Germicidní zářivky

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od cipis »

Jak moc se to od toho smaltu odráží? Co jsem někde našel, tak nejlepší odraz je od písku ... Našel někdo, jaký je odraz třeba od vápnem natřené zdi?
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od vrabi »

Pocitově se to odráží dost, vana je opravdu poctivý smalt ;)
Bude asi i dost záležet na poškrábání vany, tahle je poměrně nová.
Ale raději spoléhám na důkladné otáčení a posouvání lampy.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od vrabi »

Původně jsem měl obavy, zda není 16W málo.
V příloze banány po deseti minutách svícení z cca metru a třech dnech, při příštím nákupu provedu další test a pokud bude výsledek stejný, tak minimálně na dozrávání ovoce to funguje dobře ;)
Pokud je to výsledek UV, tak je aspoň krásně vidět, že za roh opravdu nesvítí :D
IMG_20200404_175935.jpg
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

Je nesmysl dělat nákup přes UV, máš tam stíny, kam to nepronikne, to je lepší slaná voda (zabíjí vir do 10 minut).

UV je dobré do místnosti, kde je vstup a věci zvenku, odtah/šachta společná i pro jiné byty - vstup, koupelna, wc.

Proti plísni stačí použít modré LED diody, ale fungují jen za tmy, bez přítomnosti červeného světla, které podporuje růst. Testoval Josef v 2012 ve sklepě 3 ledky úspěšně (někde to tu je popsané).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od vrabi »

Banány jsem dezinfikoval víceméně z pokusných důvodů a bylo mi jasné, že svítit na trs je nesmysl.
Dával jsem to sem jako praktickou ukázku působení záření.
Nicméně např. u mouky v papírovém obalu, nebo věcí v krabicích, které nelze chemicky dekontaminovat považuji UV-C za velmi dobrou alternativu.
Primárně jsem zářivku zbastlil na respirátory a oblečení, ale když už jí mám, tak proč jí nevyužít i na potraviny u kterých se dá obracením docílit ozáření celé vnější plochy ;)
Kombinuji UV s třídenní karanténou, a co jde, tak potom tepelně zpracovávám nebo důkladně omývám solným nebo octovým roztokem.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

germicidní výbojka

Příspěvek od Woody Crafty »

Nemáte ponětí jaký je rozdíl ve výkonu germicidní výbojky používané v horských sluncích oproti trubicové UV zářivce?
Mám dojem že ta miniaturní výbojka má větší výkon než těch 45W zářivky. Ale nikde jsem nenašel ty mini výbojky prodávat (mám na mysli třeba ty co se používaly v horských sluncích typu SIRIUS).
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bivoj »

V horském slunci nejde o žádnou "germicidní výbojku" ale o normální rtuťovou výbojku s primárním UV rozsahem 300 - 400 nm. Tzn. germicidní účinnost slabá a proti virům skoro žádná (téměř absence UV-C). Viz viewtopic.php?p=211660#p211660
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Woody Crafty »

Ale vždyť zářivka není nic jiného než rtuťová výbojka co má napařený luminofor zevnitř. A germicidní zářivka bez luminoforu a se sklem propustným pro UV by měla být z hlediska spektra to samé co ta miniaturní rtuťová výbojka.
Nevidím v těchto dvou nějaký rozdíl. V obojím jsou rtuťové páry kterýma probíhá elektrický výboj a generuje široké spektrum UV záření. Z fyzikálního hlediska je to totéž.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bivoj »

Tvl to je zase tady novej materiál... :roll: To že TY nevidíš rozdíl mezi vysokotlakou rtuťovou výbojkou a nízkotlakou UV trubicí je naštěstí irelevantní. Vyzařované spektrum těchto zdrojů je totiž naprosto, ale naprosto odlišné! Tlak truťových par totiž značně mění vyzařované spektrum výboje.

Už jen spektrum nízkotlakých (germicidních) a střednětlakých UV lamp je totálně odlišné:
uv-lamp.png
Spektrum vyskotlaké výbojky je pak jěště někde úplně jinde a je posunuté ještě více do delších vln - začíná prakticky na těch 300 nm. Fakt není výboj jako výboj a není to ani z fyzikálního hlediska vůbec totéž. Dohledej si spektrum záření vysokotlaké výbojky.

Takže než budeš příště plácat další blbosti v oboru, ve kterém nemáš evidentně vůbec žádné znalosti, doporučuji se dovzdělat. ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

V příloze je dokument o UV-C dezinfekci ncov19. Je tam popsaná i dezinfekční komora pro doktory.

- expozice 30 vteřin (zřejmě to má vztah k výkonu použitého zářiče)
- energie pro zničení 6mJ/cm2 pro 99,99% likvidaci


coronavirus_inactivating_emitters_us.pdf
(206.5 KiB) Staženo 139 x
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od cipis »

Mají tam u zářiče 2,5W, který dává 200uW/cm2 v jednom metru a u toho jejich stanu uvádí 30 sec u právě těch 200uW/cm2 (v tom stanu je těch zářičů samozřejmě víc).
Což teda znamená, že u zářivky TUV UVC PL-S 11W s 3,2 W výkonem je těch 2x 3 minuty už zbytečně moc, navíc to smažím na půl metru v malé krabici, zatím dřevěné, ale dnes přišla hliníková ...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od PeFi »

tygrsdrakem píše: 23.03.2020 9:20 Vyjdu z předchozího příspěvku a pro log6 inaktivaci požaduji dávku D=46,8 J/m2, pro zjednodušení 48 J/m2, tj. 4,8 mJ/cm2.
Celkem bomba, že se rozpadlíci společnými silami dobrali k přibližně stejné dávce, jako profíci. :yes
bacil píše: 16.04.2020 14:53 V příloze je dokument o UV-C dezinfekci ncov19. Je tam popsaná i dezinfekční komora pro doktory.
- energie pro zničení 6mJ/cm2 pro 99,99% likvidaci
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Woody Crafty »

Operační sály a další čisté prostory se kromě vytření desinfekcí ještě sterilizují stropními nebo přenosnými uv-c zářivkami řádově po dobu deítek minut. Rozhodně ne sekundy nebo minuty. Spíš tak od 20 minut nahoru. Plísně a jejich spory vydrží až 2 hodiny ozařování (proto se používá předtím ještě chemická desinfekce na povrchy).
Ale fakt je že viry vydrží o dost míň než bakterie a plísně. To je výhoda virové epidemie. Ony samovolně hynou po několika dneech, zatímco bakterie ve sporách vydrží i staletí.

Jestli to správně počítám, tak lampa co má deklarované účinky z 1m vzdálenosti, bude mít účinky ze 2 metrů 4x slabší a ze 3m už 16x slabší (strop-podlaha),bo intenzita plošného účinku klesá se čtvercem vzdálenosti.
To je potřeba mít na zřeteli.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Palm »

vrabi píše: 04.04.2020 18:59 Původně jsem měl obavy, zda není 16W málo.
V příloze banány po deseti minutách svícení z cca metru a třech dnech, při příštím nákupu provedu další test a pokud bude výsledek stejný, tak minimálně na dozrávání ovoce to funguje dobře ;)
Pokud je to výsledek UV, tak je aspoň krásně vidět, že za roh opravdu nesvítí :D IMG_20200404_175935.jpg
Banany jsem mel zrovna takove - 25 minut z vysky cca 2,5 m, zarivky 2x18, tyhle zarivky nejsou spatne, ale maji i sve mouchy - aby to clovek jen jimi dekontaminoval musel bys vse otáčet a to by byl docela vopruz, navic nektere materialy to po delsim uzivani odnesou - bohuzel nevim za jak dlouho a o jake vsechny materialy jde. Gumku od respiratoru to naklofne ale docela brzo. Rozhodne ale tahle zarivka dobre dezinfikuje vzduch.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od cipis »

Borci, mám pocit, že to zbytečně smažíme.
Jestli je 2,5W z 1 metru dostatečný na 30 sec, tak takové dvě zářivky o příkonu 2x36W a výkonu 2x15W, tedy 30W (tj. 12x víc), na vzdálenost 3m (2^2^2= 16x míň), tak stačí 40 sec.
Likvidujeme koronu, ne bakterie, spory a jiné mršky. Samozřejmě to také není od věci, ale řešíme stav před a stav nyní. 25 minut je tak na celý průjezd, ne na nákup pod tou lampou.

Spíš bych řešil možnosti odrazu - předpokládám, že ta hliníková krabice ten odraz nebude mít až tak katastrofální. Prej se to nejlépe odráží od písku, tak v extrému nasypat na dno trochu písku. No a samozřejmě to hlavní, ozáření z více stran, tj. to chce v té krabici na něčem zvednout, co ale nebude dělat stín. Nerezová mřížka asi nebude ideální, chtělo by to něco, co je propustné s minimální ztrátou - které plasty?
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Woody Crafty »

Spíš by bylo vhodné znát odrazivost od hliníku. Bo by se předsíň aka "dekontaminační komora" dala vylepit lesklým alobalem, nejlépe s vyšší gramáží. Jediné ekonomicky schůdné řešení.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

Tak jsem to spočítal do jednoduchého vzorečku. Uvažuji minimální účinnost malé zářivky (14%, velké >30W mají dvojnásobnu) včetně stárnutí a natočení plochy 60°. Pokud nebudu uvažovat natočení plochy, jsou časy poloviční, ale já rád přidám rezervu.

Pro vzdálenost 4m jsou to hodiny = 56/příkon zářivky

Pro menší vzdálenosti klesá potřebný čas takto:
3m... 32h/watt
2m... 14h/watt
1,5m... 8h/watt neboli 480min/watt
1m... 3,5h/watt neboli 210min/watt

Proč jsem zvolil jako základní vzdálenost 4m. Uvažuji trvalou instalaci na stropě, více světel v místnosti. Pokud bude instalovaná velká zářivka >30W na zářič, lze uvažovat časy poloviční, jinak se dají trochu přiměřeně zmenšit. Lépe je ale osadit více světel malých výkonů kvůli osvitu z více stran, je možné přidat i odrazné plochy z nalepeného alobalu (ten stan v té zprávě je pokovený zřejmě hliníkem) ale smysl to má jen v případě nevelké vzdálenosti, neboť čas se vzdáleností roste velmi rychle.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Palm »

No ja ty banany tim nedezinfikoval :), pustil jsem to na cca 25 minut aby se dekontaminovala predsinka vcetne podlahy,
ktera je cca 2,5 metru od zarivky, banany byl vedlejsi produkt - zůstaly tam, protoze je tam chladneji a krasne dozraly stejne jako kolegovi :). Nicmene je opravdu dulezite vedet jak dlouho to pripadne poustet, aby se zbytecne neničili ostatni veci, ktere tam pripadne ostanou zejmena obuv apod. pokud je tam clovek necha
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od cipis »

Bacile, ty ucinnosti jsou podstatne lepsi a behem udavane zivotnosti to neklesne pod deklarovany vykon.
11W mala zarivka ma psanych 8000 hodin 3,2W optickeho vykonu
36W dlouha zarivka ma psanych 9000 hodin 15 W optickeho vykonu

Ten clanek o desinfekcnim stanu uvadi 2,5 W na 1 metr na 30 sec.

Desitky minut ci tarka hodiny to bude na ty odolnejsi potvory, ale ty nas nezajimaji, protoze kvuli nim jsme nikdy nic neosvecovali. Stejne tak nepotrebujeme vycistit operacni sal.
4 m mi take prijde prehnane, ono je lepsi mit pod tou zarivkou stul a hned to klesne na 2 metry.
Souhlasim s mensimi zarivkami a vetsim poctem, protoze to zmensuje stin.
Tudiz do te hlinikove krabice vrznout dve, jednu dolu a druhou do protivky nahoru, no a hlavne v te hlinikove bedne vymyslet tu policku, nekde uprostred. Z plexiku? Polykarbonatu?
Pak v takove bedne staci s vyraznou rezervou par minutek a hotovo.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

Ty čipy mají v ose 200uW/cm2, tj za půl minuty opravdu dosáhne 6mJ/cm2 - jenže to má v ose, zářivka nezáří v ose, ale do 4pí prostoru. Proto je tam výkonová hustota při stejném světelném výkonu výrazně nižší (viz rozdíl Lux - Lumen).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět