Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od JimmyJazz »

Zdravim!
Dnes jsem brouzdal po realitnich serverech neb hledam vhodny pozemek k stavbe evakuacniho obydli a narazil sejm na zhruba 4ha pozemek s potokem a v inseratu byl popis, ze majitel ma vypracovan projekt na 50kW vodni elektrarnu. Myslite, ze ma cenu neco podobneho (at uz voda/vzduch/solar/ci extrem geotermal) stavet? Nebudou to jen zbytecne vyhozene prachy? Precijenom byt nezavisly na distribucni siti a mit elektrinu i v pripade celorepublikoveho black-outu je docela lakave.

A abych nezakladal dalsi vlakno: Jaky je vas nazor na domaci elektrocentraly? Nejde mi ted o takova ta bensinova vrrcitka z ruznych baumarktu, ale o dospele dieselove elektrocentraly schopne po nekolik dni napajet obyvany objekt. Brat/nebrat? Ja mam bohuzel zkusenosti jen z velkymi mrchami, ktere se pouzivaji na napajeni datacenter.

Ma nekdo z mistnich s necim takovym zkusenosti?
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od marish »

Mít "svoji" elektřinu je asi dobré. Kolega míval chalupu (dům) s turbínkou a měl kolem údržby dost práce, ale bylo to staré zařízení. Pak je tu ještě věc s vodou, jsi závislý na její regulaci, jestli ti někdo nesníží průtok, jestli nenastanou sucha, jestli ti elektrárnu nevytopí povodeň...
Zkrátka bych nečekal že to bude záležitost bezúdržbová, dlouhodobě funkční s nulovými náklady. Jinými slovy, musí tě to taky bavit.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od alibaba »

Ja si myslel ,ze kazdy ma domaci elektrarnicku ,alespon zde kazdy ji ma!!! Ono totiz jsou tu divoke ledove boure a ty strhaji el. vedeni a trva 2-3 tydny jej opravit a mezitim cela usedlost je bez proudu a nemluve o odlehlych staveni a jeste odlehlejsich statech ve stredu zeme, nebot obyvatelstvo se prestehovalo do mest za praci a venkov se vice a vice vylidnuje ....a tak ztratra elektriky pro tyhle jidi znamena jen bliknuti svetla .
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od B89 »

podle mě záleží jak moc závislé bude to tvoje obydlí na elektřině - jestli budeš vařit, topit a svítit elektřinou používat el. nástroje, nebo si vystačíš jen se dřevem, ručním pohonem a na svícení použiješ třeba svíčky... :)
Kvůli životnosti by nebylo naškodu být připojen do sítě, a v době výpadku nakopnout vlastní elektrárnu.
U větrných a solárních el. vidím problém v uchovávání el. energie a v nestálosti dodávek, u vody si myslím že to tolik nehrozí a v případě sucha se to v létě určitě dá vydržet, popř. si jestě vybudovat nedaleko bydlení na kopci vodní nádrž - mikro přečerpávací elektrárnu, nebo na potoku přímo nádrž, a v případě potřeby ho postupně upouštět ;)
kdyby byla možnost (a prachy) tak já bych do toho šel podle mě je to určitě lepší než elektrocentrála kterou třeba časem nebude čím "krmit".
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od JimmyJazz »

No, to zni rozumne :) Elektrinu samo jen na 'nutne' veci typu lednice/mrazak a provoz naradi.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Maximus »

Malé vodní elektrárničky a mikroelektrárničky jsou zajímavá alternativa, ale jejich použití má několik úskalí. Vyžadují přítomnost vodního toku a to považuji za hlavní problém. Zažil jsem osobně několik velkých povodní a k tomuto živlu mám opravdu respekt. Takže bych byl velmi opatrný při výběru místa pro stavbu domu v blízkosti vodního toku. Pokud by byla zase elektrárnička mimo dohled, tak mám obavu, že by ji dřív nebo později někdo "zabavil" či poškodil (závist bohužel asi mezi lidmi bude ještě dlouho).

Zajímavé odkazy na vodní elektrárničky:
http://www.vosvdf.cz/cmsb/userdata/489/ ... trarny.pdf
http://www.envimarket.cz/?env=zbozi__cj ... _1000.html
http://www.infoenergie.cz/web/root/ener ... &nav02=498
http://www.setur.cz/index.asp?dokument=36&sablona=9999

Jako alternativu bych viděl solární panely (nepoužitelné v případu nukleární zimy či "zapopelení" atmosféry při masivní vulkanické činnosti) či větrnou elektrárnu, které budou dávat alespoň reálných 1 - 3 kW výkonu, které by umožňovaly při příznivých podmínkách zapnout důležité elektrospotřebiče - vrtačky, pily, brusky, nabijení akumulátorů, etc..
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od alibaba »

Jak se zhroutilo jugo ve valce tak lidi vyndavali dynama z osobnich aut a kazde melo plovak a vrtulku a od neho vedlo treba 100 metru dratu do staveni a tak byli schopni mit nalespon nejakou elektriku .....
jigssaw
Příspěvky: 164
Registrován: 13.01.2011 20:39

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od jigssaw »

Tady je síla větrů v čr http://www.nazeleno.cz/Files/FckGallery ... zip/03.png
Pokud v některé výhodné oblasti žijete mohli byste zauvažovat nad třeba takovou samodomo stavbičkou malé větrné turbínky internet je takových návodů plný.
romaker
Příspěvky: 9
Registrován: 15.04.2011 19:03

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od romaker »

počuli ste o earth energy ?
http://www.youtube.com/watch?v=Mxa_G4X8Y7k
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Josef »

Matematika účinnosti přenosového řetězce elektrocentrála - pracovní stroj je úděsná:

1. nádrž
energie obsažená v palivu 100%

2. motor elektrocentrály
účinnost spalovacího motoru 35%, výkon na hřídeli spalovacího motoru 35% výkonu původního,
odpad - horký vzduch, výfukové plyny

3. generátor
účinnost generátoru 80%, výkon na svorkách generátoru 28% výkonu původního,
odpad - horký vzduch

4. vedení
- účinnost přenosu 98%, výkon na svorkách spotřebiče 27,5% výkonu původního

5. elektromotor spotřebiče
účinnost elektromotoru 85%, výkon na hřídeli elektromotoru 23,4% výkonu původního,
odpad - horký vzduch

6. finální práce
účinnost převodu 95%,
pro užitečný pohon zůstává cca 22% výkonu obsaženého v palivu



O trochu lépe vychází matematika účinnosti cirkulárky páně Komárka z filmu Na samotě u lesa:

1. nádrž
energie obsažená v palivu 100%

2. motor stabilák
účinnost spalovacího motoru 35%, výkon na hřídeli spalovacího motoru 35% výkonu původního
odpad - horká voda, výfukové plyny

3. plochý řemen
účinnost převodu 95%,
pro pohon cirkulárky zůstává cca 33% výkonu obsaženého v palivu

Ono všude, kde se k výrobě mechanické energie použije tepelný motor (ať už pístový nebo turbína) je to vždy jen "bída s nouzí", pokud současně nedokážeme účelně využít odpadní teplo :x
Naposledy upravil(a) Josef dne 18.04.2011 11:48, celkem upraveno 15 x.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Josef »

Zemní baterie
pracuje stejně jako jakýkoliv jiný galvanický článek, nic víc, nic míň a to i přes veškeré efektní triky, které s tím někteří rádi provádějí. Jedna elektroda (záporná) postupně koroduje a tím vzniká elektrický proud. Kladná elektroda bývá měď nebo mosaz a lze ji pro zvýšení účinnosti obsypat dřevěným uhlím nebo koksem. Záporná elektroda může být železo, zinek nebo hliník či hořčík, zasypaná pokud možno v kyselé půdě. Napětí článku odpovídá rozdílu elektrochemických ekvivalentů obou použitých kovů. Tj. při použití běžně dostupných kovů většinou nepřekročí 1V=. Problém je, že tyto články nelze řadit do série aby se získalo vyšší použitelné napětí, protože Země je jen jedna (jedině, že byste ty články zkoušeli zapojovat v plastových květináčích). Pro dlouhodobé napájení nějakého primitivního přijímače to možná stačí, ale jinak si s tím opravdu moc neposvítíte. Může existovat i cosi jako zemní či plynový akumulátor (v tomto druhém případě se jedná o uhlíkové elektrody obalené aktivním uhlím v pytlíku vnořené do slané vody), kdy záměrným vpuštěním stejnosměrného proudu do elektrod dojde k polarizaci a tvorbě sloučenin, které po odpojení napájení zpětně fungují jako dočasný zdroj proudu.

Bludné proudy
Perličkou současné elektrorozvodné sítě jsou i bludné proudy. Pokud do země zarazíte hodně daleko od sebe dvě tyče, většinou mezi nimi naměříte napětí (střídavé) i když jsou ze stejného materiálu a nejedná se proto o galvanický článek. Proud vzniká mezi zemnícími deskami elektrických rozvoden, transformačních stanic aj. které někde ve vzdáleném okolí stojí, aniž byste o tom věděli. Někde je proud zanedbatelný, někde poměrně velký, záleží na "nekvalitě" elektrorozvodné sítě. Kamarád na blanensku kdysi tento trik používal v zahrádkářské kolonii za městem, kdy z elektrod s velkou plochou vzdálených od sebe 70 metrů (na délku své a sousedovy zahrady) odebíral proud o střídavém napětí skoro 6V~. Přitom široko daleko nebylo po nějaké elektrorozvodné síti ani stopy. Pro transformaci získaného proudu na 12V a dvoucestém usměrnění to stačilo na nabíjení a udržování plechových vojenských oceloniklových akumulátorů a na skromné víkendové svícení několika žárovečkami a provoz malého rádia. Fungovalo mu to mnoho let. Pak kdesi provedli nějakou úpravu a napětí se záhadně ztratilo. Což ukazuje, že jako technická zajímavost to jde, dokonce prakticky využitelná, ale jako nouzový zdroj to vhodné není, protože bludné proudy jsou původem z elektrorozvodné soustavy a s jejím zánikem zaniknou také.
Naposledy upravil(a) Josef dne 03.05.2011 6:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Josef »

Vodním pohonem naše industriální era vlastně začala, když se v Anglii objevily první tkalcovny, přádelny. Vyžadovaly typizované náhradní díly a tak si nepřímo vynutily rozvoj přesného strojírenství. A bude to opět voda, která nám zůstane pokud někdy industriální doba zkončí. V minulosti vodní hnací síla byla, a v budoucnu opět bude, "opečovávaný luxus". Voda i přes své povodňové manýry totiž patří k nejspolehlivějším a nejsnáze regulovatelným zdrojů přírodní energie. Samozřejmě platí, že energii bude zapotřebí přednostně využít přímo v místě vzniku, zváště pak tu mechanickou. Jen je zapotřebí mít k živlu úctu a respekt. Vodů odvést náhonem z řeky dostatečně daleko k provozovně umístěné na bezpečném místě. Nebo alespoň vyvést mechanický pohon dostatečně vysoko a stroje umístit bezpečně nad hladinu možné povodně! Transmise do 20 metrů vzdálenosti nejsou problém (ztráty do 14%). Z tohoto hlediska jsou bezpečnější menší toky s větším spádem než velké řeky. Pokud jde o turbíny - stroje s výkonem vyšším než cca 10kW jsou dobré jen v současném industriálním věku např. pro dodávku do sítě. Pro postindustriální období jsou však příliš velké na to, aby byly "lidsky uchopitelnými" prostředky opravitelné a udržitelné dlouhodobě v chodu. Důležitý je rybník pro akumulaci vody, taková lokalita je cennější než zlato, protože i v suchém období alespoň po část dne umožní provoz důležitých zařízení:

* Vodní pohon o výkonu do 1kW dokáže čerpadlem tlačit vodu do vesnice na kopci nebo v několika domech rozsvítit.
* Výkon 2kW utáhne malou jednolistou pilu na pořez kulatiny nebo může střídavě pohánět stroje domácí dřevodílny.
* Výkon 4kW utáhne kamenný mlýn, který semele mouku pro širé okolí nebo může střídavě pohánět stroje menší kovoobráběcí dílny.
Naposledy upravil(a) Josef dne 24.05.2011 9:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Josef »

Základním heslem pro PA by mělo být "umět se obejít" (myšleno ve smyslu ne "nahradit", ale "nepotřebovat").
To platí především o všem, co začíná slovy elektro či rádio, protože aby elektřina někde vznikla, někam vedla a nazávěr pro nás něco užitečného udělala je zapotřebí značných technologických složitostí (myšleno specializované výrobně-technologické zázemí). Osobně považuji klasickou zásuvku 230V~ v postindustriální době vcelku za zbytečný luxus. Spoustu věcí lze řešit jednodužšeji, jen si to mnozí (reklamou masírovaní) ještě nedovedou představit.
Naposledy upravil(a) Josef dne 24.05.2011 9:16, celkem upraveno 2 x.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Maximus »

Toto bude ta nejlepší survival elektrocentrála :):
http://www.denik.cz/ze_sveta/nasa-vyvij ... 91005.html
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od rudde »

pozor na to, že v PA světě bude hluk generátoru, stoupající dým nebo vůně pečené potravy budit nežádoucí pozornost :twisted:

...if you decide to make food that is heated - realize that all within a half mile will smell your food and very likely come over to beg or or try to take it...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Josef »

Solární panely vhodné svými parametry pro dobíjení gelového akumulátoru =12V/7Ah:
http://www.elix-solar.cz/ss010-s360x296

Solární panely vhodné svými parametry pro dobíjení autoakumulátoru =12V/ 35...65Ah :
http://www.elix-solar.cz/ss020-s656x296
http://www.elix-solar.cz/ss040-s635x541
http://www.elix-solar.cz/ss080-s1195x541

a zde mají kromě panelů i nezbytný regulátor chránící akumulátor proti nadměrnému přebití
http://www.hadex.cz/aku-bat-zdroje-nabi ... rni-panely
např. typ JUTA CMP12 12V/12A (položka G916)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Karlos »

Zajímavost z jiného diskuzního fora:
Pořídil jsem dva krásné kousky SLAVIA diesel 5hp a zkouším je krmit živočišným sádlem. Zatím se všechny pokusy jeví jako úspěšné. Cílem je vytvořit malou kogenerační jednotku spalující sádlo.

Zdroj: http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=5377
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Josef »

No jo, motor Slavia Diesel 5HP je motor s tzv. vírovou komůrkou, která napomáhá spalování nekvalitního paliva a současně má motor měkší chod. Navíc používá jednoduchou a spolehlivou čepovou trysku. Konstruovat takto naftové motory bývala dříve vcelku běžná věc, protože to významně snižovalo klepání a nadměrné namáhání součástí velkými tlaky. Jenže dnes se už nevyrábějí (protože výrobci se snaží o co nejmenší měrnou spotřebu). Otázkou je, jak by se tvářilo sádlo, kdyby se s ním hnal současný moderní motor s tzv. přímým vstřikem. Jeden z posledních dostupných motorů s vírovou komůrkou u nás byl třeba starý Zetor 25 nebo vodou chlazený stabilák Škoda 1S110 nebo 3S110, který se často používal jako záložní elektrocentrála (takže je šance, že by ještě někde mohly být). Sádlo je "kyselé povahy", tj. bude-li motor zastaven se sádlem ve vstřikovacím systému na delší dobu, zkoroduje! Obdobné to bude, použiješ-li místo nafty rostlinný olej. Před ukončením chodu je potřeba přepnout na naftu (alespoň na 0,5 hod. (U motorů provozovaných na rozličné prapodivné rostlinné oleje doporučovali někdejší prvorepublikoví výrobci na dojezd kromě nafty alternativně i petrolej.)
Naposledy upravil(a) Josef dne 08.09.2011 6:31, celkem upraveno 1 x.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Fjord »

Už jsem to sem jednou dala - tak at´je to v kupě :mrgreen:

Free energy - generator Magniwork
Mluví o úspoře od 30-100%. Dají se objednat materiály k postavení tohoto generátoru - cena necelých 1000,-Kč. Já se v tomhle nevyznám - myslíte, že je to reálné?

http://www.youtube.com/watch?v=bb_Ilfz0 ... re=related
http://www.mag-power.com/
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Josef »

Nejsem středověkký alchymista, takže na Perpetum mobile nevěřím. A to ani když má moderní design a rádoby používá Hi-tech technologie. Kdyby to fungovalo, ČEZ by si to už dávno v tichosti koupil :lol: .
Odpovědět