Ostrovní systém VFE

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
drigon
VIP

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od drigon »

Na lednici, mrazák a podobné spotřebiče je vhodný alespoň 2kW měnič. Co mám zkušenost, 1kW měnič na dvě autobaterie mi mrazák nedal- vypínal se na přetížení.
Doma máme 5000VA Victrona a když sepne mrazák tak v něm asi na vteřinu pěkně zabruci a lehce pobliknou světla.
bacil

Příspěvek od bacil »

Předimenzovaný měmič méně topí a déle vydrží. 1kW sinus se po nějaké vteřině vypne s vysavačem 650W, ale jak se vysavač už trochu točí, tak podruhé se zapne. Navíc měnič má soft-start, takže ten nárazový proud není tak vysoký. Aktivní reprobedna (muzikantská) z něj nesrší jako z pseudo-sinus měniče. Ledničku jsem nezkoušel, ale ten soft start by jí možná pomohl, aby neměla takový proud při rozběhu. Asi je lepší mít ten sinus, je to celkově i vevnitř líp udělané.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
dracekvo
VIP

Příspěvek od dracekvo »

Čínský měnič na lednici 2kW je jistota. Některé levné měniče 1.5kW mají s ledničkou problém.
Ohledně softstartu. Nevím jaké máte měniče, ale já jsem zatím neviděl měnič, který by měl softstart za běhu. Co vím, tak vždy měli softstart pouze po zapnutí.
Tj. například u lednice to znamená, že zapne lednice, měnič vypne, pak se sice restartuje a proběhne softstart, ale lednice se nezapne, protože natlakovaný kompresor se již nerozeběhne.
Značkové měniče zvládají více. Mám tu měnič 1200W, který s lednicí, nebo mrazákem nemá problém.
bivoj
VIP
Pohlaví: muž

Příspěvek od bivoj »

bacil píše: 24.01.2021 20:18 ...Ledničku jsem nezkoušel, ale ten soft start by jí možná pomohl, aby neměla takový proud při rozběhu...
Jenže softstart, ať už měniče nebo motoru je u kompresoru nemožný. Motor kompresoru, pokud tento není vybaven odlehčovacím rozběhovým ventilem (a to ledničky nejsou, to mají pokud vím jen obří vzducháče) se vždy rozbíhá do zátěže a k tomu potřebuje "plný výkon" hned ze startu a tedy je celkem obvyklé, že krátkodobě může narůst příkon motoru kompresoru i na desetinásobek jmenovitého provozního příkonu motoru.

Např. moje 6KW centrála hravě zvládne veškeré ruční nářadí, COčko ap, ale 2,2KW kompresor rozběhne jen při prázdném vzduchojemu (tj. kdy kompresor při rozběhu neklade motoru žádný odpor). A i tak občas vyletí na té centrále jistič...
Sic semper tyrannis.
TomSmith
Pohlaví: muž

Příspěvek od TomSmith »

Mám 1,2kW čistý sinus a lednice/mrazák bez problémů, kilovatový vysavač taky, vše na jednu trakční 12V baterii. Navíc je měnič speciálně přizpůsoben pro zálohu plynových kotlů (u nepřizpusobených hapruje detekce plamene).
Na foto je zkouška s 1.1kW vysavačem. Lednici Liebherr (velká jednokompresorová kombinovaná s mrazákem) zatím tahal jen jeden den když vypadala síť + kotel a dvě oběhová čerpadla. Naprosto v pohodě.
Přílohy
menic_low.jpg
Odpovědět