Germicidní zářivky

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

Chtěl jsem si udělat vitamínové světlo o vlnové délce 290-315nm, kdy se vytváří vytamín D, ale narazil jsem. Je to na rozhraní mezi UV-B a UV-C podle toho kdo to říká (prodejci a výrobci to řadí do UV-C). Jako za jednu stomiliwatovou ledku 310nm chtějí 2 kila, to je teda nášup. Koukal jsem i na čínské ceny pravých, nepřeražených "kovidových" UV-C ledek, no fakt LEDkové UVC pokud není 20-100x dražší než obdobně výkonné zářivkové, nemůže existovat a je to jen příslušně zamodřená bílá. Ty ceny výkonnějších ledek prostě jsou astronomické a těch "vitamínových" ještě 2x tolik.

Dá se doma udělat vitamínové světlo, nebo mám prostě oprášít 50 let staré dobré horské sluníčko?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od PeFi »

Mám pocit, že všechny bílé LEDky jsou fakticky UV-LED s tím, že bílou barvu dělá luminofor. Jenomže sehnat katalogový list, kde bude zdokumentováno spektrum, je prý celkem nadlidský výkon, takže já bych LED cestou nešel a koupil bych si hotové horské sluníčko. Navíc UV-C bych se vyhábal jako čert kříži.
Philips ví proč svoje opalovací zářivky deklaruje jako UV-A/UV-B:
https://www.esvit.cz/zarivky-do-solarii ... -telo-cleo
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BiSon »

PeFi:

Castecne mas pravdu. Bila LED je modra (nikoliv UV) a na bilou barvu se skutecne transformuje vrstvickou fosforu. Ma to potom nezamyslene efekty jako uhlovou zavislost spektra apod. Pro bezne aplikace nezajimave.
Datasheety jsou k dispozici, minimalne u renomovanych vyrobcu.

Napriklad tady:
https://www.osram.com/ecat/OSLON%C2%AE% ... dc87c50fcb.
Doporucuji ten anglickej :)

Spektrum potom vypada treba takto. UV tam prakticky neni. Ta carkovana je spektralni citlivost oka, jdyby to nekoho zajimalo.
U beznych LED je jedinny rozdil mezi "cool white" a "warm white" velikost te vrstvicky fosforu, tj. jak moc te modre se transformuje na "bilou". Tedy modra cast vlevo se zmensuje a ta vpravo, rekneme zeleno-cervena zvetsuje.

UV ledky musi byt delane jinym zpusebom, na jinem materialu.
Přílohy
Osram_oslon.png
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od PeFi »

Kontrolní otázka: Proč spektrum (osa x) začíná na 360nm a jak to vypadá v rozsahu 200 až 360 nm?
Asi máš pravdu, že tam UV složka nebude, protože fundamentální bude ten peak na 430 nm a luminoforem bude udělaný ten zbytek, ale byl bych radši, kdyby v těch datasheetech byla i UV oblast, protože takhle výrobce v oblasti pod 350 nm negarantuje nic.

Edit: Teda je tam noticka: Percentage of UV: <10-5W/lm, takže UV tam opravdu moc není.
Naposledy upravil(a) PeFi dne 07.09.2020 20:37, celkem upraveno 1 x.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BiSon »

Netusim, nikdy jsem s UV pracovat nemusel. Ocekavam, ze tam je prakticky tma, ani si v te oblasti nevybavuju neco na merenich ze spektrometru. Pravda, soustredil jsem se na jine veci.
Z principu fungovani bude UV LED z jinych materialu, minimalne tedy dopovana jinymi prvky.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od PeFi »

Kolega, který dělal kdysi něco s LEDkama (vývoj zábleskové lampy) se na UV složku ptal výrobců, protože se bál o svoje oči. Jeho dotazy tehdy zůstaly bez odpovědi, proto jsem obezřetný.
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od BiSon »

Nasadil jsi mi brouka do hlavy. Zkusim zjistit jestli to nas spektrak vubec umi zmerit ;)
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od PeFi »

Našel jsem, že z hlediska úniku UV jsou na tom LEDky zásadně lépe, než zářivky, takže asi tam problém fakt nebude.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

Pefi, čím kratší vlnová délka, tím vyšší bude napětí v propustném směru - ta 310nm má 6-7V oproti cca 2,7-3,5V u bílé (modré). Jediné co tam může u bílé v UV trochu svítit, je rozžhavený přívodní drátek uvnitř té ledky, ten materiál to UV prostě nevyzáří, nemá na to dostatek eV (elektronvoltů).
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Lyster »

Tak boji proti zákeřnému koronaviru i nadále pokračuje. Právě mi přišel balíček s dvěma lampama na AA a AAA baterie od značky IQ-tech. Za ty prachy je to teda dost levný plast. Je to taky komplet výroba v Číně, na to že na krabičce všechno německy... Ale vypadá to že to vše funguje. Ale za cenu cca 500 Kč a 1000 Kč ta kvalita nic moc.Ještě čekám na brýle proti UVC záření, přeci jen jsem ten poslední, kdo si potřebuje zničit zrak ještě víc. Ještě předtím než jsem objednával toto, tak jsem na eBay nakoupil nějaké dva ruční UV sterilizéry, ale ty dorazí tak až za měsíc. Tak schválně, jestli bude ta kvalita lepší, než to co nabízí eshopy v ČR.
Přílohy
IMG_20200918_131244.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Lyster »

Tak, před dvěma dny mi z Číny přišla led žárovka UVC s adaptérem pro dálkové ovládání, cenu teď zrovna nevím, něco kolem dvou stovek. UVC ruční lampy jsem už popisoval viz článek výše, a dnes mi přišla z Českého eshopu zásilka s brýlemi proti UVC záření a výstražná tabulka. Trochu mě zarazila chatrnost těch brýlí, na to že to mají být značkové brýle Uvex za cca 800 Kč. Ale svůj účel asi splní. Tu žárovku s dálkovým ovládáním jsem narychlo vyzkoušel a vypadá to, že dokonce funguje. Ty ruční lampy také fungují, ale co mě u té větší štve, že se při naklonění vypne, je to ochrana, aby se s tím právě nesvítilo do očí atp, což ale znamená, že třeba kliku od dveří a podobné věci s tím vydezinfikovat pořádně nejdou. Ta menší naštěstí tudle pojistku nemá. Pravda je, že jsem to všechno spíš nakoupil ze zvědavosti k vyzkoušení, ale třeba tu schránku s UVC a ozonem používám téměř neustále na čištění roušek a klíčů. A teď když přišly ty brýle, tak se nebudu bát více používat ani ty ruční lampy. Ukázka je, jestli je to opravdu k něčemu dobré. Ještě mě čeká zásilka jiných dvou ručních lamp které jsem taky objednal z Číny za pár korun, ale ty dorazí asi později. Ty jsem objednal dřív, než jsem narazil na ty dvě již koupené v ČR. Tak aspoň budu moct porovnat. Ale jak už jsem psal výše, i tak je to made in China. Takže možná ty přímo z Číny objednané, budou i kvalitnější. Uvidíme...
Přílohy
IMG_20200925_111147.jpg
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od TomSmith »

Na ochranu očí používám svářečskou kuklu, tam mám jistotu že funguje na 100%
Plastové brejličky bych nemohl.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

Nechci ti kazit radost, ale ta ledková kukuřice je asi podvod. Jsou to modré ledky s trochou luminoforu, aby to udělalo barvu jako UVC zářivka. Jednoduchá kontrola - smrdí po čtvrthodině vzduch spáleninou?

Ta doba na dezinfekci kliky taky není zrovna malá, počítej že to pár vteřin bude. Myslím, že je lepší mít v kapse malý sprej s dezinfekcí než tohle.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Lyster »

Ještě jsem neměl možnost to vyzkoušet, až bude příležitost, tak to samozřejmě vyzkouším.
Jinak co se týče času nasvícení UVC světlem, říká se že to chce aspoň 20s na jednom místě.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

Strašně záleží na vzdálenosti. Někde by jsi měl mít uvedenou vyzářenou energii v UV-C. Potřebuješ dosáhnout s jistotou 6mJ/cm2, tedy aspoň dvojnásobek. Zvětšíš vzdálenost z 1 na 1,4cm a už potřebuješ 2x tolik času. Vzdálenost by jsi měl brát asi pesimisticky od zadní stěny trubice... A počítej s tím, že je to válec, ne koule...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Lyster »

Máme bezpečné UV záření, které zabíjí koronavirus, hlásí Japonci
https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... i-40337478
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od Hohepa »

Z diskuze na tento objev na VTM,
kdyby chtěl někdo dál pátrat po 222 nm
Vladimír Živný
24. 09. 2020 13:14 | Microsoft Windows 10 Firefox 78.0

"Vědci objevili UV světlo, které ..."
To je zase bulvár! Už i na VTM?
Japonští vědci žádné UV světlo neobjevili. Nebudu se točit na té formulaci, jako že UV světlo všech vlnových délek je už nějaký ten pátek objevené. Oni ale neobjevili ani jeho efekty, tedy že těch 222 nm je relativně bezpečných pro člověka a že působí desinfekčně. Vzali prostě jen výsledky jedné kolumbijské radioložky (Manuela Buonanno), která bezpečnost vlnových délek kolem 200-222 nm zkoumá už nějakou dobu a na toto téma publikuje studie už asi 10 let. Dokonce má i studie týkající se použití těchto vlnových délek k desinfekci při zachování bezpečnosti jako náhradu za běžně používaných 254 nm. Zkoumala myslím převážně efekt na hubení bakterií. Jestli to testovala i s viry, si nejsem jistý; nečetl jsem všechny její studie. Účinky na živé tkáně savců má ale zmapované určitě.
Takže ti Japonci prostě vzali celý její výzkum a akorát vyzkoušeli, jestli to bude fungovat i na tento jeden konkrétní virus. Asi nebyl nejmenší důvod předpokládat, že by to na covid nefungovalo, když na ostatní to funguje. Ale fajn, nějaký výzkum to je a jakousi vědeckou hodnotu to má.
Ovšem tento článek je hodně špatná novinářská práce.
https://vtm.zive.cz/clanky/vedci-objevi ... comments=1
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

Máte oba pravdu
Našel jsem rešerši, https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 172050.htm
v ní je dokaz na zprávu již s uvedenými energiemi: https://www.nature.com/articles/s41598-020-67211-2

Na vlnovou délku 222nm používají 12W KrCl lampu USHIO America (Item #9101711, Cypress, CA) a má optický filtr na potlačení vyzařování. jiných vlnových délek.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
skagerak
Příspěvky: 444
Registrován: 18.03.2018 14:25

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od skagerak »

Damy a panove, poradte mi prosim.
Mel jsem v ruce tuto vec, a pozdeji dohledal zde :
https://www.goodystore.cz/sterilizatory ... taska-p11/.
Unitr je leskly povrch a nekolik rad "ledek" nebo neceho takoveho, ma to bezet tri minuty... je to k necemu dobre,co myslite?
Ozon to pry delat nema...

Ja se priznam ze to ve mne moc duvery nevzbuzuje, ale take je pravda,ze ani po projiti tohoto vlakna se v problematice neorientuji...
Pokud pusobi svetlo, tak asi logicky jen tam kam dopada, cili kdyz tam dam mobil tak ho to vycisti asi max z jedne strany a td...(a kdovi jestli)

Dekuji predem za vase nazory
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Germicidní zářivky

Příspěvek od bacil »

UV-C světlo se nechce moc odrážet a slábne se čtvercem vzdálenosti. Dezinfekci potřebuješ províst ze všech stran, ne jen shora nebo ze dvou boků. Dával jsem tu obrázek (na jaře), měli na to zevnitř pokovený stan, kde těch ledek bylo jak much a dole pod nohama měli výbojky.

UV-C led na rozdíl od zářivek nevyzařuje do prostoru koule, ale do výseče, což několikrát zvyšuje účinnost pro světelný tok, ale pořád je to ale o dost horší než výbojky.

Pro ANO: Pokud neumíš koupit peroxid, tak to má smysl. Je potřeba k tomu si vymyslet a vytisknout držák na roušku.

POZOR! mnoho tzv. UV-C má jen lehce obarvené modré ledky, aby vydávaly viditelné světlo podobné UV-C zářivce. Ty samozřejmě nikdy fungovat nebudou. UV-C ledky nejsou levná záležitost a 1500 za 8W UV-C ledek e mi zdá málo.

Ceny UV-C ledek správné vlnov délky v normálním obchodě (reflektují přibližně i prodejní cenu výrobku s nimi) jsou tu, aby to bylo spravedlivé, vybral jsem ledku s nejlepším poměrem cena/výkon za $4,5/ks, nebolil $37,5/10ks s proudem 150mA/7,5V (tj. 1,125W) a UV-C výkonem 14mW (tj. 1,2% účinnost), tedy by tam mělo být 7-8 těchto ledek. Jestliže to ale bude mít 100mW UV-C výkon, máme známou vyzářenou energii 100mJ za vteřinu.

Teoreticky tam v té ceně máš $30 v ledkách, sám se rozhodni, jestli to odpovídá. Mě se to zdá podezřele levný.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět