Ostrovní systém VFE

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Milli »

Ano Biskupe,
napsal jsi to přesně jak to je. Panelů máme šest s kapacitou 24V/10A (3A na panel) max, za ideálních "papírových" podmínek. Dva olověné akumulátory 150A. Měniče dva, jeden starý 300W pro případ, že "jen" svítíme a druhý, nový 1000W špičkově 2000W.
Na chatě je "někdo" zpravidla jen o víkendech, ale systém zvládne i rozumný letní trvalý provoz.

Hezký večer
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od bivoj »

2 Milli - napsal jsem to nepřesně - není to až tak chata, ale spíše "srubová chata". Stojí mimo veškerou civilizaci (nejbližší další obydlí je cca 2km vzdušnou čarou) - a také mimo veškeré inženýrské sítě. Jezdíme si tam s přáteli především odfrknout občas na víkendy, či v létě na týdenní relaxace. Opravdu tam nepotřebujeme mít to, co jsi popsal, a ani to nikdy v budoucnu neplánujeme. Když je potřeba (výjimečně!) udělat nějaké ty práce s elektrickým nářadím, tak se tam doveze ta centrála (+nářadí) a můžu ti zaručit, že rozhodně nikoho neruší (kupodivu, není na více jak 200m už vůbec slyšet).
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
všiml jsem si tohoto vlákna až teď.
Milli: tvůj problém, že se ti nikdy nepodařilo nabít baterie doplna je ten, že máš panely pouze 240Wp. Mám ohodně méně spotřebičů jak ty a mám 434Wp. Při špatném počasí z toho napájím pouze 24h nonstop zapnutý VDSL router + notebook a panely jsou rádi, že za den vyrobí energii pouze pro ně. O nějakém svícení si v té době můžu nechat jen zdát.

Ohledně jestli svítit na DC nebo 230V. Oboje má svoje výhody i nevýhody. Ale pokud je možnost (další rozvody, rozumná vzdálenost od baterií) rozhodně bych svítil na DC. U ostrovního systému je každý watt spotřebovaný navíc znát. Ztráty v měniči nějaké jsou a hlavně měnič musí běžet stále. Spotřeba měniče na prázdno záleží na jeho kvalitě, ale při nonsotp provozu to bude dost znát.
Na DC je svítidel dost. Existují třeba měniče na DC pro klasiclé zářivkové trubice.

Pokud tu někdo chtěl budovat ostrovní systém a není limitován financemi, tak bych určitě volil Tristar Morningstar MPPT 60A. Jeho výhodou je, že zvládá jakýkoli druh baterií v napětích 12V (800w max), 24V(1600w max), 48V(3200w max). Takže ať se můj systém bude vyvíjet jakkoli, tato komponenta již není potřeba měnit.

Baterie jen Lifepoy4 nebo pokud je možnost sehnat a mít kam uložit ni-cd, tak je. U Lifepoy4 kupovat pouze samostatné články, nikdy né hotové bloky.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Maximus »

Budu dělat komplet všechny el. rozvody, proto mohu projekt přizpůsobit dle mých potřeb. Je mi jasné, že nejlevnější cesta může být ve výsledku nejdražší, takže si nechám rád poradit. Ovšem na plnohodnotný ostrovní systém opravdu nebude :evil: .
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od shtf »

tak pokud se zde bavime o regulernim baraku a ne srubu/chate/karavanu
a neni pozadovana 100% sobestacnost, ale pouze napajeni Svetelnych okruhu
a v pripade nouze nektere nizkoodberove zasuvkove okruhy
tak mi vychazi nejlepe 24 voltovy system 1kWp instalovany prikon v solarnich panelech tj. 4x250Wp
potom jiz zminovany regulator morningstar 60A a potom nejaky kvalitni menic
nekde mezi cca 1.2-2kW napr Victron apod. plus nejaka el. bizuterie
potom baterie bud olovo nebo LifePo co rozpocet dovoli a to minimalne 720Ah celkem. Tj. napr.
Varta Deep Cycle 180Ah 8x

Samozrejmosti je ze vsude jsou nainstalovany LED zdroje popr. usporky.

Takto navrzeny system nebude mit zadne spec. naroky na elektroinstlaci a pujde provozovat jak na DS (v pripade nedostatku slunce) tak prepnout na solarni zalohu.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Wagoneer »

Shtf - nevím, jestli jsi nepřepiskl ty baterie. 1kWp v panelech vyrobí max 4kWh denně za optimálních podmínek,
a to jen cca 4 měsice v roce. Tebou uváděná baterie je přes 17kWh. To nemáš šanci nabít.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Mozna se nejprve vratit k zakladnimu bodu - co presne od pv-solaru ocekavam a potrebuji?
Tim se jednak predejde "zklamani v realu" a zaroven podstatne rozvrstvi rozpoctove hladiny.

1/ System nutneho tj. komunikace radio/fax pocasi, minimalisticka mobil-pda/tablet/ctecko databanka,
dobijeni AA/AAA -> tohle resi v mppt Mornigstar 12/24 jeste mensim a dostupnejsim 10-15A baleni.. baterka lithium
(max vyhoda mobility - vejde se to cele do kufru na koleckach + panel/y)

2/ Chci plnotucne notebooky, el. svetla a el. lednicko-mrazak a slabsi el. naradi -> zase vetsi system
2.5/ + ver. zaloha s generatorem

3/ Chci jet el. cely dum -> jeste vetsi system (a odstehovat se nejlepe na insolaci riviery)
3.5/ + ver. zaloha s generatorem a to cele v 3fazi (jsem perspektivni mld.)

..
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od shtf »

Wagoneer píše:Shtf - nevím, jestli jsi nepřepiskl ty baterie. 1kWp v panelech vyrobí max 4kWh denně za optimálních podmínek,
a to jen cca 4 měsice v roce. Tebou uváděná baterie je přes 17kWh. To nemáš šanci nabít.
neprepisknul, vysvetlim proc.
Zivotnost baterii se urcuje poctem hlubokych cyklu, to znamena cim vice baterii vybijis tim je nizsi jeji zivotnost.
proto se doporucuje baterie vybijet pouze max. 20-30% kapacity
Z cehoz vypliva, cim vetsi je kapacita baterii, tim nizsi je vybijeni a tim padem je vetsi jejich zivotnost.

to znamena pokud je kapacita 17kWh a za den spotrebujes jen 2-3kWh baterie vydrzi 10let cyklickeho provozu
pokud bys mel kapacitu 4kWh a denne spotreboval 2-3kWh baterie vydrzi cca 6 mesicu cyklickeho provozu




vyse uvedene plati pro olovene akumulatory, napr u LiFePo je mozno vybijet az o 80% kapacity
takze pri pouziti LiFePo staci mensi kapacita baterii pri stejnych parametrech systemu.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od dracekvo »

A pokud olovo používáš na 20%-30% tak ti stejně za dva, tři roky odejde a budeš pěkně naštvanej.
Olovo do cyklyckého provozu nikdy. Zeptejte se lidí na mypower. Všichni po první zkušenosti za XX tisíc utekli k lifepoy nebo ni-cd.
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od shtf »

jako vyrobce uvadi 20-30% coz je samozrejmne marketingovy tah protoze by to jinak nikdo nekoupil
osobne jsem si nastavil hranici 20% jako mezni, pres kterou nejdu ale bezne se to snazim udrzovat na 10-15%
proto mam bateriou kapacitu silne predimenzovanou.
A to hlavne z duvodu ze jsem sehnal levne olovo :)
Jinak souhlas LiFePo nebo NiCd je jednoznacne lepsi. (ale ta cena :( )
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od dracekvo »

Ta cena?
Olovo 12V 150Ah stojí cca 7 500,- Využitelná kapacita 20% = 0.36kWh. tj. 20 800,- za 1 kWh
LipoFe 12V 100Ah stojí 14 000,- Využitelná kapacita 80% = 0,96kWh. tj. 14 600,- za 1 kWh

A to do toho není započítaná životnost a účinnost baterií, která při správném zacházení hovoří opět pro Life.

Jinak já mám také olovo, protože sem ho také sehnal za 1/2 ceny. JInak bych měl life.
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od shtf »

mas pravdu v cene za kWh LiFePo vychazi lepe.

jen sem si povzdychnul, ze vyvalit 14 kousku za baterky je mazec
protoze jako ty, sehnal jsem olovo za polovinu VOC takze proto.
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Wagoneer »

Shtf - tak to si rozumíme. V olovu by to vychazelo. Ale vzhledem k tomu, že nás hodně používá LiFe, tak dosahujeme
Stejnou " výtěžnost" při menších Ah. Ne každý má přístup k levnému olovu nebo NiCd.
Jinak k ceně, jak napsal dráček, LiFe vychází nakonec líp, jak vzhledem k hloubce vybití, tak počtu cyklů.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

No elektrina je luxusni zbozi a ta skladovana obvzlast, proste se vracime do reality..
Vzhledem k nemalym nejistotam pred nami asi neni moudre nacpat do solaru prilis mnoho,
ci se snazit o ~100% paritu s dosavadnim komfortem prenos site, ale nejaky mini system i s lithiem urcite smysl ma.

edit: jinak na mypower se tez vyskytuje/-oval nas kolega ze zdejsiho bulharskeho vlakna, ktery se tu po protivladnich demonstracich bohuzel nejak odmlcel, nestabilita v BG asi prechazi do reality, no nic..
moc pekna fota http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... WREjkrD2ho
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Josef »

Dnes jsem si při vcelku běžné operaci "úspěšně" odpálil solární regulátor. :( V mém případě šlo o typ Juta CMP12 (12V/12A) ve spolupráci se solárním panelem pouhých 30W! Při dobíjení, bez zapnutých spotřebičů, při sluncem osvětleném panelu došlo k náhodnému odpojení akumulátoru - uvolnění svorky (zlomky sekund). Ledky na regulátoru bláznivě zablikaly, pak přešly do polosvitu a z krabičky se začal linout smard (z hořícího LM324N). Jistě uznáte, že uvolnění svorky je situace, která se může v provizorních PA podmínkách na nějakém dočasném stanovišti snadno stát. A může se stát i na stacionárním stanovišti, protože zrovna svorky akumulátoru patří mezi spoje, které během času s oblibou chytnou nedokonalý kontakt ať již korozí nebo "tečením" svorkou stisknutého olova.
Překvapilo mě, že výrobce vůbec nemá regulátor na tuto eventualitu zapezpečený (byl zablombovaný, při kopi jsem ho nerozebíral). Na vstupu od panelu má sice vřazenou jakousi přepěťovou ochranu, ale ta se výbec nedostala ke slovu, zatím co elektrolytické kondenzátory výrobce směle používá na napětí pouhých 16V a vlastní napájení řídící elektroniky nemá ochráněné ani obyčejnou zenerkou. Dost mě to naštvalo, protože bych si za ty peníze představoval přeci jen trošku blbuvzdornější zařízení. Na nějakou přestavbu však není v jinak pěkně provedeném regulátoru místo. Mám neblahý pocit, že si budu muset vymyslet svůj vlastní regulátor, který by byl hybridem obyčejných bipolárních transistorů s nějakým relátkem - prostě věc, kterou v PA-době nahradíte jinou přibližně podobnou součástkou vykuchanou z nějakého vraku a bude dál pracovat.
Prostě být dnes PA-doba bez možnosti objednat nové součástky, od zítřka by se u nás svítilo už jenom petrolejkou a to jak jistě uznáte je pro rozpadlíka technicky nepřípustný stav... :lol:

Taky bych rád upozornil, že mnohé regulátory mají mezi svorkami pro "panel", "akumulátor", "spotřebič" tzv. společný plus pól, a veškerá regulace, kterou regulátor provádí, se odehrává odpojováním mínusových vývodů těchto periferií. Ke všem periferiím tedy musíte natáhnou poctivě dvouvodičové vedení a s ničím jiným kromě regulátoru je nespojovat a nikde je nekostřit. To je věc pro evropské bastlíře značně nezvyklá. Protože u nás a ve většině Evropy je standardní používat jako společný (a kostřený) vodič vždy mínus pól. Má to své protikorozní důvody a traduje se to už prakticky od "doby elektronkové". Jedině Rusko, kde bylo v technice vždycky všechno "trochu jinak", je v tomto ohledu vyjímkou - tam se společný plus u stejnosměrných rozvodů používá.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od dracekvo »

No ono za 600,- se toho moc čekat nedá. Přece jen je to levný čínský regulátor.
Ale je to divný, že to nepřežil, když byl připojen na tak malý panel. Přece je dobré dát mezi regulátor i pojistku a ta může náhodně prasknout a regulátor by to měl přežít i když výrobce uvádí, že nejdřív připojovat baterie.
Já už jsem odpojil baterie jak u levného PWM tak u MPPT regulátoru a přežili to. Naštěstí.

Ale přecejen, připojují se na to většinou baterie za několik tisíc, tak se na regulátoru nevyplatí šetřit.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Josef »

No, ono i malý panel má na plném slunci naprázdno cca 22V a elektrolyty byly na 16V. (Ten integrák je tuším taky jen do 18V). Pokud to drží na uzdě zatížení od baterky, nevyleze to nad 14V a je vše OK, součástky to vydrží. Ale naprázdno...

Už jsem se rozhodl, udělám si regulátor svůj (do původní krabičky od CPM12). Technicky co "nejprůhlednější". Myslím, že je není nutní, aby byl spolehlivý regulátor drahý. Podle mne může být i levný, jen stačí, aby nebyl překombinovaný a místo efektních serepatiček (které snadno nahradím ručičkovým panelovým voltmetrem s potlačenou nulou), raději obsahoval pár ochran. Třeba prachsprostý integrovaný operační zesilovač jako komparátor, co bude porovnávat napětí na akumulátoru (doseřízené trymrem) s referenčním napětím (vytvořené stabilizátorem). Jakmile dojde k dosažení konečného napětí, pak výkonový MOSFET transistor ten solární panel od akumulátoru odpojí (pak bude v tomto hraničním stavu periodicky pulzovat. (To je konec konců princip většiny solárních regulátorů.) Ale nebudu to zde planě popisovat. Prostě až se k tomu během léta dostanu, vypotím nějaké schéma, prověřím jeho funkčnost a spolehlivost v praxi, rád se o ně s ostatními podělím...
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od EBE »

Josefe, tuším si tu už schému na takéto "udelátko" dával, ak potom môžeš priložiť svoju vylepšenú schému, popis alebo aj foto tak to poteší, ešte malá otázočka, je možné aby sa panel otáčal za slnkom v troch skokoch napr. rano na obed a večer a poprípade ako to zmajstrovať aby sa to točilo za slnkom ako rastlina, nič náročné niečo napr. na fotobunku keď bude v slnečnom panelovom zákryte, dá impulz motorčeku a ten panel precvakne do ďalšej polohy, asi to vidím jednoducho :?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od dracekvo »

Josef:
momentálně mám navrhnutého něco podobného, jen obráceně s jedním broukem LM358. Při překročení 15.1V otevírá a při poklesu pod 14.9 zavírá. Zatím to je jen na papíru.
Také mám pěkné pdf o operačních zesilovačích, kdyby jsi chtěl.
Kubec
Příspěvky: 59
Registrován: 28.05.2013 1:16
Pohlaví: muž

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Kubec »

Moja nudzova zaloha ked to "bouchne" :twisted: 13W panel s regulatorom ale baterku zatial nemam, takze hromadit elektrinu nemozem, iba priamo nabijat.
Nič moc, ale dobijem si AA, AAA, 18650 do LED svietiel a v podstate vsetko co ma autonabijacku resp. USB
Svietidla su cinske 1600 lumenove Cree T6, jedna celovka tiez 1600 lumenov T6 a mensia celovka 700lm

Chystam sa konecne dokupit aspon dalsich 6 kusov 18650 ale tento krat poriadne Panasonici.
Přílohy
solar system.jpg
Odpovědět