Ostrovní systém VFE

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Ostrovní systém VFE

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,
nenašel jsem tu téma o ostrovním provozu solární elektrárny, tak bych ráz poskytl svých několik málo zkušeností z provozu malé sluneční elektrárny, která funguje výhradně v ostrovním systému.
Uvodem. Co budeme potřebovat.

1. Solární panely
Solární panely se dělí na několik skupin podle technologie výroby
Monokrystalické - dodávají nejvyšší výkon na plochu. Ovšem jsou citlivé na ideální náklon ke slunci, kde při svitu "z boku" dodávají menší výkony.
Polykrystalické - nedosahují takových výkonů při přímém svitu jako mono, ale zase nejsou tak citlivé na ideální sklon ke slunci. Dodávají vyšší výkon při svitu "z boku".
Amorfní - Moc se už nepoužívají. Ke stejnému výkonu jako předchozí panely potřebují 2x tak větší plochu. Díky tomu že zabírají více plochy dodávají více elektřiny při špatných podmínkách tzv "difůzním světle" ale není to žádný zázrak. cca o 5-10%.
Všechny typy panelů v součtu za rok dodávají téměř schodný výkon v kWh. Ovšem pro celoroční ostrovní provoz jsou vhodné poly a amorf, neboť v zimě bývá nedostatek energie a tyto panely jsou schopné o nějaké procento dodávat více při špatných podmínkách. V létě jsou přebytky tak jako tak, takže tam je to jedno.
Panely zapojené do série musí mít ochrannou obtokovou diodu. Při zastínění jednoho panelu by se ostatní snažili procpat proud přes něj a došlo by k jeho destrukci. V takovém případě proud projde diodou a panelu se nic nestane. Větší typy touto diodou bývají vybaveny již z výroby.
K montáži panelů se používají střešní háky nebo vruty (podle typu střechy) a hliníkové profily. Jen pro představu montáž dvou panelů na eternitovou střechu mě vyšla na 2 tisíce.
Elektřinu ze střechy vedeme pouze solárnímy kabely. Jsou odolné teplu a UV záření. Panely podle výrobce mají vývody na kabelech zakončené konektory. Tyco solarlok, mc4 atd. Většinou jsou stavěny pro průměr vodiče 6 mm. Problém je v lisování, originál kleště jsou drahé a při pokusech lisovat něčím jiným může dojít k destrukci celkem drahého konektoru. Já jsem zvolil metodu pájení.
Ideální orientace panelů je samozřejmě na jih. V celoročním provozu volíme sklon 49° protože v zimě jak už jsem psal je energie nedostatech a slunce je na obzoru níže. Tím docílíme většího výkonu v tomto období. Oproti tomu v létě je výkon poněkud nižší, ale to nevadí, protože v létě se méně svítí a slunečných dní je dost, takže i přebytků.
Nejlepší je použití sledovače, který otáčí panely kolmo k slunci celý den podle toho jak putuje po obloze. Problém je, že jsou celkem drahé a málo kdo má prostor na jeho umístění. Výkon se tak navýší cca o 30%

2. regulátor nabíjení
Protože solární panel je zdroj měkký a napětí nestálé (např u mě až 36V na jeden panel)je potřeba používat regulátor nabíjení. Ten hlídá napětí v systému (běžně 12, 24, 48V) a dobíjení bateríí. Při napojení panelů přímo na baterie dojde k jejich přebíjení, navýšení napětí v rozvodech a následnému odpojování spotřebíčů, nebo jejich destrukci .
Regulátory se také dělí
PWM - pulzní regulace, je to základní levný regulátor. Nedosahuje takové učinnosti jako následující protože pouze omezuje maximální napění a přebytky mění v teplo.
MPPT - (maximum power point tracking) regulátor je vlastně řízený DC DC step down měnič. Dochází ke konverzi napětí a tím se zvyšuje jeho účinnost. Dále ještě hledá optimální zatížení solárních panelů.
Solární panely mají svůj bod dodávaného napětí a proudu v kterém dosahují nejvyšší účinnosti. Tento bod se mění v závislosti na osvětlení a teplotě. MPPT regulátor tento bod neustále hledá a tím vytěžuje z panelů maximum.
Výsledek reálného testu:
MPPT: 3A x 19.5V = 58W
PWM: 3.3A x 12.2V = 40W

3. Baterie
Vyrobený proud je potřeba někam uskladnit na dobu kdy slunce nesvítí.
Dnes se používají 3 typy baterií
Olověné - celkem dobrá cena v přepočtu Kč/kW ovšem hnejhorší volba, i takzvané trakční deep cycle baterie trpí při hlubokém vybytí a při takovém provozu málokdy přežijí 300 cyklů než dojde ke ztrátě kapacity na nepoužitelnou mez. Při zachování rozumné životnosti se doporučuje využívat 20-30% jejich kapacity. Takže rázem je ze 150 Ah baterie jen 45 Ah baterie. Po tomto přepočtu už nákupní cena nevychází tak příznivě. I u bezúdržbových bateríí dochází k úbytku kyseliny a jednou za čas je jí potřeba násilně otevřít a dolít. Proto když už olověné baterie, tak jedině samostatné údržbové články s kapalným elektrolytem v průhledném obalu, kde je možnost kontroly elektrolitu i stavu elektrod nebo výměny samostatného článku. Řada olověných akumulátorů často končí na tom, že odejte jeden článek, který ale není možné vyměnit, tak se vyhazuje celá baterie.
Učinnost olověné je cca 75-80%. Tj pokud uložíme vyrobenou kilowatt hodinu můžeme odebrat pouze 0.8 Kilowatt hodin. Tento údaj často není nikde zmiňovaný.
Louhové baterie - NiCd a NiFe. Jsou léty prověřené, kdy 30 let staré baterie pracují dodnes. Nové jsou neskutečné drahé ovšem nechají se levně sehnat starší kusy, které po repasi stále mají cca 80% kapacity. Jsou to asi nejodolnější baterie. Nevadí jim přebíjení, hluboké vybití, nebo ponechání ve vybytém stavu. Jediné na co trpi louh je CO2 kterému je potřeba zamezit přístup. Jejich další předností je také jejich dlouhá životnost. Nevýhodou je asi nejnižší účínnost (nevím přesně kolik %) a ponekud nestandardní rozsah pracovního napětí.
lifeypo4 - novinka na trhu. Má udávaných 2000 cyklů při vybíjení na 80% a až po té začne kapacita klesat. Bohužel chybí dlouhodobé skušenosti. Zatím zkušenosti majitelů nasvědčůjí tomu, že to co udávají výrobci by mohla být pravda. mají vysokou účinnost 90%, nic se z nich neodpařuje jako z předchozím dvou typů (vyjma bezůdožbovým Pb), takže můžou být v místnostech. Jsou nejnáchylnější na provozní napětí. Při podbytí nebo přebíjení dochází spolehlivě k jejich destrukci. Proto je potřeba používat kvalitní regulátory nabíjení, balanční členy a odpojovače zátěže.
Volbu kapacity baterí je třeba počítat podle instalovaného výkonu panelů a spotřebičů. Každé baterie mají dané výrobce optimální nabíjecí a vybíjecí proud.
V současné době je nejvhodnější volbou sehnat starší louhové články, nebo zakoupit lifeypo4 samostatné články.

4. měniče napětí
Pokud by jsme nemohli napájet spotřebiče na 230V byla by nám elektrárna pouze celkem k ničemu, pouze na svícení a provoz stejnosměrných spotřebičů.
Měniče se dělí na dva typy. S čistý sinus a modifikovaný sinus. Modifikovaný je nevhodný. Spousta spotřebičů bude vrčet, nebo nebude pracovat vůbec. Měnič s čistým sinusem dodává stejný proud jako je v zásuvce, takže můžeme napáje jakýkoli spotřebič (pouze jsem zaslechl, že není dobré napájet spotřebiče, kde jsou tlumivky, jako jsou výbojky atd. Nevím co je na tom pravdy).
Volba měniče je čistě na finacních. Existují kvalitní výrobky a výrobky z číny, které mají své mouchy, které se nechají bastlením opravit. Čína je až o polovinu levnější, proto jí lidi často berou, upravují doma, nebo žijí s těma mouchama.
Pro napájení ledničky a motorů obecně je potřeba měnič dostatečně dimenzovat. Například k ledničce se doporučuje 1,5kW.

Veškeré instalace je třeba dělat pečlivě. Při sériovém zapojení panelů může být jejich výstup až 150V. Baterie ve zkratu dokáží dát obrovské proudy a to 25mm kabely hoří jak papír. Odfláknutou instalací bez jištění si klidně můžete zapálit střechu nad hlavou.

Poslední věc. Jak potvrzuje většina ostrovníků, bez zálohy se neobejdete. Protože může přijít několik dní špatného počasí kdy přes den vyrobíte sotva pár Wh. Takže centrála, ČEZ, vítr je potřeba.
Pro představu můj 400Wp systém měl problém v poslední pár zamračených dnes udržet v nonstop provozu router, switch a notebook v nostop provozu. Dnes od rána svítí, baterie jsou babité. Už jsem nabil veškeré akumulátorové spotřebiče a nevím co s přebytky.

Omluvte pravopisné chyby. Je možné že jsou zde určité nepřesnosti. Veškeré informace jsou čerpané z mypower.cz a dosavadních krátkých zkušeností. Na dotazy rád odpovím.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Maximus »

Momentálně v rámci projektu řeším takový "semi" ostrovní systém, kdy osvětlení domu bych chtěl řešit čistě přes relativně malou plochu fotovoltaických panelů a LiFeYPO4 akumulátory ( s možností dobít aku ze sítě či pomocí elektrocentrály).
Zbytek domu by byl primárně napájen ze sítě s tím, že bude v záloze měnič (max. špička 1500 nebo 2000W) pro nouzové napojení na solární systém a dobíjet aku v laptopu, vysílačkách,... či občas používat el. nástroje v dílně.

Vycházím z předpokladu, že v případě kolapsu systému a trvalém výpadku (nebo velmi nepravidelném zásobování) se bez elektrospotřebičů jako je lednička, myčka, el. trouba, mikrovlnka a případně i pračka,... dá obejít a jejich funkce se dá nahradit jinak.

Osvětlení a schopnost udržovat v provozu laptop, vysílačky, aku v taktických svítilnách, .... a třeba i čerpadlo na vodu + občas použít nějaké to el. nářadí by byl už tak dost vysoký životní "nadstandart" a přinášel by dost velké benefity.

Například nahrazovat el. osvětlení domu loučemi či petrolejkami s omezenými zásobami paliva není zrovna ideální.

Je jasné, že člověk by v PA době v noci stejnak nesvítil jak vánoční stromeček, protože by bylo jasné, že tam bude asi hodně pěkných dárečků :devil.

Teď k meritu mého problému - mezi mými známými se vytvořily dva tábory, přičemž ani jeden nemá praktické zkušenosti s VFE. Jedni mi doporučují mnou výše navržený koncept a pro světlo využít stejnosměrný proud 24 či ještě lépe 48 V (speciální rozvody pro světla). Druhá skupina zase trvá na výhodnosti ostrovního systému na střídavý proud 220V, kdy elektřina z akumulátorů může jít v případě odpojení do sítě po celém domě. Zní to pohodlně a prakticky - ovšem musím se smířit s tím, že k nízkému výkonu VFE musím počítat se strátami při převodu stejnosměrného proudu na střídavý v měniči (může jít až o 20 %, což je docela dost).

Byl bych rád za případné připomínky, pro odbornou pomoc stejnak zajdu do několika firem co dělají VFE, ale i tak bych měl rád co nejvíc praktických názorů a rad prostudovaných.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer Rozpadlíci / Maximusi,
všichni mí přátelé i já jsme začínali s 12/24 voltovou sítí se špičkovým příkonem okolo 10A cca 3 panely 0,5x1 metr v domnění, že je to pro chatu postačující. Dnes máme všichni alespoň 6 panelů a měniče 220 V nejméně na špičkově 2 kW. Každý začíná s 12 volty a končí na 220.
Předpokládám, že proděláte stejný vývoj.

Hezký večer
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od shtf »

Maxime presne jak uvazujes ty, jsem uvazoval i ja. A presne to co popisujes mam doma.
Nazyvam to poloostrovni system, vsechny svetelny okruhy napajeny pres menic z baterii, zasuvkove okruhy jednou z DS (distribucni sit) Zasuvkove obvody jsou rozdeleny na okruhy ktere muzu nouzove pustit na baterie.
Vsechna svetla jsem nahradil LED zarovkami. Svetelny okruh muze byt v pripade potreby pripojen na DS.
V rezimu pouze sviceni jsem schopen vydrzet 3 dny bez slunce.
V nouzovem rezimu cca jednu noc preziju pri totalnim vypadku, pak musi bezpodminecne vyjit slunce, jinak je to potreba dobit z DS.
Jak rika Milli doporucuji ani s 12V rozvodem nezacinat.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Maximus »

12 V mě ani nenapadlo - primárně bych šel do 24 V nebo ještě lépe 48 V.

Ale jak jsem říkal, nechám si poradit. Ovšem finanční rozpočet je omezený a tak bude stát otázka i tak, jestli výkonově limitovaý nebo žádný (volil bych raději ten "limitovaný" ;))-
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od biskup »

Maximus:

Tak z předpokladu "primárně osvětlení" maximálně v nouzi dobíjení notebooku(telefon apod.)

Základní info osvětlení LED se dělá 12V nebo 24V (neberu žárovky z měniči tj. ztráty jak kráva).

Pokud by jsi chtěl osvětlení v jiném napětí jak 230V(nižší) rovná se to nové rozvody k LED světlům(přeci jenom v tom jsou jiné proudy).

Osobně bych šel cestou světla samostatný rozvod 12V nebo 24V (dát tam měnič pak vyhazuješ 30-40procent energie z okna), s možností napojit měnič na 230V pro nabíjení notebooku či telefonu(ale jenom jako "nouzově").
Jenom v případě rozšíření bych pak volil další samostatnou větev na 230V (lednička, televize atd.)

Jinak doporučil bych spíše fórum mypower.cz, kde můžeš založit vlastní vlákno a požádat o pomoc profisionály, kteří tomu věnují svůj čas delší dobu.


I když někteří místní uživatelé (dle niků) chodí i na mypower, je lepší jít přímo za odborníky (tím nechci říci, že lidé zde neumí).
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Nezapomen tez na spotrebice co mohou vyzadovat rozbeh proudy jako treba starsi darling/vodarna, cerpadelko kotel/radiatory apod. Nekdo ma treba starsi vybaveni+rozvody RD/chaty z dob kdy vse se delalo standartne na tehda levny 3faz, to pak je dalsi nutna investice "ponizit" a obmenit ci doplnit tyto rozvody a spotrebice na 1faz linku, coz je preci jen se samodomo alt. energii lep$i kamarad..
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Maximus »

To kolapsnik: Primarně hodlám VFE používat jen na světlo případně čerpalo na vodu, které budu kupovat nyní na jaře nové, kde si spotřebu opravdu pohlídám. Dobíjení laptopů, vysílaček a podobných zařízení přes převodník není zas tak velký problém.

Jinak pominu-li starou samodomo cirkulárku a dalšího v podstatě nepoužívaného "harampádí", tak mám veškeré el. vybavení dílny moderní, bez výrazných rozběhových "píků" a nároků na 380 V.

Vytápění je plánovaná primárně samotíž, takže čerpadlo netřeba.

Bez lednice, myčky, horkovzdušné trouby, el. sporáku, stolních lampiček a případně i pračky se prostě dá žít - studený sklep, důraz na konzervaci potravin, kuchyňský sporák na dřevo, necky s valchou to jistí :devil
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Nepotesil jsi akcionare CEZu ani prodejce vicelitrovych vozu s kancem ve znaku.., doufam ze se tyto moresy nespotreby nebudou mezi lidem sirit geometrickou radou.. 8-)

ps vazne myslel jsem to smerem jak pises, jen me vadi asi ta cirkularka preci jen vsechny modely na 220V jsou takove dychavicne (a prumer klacku), no da se to resit jinak, kvalitni kozou a 220V el. pilou, ci kalacem apod.. 380V cirkularka byla moc prijemna, kdyz je grif a ergonomie, tak to s ni jen lita..

ps2 dostupnost/ceny jsou dnes nevidane, 4-5kkc za 250Wp panel, kvalitni ~3kW mpptcka lehce nad 10kkc atd.
je to levnejsi nez s dotaci pred par lety.., no a v nekterych zemich myslim porad dotace/danove vratky jeste sosaji takze temer zadarmo, proto ma kazdy bloud v Cali ty 5-10kWp systemy na baraku..
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od shtf »

vec se ma takto, rady na nizkonapetove okruhy jsou radami teoretiku kteri sami zadny solarni system nemaji.
Protoze pri pouziti nizkonapetovych systemu sice eliminujes ztraty na menici, ale to je tak vse.
Viz seznam nevyhod nizkonapetovych systemu:

1/mala nabidka svetelnych zdroju
jelikoz nizkonapetove okruhy jsou mensinova zalezitos, vyrobci se tomu moc nevenuji a proto na trhu
je strasne malo LED zarovek na nizke napeti. Na 220V mas absolutne obrovskou nabidku zdroju a muzes si vybrat
tek ktery presne potrebujes napr. bodovy zdroj, plosny, ve tvaru zarivkove trubice atd.
odpoved teoretiku na tento bod zni, to si prece muzes zbastlit, to jako odpoved neberu

2/potreba separatnich rozvodu
to jde teoreticky realizovat v novostavbe, ve stavajici stavbe pridat nove okruhy je sci-fi

3/prurezy vedeni
pri nizkem napati systemem tecou vetsi proudy, proto je potreba ty nizkonapetovy rozvody dimenzovat vice.
tzn. kde ti pri 220V staci 1.5mm drat, takm potrebujes 6mm pri nizkem napeti
takze co usetris na ztrach na menici, to prodelas pri instalaci.

4/nouzove prepnuti
vem si ze ti napr. kleknou baterky popr nejaka tech. zavada. V nizkonapetovym okruhu nejsi schopny preponout
na nahradi zdroj napr. distribucni sit.
teoretici radi, zapnout to pres trafo, ok, takze abys usteril potrebuje jeste koupit trafo :)

<noflame>toto je muj posledni prispevek na tema 12V vs 220V,
na dalsi prispevky teoretiku uz nebudu reagovat.</noflame>
Naposledy upravil(a) shtf dne 07.04.2013 11:35, celkem upraveno 4 x.
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od shtf »

to Maximus: Co se tyce rozpoctu mohu ti poradit jednu vec z moji vlastni osobni zkusenosti.
Taky jsem zacinal s malym rozpoctem a koupil jsem si levny cinsky menic a levny cinsky regulator.
Menic byl uplne na hovno posilal neuveritelny bordel do site, regulator mi oddelal baterku.
tak jsem koupil drazsi menic po pul roce kleknul, koupil jsem i drazsi opet cinsky regulator.
ten zas nedrzel napeti a padal kvuli tomu menic. Takze nakonec jsem koupil profi menic a profi regulator.
Z cehoz vypliva, ze kdybych koupil profi zarizeni hned, vyrazne bych usetril
protoze bych nevyhazoval prachy za levny kramy.

Takze pokud chces usetrit, jdi do profi zarizeni hned od zacatku.


Jeste jedna zkusenot s firmami instalujici solary, pro ne jsi nezajimavy zakaznik, vubec se stebou nebudou bavit
kdyz naznacis ze hledas reseni na napajeni svetelnych okruhu.

no a nakonec co se tyce mypower.cz rozhodne doporucuju, lidi tam jsou pratelsti a radi pomohou
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

shtf> sorac ale beres to nejak hopem a moc pausalne, "teoretici" wtf. ? nebyt tech milionu nizkonapetovych vorezprutu co si to uz 20-30let porizuji na sve lode, karavany, zahradni a horske chaty tak by zadny dnesni solar jak jej zname neexistoval, nebo byl tak maly prumysl, ze by to bylo porad drahe jak blbec. Jinak absolutni souhlas koupit hned kvalitu, nejmene 3-5x top svetovych firem s prokazanou zivotnosti elektroniky a tradic v oboru (Victron, MornigStar, Xantrex, Outback, ..) prodava i u nas..

1/ ano vice mene pravda, ale kdyz uz potrebuji svetlo (mam blbe navrzenej dum ci garaz) tak se s tim pocita ne?

2/ nechapu? bezne maji lidi dva okruhy napr. 220V + 24V,
-> vrtacka a nejaky upinaci/kryci system na ten sekundarni rozvod po baraku/lodi/karavanu

3/ souhlas

4/ ale, ale.. oni se snad nedelaji "hybridni" menice ktere jedou na nizke VDC z baterky, generator nebo sit, plynule mezitim prepinaji? Ano jsou drazsi skoro o pulku nez menice sitove ci ostrovni.. Pro hard core PA asi ne moc vhodne, pac kdyz to odejde tak vam to rozhodne "kamarad s pajkou" ani cvut prof. doc. na kolene neopravi.. je to stale "libustka" cili to nikdo nema skladem atd.
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od biskup »

shtf:

Takže "jediný neteoretiku", já jsem dle tebe co? Z důvodu vysokých stropů jsem dělal podhledy (vytápění), jsem natáhl na test do pracovny a obýváku drtáty 12V/24V osvětlení, dal tam světla ala "www.led-svetla.com/products/wb9-hliniko ... y-hluboky/" toto (je pravda, že mě se líbí více v nořené světla než když něco trčí ze stropu). Jsem tedy ubohý teoretik? Nestačilo by napsat něco ve stylu mám tuto dobrou zkušenost a při jiném rozvodu(24V) jsem narazil na tu a tu nevýhodu? Tedy být slušný vůči ostatním a nemyslet si, že jsem sežral veškerou moudrost světa?

Otázka je co od toho dané člověk očekává, a ne co očekává někdo jiný. Pokud by chtěl opravdu nouzové osvětlení na max 1-2 dny v měsící. Pak je lepší nic neřešit dát měnič na 230V a kašlat na to(splní to přesně co má a za levno).
Pokud by myslel vážně přechod na ostrovní systém, stejně se nevyhne tahání nových drátů, tedy mu nepomůže začít na 48V, protože dráty tam na to nemá. A proč jít na nižší napětí, kolik jsou ztráty na trafu 12V-24V/230V a pak zpět 230V/12V-24V (ano v té LED žárovce se mění napětí zpět na nízké)?

Jinak když už začne budovat ostrovní systém, je levnější začít na 12V-24V a natahat dráty na toto a nic mu nebrání pak přejít na 48 či více, ty dráty to snesou (naopak ne).

P.S. Maximus, opravdu doporučuji www.mypower.cz, kde jsou nejlepší informace o ostrovních systémech a kde poradí. Tady to jde poslední dobou skoro v každém vlákně do flame diskuse :(.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od bivoj »

Na chatě, kde není vůbec zavedena elektřina, jsem dělal malý FVE ostrovní systém, s využitím pouze na osvětlení a vyjímečné dobití mobilu. Pro tuto aplikaci by bylo 230V úplně zbytečných - napájí to 2x zářivku 8W a 2x ledku 4W. Vše jede pochopitelně na 12V. Naprosto nechápu, proč bych např. pro nabíječku mobilů musel mít 230V, když existují nabíječky pro autozapalovače na 12-14V...

Jinak pro občasné použití nástrojů na 230V (vrtačka, svářečka, bruska atp.) mám centrálu 5,5 kW - budovat kvůli tomu obdobně dimenzovanou FVE by přišlo na nehorázný prachy a co z toho, když to potřebuji jen pár dní v roce... Ta centrála mě vyšla několikanásobně levněji, než bych dal za 5.5 kW FVE.

Takže bych 12/24V systémy zase tak neodsuzoval...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od sigmark »

jak se v kontextu energetické soběstačnosti díváte na tohle? zaujalo mě to, protože to není závislé na slunci, pouze na topení. náš starší barák se jedněmi kamny temperuje celoročně...šlo by to integrovat do podobného systému?

http://www.solfoton.eu/products/termoel ... or-teg10w/
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Milli »

Hezké odpoledne Rozpadlíci / Bivoji,
přesně tak jsem na chatě začínal, 12V FVE ze kterých jsem po prvním létě přešel na 24V. Ale pak přišla absorpční chladnička, televize, AKU nářadí, které je třeba průběžně při práci dobíjet. Neteře s notebooky, strýc se svou chladící pípou, a táta s mámou, kteří si na loď koupili elektromotor. Nabít 50Ah akumulátor přes nabíječku trvá pár hodin, z panelů jsem ho na 100 % nepodařilo nabít nikdy. A to už bez 220 V pořádně nejde.
Vždy záleží na tom, jaké máš nároky. Ostrovní systém, který popisuješ, poslouží jen k pokrytí těch nejzákladnějších potřeb. A centrála, hm, pár chatařů to zkusilo. Sousedé jim rychle vysvětlili, že si na chatu jezdí odpočinout a ne poslouchat celý den rámus centrály a čuchat smrad z benzínu.

Hezký večer
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

TEG-10W el. z 200W vodniho okruhu, jen ten modul za litr, plus k tomu ten blok-vymenik, vodni okruh, pravdepodobne solar kolektor nakonci.. ? a vsechno se to musi udrzovat ..

no moc prakticke a vykone to neni, ale slo by si predstavit takovyto mini skladny systemek napr. ve verzi jako pridavny "ohrivacek" do rocketkotliku s jidlem a pritom si soucasne nabijet AA clanky apod.. ale to uz stejne myslim resi nakej skandinavskej hybridni kotlik kde je to integrovano..

ps proste zalezi kdy kde kdo a na co, stredozemci to neresi maji insolaci celorocni a nebo more = energie k sosani habakuk, kdezto CZ kotlinari maji prd (vodstvo je zbumazovane) a tak bohuzel musi jit jinym smerem, kde je vse sichrovane/zalohovane, tj. drazsi a komplikovanejsi, anebo jit do amisharny tj. tydle opicky si odrici/nepotrebovat a vse na zvireci - rostline pohony, nacoz jest potreba rozloha, ktera opet neni k mani pac lide jsou premnozeni a -ha plochy opet pro ucele kutilske zabumazovane; takze to reseni vlastne nema, ale to uz vime :mrgreen:
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 07.04.2013 14:01, celkem upraveno 2 x.
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od biskup »

Milli:

chápu správně, že jsi se napojil na zpět DS?




Je pravda, že si v současné době nedovedu představit 100% přestup na fotovoltaiku. Dle mě to chce pár let měnit technologie(obnovování např. pračka, TV) v výhledem na přechod na fotovoltaiku a současně i měnit své životní návyky (méně náročné na el. spotřebu) a i tak to nebude možné úplně :(.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od Milli »

Ahoj Biskupe,
v chatové oblasti žádný rozvod distribuční sítě není. Byl to přirozený přechod od petrolejky k elektřině a od malého napětí k nízkému. Mít tam k dispozici DS tak bych o žádné FVE asi vůbec neuvažoval.

Hezký večer
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Ostrovní systém VFE

Příspěvek od biskup »

Milli:

za jakých podmínek a jak dimenzovaný systém máš? Tj. co na tom provozuješ +- napsal, ale jakou kapacitu máš teď na baterkách, výkon(Wp) panelů, jak dlouho nebíjíš (předpokládám, přes týden a spotřebovávš o víkendu, když je to chata).

Osobně to směřuji jenom do směru, "nouzocé osvětlení", když nepojede DS, abych mohl základní uživatelské minimum jet týden. S tím, že světlo bych chtěl mít jenom na fotovoltaiku (ale to za předpokladu, rekonstrukce rozvodů v celém domě :()
Odpovědět