Bioplyn - bahenní plyn

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od Fjord »

Odděleno od tématu Rozdělání ohně http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=11&t=39

chichi napadla mě varianta s použitím metanu, nebo nějakého plynu, který vyvěrá ze země. V Rusku toho mají poměrně dost. V oblastech s vřesovišti, možná by též něco bylo..nevím..nebo bioplyn na hnoji :mrgreen:
Samo by se to nesmělo zapálit v místě odkud se čepuje, ale použít na zachycení třebas igelit. V tom malém množství asi nehrozí, že by mi to utrhlo prstík :mrgreen: Je to blbost, co myslíte? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

Bahenní plyn (z močálů či ze dna jezer) i dnes populární bioplyn (uměle vyráběný z organického odpadu) vzniká prakticky stejným způsobem a má také téměř stejné složení. Většinu jeho objemu tvoří právě vysoce hořlavý, výhřevný i slušně výbušný metan. Samozřejmě použitelné to při zachování základnách principů je i pro domácnost. Občas se takové malé "domácí" aparatůry objevují i na brněnském veletrhu. V běžném prodeji jsem to bohužel zatím neviděl, ale je možné, že se ke mě jenom nedostala ta správná informace. V zahraničí s tím experimentuje leckdo. Viděl jsem v televizi i reportáž odněkud z Dálného Východu. Tam měli jakousi primitivní bioplynovou stanici ze starých betonových trubek (cca 1 metr). Zpracovávali v ní trus z oslů i kuchyňské odpadky. Stanice (přesněji řečeno jímka v zemi s otočeným plechovým "zvonem" ze starého barelu - ve funkci plynojemu) napájela bioplynem skrz dlouhou hadici jeden dvouplotýnkový plynový vařič, na kterém se s vařením během dne vystřídala prakticky celá vesnice (která jinak trpěla velkným nedostatkem palivového dřeva).
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fjord »

jj takže v místě, kde to vyvěrá dát nějaký barel s hadicí-to je už ale pro větší využití. Na hnoji si to moc představit neumím-asi přes to hodit igelit a jak pak s tím? Nebo do hnoje zastrčit nějakou trubičku? :mrgreen:
Pro to nouzové rozdělání ohně -stačil by i ten igelitový pytlík na zachycení, pak jen křísnout třeba dvěma křemeny o sebe a vyrobit malou jiskru.
Asi by se plyn našel i někde v hlubší jeskyni. No a napadá mě ještě "náš" bioplyn z našeho trávení :rofl Ale to asi nebude fungovat v nouzi, když má člověk hlad, leda by se musely splácat hodně různý ingredience, což vlastně v době nouze problém není :mrgreen:
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od MRAK »

Budem prdět do pytlíku :mrgreen:
Prima :rofl
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Fjord »

:rofl :yes :moon
no kdyby mi to mělo zachránit život, tak proč ne. ..a napadá mě ještě dobytek-ten má větší "obsah" :rofl
..ale už raděj končím s rozvíjením téhle teorie.. :lol:
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od MRAK »

I pro kravičky máme v základní výbavě pylík na prdíky samozřejmě patřičně veliký.
Při aplikaci jímacího pytle se snažíme na kravičku vesele pomrkávat, i písničku jí zazpíváme, aby se nestresovala do pytlíku nám nena*rala.
A palivové prdy budou zaručeně BIO !!!!
:F
:angel
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Rozdělání ohně

Příspěvek od Josef »

1. Představa trusu v pytlíku je špatná. :lol: Problém není trus, ale ten pytlík. ;) V pytlíku by zbyl vzduch a vznikla by tak zákeřně třaskavá směs. Při výrobě bioplynu je zbytkový vzduch vždy velmi nežádoucí. Lepší řešení je použití velké nádoby do které by se dala voda a do ní ty odpadní zbytky - takže by vlastně vznikla "bažina" která by se shora zaklopila oním obráceným barelem jako zvonem. Zvon by klesl dolů a prakticky celý by byl pod hladinou. Bublinky vznikající v "bažině by se v něm zachycovaly a jak by plynu přibývalo, tak by se barel z umělé "bažiny" silou plynu vynořoval. Na jeho vrcholu by byla hadička a tou by se to odvádělo ke spotřebiči. Plyn by se shromažďoval nepřetržitě, využíval jen občas z nashromážděné zásoby. Pracovní tlak plynu určuje váha zvonu.

2. Existuje i docela zajímavé využití bahenního plynu v jezerech. Plyn vzniká v bahně i v zimě, protože dno bažiny nebo jezera má teplotu vždy nad nulou a hnilobné procesy tam pracují i když je na vzduchu třeba -30°C. Pokud budete někde poblíž velkého jezera, které je celé zamrzlé, stále se tvořící plyn se pod ledem hromadí a tvoří pak zespodu velikou "bublinu". Když je led čersvý a čistý, je pod ním takové místo vidět. Když se led opatrně proseká, aby vznikla malá dírka, plyn tudy s mohutným sykotem uniká (tlačí jej váha ledu) a lze ho zapálit. Vznikne tak na několik desítek sekund nebo dokonce minut několik metrů vysoký mohutný svítící plamen, který je v rovném terénu viditelný z mnoha kilometrů. Dá se to použít v nouzové situaci k signalizaci. (Výbuch plynu pod ledem při zapalování nehrozí, protože je tam jen plyn, ale bez vzduchu, proto může hořet vždy jen nad ledem.)

Mimochodem metan je velmi silný "skleníkový plyn" způsobující globální oteplování. Takže díky za každý dobře spálený litr metanu, který neunikl jen tak zbůhdarma do ovzduší, ale shořel na mnohem méně "skleníkový" CO2. Dokonce existuje nějaká studie, kde se prdy dobytka co do ročních objemů oficiálně řešily a vyčíslovalo se, kolik že to dělá desetin stupně Celsia pro planetu Zemi. (Možná právě proto by nás někteří politici raději krmili potravinami z hmyzu, aby si nemuseli omezovat autíčka.) Pokud by se mě tedy někdo ptal, zda jsem pro větší využívání bioplynu domácími mikrobioplynovými stanicemi, odpovím :yes , i když to možná bude trochu smrdět.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od Fjord »

Mrak: :rofl :yes

Josef:
jj díky, už je mi to trochu jasnější. Nevěděla jsem třeba, že metan v kombinaci s kyslíkem je třaskavý. Jako samo všechno co hoří potřebuje kyslík, ale že tam hrozí výbuch, to nevím. Nj, pokud tedy unikne nějaký větší množství z těch tajících jezer, kde se rozkládá listí a atd, tak potěš. Koukala jsem před časem na dokument právě z Ruska, kde z toho mají dost obavu-v případě oteplování a roztátí toho ledu je to načasovaná roznětka. Totéž je i v mořích, kde jsou někde kolem Afriky atd. velká ložiska metanu-v případě ohřátí vody se to začně též uvolňovat. Tohle by mohla být právě jedna z těch katastrof, co hrozí věštci-ne jaderný výbuch, ale metan. Ale to jsem odbočila.

Takže add 1: jak využít tenhle princip co popisuješ ještě třebas u hnojiska, který má dejme tomu 5x5m? Na 5x5m sud neseženu..leda to přikrýt plachtou a vyvýst to do toho sudu s ventilkem? Ale ještě tam vlastně píšeš, že by to mělo být pod vodou-tak tohle tedy nevím, jak promyslet. Leda by to muselo být v uzavřeným větším kontejneru..hmm
Ještě mě napadá, že asi výživnější tvorba bioplynu bude v době začínajícího tlení-kdy vniká snad až 80stupňů během těch procesů. Pak když je z kompostu už jen hlína se toho moc nevyrobí..no to je vlastně logický :chuckle

add 2: jo, tohle jsem právě měla na mysli s tím nouzovým rozděláním ohně-přírodní využití plynu.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od Josef »

To Fjord:
Plachta na hnojiště to by taky asi nebylo zrovna mod dobré. Metan je sice lehčí než vzduch, takže bude pod plachtou tvořit jakousi bubninu, kterou by šlo odebírat v nejvyšším bodě plachty, ale jak znám fólie, dříve nebo později se v ní udělá nějaká ta dírka a plyn by byl fuč. Já bych to spíš viděl na sadu několika plastových sudů s velkým šroubovacím víkem naplněných odpadem, ze kterých by vedly hadice nebo trubky do plynojemu - tedy jednoho většího sudu, ve kterém by ve vodě byl obrácený druhý menší sud. Trubky s přicházejícím plynem by končily u dna, takže by byl metan nucený probublávat tou vodou, což by fungovalo jako zpětná pojistka, když by jsi jeden z "kvasných" sudů vyprazdňovala a opět plnila odpadem, že by se ti tam plyn zpět nevracel. Ze zvonu by se pak odebíral (možná přes vysoušecí filtr) do plynového spotřebiče. Sudy by se plnily postupně, takže první by se teprve "rozehníval", druhý jel naplno, třetí by už pomalu končil a poslední by se v tu dobu právě znovu plnil a nebyl ještě uzavřený víkem. Tím by jsi měla relativně stálou dodávku a rovnoměrné složení plynu. Počítej s tím, že na vytápění celého domu by to určitě nebylo, ale na nějaké to vaření, pečení a svícení (punčoškovými plynovými lampami) by to bylo dostačující. Tlak plynu se seřídí případným přidáním závaží na vrchol zvonu plynojemu. V hořácích současných spotřebičů na zemní plyn bude možná zapotřebí trošičku seřídit objem přisávaného vzduchu do difiséru, trysky podle mého názoru vyhoví i ty původní. Kdyby čtyři sudy nestačily, mohlo by jich tam být v "baterii" třeba deset. Jak vidno z obrázku je to jen pár sudů a nějaká ta trubka nebo hadice. Neobsahuje to žádné komponety, které by se nenašly někde na statku nebo se nedaly běžně sehnat.

3.gif
3.gif (10.57 KiB) Zobrazeno 20078 x
Jenže jsme uprostřed civilizované Evropy a tak si nechejte zajít chuť na jakékoli amatérské experimentování v této oblasti! Tady plynu a všemu s tím spojenému velí zásadně jen monopoly a vy jste oprávnění být nanejvýš pouze jejich platícími zákazníky. Zdravotní pojišťovna vás potřebuje také zdravé a platící, ne nemohoucí invalidy. Proto veškerá plynová zařízení, velká, střední, malá (home-made bioplynovou stanici nevyjímaje) spadají do kategorie tzv. vyhrazených zažízení - takže výroba a dodávka komponentů pouze od akreditované firmy, pravidelné revize revizním technikem a žádné neodborné zásahy! Kdyby se něco stalo, kouká z toho trestní klasifikace na téma "veřejné ohrožení" a možná na pár let i "útulná ubytovna". Ale i když si nejsem jistý, kde se bude v postapokalyptické době sjednávat revizák a spolupráce s akreditovanou firmou. Určitě je však dobré vědět, jak lze bioplyn provizorně vyrábět. Člověk nikdy neví, kdy to může potřebovat...
:lol: :lol: :lol:

Ještě k tomu metanu v atmosféře.
Ono se to málo ví, ale podle nových zjištění, byla atmosféra Země kdysi celá metanová a její obloha nebyla při pohledu modrá, ale růžová. Atmosféru vytvořily jakési primitivní anaerobní mikroorganismy v oceánech. Pracovaly na tom mnoho milionů let, jenže se přemnožily, vyčerpaly si potravu, zadělaly si na skleníkový efekt a pak, jak se změnily životní podmínky, náhle uhynuly. Životní prostor byl volný a tak je nahradily jiné mikroorganismy, které využívaly jinou potravu a ty naopak začaly vyrábět kyslík, což konec konců činí dodnes. Jenže nějaký čas po té, co se ujaly na naší kulaté Zemi vlády, došlo ke stavu, že do původně metanové atmosféry vyprodukovaly už značně velké množství svého odpadního kyslíku a vítr ho rozvál po všech kontinentech. Jednoho dne přišla bouřka, udeřil hrom, kyslíko metanová atmosféra se vznítila...
...a pak nastal největší výbuch plynu v dějinách. :shock: S ním shořel veškerý metan, zmizel jeho skleníkový efekt a Země se na dlouhou dobu propadla do "první doby ledové", kdy zamrzla od pólů až k rovníku a vydržela v ní do doby, než se vnitřním teplem (sníh a led izoluje) pod povrchem "přehřála", aktivovaly se sopky, které vypustily oxid uhličitý, co nám vrátil přijatelné klima.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od Fjord »

To je opravdu vyčerpávající odpověd´..díky :clap :yes Myslím, že to je přínosné pro víc lidí. Jako samo to ted není třeba vyrábět, bezpečného plynu je dost a dají se koupit propanbutanový přenosný lahve, ale kdo ví, co bude pak. Znát princip je určitě dobrý. Samo bych měla strach to vyrábět ve větším množství, je to nevyzpytatelné a nebezpečné. Ten plyn není cítit v případě úniku-myslím, že tam dávají merkaptan, aby to smrdělo. Takže současný využití je pro mě jen o pochopení principu.

S tou dobou ledovou a co tomu předcházelo-jj taky bych řekla, že to takto probíhalo. Má to logiku. Je pravděpodobné, že se blížíme k podobnému zlomu-dost věcí tomu nasvědčuje.

Ještě jen dotazík-jak moc se asi liší zemní plyn a bioplyn z kompostu nebo z toho dobytka? Oba dva obsahují metan? Zemní plyn určitě, a bioplyn taky? Chemie moje hobby není v tomhle se nevyznám vůbec :mrgreen: Jen si matně vybavuju, že ropný plyn se dělí na propan a butan :-) Ale tohle se už na netu asi dá dohledat..
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od Fjord »

No a je to tady :( Z tohoto vítr tady opravdu mám.

http://www.novinky.cz/veda-skoly/253537 ... l?ref=boxF

Ohromné množství metanu uniká z arktických vod přímo do atmosféry
Alarmující zprávu přinesli vědci, kteří udělali průzkum na ruském dálném východě. Z vod Severního ledového oceánu zde v několika oblastech uniká nebývalé množství metanu, který byl dříve uložen na mořském dně. Metan přitom patří ke skleníkovým plynům a v tomto ohledu je podle klimatologů dokonce 20krát účinnější než oxid uhličitý.
Tak dramatický nárůst nebyl zaznamenán minimálně po uplynulých 20 let, kdy ruští vědci začali proměny v arktických vodách sledovat. Igor Semiletov z Ruské akademie věd v rozhovoru pro britský deník Independent potvrdil nevídané tryskání metanu. Gejzíry metanu se objevovaly i dříve, ale ne v tak ohromném rozsahu.

"Dříve jsme nacházeli struktury, které připomínaly pochodně, ale ty měly nanejvýš deset metrů v průměru. Poprvé jsme objevili nepřetržitý, silný a v pravdě imponující únik o průměru jednoho kilometru,“ uvedl Smiletov s tím, že byl s kolegy překvapen intenzitou úniku a množstvím gejzírů na ohromné ploše.

Vědci odhadují, že na mořském dně v Arktidě jsou vázány milióny tun metanu. Pokud by se tento metan uvolnil, a unikl do atmosféry, vedlo by to k náhlé změně klimatu s pravděpodobnými katastrofickými následky.

Semiletov se svým týmem sbíral data během letní plavby na palubě lodi Akademik Lavrentiev v oblasti zabírající 26 000 kilometrů čtverečních a s pomocí citlivých přístrojů zjišťoval koncentrace unikajícího metanu z „fontán“ na mořském dně. Podle Smiletova šlo z celkového hlediska o poměrně malou oblast, na které však napočítali přes sto velkých fontán, kde sloup unikajícího plynu probublával až k hladině. Navíc koncentrace unikajícího plynu byla 100krát vyšší, než při předcházejících měřeních.
Kedarus
Příspěvky: 133
Registrován: 15.06.2012 20:34

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od Kedarus »

Fjord píše:
Ještě jen dotazík-jak moc se asi liší zemní plyn a bioplyn z kompostu nebo z toho dobytka? Oba dva obsahují metan? Zemní plyn určitě, a bioplyn taky? Chemie moje hobby není v tomhle se nevyznám vůbec :mrgreen: Jen si matně vybavuju, že ropný plyn se dělí na propan a butan :-) Ale tohle se už na netu asi dá dohledat..
V podtstate rozdil mezi zemnim plynem a bioplynem neni.LPG(propan-butan) je jina liga,vznika pri zpracovani ropy.
Zemni plyn a bioplyn(v tomto pripade biometan) jsou mezi sebou misitelne.
Pokud si prestavite auto na CNG(stlaceny zemni plyn) bude rado papat biometan..Chemicky je to vlastne to same,nad 95 procent metanu.
Problem je u pouziti nezpracovaneho bioplynu.Hlavne kvuli jeho mnozstvi.Pokud ho mate dost pouzivaji se mikroturbiny ktere jej dokazi bez upravy zpracovat na elektrinu.Ale to uz jsou zarizeni ktere pozaduji od 5000 tun biomasy rocne.(nezapomeme na vepriky :D ,kejda se pouziva jako ockovaci latka),investice tak min 200 ha pole + 20 mega.
Pokud mate jeste vic da se bioplyn vycistit a pouzivat jako palivo.Nejjednodussi je to tady
http://www.youtube.com/watch?v=YQKeJrTFgv4.
Pro maly pozemek v PA je opravdu tezke neco najit.Skuste tohle.
http://www.czrea.org/cs/druhy-oze/biopl ... -rozvojove
http://csd.blog.cz/
http://domaci-radce.ic.cz/index.php?id=10
Hledal jsem traktor schopny jezdit na vycisteny bioplyn ale nenasel :oops:
Nejblize k tomu maji Steyr CVT 195 a Valtra N101 .Oba puvodem diesely takze k zapaleni paliva (bioplyn se sam v diesel motoru nevzniti) je potreba trosku nafty.U Valtry je to 3 litry na hodinu provozu.
Takze to vypada ze skoncim u drevoplynu :D
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od Fjord »

Kedarus:
to jsou zajímavé odkazy :yes

V jednom díle "Experiment kolonie" se snažili vyrobit dřevoplyn na výrobu elektřiny. Ten princip není složitý, jsem to pochopila i já :lol: jen to chce vychytat mouchy a hlavně opatrnosti není nikdy nazbyt.
Nebylo mi tam jen jasné, co s enventuelním přebytkem při výrobě toho dřevoplynu. Pokud "spotřebič" - motor-/alternátor - na chvíli nepůjde, nebo se zrovna nepoužívá, nehrozí pak roztrhnutí nádoby, kde se ten dřevoplyn vyrábí? Těžko se dá hned uhasit oheň a skončit tak s výrobou. Měli tam ventil na asi odpouštění, ale zase na druhou stranu jestli to není škoda, že.

Takže mě k tomu napadá, bylo by vhodné a použitelné dřevoplyn dále skladovat? A evetuelně jaké jsou na to vhodné nádoby?
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od Josef »

Důležité je neplést mezi sebou dřevoplyn (tj. oxid uhelnatý) a bioplyn (tj. metan). Bioplyn vzniká "kvasným" procesem - tudíž nebude-li se odebírat, suroviny kvasí dál a může vzniknout přetlak. Dřevoplyn se vyrábí nedokonalým spalováním paliva. Dřevoplynový generátor jsou vlastně "kamna" ze kterých si motor sám plyn nasává (říkalo se tomu proto také plynosací motory). Když spalovací motor nasává, druhou stranou vstupuje do vyvíječe z venku vzduch a plyn se díky němu vyrábí. Když motor plyn nenasává, nepřichází do vyvíječe vzduch a vývin dřevoplynu samovolně ustává. Samozřejmě trochu v tu chvíli do okolí ještě uniká (nejčastěji otvorem, kudy se do ohně přisává vzduch) a proto by měl být generátor vždy v dobře větrané místnosti nebo venku pod přístřeškem. Ne kvůli výbuchu, ale kvůli tomu, že je plyn zákeřně jedovatý a kdyby do nevětrané místnosti po několika hodinách přišla obsluha, mohla by se udusit. Někdy se také kohoutem dalo přepojit potrubí z vyvíječe na plechový komín (trubku) vedoucí až na střechu. Plyn je lehčí než vzduch a tak komínem bezpečně stoupal pryč a nikde se nehromadil. Za provozu je ve vyvíječi prakticky vždy podtlak, nikoliv přetlak, proto přetlakem to bouchnout nemůže. Výbuch může hrozit jen pokud by se nahromadilo velké množství dřevoplynu v uzavřeném prostoru s kritickým množstvím vzduchu. To se může stát, když je vyvíječ po vyčerpání paliva téměř prázdný. Pokud to však náhodou stane, pak to vypadá zhruba stejně jako když bouchnou kamna-piliňáky. Prostě jen nadskočí víko (které je na to zařízeno), vyšlehne planem i kouř a nic víc se nestane. Dřevoplyn je navíc poměrně jalový (obsahuje hodne dusíku). Ale kdyby naopak bouchl výše zmíněný kvasný bioplyn, jehož hlavní složkou je metan (který má v molekule hodně vodíku), to je mnohem větší pecka...
mytysek
Příspěvky: 1
Registrován: 13.09.2012 18:06

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od mytysek »

Doporučuju nahlídnout do časopisu Elektrón ročník 1982 číslo 9 (str 56) a 10.
Myslím že by to mohlo být použitelné a výrobně jednoduché.

pokud časopis nemáte :) jde stáhnout tady:
http://rapidshare.com/files/415649623/E ... 982-09.rar
http://rapidshare.com/files/245158988/E ... 982-10.rar
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od OlaffLudwig »

Trochu to tu ozivim :-)
Pri promysleni svych budoucich bydlicich moznosti, jsem v ramci sobestacnosti prozkoumaval moznosti spalovani prave i bioplynu vznikleho z odpadu kolem domu a narazil na pojem "kogenerace", kdy se za spalovani plynu vyrabi jak teplo,tak elektrina. Zacal jsem patrat a narazil na par firem, co vyrabi prave kogeneracni jednotky a to i v mensich provedenich, nez jen pro mesta a vesnice.

jmenovite treba (ale je jich mnohem vic):
http://kogenerace.tedom.com/tedom-kogen ... oplyn.html
http://www.buderus.cz/produkty/kogenera ... anova.html

Takze by mely byt i firmy, co budou mit knowhow, jak postavit takovou bioplynku. Bohuzel se mi nic takovyho najit nepodarilo, takze pokud by mel nekdo odkaz, budu moc rad :-) Vazne me tahle varianta laka.

[EDIT]: Jinak pokud k tomu ma nekdo nejaky pripominky, zajimal se o to, ale vykaslal se na to kvuli legislative apod, tak sem s tim klidne, rad si poctu :-) Obecne si rad prectu jakekoli pripominky k bioplynu v domacim (i nedomacim) provedeni ;-)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od dracekvo »

Až zjistíš cenu nejmenší kogenerační jednotky, tak tě to přejde :D
Také nastává otázka co s vyrobenou elektřinou. Tyto jednotky jsou určený, aby valili do sítě. Tj mají asynchronní generátory, které nejsou chopný ostrovního provozu. Musel bys vyrobenou elektřinu ihned někde pálit, aby nedošlo k přetoku do sítě přes elektroměr. Oni to moc dobře poznají a jsou za to pěkné pokuty.

Vhodnější by asi bylo na pokusy použít nějakou nejlevnější 4T centrálu a zpracování tepla si tam dobastlit. Případně motory typu favorit, felicia, fabia s přestavbou na LPG. Ale těžko říct, jak by se směšovač choval s jiným tlakem plynu.
Určitě by to bylo v domácích podmínkách řešitelné.
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od OlaffLudwig »

Jo s tou cenou jsem tak nejak pocital, ze to asi nebude malo (pocital jsem tak 500tis - ale pokud se drzim pri zemi prilis, tak mi iluze klidne zbor :D ).

Jinak tu potrebu neustaleho odberu resim hodne, protoze jsem to chtel prave mit ostrovne, uz proto, ze se chci odstehovat nekam do horouci prd*le...

Neco by mi sice spotrebovaly zarizeni jako server a vodou chlazene pc, zabezpeceni pozemku apod... Klimoska ve sklepe, abych tam udrzel suchej vzduch a stabilni teplotu. Ale ani tak si nemyslim, ze vytvorim stabilni odber v tech minimalnich hodnotach tech jednotek.

K ty samodomo variante, to by tu musel byt nekdo, kdo to uz delal a pripadne se tim zivi, abych bud mohl koupit hotovy reseni a nebo minimalne aspon mohl "profesionalne" poradit. Hlavne jak by se na to tvarila legislativa na takovej domaci bastl?
karloscz
Příspěvky: 75
Registrován: 18.01.2014 21:22

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od karloscz »

Ok, máme tady slušný základ ke korekcím.

1) bioplyn != metan. Toho je tam s bídou kolem 50-60 %. Zbytek je hlavně CO2 a vodní pára.
z toho plyne - sporák ano, s patřičně zvětšenými tryskami, jakýkoliv pohon ve spalovacím motoru ne. Čistit na +- čistý CH4 se dá snad jen vymražením. Bioplyn o objemu 1 m3 tedy obsahuje 0,60 m3 metanu, vyrobíme z něho asi 2,28 kWh elektrické energie a 2,7 kWh tepla v případě kogenerace. Mikrokogenerační jednotky (ale mikro v měřítku pro panelák), přijdou od 200 tisíc výš.

2) produkce je v domácím měřítku mizivá. Výnos plynu se pohybuje od 0,6 (sra.ky) do 1 m3 (řepná siláž) / 1 kg organické sušiny. Té je ca 20-30 %. Takže zahrnu li rozpadlíkovu bastl konstantu (0,7) snižující účinnost proti průmyslovému fermentoru, dostáváme se někam k 20 kg vstupních výkalů na 1m3 čistého CH4. Při spotřebě ca 10 m3 jen na vaření měsíčně je to ca 270 kg výkalů(rozdíl viz níže). To neukálíte ani s pořádným katarem. :mrgreen:

3) nebezpečnost. Každá hořlavá tekutá látka (plyn i kapalina) je schopná výbuchu. Záleží jen na poměru paliva a kyslíku. A pozor, plyny jsou zdaleka nejúčinnější trhaviny na poměr hmotnost/výkon.

4) kyslík - methanové kvašení musí probíhat za naprosté absence kyslíku. Dále, kontinuální provoz je náročný právě na možnou kontaminaci fermentoru kyslíkem ( a také má nižší výnos v absolutním měřítku) Dělený provoz má však nevýhodu v postupném nabíhání vývoje CH4 a stejně tak dokvašování.

5) teplota - kvasný proces potřebuje teplotu nad 30 stupňů. Bioplynky spotřebují 7 procent vyrobené elektřiny a 30 pct tepla jen na svůj provoz. Nasobte bastl konstantou a zejména v zimě to je úplně jiná ekonomika provozu.

6) v praxi - jediné řešení je čokohlídka kolem hosp. zvířat. Jenda kráva vyse.e ca 50 kg denně, což by matiku toho fermentoru přiblížilo realitě. A honit se s lopatou a kolečkama za kravím hnojem,no, ... Ale na druhou stranu, k čemu jinému bysme měli děti :devil
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bioplyn - bahenní plyn

Příspěvek od dracekvo »

ad 1) pokud to vím dobře, tak u bioplynek právě to teplo a elektrinu vyrábí spalovací motor, tak to nějak řešitelné být musí. Nebo se pletu? Mražení by bylo docela ekonomicky náročné.
Odpovědět