Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Rookie81 »

Máte zkušenosti se svítilnou Viridian C5L? Je to kombo s červeným nebo zeleným laserem, pro subkompaktní pistoli.
tumblr_mv1pjgy6EQ1r9khx4o1_1280.jpg
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Alstratt »

S C5L ne ale s X5L ano. U X5L zpracovani celkem v pohode, vydrz taky celkem v poho. Nekdo si stezoval na nejakou vec nevim uz ani na co nejspis slaba svitilna nebo nejaka chyba. U me ale problemy nebyly. Laser funguje dobre, ma to nekolik modu az nekdy mi prijde ze zbytecne ale budiz ma to svuj ucel. Svitivost mi prijde slabsi na dnesni dobu co nabizi konkurenti. Ale Viridian ma ted vydavat novou generaci X5L tak snad to bude lepsi ale tezko rici. U nove generace se mi ale nelibi cim to bude napajeno, takovy typ akumulatoru nemohu pouzit v jinych zarizenich. Ten typ baterie me docela odrazuje i kdyz ta nova generace vypada krasne a da se nabijet pres mini usb. Ale kdyz pohledam tak nekde se mu tu ta starsi generace este X5L vali. V soucasnosti mam Streamlight TLR 2 HL ve verzi s zelenym laserem a plna spokojenost k pistoli. Jinak k pistoli nekdy pouzivam Nitecore SRT7GT ta samozrejme neni k prichiceni ke zbrani ale do druhe ruky treba. SRT7GT ma ale taky nektere mody co mi prijdou zbytecne. Kazdopadne laser na svitilne na pistol je ve vetsine pripadu nevyuzitelny, malo kdy ho plne vyuzijete.

https://viridianweapontech.com/x5l-gen3 novejsi generace

https://www.streamlight.com/en/products ... tlr-2-hl-g

http://flashlight.nitecore.com/product/srt7gt

K me MDR (samonabijecka) pouzivam posledni dobou Steiner Mk5 Battle Light a mozna poridim jinou ale jinak je v poho az na ten typ baterie ...

https://www.steiner-optics.com/laser-de ... ttle-light

Pak tu mam vetsi a o hodne vykonnejsi svitilny ktere ale nepouzivam jsou tezke a velke na to aby to clovek nekam tahnul.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

Taková malá, home made "ruční" vodou chlazená svítilna s výkonem 72 000 Lumenů . :)
https://www.youtube.com/watch?v=-vgNh3fLxJc
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dracekvo »

Tak sem si jen tak ze srandy pořídil Thorfire KL02.
Taková malinká sranda lucernička za 10€ s jedním režimem. V noci pohodlně osvítí prostor kolem vám. Ideální světýlko třeba do stanu, které vůbec nic nezabere.
Žere CR123A‎. Koupil sem si k tomu nějaký levný čínský nabíjecí články 700mAh, tak uvidím. Kapcitu sem zatím netestoval.
Výtky mám dvě. Zapíná otočením zadní části, což je dost nepohodlný. Jednou rukou je nutné jí zapínat otočenou. Tj. emitorem v dlani. Kdyby byla šroubovací přední část, bylo by to lepší. A druhá, že nemá žádný plošky proti kutálení.
A jestli má nějakou indikaci vybití, nebo ochranu baterie zatím netuším.
Přílohy
51q8bF8OXsL.jpg
51q8bF8OXsL.jpg (36.18 KiB) Zobrazeno 11433 x
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

Také mám jednu z Ebay, nosím jí na zipu u bundy (ale jen když je tma). Vyšla mi na cca 90kč. Poštovné z Hong Kongu zdarma.
Například zde: https://www.ebay.com/itm/ThorFire-55LM- ... Swor1aWIIk
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Bill Masen »

To vypadá zajímavě. Není teda úplně zbraňová, ale je to pěkný. Jakou má tendenci se sama zapínat, když by byla na klíčích?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dracekvo »

Tak oprava, stála mě 3,76€ na aliexpress. Nějak sem to zmotal s tou cenou.

A poznatek. Nemá v sobě vůbec žádnou elektroniku. Jen LED emitor + odpor. Budu zkoumat, jestli by to nešlo vyměnit za nějakej čip s dvouma módama a konstantním proudem.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Bill Masen »

Tak to už by dráčku chtělo raději koupit něco jiného, ne? nebo to něčemu vadí u lampičky za stovku? co s tím zapínám, nemá tendenci se zapínat sama?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dracekvo »

Nevím o podobném výrobku, který by měl plnohodnotný driver.
Se zapínáním ti neporadím. Na kličích jí nenosím. Sama se mi nezapla nikdy. Ale jiná věc může bejt v kapse s kllíči.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

Bill Masen píše:co s tím zapínám, Nemá tendenci se zapínat sama?
Pří nošení na bundě, batohu atd s tím nemám problém.
Na klíčích jsem dříve nosil Fenix E15 a teď na nich mám Fenix E05
a nepamatuji si, že by se někdy samovolně otočením zapnuli. Takže by jsem si s tím hlavu nedělal.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

dracekvo píše: A poznatek. Nemá v sobě vůbec žádnou elektroniku. Jen LED emitor + odpor.
Takže jako člověk který se nevyzná v elektrotechnice se ptám, byla by možnost, že by to přežilo EMP pulz? Jestli ano, vidím v tom pro rozpadlíka spíše bonus. :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dracekvo »

LED dioda s odporem přežije všechno :)
ale podle mě každá kovová baterka přežije EMP.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

dracekvo píše:Koupil sem si k tomu nějaký levný čínský nabíjecí články 700mAh, tak uvidím.
Jeden dotaz, a zkoušel si už ty Nabíjecí RCR123 v této svítilně? Mají totiž 3,7V ale normální jednorázová CR123A má jen 3V tak aby se to nějak nespálilo Vím že ve svítilnách s řídicí elektronikou by se používat neměli. Ale když si psal, že tam není žádná elektronika, tak to možná problém nebude. Nebo si koupil LiFePO4? Ty některé mají 3 až 3,2V
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dracekvo »

Zkoušel. Svítilna to nějak přežila, ale baterky jsou na prd. Při svícení se hřejou a zachvilku jsou vybitý. Když je vybiju na 3V, což je odhadem tak 15 min provozu max. Tak nabíječka ukáže po nabití 250mah.
Asi koupím nějaký značkový a přemejšlím o výměně odporu, protože lucernička pro moje použití má zbytečně moc vysokej výkon.
Chvilku jsem hledal LED driver s integrovanou cree, ale nic sem nenašel. Jen oddělené destičky a to se tam nevejde.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Lyster »

Dneska mi dorazili dva kousky od Varta, série Indestructible.
První je Varta Indestrtuctible 3C (3ks baterie velikosti C). Za peníze kolem 700 Kč je to opravdu robusní kus svítilny. Pogumovaná z obou stran. Takže by mohla i něco vydržet. Sice má papírově jen 140 lumenů, ale na běžné svícení si myslím, že to bohatě stačí.
Dá se myslím i použít jako obušek. Asi by to i tím gumovým koncem docela bolelo.

Druhá Varta Indestructible je lucerna, která je napájena 3ks baterií typu D. Světelný tok něco kolem 280 lumenů.
Cena opět někde kolem 700 Kč.

Opět myslím, že za ty peníze docela dobrý kauf.

První zmiňovaná se dá už špatně sehnat, už se asi doprodávají, já jsem také stihl už poslední prodávaný kus v jednom e-shopu. Ale určitě se ještě sehnat dají.

Našel jsem dvě videa na youtube:
Baterka:
https://www.youtube.com/watch?v=QX-QYuAQsW8

Lucerna:
https://www.youtube.com/watch?v=ulfB8HKPa8I
Přílohy
Varta.jpg
B-rdy
Příspěvky: 24
Registrován: 02.03.2017 23:28
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od B-rdy »

Tak konečně mohu porovnat v delším horizontu dvě konkurenční taktické svítilny.
Fenix uc35 v2 a Nitecore MH 12GTS

Fenix jsem měl celkově delší dobu a měl jsem i první verzi, na kterou nemohu nic špatného říct, jediné co za 5 let bylo špatně, byla gumová krytka nabíjecího portu a samotný port, který ale hned vyměnili.
Teď ke srovnání.
Přes rok mám již druhou verzi (Nitecore půl roku, obě používané každý den) a že začátku vypadala velice slibně, menší a v ruce příjemnější, oproti Nitecore, která působí robustnějším dojmem, což ale časem přijde i vhod a člověk si zvykne a nezavazí, pro lidi s větší rukou rozhodně lepší, navíc u Fénixu narozdíl od Nitecore možnost nejslabšího módu svícení se dost hodí na použití například v lese, nebo když chcete prostě velice slabý svit abyste na sebe neupozorňovali, ať už je to protože spíte s děckem ve stanu a v noci chcete něco najít v batohu, nebo když byste utíkali před bandou kanibalů v postapokalyptické světě a nechtěli na sebe světlem moc upozorňovat (těch pár lumenů není už po 30 městech ani vidět), u Nitecore je nejslabší mód výrazně silnější.
Po čase se ale u Fénixu projevila opět gumová krytka USB portu k nabíjení, což Nitecore má vymyšlené výrazně lépe jelikož ji má na vrchní části těla u taktického vypínače, jelikož dost lidí včetně mě svítilnu nosí za klips, je lepší mít krytku právě na vrchu, jelikož vytahováním svítilny se časem krytka vytahá a pak trčí a prostě zavazí, navíc pri použití v mokrém nebo vlhkém prostředí hrozí, že se do těla dostane časem voda, i když by kontakty měly být ošetřeny a měly by být voduodpuzující, ale tím pádem při kontaktu s vodou musíte čekat (nikde se nepíše jak dlouho) aby všechna voda a vlhkost "odešla". Nejhorší ale je, že oprava při vytahání gumy je taková, že musíte svítilnu zaslat na opravu do Prahy a čekat, než vám vymění celou hlavu těla, jelikož jen guma vyměnit údajně nejde. U Fénixu jsem krytku vytahal při aktivním používání za měsíc, u Nitecore jsem za půl roku krytku ani jednou omylem nošením neotevřel, u Fénixu v podstatě pokaždé.
Dále se mi stalo, že u Fénixe mi po půl roce přestala svítilna svítit a nabíjet, po reklamaci byla zjištěna závada akumulátoru, který se údajně sám skratoval a přestal dodávat proud.
Co se týče odolnosti, myslím si že je to v podstatě totožné, Fenix je sice čínské výroby a Nitecore se chlubí made in USA, ale údajně se také vyrábí v továrnách v Číně, Fenix je cca o 500,- levnější, obecné rozdíly ve svítivosti délky svícení etc... si můžete najít na webu, jen napíšu, že ani jedna svítilna nevydržela to co proklamovaly, ale s tím se tak nějak počítalo.

Koupě Fénixe nelituji, jedná se o velmi kvalitní svítilnu za "relativně" rozumné peníze, ale Nitecore je super silná konkurence a kdybych věděl to co teď, tak bych hodně hodně uvažoval a příkláněl se možná spíše k Nitecore i když tam chybí ten nejslabší mód. Pokud by u Fénixe šla vyměnit jednoduše krytka a nemuselo se řešit jako klasická reklamace, tak by to byla jasná volba, ale jelikož se krytka řeší výměnou celé hlavy, protože to údajně vyměnit jinak nejde, tak je to opravdu dost a dost škoda, pak by na celé čáře vyhrál Fenix, co se týče chyby aku, tak doufám a věřím, že to byla jen blbá náhoda. Naštěstí reklamace trvala cca 5 dní i s dopravou.
Ale zase je tu fakt, že s Fénixem první generace mám hodně dobré zkušenosti, navíc má ten nejslabší mód, který využívám opravdu často, navíc na tomto módu mám odzkoušené, že vydrží 140 hodin a "hlásila" 25-50% kapacity Aku což je taky super.
Takže za mě asi stále Fenix. Snad to někomu pomůže při rozhodování.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dracekvo »

Otázka.
Jakou čelovku si nechat nadělit od Ježiška?

Fenix HL40R
https://www.kronium.cz/nabijeci-zaostro ... _1966.html
+zoom
- váha 130g, absence červené led

Fenix HL32R
https://www.kronium.cz/nabijeci-celovka ... _1970.html
+ má červenou led
+/- nemá zoom, váha 108g

Fenix HL26R
https://www.kronium.cz/nabijeci-celovka ... _1717.html
+ váha 86g
+/- nemá zoom, má menší kapacitu baterie
- nemá červenou led
- zbytečná složitost ovládání doplňkových led


Nejvíc se mi líbí Fenix HL32R. Ale nikdy sem neměl čelovku se zoom, tak nevím jestli je zoom tak výhodný, že lze přihmouřit oko nad vyšší váhou.
Červená led je sice dobrá, ale nikdy sem jí nijak aktivně nevyužíval.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Bill Masen »

Zoom u čelovky je podle mě k ničemu, naopak červená dioda je nutnost. Hmotnost je taky důležitá (stejně jako u všeho), aby se dalo s čelovkou i popoběhnout. Pro mě je zásadní napájení na AA tužkovky. Hmotnost se dá dost snížit použitím lithiovek. Nejenom, že jsou o dost lehčí, ale i odolnější vůči chladu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od dracekvo »

K napájení. Po různejch zkušenostech sem zjistil, že je pro mě nejlepší interní akumulátor s USB nabíjením. S tužkovkama jsou starosti a 18650 jsou zase zbytečně velký a těký.
Na tejdenní pochody do pustiny nechodím a v zimě ležím u topení :)
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Taktické svítilny - zbraňové, EDC, LED, Xenon, atd.

Příspěvek od Piston »

Na začátku roku jsem pro večerní běhání a edc použití koupil Fenix HL12R a jsem nadšen. Malá. lehoučká, s ukazatelem nabití a usb nabíjením. Jistě, není to žádná výkonnostní bomba, ale to ani není třeba. Předtím jsem měl, respektive stále mám, čelovku do Fenixe na dvě AA baterie a ta suka mě několikrát nechala ve štychu, jelikož je hrozně vybíravá na baterie. I při použití solidních akumulátorů Eneloop nevydržela dlouho svítit, a pak okamžitě zhasínala. Na nabíječce přitom bylo vidět, že jsou akumulátory tak ze 3/4 nabité… hodně mě to znechutilo.
Odpovědět