Stirlingův motor

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Hohepa »

Vona ta bezúdržbovost je takovej mýtus.
Jak se něco točí stylem hřídel v díře tak dochází nutně k opotřebení.
Každé ložisko je po čase nutné vyměnit, obzvlášť je-li tepelně namáhané.
A písty co jezdí sem a tam , navíc bez oleje / mazání ?

Použití v autě, šlápnout na plyn a čekat desítky vteřin než se dostane motor do otáček ?

Jediné smyslplné použití vidím tam , kde nevýhody nevadí a nejsou překážkou.

Umím si živě představit komerčně úspěšný kotel na topení zkřížený se sterlingovou elektrocentrálou pro domy se solární ostrovní elektrárnou, kde v zimních měsících bude doplňovat v rozvodech chybějící elektřinu.
že je těžkej velkej by nevadilo,
že má rád stabilní otáčky , to centrály také,
že je málo účinný ? To by bylo fuck , topí se kvůli teplu,
ta elektřina by byla velmi příjemný bonus navíc :clap
Ostrovní systémy většinou už mají akumulátory , regulátory, měniče...
Tahle centrála by se "jen" připojila ke stávajícímu systému.

Ani to není můj originální nápad, na netu je těch pokusů k nalezení povícero.
Jen , jako u všech projektů, je i zde spoustu technických úskalí.
Třeba právě ta bezúdržbovost :angel
Blaf
Příspěvky: 10
Registrován: 24.07.2016 15:18
Pohlaví: muž

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Blaf »

Hohepa píše:Vona ta bezúdržbovost je takovej mýtus.
Tezko rict, na internetech clovek potka lidi, co tvrdej, ze jim stirling pracuje bez udrzby od zacatku 90 letech s tisicovkou motohodin rocne. Na druhou stranu, na internety si kazdej muze psat celkem cokoliv se mu zachce...

Chystam se na stavbu vlastniho motoru, tak jestli se mi to nakonec podari (a motor se alespon rozbehne), dodam pak pripadne report o spolehlivosti :)
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od viktor »

no ono aby to mělo nejaky smysl jako post... motor tak by to chtelo prumer pistu min 200 - 300 mm to uz je docela takovej kus nabytku.
Jasne ze bezudrzbove není nic ale male otáčky, mala pistova rychlost, stejnomerne tepelne zatizeni a ještě nizke , proste když se to udela poradne a bude to mit alespoň trochu oleje a to ještě nemusi byt zadna extra kvalita tak to muze bezat veky ….

viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Indy
Příspěvky: 191
Registrován: 01.09.2017 21:50

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Indy »

Pro ostrovni reseni uz jsou dostupne kogeneracni jednotky se stirlingem, napr,:
- Viessmann Vitotwin 300-W Mikro-KWK
- nebo cleanergy nabizi neco ze Svedska tusim.
Jenze ceniky jak v automobilovem salonu. 2012 byl nejlevnejsi holy kotel na 300k bez DPH. Spousta elektroniky, nutnost pravidelneho profesionalniho servisu, doplnovat plyn (napr. propan-butan nadrzi), udavana zivotnost ca. 25 let, nutnost doplnit elektrikou ze solaru, vcetne akumulatoru a vseho okolo. No, dle meho nazoru pro rozpadliky nic moc do postapo doby. Jako zaloha na preklenuti castejsich vypadku elektriny by to asi fungovalo dobre. Ekonomicky mi to moc smysl nedava.

TEC generatory - dam to sem, at nevykopavam stary thread-
jsem se zabyval.
Ruska kamna Indigirka maji pro me moc maly tepelny vykon (4kw)
Takovy ty krabicky, co se priplacnou na kamna (udavany vykon 15-30-45 W podle velikosti, pricemz 45w se uz neda sehnat), me hodne lakaly. Provedeni s vodnim chlazenim maji i 60 nebo 100 W, to je na muj vkus uz moc slozity system.
Tak nabit za 16 h topeni 15Ah do baterky, to by mi stacilo. Ty krabicky se zabudovanym vlastnim vetrakem bez vodniho chlazeni potrebuji teplotu plochy, na kterou se prikladaji 250-450°C. Pri ca. 250 startuji ventilatory a zacina jit pouzitelny vykon na vystupu, nekde nad 450-500°C dochazi k nezvratnemu poskozeni clanku/generatoru.
To mi prislo v praxi strasne male rozmezi. .Dnesni kamna jsou na bocich dvouplastova, tam neni dostatecna teplota. Nahore na horni plotne dle modelu. Casto pro TEC nevhodny design-plotny na ohrivani hrncu byvaji shor zastriskovane, coz pak ventilator nedava. A ty uplne nahore moc studene. Zkousel jsem merit teplotu na plotne naseho sporaku na drevo (btw. stale ho povazuji za jednu z nejlepsich rozpadlickych investic). Asi by to slo velmi opatrnym prikladanim na horni plotne undrzet teplotu pod 450, ale furt to musi nekdo hlidat. To rozmezi 200°C se spatne udrzuovalo, jakmile se pridalo vic dreva bylo na hlavni plotne hned pres 500°C. Na vedlejsi plotne 200-250, to nepomuze.
Mozna na litinovy kamna z boku, ktere maji dostatecne velkou hladkou plochu. Nase americka jsou kulata :(
TEC ma ted dva nove produkty
https://thermoelectric-generator.com/pr ... wer-tower/
https://thermoelectric-generator.com/pr ... abbit-ear/
Ty kralici usi vypadaji zajimave. Potrebuji jen komin s dobrym tahem nebo spise silnejsi kamna (aby se kour prilis neochladil a nekondenzoval v komine). Takze pri pristi renovaci kamne to asi zkusim.

Indy
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od Hohepa »

VašekP
Příspěvky: 6
Registrován: 14.10.2023 5:47
Pohlaví: muž

Re: Stirlingův motor

Příspěvek od VašekP »

Před léty měl jeden můj známý docela dobrý nápad. Parní stroj s papinovým hrncem jako zdrojem páry. Docela to fungovalo, samozřejmě s malým výkonem, ale např. proud o udělat umělo v řádu desítek Wattů. Mého kamaráda táta se svým spolupracovníkem kdysi postavili parní traktůrek. To bych řekl, že by mohla být snazší cesta k vyššímu výkonu.
Odpovědět