Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

Asi OT omlouvám se, ale když už jsme s tím začali...
Jedním z problémů jsou asi mimo jiné i jednookruhové a jednokompresorové kombinace chladničky s mražákem. A taky jeden teplotní senzor v místě chladničky.
Ale zas tak moc jsem to neřešil - nemáme pro velký mražák využití a pro dobu krize by mi pro něj bylo líto elektřiny potažmo PHM.
Ale vzpomínám si, snad se nepletu, že rodičům staré 50l Calexky fungovaly i pod 0°C.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
TomSmith
Příspěvky: 1270
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od TomSmith »

Fungovaly a budou fungovat i dnes.
To totiž byly Absorpční ledničky, tedy žádný kompresor ale (tehdy) čpavková náplň a ohřev média buď plynem nebo elektrikou. To funguje v jakékoliv teplotě. My měli kdysi plynovou.
Prodávají se i dnes, většinou malé campingové, ale jsou i velké. A i dnes lze připojit na 230/12V nebo plyn.
Absorpční lednička má proti kompresorové nižší účinnost a není schopna dosáhnout tak nízkých teplot, ale zato je tichá a funguje furt.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5313
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Rafael »

Ale ty o kterých jsem psal kompresory měly. I všechny staré chladničky na které si pamatuji. Ale jestli výparníky, (horní mrazicí přihrádka), fungovaly i za nízkých teplot nevím.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od dracekvo »

Oni samozřejmě fungují, ale už né tak dobře, jako při normálních teplotách. Není to tak, že jak klesne teplota pod 10°C, tak najednou lednice a mrazák přestanou fungovat.
Tento problém se dá jednoduše vyřešit. Chladicí výparníky produkují teplo. Tak stačí zadek mrazáku zavřít do dřevěné bedny a je po problému. On si ten prostor sám vytopí. Samozřejmě, to chce vychytat velikost, aby to vytopil a zároveň se nepřehříval.
Já mám mrazák s lednicí v nevytápěné chodbě a úplně stačí že tam je teplo co unikne z okolních pokojů.
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od kubamk »

Přátelé mám dotaz, máte zde někdo zkušenosti s elektrocentrálou na LPG?

Mám zatím na baráku centrálu, čínskou invertorovou za pár šupek:

Kód: Vybrat vše

https://kraftwele.eu/p/4/12/kraftwele-i3500
Jsem s ní spokojen, mám jí pro výpadky proudu, kdy unás cca 1x za rok nejde proud 3-5dní a pak na jednodení výpadky. Reálně jí používám do 20dní za rok. Napájím s ní PC a moje DC(satelitní připojení k netu, rack se switchema), kávovar a světelný okruh. + mám na ní napojen druhý okruh na ohřev vody v bojleru. Výkonově stačí, elektroniku tahám ještě přes UPS.

Ted k mé otázce. Benzín se prostě blbe skladuje. Nicméně doporučení všech z vás směřuje hlavně k benzínové centrále. Hledám zdroj paliva co by se dobře skladoval dlouhodobě a to mne vede k LPG.

Rád bych měl rezervu na cca měsíc provozu domu. A ted k otázce:

1. proč ne ten diesel, dneska už levné číny se daj koupit za pár korun, výkon je slušný, spotřeba také..
2. uvažuji nad variantou LPG centráli, našel jsem jen dva modely, pokud znáte ješt ějiné, budu rád za odkaz

Kód: Vybrat vše

https://mobilni-chlazeni.cz/energie/generatory/greengear-lpg-ge-3000

Kód: Vybrat vše

http://www.elektrocentraly-obchod.com/elektrocentraly/lpg-elektrocentraly/15342-elektrocentrala-benzinova-a-plynova-lpgg-50-elektricky-start.htm
Máte někdo s tím LPG zkušenost? Dělá to menší kravál? Vyžaduje to menší nebo větší/zvláštní údržbu? Co vím o LPG tak by to mělo mít výhody ve smyslu menší opotřebení, delší lhůty výměny olejů.

3.Pak bych měl ještě jeden dotaz, pokud bych si pořídil nádrž na LPG na pozemek, jak dlouho v ní lze skladovat LPG?

Díky všem za postřehy.
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od kubamk »

Ještě bych k tomu přidal další cást mé myšlenky, moje úvaha je pořídt 2700l nádrž na PB. Který byhc využíval postupně i na přetankování do auta. Navíc těch 2700l me vychází na energii 2250kwh z centrály.Což by měo být při stálém odběru 1kw energie na 3měsíce.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od dracekvo »

LPG rozhodně neprodlužuje interval výměny oleje. Je to přesně na opak. Spalováním LPG dochází k rychlejší degradaci oleje.
Co měli lidi u nás nádrže na LPG, tak je hromadně ruší, protože se nemůžou doplatit.

Prosimtě v jaké části ČR bydlíš, že ti pomalu měsíc v roce nejde proud?

S centrálama na LPG neporadím, ani pořádně nevím jak se pro domácí použití zásobuje palivem. To běží na 10kg flašky? Nebo si k tomu musím dokoupit nádrž, kterou pak jezdím tankovat na čerpačku?
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od K4cer »

Centrála na LPG (nebo jakýkoli malý spalovací motůrek) se krmí nejčastěji z běžný PB flašky (plynnou formou přes malej regulátor, ne tekutou jako (typicky) VZV); pokud má někdo v domě rozvod LPG z externí nádrže tak to může krmit z něj, technicky je to jedno. K běžně používaným motorům Honda jde dokoupit sada na předělání na LPG, kdysi když jsem pro firmu kupoval benzínové čerpadlo na vodu tak se o tom uvažovalo (ale nakonec jsme koupili jen verzi na benzín).

Skladovat PB jde myslím bez omezení, akorát ti mohou vypršet tlakový zkoušky lahví/zásobníku. Jaká je oficiální skladovatelnost nevím, ale deset let starej PB funguje normálně a nikdy jsem ani neslyšel o nikom kdo by měl se starším PB nějakej problém.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od kubamk »

Dracevko:
Jsem ze Slavkovského lesa, vede sem lesy 13km nadzemka, stačí když zafouká nasněžení nebo namrzne vzdušná vlkost a stromy padají. Když sem dům kupoval, tak sem s tím počítal a muísm říci, že mne to nijak nelimituje.

Já si dělám zatím propočet, LPG me vychází zatím opravdu zajímavě a ted poptávám velkoobchodní cenu za kolik me dovezou litr. Pokud by to šlo čerpat i do auta tak to už může být zaímavý. Mám informaci že se dá dostat na cneu cca 9,5/litr na čerpačce to je ted přes 14/l. Dám vám vědět k čmeu se dopátrám. Mne zaujala ta centrála na lpg. Do 2ks tomu stačí 30mBar regulátor, větší, třeba ta 4,5kw chce 50mBar.

Našel jsem i zajímavej kotel. Jen nějak nemůžu najít bojler na lpg, jen karavanový.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od dracekvo »

Čerpad by to do auta nejspíš šlo. Jen potřebuješ dostat kapalnou směs z tý nádrže a pak čerpadlo na LPG abys to do auta natlačil.

Boiler na plyn asi nebude. Nejspíš jsou jen karmy. A ten karavanovej boiler v autě mám. Objem asi 14 litrů a na vysprchování v pohodě. On tam hoří věčnej plamínek a když je potřeba, tak se zažehne velkej plamen. Ale mám starou herku, u novejch už to nejspíš bude zapalovat automaticky a věčnej plamínek tam není. Pro 2/3 lidi tak nějak dostatečný. Ale pro barák by to asi bylo málo. Jedině ho rozkuchat a udělat si ten boiler větší. Jen to jen válec uprostřed s dutinou a přepážkou kudy prochází to teplo od plamene. Za 2-3 hodninky by to nějakou 50l nádrž nahřát nejspíš dokázalo.

Jen to topení bude asi dost nákladný. Lidi co to u nás měli, tak to ruší, protože se prostě nedoplatí.

Určitě dej vědět, co jsi zjistil. Mě ta velká nádrž kdysi taky zajímala, ve spojení s kogenerační jednotkou. Chtěl sem si dobíjet přes zimu baterky a odpadním teplem nahřívat boiler a topení. A samozřejmě si tankovat auto. Jen veřejně nikde nenajdeš ceník, kolik stojí pořízení nádrže a za kolik jí pak tankujou. Jen kamarád kdysi říkal, že když si vemou plnou, tak mají dopravu zdarma. Víc ani moc nevěděl, protože to řešil jeho táta. Teď právě už jedou na automatickej kotel na uhlí a nádrž se snaží vyprázdnit sporákem, aby jí pak mohli zrušit. Což už trvá několik let :D
Jenže přišla rodina a na takový soběstačňovský expedimenty už nebudou peníze :D

Jen sem zjistil z toho auta, že provoz lednice (absorpční), vaření a občasný nahřátí teplý vody z tý flašky skoro nic nebere. Měl sem jí tam rok, občas sem si vyjel na víkend a nedavno sem jí měnil za plnící a v tý původní je asi půlka.
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od kubamk »

nádrže jsou třeba tady:

Kód: Vybrat vše

http://eshop.vpsr.cz/podzemni-zasobnik-objem-4850l
Já topím alektřinou, záloha jsou yotulky s plotýnkou a druhé krbovky. V případě blbé kryze nemám vyřešenou teplou vodu.

Jak sjem psal celá úvaha mne vede v podstatě k neomezené skladovatelnosti LPG a pak cena, protože plánujeme nákup lpg aut a pokud by tomělo návratnost, tak jedině dobře.

Můj propočet vychází zatím z toho že dám 60 000 za nádrž - svojí a cca 30 000za plyn do ní.

Co si budeme povídat, trošku lepší diesel agregát mě na těch 60klacků vyjde také. Dám to dohromady s rozpočtem a krytickýma bodama.

Jinak sem objevil, že se prodávají plničky do auta i na CNG z domovního řadu...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od viktor »

ta plnicka CNG je upraveny vyskotlaky vzduchovy kompresor jako je napr pro plneni potápěčských lahvi upraven do EX prostředí ( výbušného ) tj plnici tlak az 300 bar ale u CNG se jde co vim tak na 200 bar. Velkej zasobnik na CNG je sice urcite moznej ale mit velku nadrz na CNG ( methan ) b nebylo urcite ani nic jednoduchého ani levného.
LPG ma cerpaci tlaky ( upravene vycestupnove cerpadlo na kapaliny napr na vodu ) do 15 bar. Coz je jiny bigbeat.
Benzin skladovat celkem bez problemu jde ale musí do chladu a tmy.
Velkých nadrzi na LPG se lide co jsmem měli zname celkem obtizne zbavuji. Bylo to drahe a ještě huste smlouvy, ale mozna je to dnes jinak.
Mam dve centraly , jednu uz leta starou vojenskou nenazrany dvoutakt, dela to bordel a stejnosmerny proud 36 V a cca 600wat. a pak na 220V 1200W lidl, ta je celkem ticha a funguje. Ale podle me to není reseni. JO par dni ano ale i to s rezervou. Kdybych uvazoval o necem trvalejšího charatkteru tak bych si asi postavil stirlinga a strcil ho do kamen. Mel by sice jen par watu ale na to aby prakticky trvale bezel a dobijel baterku by to podle mev kombinaci se solarem stacilo.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od kubamk »

Tak mám informace:

1) cena je skutečně 9,5 u propanu a 9,2 u propan-butanu, ale bez DPH včetně dopravy.
2) do nadzemních nádrží se dává propan - aby nezmrzl.. do podzemních můžou dát propan-butan.
3) Je lepší kupovat v létě, je levnější.
4) nezle čerpat do auta - došlo by k okrádání státu na spotřební dani....
5) pokud bych to chtěl do auta přeci jen dát, tak musím mít nádrž se zpodní výpustí, abych mohl čerpat kapalnej propan-butan. Všechno ostatní(sporák, centrála atd.) je uděláno na plynnej.
6)skladovat se dá neomezeně při dodržení podmínek je garance 10let.

Ochranný pásmo u podzemní nádrže je 3m a nádrž je třeba odizolovat aby nerezla.

Mě to příde naprostě ideální jako NZ i jako řešení pro lokality bez sítí.
kubamk
Příspěvky: 49
Registrován: 06.04.2017 19:37
Pohlaví: muž

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od kubamk »

Jinak co se týče ekonomiky tak:

LPG má cca 46MJ/kg cena cca 23kč/kg
Zemní plyn má cca 54MJ/kg cena cca 11kč/kg

cena je tedy fakt ve prospěch plynu doma v rozvodné síti, pokud jej tedy máte.
Zorge
Příspěvky: 165
Registrován: 29.09.2013 15:30
Pohlaví: muž
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od Zorge »

Úplně náhodou jsem narazil na toto: https://m.youtube.com/watch?v=sJNiib9rQ3U
Přijde mi to šikovný, co vy na to?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od kregan »

To nemůže dávat moc.

BTW Nedávno sem zjistil, že mu cestovní solární panel, kterej nabíjí tlačítkovej CAT i když je zamračeno neutáhne "chytrej " CAT ani za přímýho slunce.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od dracekvo »

Všechno je fyzika.
Současné solární panely mají nějakou účinnost na 2m a přes to nejde vlak :)
Stejně tak voda i vítr má nějakou účinnost na 2m.

z mých zkušeností na celeroční provoz chytrého mobilního telefonu se započítáním převodních všech ztrát. Tj. solární panel->regulátor->12V(3,7V) baterie>DC-DC měnič 5V je potřeba cca 20 až 40W.
V létě dostatek pro nabíjení i všeho ostatního. V zimě tak akorát na ten telefon. (někdy ani to ne)
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od sunny-x »

Ohledně toho videa od Zorgeho...... ve videu je přímo psáno, že výkon je DO (max.) 25W. V reálném prostředí to bude mít dle střízlivého odhadu tak 30% (8W). Mají u toho ještě nejaký "asi stabilizátor" na USB (5V) ? Takže další ztráty..... přes noc by se snad v potoku dal nabít mobil, ale u potoka se špatně spí (hluk/zima). Celé je to velké a váhu neudávali (nehledaj jsem pořádně).

Pokud by výkon v "potoce dle videa" byl alespoň 50W, tak by to bylo zajímavější, ale to je sci-fi :-)
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od sauerkraut »

Netusite nekdo na jaky moment je stavena spojka LKN40?

V motorgeneratoru se mi ukroutila po necele motohodine provozu. Je to nylonovy trojboky hranol s trojuhelnikovovu dirou v ose, ktery pasuje do "remenic"* s trojuhelnikovou dirou. Nazev LKN40 je googlitelny, delaji to sigma pumpy, ale o momentu, na ktery to je stavene nic nepisi a na dotaz odpovedeli, ze nevi.

*) Ona to neni remenice, protoze to neni na remen, ale na tuhle spojku. Nicmene netusim, jak lepe to nazvat, aby to bylo srozumitelne. Spojkovnice?

Veci, ktere to podle me mohly zpusobit:
- Teplo od motoru? Je to na hrideli asi 70mm od bloku.
- Prilis vysoky moment? Odesla neco nad volnobehem (rekneme 1500 otacek - volnobeh je 1250) pri 1kW (podle ampermetru), takze mi moment vychazi zhruba na 6.4Nm. V menici pred ampermetrem velke ztraty nebyly - vse bylo studene. Ledaze by byly vyznamne ztraty v kotve elektromotoru (generatoru).
- Pulsace momentu? Naprosto netusim, jak se chovaji ty jejich pumpy, na ktere to je stavene (ale na pistove moc nevypadaji, asi budou odstredive). Jednovalec ctyrtakt samozrejme narozdil od asynchronaku chvili moment dava a chvili bere. Ridici kmitocet pulsniho menice byl nekde okolo 4kHz, to uz by mela vyhladit setrvacnost kotvy (kondenzator tam neni, protoze menic vyuziva induknost kotvy).
- Vibrace ramu soustroji? Je to vyztuzene jednim sikmym L-kem 30x30x3 a jinak to je z jeklu 30x30x2 a prijde mi, ze to moc nevibruje.
- Nesouosost? Pri strartu to bylo souose. Po selhani se osy lisily o 1mm - asi se vymackala guma pod generatorem. Otazka je, co je pricina a co nasledek.

Je to velmi jednoduchy zpusob, jak nabijet akumulatory. Pokud je akumulator vetsi, nez elektromotor pouzity, jako generator a ten je vetsi, nez spalovaci motor, tak si akumulator ten spalovak pribrzdi jak potrebuje. Proud je limitovan vykonem spalovaku v otackach, ktere odpovidaji napeti akumulatoru (s nabitim rostou). Pokud sedi napeti, tak to chodi i bez jakehokoliv menice. Vetsi v tomto odstavci samozrejme znamena, ze snese vice proudu/momentu/vykonu. Na vykon stabilaku Slavia budou samozrejme stacit lithiovky, ktere narozdil od toho stabilaku odnesete v kufriku. S komutatorovym derivacnim, nebo permanentnim motorem by z tech akumulatoru mel jit spalovak i nastartovat.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
mercedes777
Příspěvky: 73
Registrován: 01.01.2014 22:32
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Domaci elektrarny a elektrocentraly.

Příspěvek od mercedes777 »

Tak uz mam milacka doma:
:yes
https://kraftwele.eu/p/12/15/kraftwele-sdg9800s


Ted uz jen natahnout kablicek 5X2,5mm² a jeste jeden kablik nejaky na povel a budeme testovat.
Az bude hotovo dam fotecky. 8-)
Odpovědět