Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
edakemlink
Příspěvky: 135
Registrován: 04.01.2012 11:53
Bydliště: Brno

Re: Svítilny

Příspěvek od edakemlink »

Tak jsem neodolal, pustil jsem Olight M20X Warrior kolegovi a vrátil jsem se po ubezpečení prodejce o změně nastavení řadiče zpět k Fenixu TK21. Zatím dobrý, uvidíme časem.
Z Fenixů mám opravdu lepší pocit, jejich těla jsou vyrobena mnohem více odolně, ze silnějšího materiálu a mají lepší závity. TK12 mám dva roky a funguje naprosto spolehlvě.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: LED svítilny

Příspěvek od štaflík »

Tak jsem nakonec pořídil Fenix PD-32. Svítí to fantasticky. Dosvit i výdrž jsou úžasné, navíc nezanedbatelná je i "obranná funkce" té svítilny. Ve tmě s tím někomu zasvítit do očí na plný kotel ho zcela jistě na pár vteřin vyřadí. Navíc stroboskop...
Zvolil jsem verzi se dvěma CR 123 aku, protože tyto akumulátory mají vyšší kapacitu, delší životnost (až deset let) a vyšší odolnost vůči chladu, než běžné baterky. K tomu nabíjecí akumulátor pro běžný provoz (CR 123 jsou drahé i na netu). Zásobu CR 123 mám jen pro Blackout.
Zásadní nevýhoda je, že v držáku do RIS, resp. Picantinny do drží jen v přední části. Na Kose to nevadí, na boční liště FAB předpažbí je to v klidu, ale nejde mi dát na pistoli. Tím, že to drží jen za předek, musím mít baterku v držáku posunutou dozadu a tam naráží na lučík spouště. Musím tedy vymyslet nějakou objímku, aby šla dát do držáku i na zadní části.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: LED svítilny

Příspěvek od DeadMan »

Přílohy
plg.jpg
plg.jpg (52.54 KiB) Zobrazeno 20932 x
plg(1).jpg
plg(1).jpg (33.16 KiB) Zobrazeno 20931 x
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: LED svítilny

Příspěvek od štaflík »

Mám toto:
http://www.ledshop.cz/montaz-na-zbran~z1997.html
Blbé je, že se to na fest utahuje imbusem a prostě ta PD32 není klasická zbraňovka, takže má sice jeden segment široký 1", ale bohužel jen vepředu.Pokud ten FAB neumí čapnout tělo menší než 1", tak mi nepomůže.
Jinak ten EagleTac je asi vhodný spíš na upnutí k pušce, kde se nečeká časté sundavání a nandavání. Je to fakt fest bytelné, ale neobratné.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: LED svítilny

Příspěvek od DeadMan »

tak to vypodlož gumou u baterky to nevadí ta nástřel nedrží a pokud zvolíš vhodnou tloušťku tak se ani nehne

tu montáž co máš ty mám taky ale na KPOS na boku na krátkou bych to taky nedal
felix5
VIP
Příspěvky: 685
Registrován: 04.07.2012 17:20

Re: LED svítilny

Příspěvek od felix5 »

mimar48 píše: Někdy stačí jemné ťuknutí ...
nevim jak u toho tvýho ale měl sem baterku ultrafire model přesně nevim. ale přepínání režimů bylo pomocí namáčknutí zapínacího talčítka (dost nepraktické) zhruba po roce baterka začala samovolně přepínat na nejslabší režim a poblikávat což byl režim slabé baterie. po čase to začalo hlásit slabou baterku i po čerstvim nabití. většinou pomohlo s baterkou praštit .zhoršovalo se to a nakonec sem měl za to že to dělá elektronika tak sem jí proklemoval aby měla baterka jen režim 100% a off . to fungovalo tak 2 dny . po oněch 2 dnech se baterka začala opět přepínat do toho nejslabšího režimu a opět pomáhalo jen bouchání - čimdál tvrdší . projel sem komplet cestu od diody k baterce skontroloval baterky atd . teď už se baterka zapne jen na těch 5% a nepomůže nic. nevim jak sou dělaný ty ledky ale už může bejt problém jen v ní protože baterka je OK a kontakty taky
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: LED svítilny

Příspěvek od Fabulous »

Pokud jsem mel podobny problem, tak byl vetsinou v zavitovych spojich, kde byly prechodove odpory.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: LED svítilny

Příspěvek od Josef »

Nápodobně, stejný problém, zejména u závitů z eloxovaného nebo černěného hliníku, kdy si nízké napětí zdrojů nedokázalo přechodový odpor vzniklých oxidů prorazit. Zatím pomohla dost drsná úprava - okartáčování závitů na svítilně jemným ocelovým kartáčkem úplně do leskla (v díře je to docela problém) a před zpětnou montáží kapička oleje do závitového spoje. Nicméně kontakt přes hliník není z dlouhodobého pohledu nikdy šťastné technické řešení. Se stejnou neřestí hliníkových spojů se léta bojuje u většiny továrně vyráběných vysílacích antén (třeba u dílů střešních CB antén) a nic než jednou za čas to rozebrat a důkladně vyčistit na to prostě neplatí. Hliník je od slova hlína a v tu "hlínu" se tento kov ve spojích rád zpětně mění hned, jak má sebemenší příležitost.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: LED svítilny

Příspěvek od cipis »

Já mám tohle: http://www.gme.cz/rucni-svitilny/svitil ... -p759-785/
Posledně s přehledem přežila několik zásobníků z EVA, když jsme s klukama trochu zatměli na střelnici. Montáž zatím nemám, tak to spravila izolačka, popery na 25m to krásně nasvítilo. Na těch 50m by to už chtělo užší kužel světla, ale zase, za ty prachy ... Mám ji už rok, zatím jsem měnil baterii jen jednou, je ale fakt, že denodenně používána není ...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: LED svítilny

Příspěvek od dracekvo »

Já mám tutu má v sobě těsnění v podobě o-kroužků, které se při prvním rozebrání rozpadlo. Takže jako vše z číny je to potřeba doladit doma. Také se do ní nevejdou normální nabíjecí tužkovky. Používal jsem z číny, které mají 2000mah a jsou poněkud slabší. Nedavno sem ji nechal projet na soustruhu a už nemám problém.
Svítí hezky a vydrží celkem dlouho. Je na dvě AA, nebo se nechá zmenčit na jednu AA. Hlavní problém vidím v tom spoji pro zkrácení na jeden článek. Závit je takový krátky a slabý, takže počítám s tím, že pokud bych jí měl v kapse a nějak na ní spadnul, tak se zlomí. Pokud je zkrácená na jeden článek, tak to nehrozí.

Jinak pro rozpadlíky nabízím, že než něco objednají, tak mi můžou napsat. U militaryrange mám VC, tak umím ty věci dodat levněji. Sice to nebude hned druhý den, přidám to až k nějaké objednávce co budu dělat ale například tu baterku INOVA bych mohl dát o 2 stovky levněji.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne 29.10.2012 12:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: LED svítilny

Příspěvek od Fabulous »

Cipis: 65 lumenu je na zbranovou svitilnu vazne malo. Hranice pouzitelnosti je tak 120lm, ale optimum je 200 a vice.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: LED svítilny

Příspěvek od MrPorter »

Já nosím na klíčích Fenix LD15 R4 a jsem s ní velice spokojen. Jedna AA baterka a svítí to úžasně, velikost na ty klíče ideální. No a na stálo je na chalupě Fenix TK70, to je neskutečný dělo. Na nejsilnější mód ani nemám baterky, ale ten druhej nejsilnější je světlo jak ve dne.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: LED svítilny

Příspěvek od cipis »

Na airsoft v budově bohatě stačí, na té střelnici na EVU to byla nouzovka, nicméně zatím se mi nechce dávat násobně víc za nějakou víc svítící. Je ale taky fakt, že na některých nočních AS akcích v lese mají chlapci vybavení asi o několik řádů dražší, třeba se stroboskopem a tak., tak to s tím malým svítítkem je člověk v pr.
Mám to jako takovou univerzální baterku, spolu s čelovkou myslím, že pokryje mou potřebu. Třeba časem něco silnějšího na tu zbraň, čtu to právě tady, abych zjistil, co se používá ;)
Fabulous píše:Cipis: 65 lumenu je na zbranovou svitilnu vazne malo. Hranice pouzitelnosti je tak 120lm, ale optimum je 200 a vice.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: LED svítilny

Příspěvek od Fabulous »

Neni duvod vyhazovat tisice. Slusna cina s dobrou LED-kou stoji par stovek a svoji praci take odvede.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: LED svítilny

Příspěvek od cipis »

Tak to bych prosil tip a jdu do toho :)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: LED svítilny

Příspěvek od Fabulous »

Vecer dam odkaz. Ted jsem v aute.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: LED svítilny

Příspěvek od Fabulous »

http://www.qualitychinagoods.com/

Tady najdeš svítilny všech možných levných výrobců. Mám od nich několik "strojů" a kvalita je odpovídající a dobrá. Se zasláním také nebyl problém. Jinak Ebay je levných svítilen plný...

Jen doporučuji jako zbraňovou svítilnu něco co má, pokud možno, jen jeden režim svícení. Kvůli rychlosti a jistotě aktivace...
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: LED svítilny

Příspěvek od Kocour »

Technická poznámka - pokud se má svítilna lafetovat na palnou zbraň, především na kosu a výkonnější, nesmí při zpětném rázu docházet k rozpojování kontaktů setrvačností článku a nebo nesmí být na takové mžikové rozpojení baterka citlivá. To znamená, pokud se po znovuspojení kontaktů bude nacházet v takovém stavu, jako před tím, je vše ok, ale pokud ji řídí nějaká chytrá elektronika a přepne se do jiného režimu (a to i vypnutého stavu), takže vyžaduje opětovné namačkávání či uvolňování mikrospínače, je to problém.

Obecně nejsou na mžikové rozpojení citlivé svítilny s čistě mechanickým spínačem. K úplnému zamezení rozpojení pak slouží použití vhodných pružinek na obou pólech článku, čili když se jedna vlivem zpětného rázu nebo dorazu závěru stlačuje, ta druhá se prodlužuje a zůstává v dotyku. A nebo samozřejmě může být jenom jedna pružina dostatečně silná, aby to s daným typem zbraně ustála.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: LED svítilny

Příspěvek od dracekvo »

Scháním svítilnu na jednu AAA baterii s dlouhou dobou provozu. Našel jsem celkem dobře vypadající Fenix E01. Jen se mi nelíbí, že se zapíná utažením. Nemáte jí někdo náhodou. Funguje to spolehlivě?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: LED svítilny

Příspěvek od Fabulous »

Jestli chceš dlouhou dobu provozu, tak zvol AA verzi. Zapínání otočením funguje obvykle bez problémů.
Odpovědět