Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od TomSmith »

to Lyster:To je pěkná tyčka :)
Taky jsem řešil nabíjení Dčkových aku, je to problém najít kvalitní nabíječky pro velké články.
Zbastli jsem si žáves redukce do Charger Manageru viz obrázek, fungují ale zas problém že ChargeManager nabíjí jen do 4Ah pak skončí na chybu že tak velká AA baterka přeci neexistuje :mrgreen:
Přílohy
adapter.jpg
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

Já plánuji NITECORE i8, myslím že slušná kvalita za dobrou cenu.
Samozřejmě by se mi nejvíc líbila Voltcraft Charge Manager 2024, ale díky ceně to asi zůstanou jen vlhké sny. Ale třeba někdy...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dracekvo »

A nezkoušeli jste Lidl nabíjčku? Mám jí hlavně na 9V, ale zdá se se nějak funguje.
dolmar
Příspěvky: 305
Registrován: 09.03.2014 8:46
Bydliště: Střední Čechy

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dolmar »

Mám ji, používám ji, funguje :)
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Piston »

Za poslední dva roky jsem nechal docela hodně peněz u výrobců různých osvětlovacích bazmeků. Částečně to bylo vynuceno tím, že mě moje dosavadní svítilny na nabíjecí akumulátory párkrát pěkně vypekly a nechaly na holičkách, částečně proto že jsem se rozhodl vybudovat celou svoji akumulátorovou infrastrukturu kolem powerbanky/usb nabíječky, a úplně jsem vyřadil nabíjecí akumulátory AA/AAA. Samozřejmě jsem si vědomy nevýhod s tím spojených, ale zatím mi to funguje. I když si sám občas rád zahraju loterii s no-name výrobky na Aliexpresu, většinou se držím Fenixe, s výjimkou bicyklové lampy od Solar Stormu. Možná by se i vám mohlo hodit krátké shrnutí zkušeností z používání…

Fenix UC-02 – miniaturní svítilna na klíče. Velmi solidní provedení, za rok a čtvrt se částečně ošoupala barva, jak by ne když je pořád mezi klíči. Slabší 10 lumenový mód je tak na přisvětlení na zámek či zvonek, druhý 130 lumenový už svítí velice solidně. Velmi dobře použitelná a odolná, klidně bych ji koupil znovu.

Fenix HL-12R – kompaktní čelovka pro každý den. Používaná i na běh, ale tam už je třetí nejsilnější výkon 130 lumenů při pohybu v horším terénu a třeba mlze tak na hraně, silnější režim BURST vydrží jen krátkodobě. Pro chůzi stačí, pro práci kolem tábora také. Přesto bych na trek, kde hrozí reálné nebezpečí pohybu za tmy, raději volil větší svítivost. Má čtyřdílný indikátor nabití akumulátoru, dobrá funkce. Výhradu mám k ovládacím tlačítkům. Nejsou zapuštěná a jsou dosti citlivá, což často vede k tomu, že se čelovka nošená někde v kapse sama zapne, a klidně i vysvítí. Po pár takových případech ji nosím v plastikové krabičce, což není ideální. Stejnou si koupil kamarád a udělal stejnou zkušenost, přesto mu na treku na Atlasu dobře posloužila.

Fenix FD-41. Taktická svítilna se zoomem. Používaná při pohybu ve špatném terénu jako doplněk čelovky. Hodí se i při zábavě na urbex. Solidní a nerozbitná záležitost, nejlepší přítel při pohybu někde ve sklepení opuštěného hotelu či v ztemnělém beskydském lese… V kombinaci se dvěmi akumulátory 18650 na výměnu sázka na jistotu. Vcelku není co kritizovat, kromě toho že zoom jde trochu ztuha.

Fenix LD15R. Poslední, ale zdaleka ne nejhorší. Překvapivě nesmírně praktická záležitost. Magnetická koncovka umožňuje přicvaknutí na kdejaký kovový povrch, multifunkční spona zase usnadňuje nošení někde na kapse, batohu, atd. |Nošená jako univerzální záloha v EDC kapse na opasek vedle Victorinoxu a zapalovače. Odolná prachu i vodě, s indikací vybití akumulátoru. Možný problém může výhledově být gumový kroužek se záslepkou utěsňující usb vstup, ale je to spíše teorie. V balení je navíc druhý na výměnu. Výjimečně koupeno na Aliexpresu, cena byla asi o třetinu nižší, což mi ušetřilo dost peněz. Svítilna je to drahá.

Solar Storm X5. Jediná svítilna bez usb nabíjení v mém seznamu. Jsem aktivní cyklista a dosavadní používané svítilny byly bída s nouzí. Šunty, často předražené. X5 dokáže proměnit noc v den. Optika je navržena tak, aby osvětlovala co má a nesvítila pánubohu a ostatním účastníkům provozu do ksichtu. Světlo a akumulátor jsou odděleny a spojeny kabelem, což může pro někoho být nevýhoda. Problémem je ovládání jen jedním tlačítkem, není to moc praktické ani intuitivní. A také to, že když je zapojen kabel do svítilny, dosti jasně svítí indikace nabití pomocí tří diod, což jednak otravuje, a jednak je schopné za pár dnů vyžvýkat akumulátor. Je třeba po použití odpojit… a to je otravné. Přesto podle mě nejlepší koupě za ty peníze.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

Již asi 4 měsíce u sebe nosím svítilnu Klarus G20 a zatím na ní nemohu říct téměř nic negativního. maximální výkon 3000 lumenů, Li-on 26650. Svítí naprosto super, režimy svícení jsou také super. Jediné čeho se bojím, je gumová kritka micro USB konektoru. Konektor stejně neplánuji v "městských podmínkách" používat a raději si akumulátor nabiji v klasické nabíječce. Ale samozřejmě ta možnost je fajn. Pravda, poslední dobou začínám mít raději svítilny s Li-on 26650 než 18650.
Cena do 2500 Kč. Za ty prachy cena/kvalita/výkon, myslím že super.
Dá se uzamknout, proti nechtěnému zapnutí.
Kdo by chtěl parametry:
Parametry:

Použitá LED: Cree XHP70 N4 LED
Životnost LED: 50000hod.
Maximální výstup LED: 3000 Lumenů
Dosah světla: 150 metrů
Vhodné akumulátory / baterie: 1x 26650 3,7V
Pracovní voltáž: 2,5 - 5V
Svítidlo má výrazně širší ohnisko s postupným přechodem do halo
Počet režimů: 6 Režimů - TURBO 100%, 22%, 5,3%, 0,5%, STROBE, SOS
Povrch reflektoru: OP - Texturovaný reflektor
Materál: Ze slitin odolného leteckého hliníku Premium Type III hard-eloxovaný anti-abrazivní povrch
Barva těla (povrchu) svítidla: Černá
Maximální výdrž svícení: 45min. (Max. Výkon)
Maximální výdrž svícení: 150hod. (Min. Výkon)
Odolnost vůči nárazu: z výšky 1m
Vodě odolnost: podla standardu IPX-8
Doba svícení: 45min. (3000lm-100% výkon), 4hod.30min. (650lm-22% výkon), 19hod. (160lm-5,3% výkon), 150hod. (15lm-0,5% výkon), STROBE (3000lm-100% výkon), SOS (160lm-5,4% výkon)
Rozměry: Celková délka: 12,4cm, Průměr hlavy: 3,6cm, Tělo: 3,4cm
Váha: 131g (bez akumulátoru / baterie)
Přílohy
Klarus 1.jpg
Klarus 2.jpg
marius
Příspěvky: 25
Registrován: 09.01.2018 17:50
Pohlaví: muž

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od marius »

Ahoj, chlapi potřebuji poradit ohledně taktické svítilny. Představoval bych si asi 1000 lumenů, v taktickém módu okamžitě přístupné turbo a stroboskop a cena +-2000Kč a hlavně spolehlivost a výdrž. Dole dávám odkazy na nějaké svítilny. Pokud budete mít nějaké tipy a hlavně zkušenosti budu rád.

https://www.svitilny.eu/nabijeci-svitil ... d_940.html
https://www.led-expert.cz/ledshop/eshop ... core-P10GT#
https://www.alfatactical.cz/detail/4681 ... -ta30.html
https://www.led-expert.cz/ledshop/eshop ... arus-XT2CR
marius
Příspěvky: 25
Registrován: 09.01.2018 17:50
Pohlaví: muž

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od marius »

Tak nakonec po "zralé úvaze" jsem ve finále vybíral mezi Klarus XT2CR a Olight M2R Warrior, a objednal Olight. Dala se asi koupit i levnější baterka, ale výkon, okamžité strobo a turbo + moonlight + kladné recenze na YT rozhodly.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Ray »

Má tu někdo dlouhodobější zkušenosti s taktickou svítilnou na zbraň NexTORCH WL10X Executor? Připadne mi to jako dobrý poměr cena/výkon. Nebo alespoň tip na něco podobného. Díky.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od FMJ »

Rada - vyhněte se svítilně Inforce APLc (té kompaktní). Má 2 zásadní nevýhody:

1. poruchovost - ze 4 svítilen v mém okolí jsou 2 v háji (špatný spínač)
2. dost nezvyklý a né tak dobře sehnatelný zdroj - lithiová baterie typu CR2. Ano, dá se sehnat, ale oproti CR123 je to slabé....
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od hrd »

Pořídil jsem si Streamlight ProTac 1L-1AA Ten-Tap. Nebyl to racionální výběr, prostě se mi líbila, ale vůbec není špatná. Možno použít baterii jak CR123, tak i AA. Dala se přeprogramovat že má pouze jeden režim - svítí / nesvítí (v originál nastavení 2 intenzity a strobo). Supr.

Jinak po dlouhém hledání vhodné montáže na baterku na pušku, utracení mnoha tisíc za různé US made výrobky apod., jsem skončil u IMI TLM1. Jediná nevýhoda, trochu to na kovových lištách vaklá, na plastových je vůle menší.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od bivoj »

2 hrd - Já si na poslední PDW pořídil Streamlight ProTac RAIL MOUNT 1 - a bylo to právě mimo jiné právě proto, že dokáže běhat mimo CR123 i na jednu AA tužkovku.

V případě pokročilého PA bude schopnost jet na AA značná výhoda. V případě boje normálního mám i jiné svítilny... ;)

Ono vlastně všechny svoje svítilny jsem tak nějak obměnil tak, aby naprosá většina z nich fungovala na AA nebo výjimečně na AAA tužkovky. Naprostým favoritem pro běžné použití kterou používám skoro na všechno je u mě už delší dobu Fenix LD41 (už se bohužel nevyrábí) a zálusk mám ještě na Nitecore EA41 (u které se mi líbí ten 1 lumen/400h)...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od hrd »

S těmi bateriemi souhlas. A kombinace, když máš, dáš CR123, když ne, tak AA, je nejlepší.
Jen se pořád nechci vzdát taktických baterek Fenix na 18650 / 2x CR123. Mám je už léta a 100% spokojenost.
Mám nějaký velmi starý model, který je geniální - režim se volí otočným kroužkem, vypínač vzadu je pouze on/off.
A dálkové ovládání je "momentary on/off". Pak jsem dokupoval TK25 IR, ale tam už je volba režimu tlačítkem vzadu a "momentary on" tračítko je strobo. Škoda. Ale i tak mi přišlo šikovné mít kombinaci světlo / IR.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od bivoj »

JJ, taky si ještě držím pár prastarých Fenix TK15 naládovaných CR123 lithiovkama... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
pracintl
Příspěvky: 433
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od pracintl »

Ahoj, nezkoušeli jste někdo Svítilnu s laserem Blackout Pistol (zelený laser) - Vector Optics
https://www.armymarket.cz/svitilna-s-la ... tics-d9016
zaujala mne cena, v Číně se to dá sehnat ještě laciněji za 60 USD.

Jde ale o to, jestli to vydrží ránu. Chtěl bych to na CSV-9
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

Já osobně jsem docela magor (už od malička) na pořádný svítilny, ale na tohle by už měl být asi fakt zbroják.
OLIGHT X9R - světelné dělo impozantní ráže 25 000 lumenů.

Recenze:
https://www.fotopasti.cz/blog/olight-x9 ... antni-raze
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

Ještě jedna taková malá vsuvka, je tu někdo, kdo si všiml, že za poslední cca rok se přešlo z Li-on 18650 na 26650 a teď začínají kralovat 21700? Ne že by mi to nějak vadilo, pokrok je pokrok, ale kdo má furt nové typy svítilen a náhradních akumulátorů kupovat. :)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od bivoj »

Já sjednotil veškeré napájení svítilen na AA tužkovky. A daleko více, než maximální výkon svítilny je pro mě důležitý naopak její minimální výkon a s tím spojená výdrž. Ale to je pochopitelně rozpadový pohled, kdy při případném blackoutu a to ať už přírodního charakteru (supererupce) nebo "lidského" (terorismus, válka ap.) potřebuji spíš to, aby mi svítilna při momentální absenci možnosti nabíjení vydržela svítit co nejdéle. K tomu přiměřená zásoba lithiovek a finito.

Ale uznávám, že pro "mírové a klidné časy" mají především pro záchranáře ap. význam i nabíjecí a supervýkonné svítilny... I když tohle skoro dvoukilové heblo už bych tahat nechtěl...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od hrd »

Ideální je samozřejmě možnost výkon přepínat. Souhlasím, že univerzální baterka je na tužkovky ideální, ale takových taktických asi moc nebude, je to většinou CR123 nebo akumulátor.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Pez »

Jak píše Lyster, začíná se prosazovat aku 21700.
Já nakonec vybral Fenix PD36R na 21700, a objednal i redukci ALF-18 z 21700 na 18650. Ta redukce mi přišla jako super nápad, ty 18650 jsou skoro v každém aku nářadí.
Jinak na klíčích mám Fenix E18R, používám skoro denně a spokojenost.
Odpovědět