu budete dohadovat o koze a voze a stejně se nedohodnete. každý totiž potřebuje něco trošku jiného .
Dracula-Paja
Příspěvky: 6
Registrován: 15.01.2013 19:00
Pohlaví: muž

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvek od Dracula-Paja »

Lidičky pomozte,
mám Var 2 už nějakých řekněme cca 5 let asi.. Zezačátku jsem neměl sebemenší problém, pak jsem jej dlooouho nepoužil(2 roky) no a samozřejmě jsem vloni vyjel na vejlet, čapnul kartušku i vařič a po otočení ventilu mi to normálně sfoukávalo zapalovač. natvrdo to nechytlo a sfouklo mi to plamen na zapiku. Řekl jsem si, že asi plyn prostě za tu dobu nějak "zvětral" nebo co já vim co se s plynem stává a že to po koupi nové kartuše bu ok. Po výletu jsem koupil novou kartuš přímo od Varu a to 500g a už s poměrem 30:70 (srpen minulý rok). Letos sem ji poprvé namontoval no a plyn po zalálení sice hoří, ale jen takovej malej plamínek. Při zesílení to normálně ten hořící plamen sfoukává. To přeci neni normální ne? Je možný, že by PB kartuše byla po 1 roce nějaká znehodnocená? Nebo víte někdo, čím jiným by to mohlo být? Jako na tom Varu se není co pokazit takže hledám problém jen u plynu, ale snad s tím někdo má zkušennost a poradí. Díky...
Odpovědět