Baterie 1,5V AA

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Joe Azbest »

dr.know píše:Nevim,tohle je Justra.Dam tam dalsi baterku a uvidim,taky bych to videl na reklamaci ale pri predstave,ze by trezor mel jit ven a jet nekam na reklamaci me berou mrakoty:-(
Dal bych tam akumulátor a jednou za měsíc nebo dva nabíjet http://ledshop.cz/nimh-akumulator-pp3-i ... z3416.html
Nabíječka je tam doporučená v textu. To by se dalo přežít.
dr.know
Příspěvky: 195
Registrován: 11.09.2014 23:11
Pohlaví: muž

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od dr.know »

To Lachtan: neni,jen podobny.
To Joe: jebat,pri mem pouzivani musi vydrzet baterka x mesicu.neco je asi spatne:-(
Uživatelský avatar
Lachtan
Příspěvky: 264
Registrován: 29.04.2013 23:15

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Lachtan »

Reklamace patrně bude tím správným řešením - bohužel :devil
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Hohepa »

Chtělo by to multimetr (ampermetr) a změřit proud v klidovém stavu a při otvírání.
Bez toho to je jen hádání (ať závady, tak i o oprávněnosti reklamace).
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od dracekvo »

Protože jsem potřeboval cestovní nabíječku řízenou procesorem na AA/AAA baterky tak jsem si objednal Soshine S7 a mohu doporučit. Malá nabíječka napájená přes USB nebo adaptér do zásuvky (výstupní napětí 12V). Možná by šla připojít přímo na autozapalovač, ale nejsem si jistej, jestli by jí napětí 14,4V už nevadilo.
Zvládá nabíjet všechny velikosti Ni-MH nebo Li-ion.
Jako výhodu považuju informaci o tom, kolik mAh se dobilo. Nevýhoda adaptér nemá EU vidlice, tak je potřeba redukce a trošku při provozu píská. Nic hrozného, ale když je ticho, tak je slyšet.

https://www.youtube.com/watch?v=rEEDSKLpoeM
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od bacil »

Přes USB to v některých případech (hlavně u tužkových) blbne, stačí to ale napájet i z 12V/0,5A a už je to v pohodě.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Serža »

rozsáhlý test AA baterií od Vidláka:
https://youtu.be/V1crYswd-2A
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od bivoj »

Chybí mu tam lithiovky... Já už leta letoucí nepoužívám nic jiné - a to ani do takových věcí jako ovladače či nástěnné hodiny. Např v těch hodinách jsem kdysi měníval alkalickou tužkovku +- co rok (mám na dílně takové obří, 40cm v průměru). Pak jsem tam jednou fikl lithiovku, která se mě zdála už slabá pro použití ve svítilně (svítilna na ni nechtěla už moc do turbo módu), "na dojetí". A už tam je 6 let a hodiny stále jdou a jdou... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od dracekvo »

To je jedna z věcí, která se moc neudává a ani není možné to v nějakém domácím testu obsáhnout. A to stárnutí baterie. Do zařízení, které má trvalou velice malou spotřebu se rozhodně vyplatí koupit kvalitnější baterii.
Ale moc velké zkušenosti s tím nemám, tyhle baterky nepoužívám a do nějakého ovladače vždy něco doma vyhrabu. Většinou používám startovací baterky z různých zařízení, kde jsem je nahradil dobíjecímí.

Ale co jem za pár let vyzkoušel. Rozhodně nebrat nabíjecí baterie z lídlu s červeným proužkem. Ty mi odešli časem prostě samy stářím a mohl sem jim udělat pouze pár cyklů. Odhadoval bych to tak na 3-4 roky. Nevedu si evidenci, kdy sem je koupil. A ještě procházeli jednou za měsíc cyklem vybít, nabít.
Kdežto daleko starší baterky z číny stále drží . I když místo deklarovaných 3000mAh mají jen cca 1500mAh.
Také starší AAA články chamelion s nízkým samovybíjením Odhadem je mám tak deset let. Původně do pageru od alarmu, kde výdrž baterky byla asi měsíc. Momentálně slouží jako zdroj v EDC svítilně. Když si vzpomenu, tak je jednou za čas nechám vybít a nabít.
Protože sem byl nucenej vyházet všechny lídlácký batery, tak sem začal používat eneloop (asi poslední dva-tři roky) a paráda. Zatím neodešla ani jedna a i si drží zatím deklarovanou kapacitu. Používám je do svítilen a do napájení GPS. A chovám se k nim jako k chamelion. Když si jednou za čas vzpomenu, tak jim udělám vybíjeco nabíjecí kolečko.

Dále pak mám v multimetrech 9V baterku z lídlu. Ale tu se zeleným proužkem. Zatím taky v pohodě už pár let. Než by se vybily samovybíjením, tak je spíš vytluče měřák. Ono se mi občas stane, ten starší zapomenu zapnutej a nebavilo mě pořád běhat pro né moc levný baterky.

Každopádně doporučuju enelop. Jestli nabíjecí baterka stojí 50 kč nebo 80 už není takový rozdíl. A jak sem sám zjistil. Ta levnější nemusí být vždy ta lepší, i když se v takovýhle testech chovají nové téměr stejně. Podstatný u nabíjecích baterek je životnost chemie.
Tomu samozřejmě můžeme jít naproti dobrou nabíječkou. Která detekuje delta-peak a nabíjí každou baterii zvlášť.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Hohepa »

dracekvo píše:Do zařízení, které má trvalou velice malou spotřebu se rozhodně vyplatí koupit kvalitnější baterii.
Osobní a bohužel opakovaná zkušenost, že na toto použití je největší šunt předražené "Duracel s měděnou hlavou".
Ovladač mi přestal fungovat, tak chtíc vyměnit baterie otevřu kryt a vony jsou ty kurvy měděný vyteklý, kontakty v ovladači zkorodovaný a ten sajrajt zatekl až na plošňák. Stalo se mi to i s hodinami tam je naštěstí baterie dole a moc škody to nenapáchalo. Jsou to baterky tak do Zajdy či Robertka kde se vydrží vrtět o hodinu dýl .
Na dlouhodobé použití už pouze lithiovky. A i u nich při koupi doporučuji kontrolovat dobu exspirace.
U lithiovek by to mělo být deset let a slušný výrobce to na ně píše
AAzivotnost.PNG
AAzivotnost.PNG (216.71 KiB) Zobrazeno 15327 x
tato je například k dnešnímu datu cca v polovině své garantované životnosti.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od bivoj »

Hohepa píše:...U lithiovek by to mělo být deset let a slušný výrobce to na ně píše...
Spíš dvacet, teď jsem koukal na lithiovky kterých jsem kupoval o předminulých vánocích (2015) velkou zásobu (Energizer-Ultimate Lithium), a mám na nich 12-2034. Nicméně to datum neznamená, že poté je ta baterka komplet hin, kvalitní lithiovky mají samovybíjení cca 0,5 - 1%/rok, tzn., i po těch 20 letech by měly mít ještě alespoň 75-80% kapacity... (ovšem to je teorie, že, mě tedy tak dlouho nevydrží, vždy je stačím spotřebovat tak do deseti let...)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Serža »

bivoj píše:Chybí mu tam lithiovky... Já už leta letoucí nepoužívám nic jiné - a to ani do takových věcí jako ovladače či nástěnné hodiny. Např v těch hodinách jsem kdysi měníval alkalickou tužkovku +- co rok (mám na dílně takové obří, 40cm v průměru). Pak jsem tam jednou fikl lithiovku, která se mě zdála už slabá pro použití ve svítilně (svítilna na ni nechtěla už moc do turbo módu), "na dojetí". A už tam je 6 let a hodiny stále jdou a jdou... ;)
No však ti nikdo nebrání do toho investovat vlastní peníze, čas a know-how a udělat a natočit podobný test o lithiovkách....neboj, taky ti ho zkritizujem
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od proforma »

dracekvo píše: Protože sem byl nucenej vyházet všechny lídlácký batery, tak sem začal používat eneloop (asi poslední dva-tři roky) a paráda. Zatím neodešla ani jedna a i si drží zatím deklarovanou kapacitu. Používám je do svítilen a do napájení GPS. ...
Každopádně doporučuju enelop. Jestli nabíjecí baterka stojí 50 kč nebo 80 už není takový rozdíl.
S temi Enelopy nevim, nevim. Ano, jsou o fous lepsi nez ostatni nabijeci baterie, ale nadsena z nich nejsem. Pouzivala jsem je v rucni GPS pri geocachingu a vydrzely mi tak 4 hod. To aby s sebou clovek na celodenni vylet tahal 3 sady. Ani u jinych znacek to nebylo o moc lepsi. Tak jsem nakonec presla k jednorazovym, takze jsem krute neekologicka :-) Ty mi vydrzi cely den, v mrazu tak 6-8 hod. Pouzivam ty levne z Lidlu. Duracely jsou fakt desny shity, ale treba ani Varty (!) na tom nejsou o moc lip. Energizer mi vydrzi tak o 1-1,5 hodinu vic, ale za dvojnasobnou cenu? To ani omylem.

Ty lithiovy Energizery jsou fajn, kdykoli je nekde potkam za slusnou cenu, par jich koupim, na zeleznou zasobu jsou super.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od TomSmith »

Za tohle může spíše zařízení která s dobíjecími bateriem nepočítá. Nominální napětí těhle NiMH je 1.2V a pokud s tím zařízení nepočítá a je děláno na 1.5V tak zanedlouho nefunguje byť baterky by to ještě dlouho daly.
U větších přístrojů lze řešit doplněním o step-up měnič u tech malých holt koupit takový přístroj který s NiMH funguje.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Josef »

Některá zařízení stavěná na baterie velikosti AA mají v menu volbu, do které se zadává, zda uživatel vložil baterie jednorázové (1,5V) nebo nabíjecí (1,2V). Na vlastní provoz přísstroje nižší napětí akumulátorků většinou technicky stačí, ale podle volby zařízení usuzuje na tvar vybíjecí křivky, hlásí okamžik varování "vybitá baterie" i volí okamžik, kdy se samo vypne - což už jedno není. Turistická GPS by měla patřit k zařízení, které tuto volbu umí (alespoň moje umí), obdobně foťáky nebo některé PMR vysílačky. U jednodužších zařízení, jako jsou malá rádia či MP3 přehrávače se tato volba většinou nevyskytuje. Pokud ji zařízení má, doporučuji ji používat a nastavit správně. Volba "Alkaline" při použití NiMH akumulátorků způsobí předčasné vypnutí přístroje a ponechání téměř poloviny kapacity v akumulátoru nevyužité. Obráceně volba "NiMH" při vložených alkalických bateriích je vybíjí hloubkově, což končí náhlým poklesem, kdy zařízení již nemusí stihnout regulérní ukončení práce (např. foťák by nemusel dokázat motoricky zasunout objektiv).
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od sauerkraut »

Jeste tu je jedna moznost, jak napajet zarizeni - a to primo z nabijeci lithiove baterky treba ze stareho telefonu.

Zarizeni na 1-2 tuzkovky: chtelo by to step-down (buck menic), ktery bezi jiz od cca 3.0-3.3V na vstupu. To, co je na ebayi typicky neumi jit pod 3.5V. Jedna moznost jako to obejit je zmenit tech 3.3-4.2V na 5V:
https://www.ebay.com/itm/2pcs-5v-USB-vo ... Swux5YK2Fa
a pak dolu na potrebych 1.5V, nebo 3V:
https://www.ebay.com/itm/1pcs-3A-DCDC-A ... SwEQFZrjY0

Do zarizeni na 3 tuzkovky ta Lithiovka pujde casto zapojit primo (za nic nerucim), nebo by slo pouzit ten menic na 5V a zkusit ho nastavit na 4.5V vymenou odporu (ale je treba najit ktereho). Nebo nastavit tohle na 4.5V
https://www.ebay.com/itm/1Pcs-XL6009-DC ... 0005.m1851

Do zarizeni na 4 a vice tuzkovek pak ten boost menic.

Tim zbyva vyresit nabijeni a hlidani podvybiti.

Nabijecka z USB je tady: https://www.ebay.com/itm/5V-1A-1S-3-7V- ... SwUchaNIn8 (je mozne, ze bude trvale odebirat proud a bude nutne ji vypinat vypinacem - reseni na to existuje, ale nevim o tom, ze by slo koupit).

Hlidani vybiti bud vyresite rucne (voltmetr, dost velka baterka, apod.), nebo jsem nasel nabijecku s hlidanim podpeti a menicem na 5V: https://www.ebay.com/itm/5V-1A-Micro-US ... Y5YlPC9xlQ

Jinak zadne z techto zarizeni nemam vyzkousene (nabidka na ebayi se stejne porad meni), ale obecne ty menice funguji. Uvedene odkazy jsou priklady, ale o moc levnejsi, nebo lepsi reseni tam ted (unor 2018) asi nenajdete. Doporucuji vsechno vyzkouset s merakem na stole, nez pripojite sve drahe zarizeni. Nektere z tech Cinskych desek se chovaji dost zajimave: http://punktopia.cz/dcdc-menic-z-ciny-a ... soucastek/ a taky je dobre nespolehat na funkci nadproudove ochrany.

Toto reseni ma nekolik vyhod:
- zamenne akumulatory
- vyuziti akumulatoru z jakehokoliv stareho pristroje
- nabijeni z USB, ktere je vsude
- maly a lehky akumulator
- k cemukoliv snadno doplnite bilou LED a svitilna se hodi
- jednoduche pridani solarniho dobijeni akumulatoru
- moznost funkce jako 5V USB powerbanka

a nekolik nevyhod:
- pri EMP odejdou polovodice (otazka je, jestli pak bude co napajet - leda zorovicku a tu je lepsi koupit na 3.5V a dat na lithium)
- musite predelat pouzivane zarizeni a typicky se vam tam vse do puvodniho prostoru na baterky nevejde, takze patrne utrpi estetika
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od Jenda »

Uvedenou nabíječku mám, ze článku proud neodebírá.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od bacil »

uvědomujete si, že zařízení na 3 tužkové baterky musí fungovat v rozpětí napětí 5V do <3V? Takže když se to bude provozovat v tomto rozsahu, je to bez problémů funkční. To znamená, že se to může napájet přímo z Li-Ion/poly.

Bez problémů provozuji staré digi foťáky na 2 tužkové baterky s tužkovou li-ion a místo druhé baterky je jen šroub v papírovém válečku.

Pokud je zařízení na 4 baterky a má větší odběr, je možné, že i na jednu li-ion bude fungovat docela dobře. Maximální napětí čerstvých baterek je 6,6V, tedy toto to musí vydržet.

Pokud má zařízení napájecí konektor a u něj je napsané třeba 6V, 300mA, bez váhání tam lze připojit 2x li-ion v sérii. Trafo naprázdno dává víc.

Když dělám něco nestandardního, tak musím vědět co dělám a ne se řídit pochybnýma čísílkama.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od PetrNO »

add dobíječky.. já to řeším nizn (1,5-1,6 v..)

používám 2 fotopasti, tak sem experimentoval...
jedna je na 8 baterií, druhá na 12 ..

nimh - 1,2 - dobrý, fungují obě... ale samozřejmě se snižuje čas..
nizn - lepší

mám to od března do listopadu (než začnou větší mrazy), pak to píchnu na akumulátorek který je zabalený v krabici - seně...
pár dnů -3 to taky přežije..

2 roky v provozu, spokjojenost... nikdy to nemám na místě déle než 2-3 týdny a na tu dobu to bohatě stačí, pak nabiji..

nevýhoda je potřeba "lepšejší" nabíječka..
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Baterie 1,5V AA

Příspěvek od sauerkraut »

bacil: Pokud je zarizeni stavene na 3 NABIJECI NiMH/NiCd tuzkovky (treba k nemu je batterypack, ktery je obsahuje, jako u nekterych starych telefonu), tak muze, ale nemusi vydrzet 5V. Vic, nez 3.9V (1.3V/clanek) bych se bal obecne slibit. Takze LiION nabita na 4.2V muze, ale nemusi byt v pohode.

Pokud je zarizeni stavene na 3 jakekoliv tuzkovky, pocital bych se 4.5V. Tam uz bych se LiION pripojit nebal. Ale pripojeni na 5V drat z pocitacoveho zdroje uz zarucit nelze.

Pokud je zarizeni na 4 nabijeci tuzkovky (4.8V - max 5.2V), tak se 1xLiION pripojit da, otazkou je, jestli bude stacit napeti. A pokud to zarizeni muze za nejakych okolnosti tu tuzkovky dobijet (to umi nektere prenosne osciloskopy), tak tu je slusna sance, ze to Lithium znici.

Kdyz otevrete zarizeni a zjistite, ze hned za drzakem na 3 tuzkovky je menic s rozsahem vstupnich napeti 3-20V a vstup je osazen 16V kondenzatory, muzete to asi pripojit natvrdo i do palubni site 12V auta. A nastartovat.

Jenomze pak tu jsou speciality. Treba telefony Nokia 1995-2005 (po zkusenostech uz jsem na ne nechtel sahnout ani hygienickou tyci, takze nevim, jak se to vyvijelo dal). V telefonu byla 6V/0.8Ah NiCd baterka, takze by mel snest 5.0-6.5V. Pripojil jsem olovenou gelovku 6V/10Ah nabitou na 6.1V. Telefon shorel. Druhy telefon shorel pote, co dostal identicky vypadajici baterku se stejnou polaritou a napetim z NMT Nokie. Ze by detekoval nejake ty termistory, co ma v baterce a umyslne shorel? Tezko rict. Treti telefon shorel o par let pozdeji v okamziku, kdy jsem si nutne potreboval zavolat a byl vybity. Po zkusenostech jsem pripojil 6V autobaterku paralelne ke stavajici baterce. Pravda - narozdil od prvnich dvou zvladnul ty dva dulezite hovory.

Ted si rikate: "jasny debil, cpe tam neoriginalni baterky, patri mu to". Kdykoliv odesla nejakemu memu telefonu baterka, dostal jinou. Nebudu do kramu za stovku kupovat baterku za litr. Nespocitam kolik jich bylo. Osm, deset, patnact, tezko rict. Nevzpominam si na telefon, se kterym bych to neudelal. Nikdy v zivote se mi nestalo, ze by diky tomu telefon shorel. S vyjimkou vsech Nokii, ktere mi prosly rukama. Nahrazoval jsem 5 NiCd 6V olovem, 10NiCd 12V olovem, 3NiMH LiIONkou v posledni dekade LiIONku vetsi LiIONkou.

Dalsi uzasna vyjimka jsou ty bajecne LEDkove svitilny, ve kterych jsou akorat 3 baterky, vypinac a bile LEDky. Idea je, ze vnitrni odpar akumulatoru je dostatecny, aby LEDky neshorely. Staci tam dat lepsi akumulatory ve stejne technologii (treba nejak sintrovane modelarske NiCd, ktere z 1Ah daji 50A) a je po LEDkach.

> Pokud má zařízení napájecí konektor a u něj je napsané třeba 6V, 300mA, bez váhání tam lze připojit 2x li-ion v sérii. Trafo naprázdno dává víc.

Pokud je ovsem originalni zdroj trafo s usmernovacem a ne menic. Lehky originalni zdroj (jako nabijecka k androidu) muze znamenat, ze to neprojde. Nemusi - zalezi na tom, co je uvnitr zarizeni. Doporucuju zmerit voltmetrem originalni trafo naprazdno, pokud ho mate.

A pak tu samozrejme je technologicky zvratek stoleti - Nokia. Kamarad mel Nokii a potreboval ji nabijet na cestech v prirode. Originalni nabijecka davala snad 7, 8, nebo 9V (uz si to nepamatuju), tak vzal 12V olovenou baterku, stabilizator rady 78xx, nastavil napeti a ... nic. Nokia se nenabijela. Prekvapive neshorela. Tak s tim laboroval, protoze to potreboval, az prisel na to, ze to originalni trafo je mekky zdroj a ta Nokia se z tvrdeho zdroje odmitne nabijet. Takze svuj zdroj zprasil tim, ze dal do serie odpor a od te doby se Nokia nabijela. Ale Nokia je zjevna schvalnost od vyrobce, nic takoveho jsem nikde jinde nevidel.

Pokud tomu nerozumite, nechcete to rozebirat a nejste si jisti, je lepsi vzit menic a nastavit vystupni napeti kus pod nejvyssi napeti, ktere se muze vyskytnout na orgininalnich baterkach. Pokud je zarizeni prilis drahe na to, abyste ho riskovali, tak taky. Radio na dve tuzkovky z Lidlu za 50Kc klidne pripojte na LiIONku. Bud to prezije a budete vedet, ze to prezije, nebo ho zahodite a dojdete si za pade koupit nove.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Odpovědět