Stirlingův motor

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Blaf
Příspěvky: 10
Registrován: 24.07.2016 15:18
Pohlaví: muž

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Blaf »

Nejjednodussi je nechat ten stirling atmosferickej, pak ti nema co kam utikat :) Dalsi moznost, pri preplnovani vzduchem, je mit k tomu pumpicku, ktera pracovni prostor postupne dotlakovava.

Pripadne se da celej motor i s nejakym generatorem hermeticky uzavrit, ale pak uz je zas problem treba s chlazenim.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Hohepa »

S tím dotlakovávaní to je vyřešené a popisoval to Josef hned z kraje tohoto vlákny
Josef píše:Nerozdělával se pod tím oheň, ale mělo to benzínový hořák a nádrž na palivo. Výkon cca 150W. Jedná se o jednopístový stroj s přeháněčem. (Druhý píst byl vestavěný kompresor, který za chodu zvyšoval tlak vzduchu v tepelném okruhu, takže stoupla účinnost stroje.) Jedná se o tovární výrobek firmy Philips (a současně velkou a vyhledávanou sběratelskou raritu). Proč tvůrci nepoužili klasický spalovací motor? Protože Stirling byl velmi tichý. Mašinka vypadala zhruba takto...
stirling-generator.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Lyster »

dracekvo píše:Já sem ten dokument neviděl a nevím o čem je řeč.
Ten přídomek lister je něco speciálního, nebo je to jen název výrobce stabiláků jako slavia?
Je to výrobce https://www.enlon.cz/cz/produkty/motory-lister-petter/

Také jsem si ale myslel, že je to i typ (konstrukční řešení) toho motoru. Ale asi tedy není.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od dracekvo »

Tak jsem taky pátral a bohužel jsem žádný produkt, kde by šel stirlingův motor kopit jako hotový kus nenašel (kromě hraček na ebay).
Měl bych dokonce i odbyt pro majetnou klientelu lidí. V současné době za podobnou hračku na trošku jiném principu platí bez problému 70 až 150 tis.
Není tu někdo majetnej, kdo by chtěl jít do vývoje? Myslím, že je to celkem zajímavá díra na trhu.
Oslovit ČVUT, sehnat CNC dílnu, udělat prototyp a hrurá budovat marketingem jméno. Být první na trhu vždy mělo obrovskou výhodu a v dnešním světě je čím dál těžší s něčím přijít jako první.
Stirling o výkonu okolo 1hp by na to úplně stačil, takže žádné megalomanské projekty.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Hohepa »

dracekvo píše:Být první na trhu vždy mělo obrovskou výhodu a v dnešním světě je čím dál těžší s něčím přijít jako první.
Tak to asi neprozradíš, k čemu by měl sloužit ?
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od TomSmith »

Mně by se to líbilo jako záloha do kotelny. Když vypnou elektriku tak kotel a oběhová čerpadla chvíli pojedou z UPS, ale baterka není nekonečná, tak by bylo fajn když by ten stirling šel napojit z jedné strany na teplou a z druhé na studenou a skrz genrátor by pak dobíjel baterku v UPS.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od dracekvo »

To je podle mě ekonomickej nesmysl. Stačí pořídit UPS s externí baterkou a tu dimenzovat aspoň na 12h provozu. Prostě na dobu o které vím, že nikdo není doma.
Investice stále několikanásobně menší, než generátor se stirlingem. A pak každý kotel by měl správně mít zapojenou havarijní ochlazovací smyčku.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Hdm »

Když už uvažovat o záloze kotle, než Stirlingův motor bych spíše zkusil Peltierův článek. Žádné pohyblivé části = minimální šance na poškození.
Plácnout je na bok kotle, z druhé strany nějakou vhodnou kovovou nádrž třeba s vodou a tadá už to jede. Nějaké elektroblbinky aby to dávalo co čerpadlo potřebuje za napětí k tomu.
Na kotel by to bylo ideální. Když topím články pracují a beží čerpadlo, když kotel vyhasne články přestanou vyrábět a čerpadlo stojí.
Stejně tak by se mohli používat v lednicích, ale samozřejmě obráceně, že se jim elektřina dodává a chladí. Opět řádově nižší poruchovost proti kompresoru a balastu kolem.

Skoro se divím, že s tímhle už někdo nepřišel. Asi odrazuje cena takových článků a elektřina přece půjde pořád :-D

https://cs.wikipedia.org/wiki/Peltierův_článek
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od dracekvo »

V tom tě bohužel zklamu :) Články sice až tak drahý nejsou, ale abych z TEC článku dostal okolo 30W, tak potřebuju zdroj cca 500W a určitej rozdíl teplot (nevím přesne, ale myslím, že to bylo zhruba 300°C).
Což ani jedno kotel nemá, protože jeho účel je, že má topit do baráku. Né do kotelny, nebo komínu :)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Hdm »

Sice nejsem žádný odborník přes elektro tak se můžu plést, ale jseš si jistý?
Tady o tom píše http://hawelson.blog.cz/0902/spalovak-2-2 a tak špatně to zase nevypadá. Ono by třeba šlo plácnout ty články na komínovou trubku a tam je teplota přece jen vyšší než na boku kotle.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od dracekvo »

Však hej. Článek 40x40 je od 60W do 90W.
Takže jak tam píšou v popisu, pokud ho použijeme jako zdroj, při ideálním stavu dá něco málo přes 5W. Takže účinnost co sem našel na wiki je pravdivá 5-10%
On v reálněm pokusu dostal 2W z dvou článků.
A komín nesmíme ochladit moc, jinak nebude spřávně táhnout. Proto se na komín nedává další výměník, který by zužitkoval teplo co jím odchází.
A kolik na něm může být? Pokud sáhnu na trubku, tak se sice spálím, ale kůži mi to neseškvaří, tak odhadem 150°C? Netuším, nikdy sem neměřil.
A co jsem ještě četl kdysi dávno, tak byl hrozný problém dosáhnout právě toho ideálního rozdílu teplot. Většinou se při delším provozu TEC prohřál a ideální hranice teplot se posunula někam do těla chladiče. A chladit vodou nemá smysl. Protože čerpadlo by spotřebovalo víc energie, než by jsme vyrobili.
Já si myslím, že kdyby to bylo tak jednoduchý, tak už to dávno má každej doma. Firmy co prodávají TEC generátory (viděl jsem outdoor i provedení přímo na kamna) nějakej velkej boom nezažívají.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Hdm »

Proto jsem se divil, že tam málo, protože jsem taky už viděl na netu někde kotel právě s Peltierem na dobíjení telefonů nebo co to umělo. To jsi mě teda opravdu zklamal :-D
:hand
Blaf
Příspěvky: 10
Registrován: 24.07.2016 15:18
Pohlaví: muž

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Blaf »

dracekvo píše:Tak jsem taky pátral a bohužel jsem žádný produkt, kde by šel stirlingův motor kopit jako hotový kus nenašel (kromě hraček na ebay).
Měl bych dokonce i odbyt pro majetnou klientelu lidí. V současné době za podobnou hračku na trošku jiném principu platí bez problému 70 až 150 tis.
Stirling se koupit da. Par prispevku zpet jsem tu na jeden daval odkaz.
Blaf
Příspěvky: 10
Registrován: 24.07.2016 15:18
Pohlaví: muž

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Blaf »

Na druhou stranu, maji udajne asi pulrocni skluz ve vyrobe, takze prostor pro pripadnou konkurenci by tu byl :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od dracekvo »

Odkaz sem viděl, ale člověk by od věci za xx tisíc očekával taky nějakou estetiku. Toto vypadá jak když to nějaký strejka zbouchal z kusu trubky jako melouch v kolbence.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Fabulous »

https://seftonmotors.com - to si asi někdo dělá prču, ne? To není motor, ale tragédie po všech směrech.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od viktor »

no je asi třeba si uvedomit principialni omezeni a ne " carovat " ci si jinak upravovat realitu.
Stirling ma sve velke vyhody a také nevyhody. Tak to proste je a finito. Zacarovat v realnem svete nelze.
takze a ) protože je to motor s tvz vnejsim spalovanim respektive je mu uplne principialne jedno jaky zdroj tepla použijeme, od susenych bobku po jaderny reaktor, to vse stirling zvladne.
b) vnitrni protor není ovlivnen spalovaci procesem, respektive je porad cisty a tak ma stirling velkou vyhodu v zivotnosti, spalovaci motor s vnbitrnim spalovanim ( proste normalni motor ) ma v sobe principem zakonponovanu svoji smrt. c ) spalovací proces muze byt zcela kontinualni, respektive tichy ve srovanani s vnitřním spalovanim velmi tichy...
... proto byl svého casu zajem ho pouzit k pohonu ponorek, nevim jak to dopadlo...
tak k nevyhodam
mizerna účinnost a nizky vykon verzus velikost ci hmotnost...u stirlingu je rozumny vykon cca 1 w na 1cm2 pistu...
respektive prumer pistu yamahy 660 ma cca 105mm respektive pokud by byl pouzit u stirlingu mame vykon cca 20 W u yamahy cca 35 kW. pisu schvalne rozumny protože to lze zvýšit ale za cenu silenou.. místo vzduchu napr. pouzijeme helium atd... proste slozitost motoru pujde nahoru na xtou ....
jo tech 20 w ze stirlingu dostanem i pokud budeme topit starym papirem ci jinym odpadem, Yamaha potřebuje kvalitni benzin..:-)
vrazit něco do vývoje ? můžete pokud mate x milionu .. a stejne zas skoncite tam kde jste zacali.. vyvojem se u nas zabývala napr spol TEDOM nevim ani jak to dopadlo.. jestli si to dobře pamatuji a je to uz par let
v době kdy spalovaci motor s vnitřním spalovanim koupite za par kacek a benzin u kazde pumpy není poptávka a tak finito... sterling je zajimavos a kuriozita pro par fandu ale tim to asi tak konci..
slysel jsem kdysi o nekaje aplikaci strirlingu kde slouzil k nouzovému zdroji pro vysílačku.. ale i to je uz asi zcela passe ... to nehradi malej rolovatelnej solarni panel a par velmi lehkych baterek ...
viktor
ps : nakde ještě strirlinga mam schovanej asi o vykonu 1 w :-)
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Hohepa »

dracekvo píše: A co jsem ještě četl kdysi dávno, tak byl hrozný problém dosáhnout právě toho ideálního rozdílu teplot. Většinou se při delším provozu TEC prohřál a ideální hranice teplot se posunula někam do těla chladiče. A chladit vodou nemá smysl. Protože čerpadlo by spotřebovalo víc energie, než by jsme vyrobili.
Já si myslím, že kdyby to bylo tak jednoduchý, tak už to dávno má každej doma. Firmy co prodávají TEC generátory (viděl jsem outdoor i provedení přímo na kamna) nějakej velkej boom nezažívají.
Co jsem se o to před lety trochu zajímal, tak další problém je, že TEG je v principu polovodičový přechod a stejně jako všechny polovodiče od procesorů po triaky nesnáší moc vysoké teploty
(max cca 250°C https://www.gme.cz/peltieruv-generator- ... eg-127009s) pak se prostě nenávratně spálí, zničí .
Blaf
Příspěvky: 10
Registrován: 24.07.2016 15:18
Pohlaví: muž

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Blaf »

K tem ponorkam - stirling jako pohon pouziva uspesne napriklad svedska trida Gotland.

Ja bych nerekl, ze je stirling jen technicka kuriozita, ale za soucasneho stavu veci je jeho pouziti (napr. soustredovaci solarni elektrarny, vesmirne sondy) omezene.
Ale v postapo svete by se bezudrzbovej motor, co jede i na horici odpadky, imho vyvazoval zlatem :)

A jen pro zajimavost, tady jsou kuprikladu k videni i stirlingovy auta. Byt teda opet, v dobe dostatku kvalitniho benzinu moc vyhod oproti motoru s vnitrnim spalovanim nema.
https://youtu.be/fMlpYlBIj5M
Blaf
Příspěvky: 10
Registrován: 24.07.2016 15:18
Pohlaví: muž

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Blaf »

dracekvo píše:Odkaz sem viděl, ale člověk by od věci za xx tisíc očekával taky nějakou estetiku. Toto vypadá jak když to nějaký strejka zbouchal z kusu trubky jako melouch v kolbence.
Nj, je to americka vyroba urcena ocividne pro americkej trh, tak si to asi muzou dovolit :/

Tenhle treba vypada lip, ale cenu radsi ani neuvadej :) https://www.inresol.se/products/inresol-v2-6
Odpovědět